
Indie: epidemia wirusa Nipah w stanie Kerala
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 13.09.2023, 10:29
W środę (13.09) media poinformowały, że w indyjskim stanie Kerala wystąpiła epidemia wirusa Nipah. Stanowe władze wydały ostrzeżenie związane z chorobą po tym, jak zmarły dwie zakażone osoby.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urzędników, jedna osoba zmarła 30 sierpnia a druga na początku wcześnia. Dwie osoby spekrownione z jednym ze zmarłych uzyskały pozytywny wynik na obecność wirusa w organizmiei są leczone w szpitalu. Kontakt z zakażonymi miało 168 osób, które są obecnie badane.
Szef indyjskiego resortu zdrowia, Mansukh Mandaviya, przekazał, że do Kerali wysłano zespół ekspertów mających wspomóc tamtejsze służby w walce z chorobą. Jest to czwarta taka epidemia w stanie od 2018 roku.
Wirus Nipah jest paramyksowirusem wywołującym chorobę Nipah. Naturalnym gospodarzem patogenu są owocożerne nietoperze z rodziny rudawkowatych. Na zakażenie podatni są: ludzie, świnie, konie, bydło, owce, kozy, psy, koty, fretki, świnki morskie i chomiki syryjskie. Wirus może szerzyć się zarówno w obrębie gatunku jak i międzygatunkowo. Zwierzęta zakażają się przez kontakt bezpośredni z chorymi osobnikami, drogą pokarmową, a także przez układ oddechowy.
Najważniejszym czynnikiem ryzyka zakażenia w przypadku ludzi są bezpośrednie kontakty z chorymi zwierzętami lub nosicielami, a najczęściej trzodą chlewną. Okres wylęgania choroby wynosi zwykle od 2 dni do 2 tygodni, ale może on trwać nawet do miesiąca lub dłużej. Choroba może mieć charakter bezobjawowy, łagodny lub ciężki. Jawny przebieg objawia się zapaleniem mózgu lub opon mózgowych. Dodatkowo w takim wypadku obserwuje się: wysoką gorączkę, bóle głowy, gardła i mięśni, nudności oraz zapalenie układu oddechowego. W późniejszym stadium choroby obserwuje się zaburzenia krążenia.
Śmiertelność wśród zakażonych może sięgać do 40%, ale w niektórych ogniskach wynosiła ona 70-75%.
Źródła: BBC; Gliński Z., Żmuda A., Wirus Nipah - zagrożenie dla hodowli, zoonoza, broń biologiczna, 2020, Życie Weterynaryjne, 95(2), s. 69-73

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.