Mierzeja Wiślana - początek prac nad kanałem
- Data publikacji: 05.10.2018, 15:55
Ruszyły wstępne prace terenowe związane z przekopaniem Mierzei Wiślanej i wykonaniem kanału żeglugowego.
Kilka miesięcy temu poinformowano, że Mierzeja Wiślana zostanie przekopana w lokalizacji zwanej Nowym Światem. Wybrano ją spośród czterech różnych propozycji i uznano za najbardziej odpowiednią dla tej inwestycji. Wciąż budzi ona sporo kontrowersji ze względów ekonomicznych i ekologicznych, nie pozyskano jeszcze wszystkich niezbędnych zgód środowisk, ale rozpoczęto wstępne prace. Są to przede wszystkim badania geologiczne i ferromagnetyczne wykonywane przez zewnętrzne przedsiębiorstwa na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni odpowiedzialnego za całe przedsięwzięcie.
Dzięki nim dowiemy się czy w ziemi znajdują się obiekty mogące przeszkodzić w budowie kanału. Mierzeja Wiślana stanowiła kiedyś zespół wysepek, pomiędzy którymi odbywał się ruch statków morskich, nie wykluczone więc, że pod powierzchnią mogą zalegać jakieś wraki lub ładunki, a także pozostałości po II wojnie światowej w postaci niewybuchów.
Ponadto prace badawcze prowadzone są na wodzie w Zatoce Gdańskiej oraz na Zalewie Wiślanym, ponieważ cała inwestycja obejmuje też wykonanie toru wodnego o głębokości 5 metrów, który ma połączyć port morski w Elblągu bezpośrednio z Morzem Bałtyckim.
Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej) zapowiedział kilka dni temu w jednym z wywiadów, że szykowana jest pewna niespodzianka związana z budową kanału i zostanie ona ujawniona 16 października. Będzie miała związek z prowadzonymi pracami wstępnymi. Równoległe do prowadzonych prac odbywają się konsultacje społeczne i opracowywane są raporty środowiskowe, których wyniki poznamy w najbliższym czasie.