Brazylia: nowy "rekord" w wylesianiu Amazonii
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 09.04.2022, 13:03
Brazylia ustanowiła niechlubny rekord. W Puszczy Amazońskiej odnotowano znaczący wzrost wylesiania w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.
Z raportu krajowej agencji badań kosmicznych Inpe wynika, że od stycznia do marca wylesianie Amazonii w Brazylii wzrosło o 64% w stosunku do poprzedniego roku - do 941 kilometrów kwadratowych.
Ten obszar, większy niż Nowy Jork, jest największym, który zniknął po rozpoczęciu zbierania danych w 2015 roku. Wycinanie największego na świecie lasu deszczowego wzrosło po objęciu stanowiska prezydenta przez Jaira Bolsonaro w 2019 roku i osłabieniu procesów ochrony środowiska, argumentując, że stanowią one barierę dla rozwoju gospodarczego, który mógłby pomóc w walce z ubóstwem w Amazonii.
Monica Yanakiew, korespondentka Al Jazeery, relacjonowała, że nowe dane są szczególnie niepokojące, gdy zauważy się, że Brazylia jest w środku pory deszczowej. Wówczas zazwyczaj nie prowadzi się dużej wycinki i palenia drzew. Normą w tym okresie jest wylesianie na o wiele mniejszym poziomie.
Yanakiew dodała, że statystyki pojawiły się, gdy przedstawiciele 100 plemion rdzennych mieszkańców Brazylii przebywają w Brasilii, gdzie domagają się większej ochrony swoich ziem i potępiają proponowane prawa, które pozwoliłyby rządowi na dalszą eksploatację lasów deszczowych:
Protestują, aby Kongres Narodowy nie zatwierdził ustaw forsowanych przez rząd, które mają ułatwić komercyjną eksploatację lasów deszczowych Amazonii. Prezydent Bolsonaro dąży do tego przed startem w wyborach w październiku.
Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziały od razu na prośby agencji Reuters o komentarz w sprawie danych. Te wykazały, że wylesianie spadło o 15% w marcu, ale nastąpiło to po dwóch miesiącach rekordowych wzrostów.
Raoni Rajao, profesor zarządzania środowiskiem z Universidade Federal de Minas Gerais, powiedział, że sytuacja w Amazonii jest dość tragiczna, a dane, których należy się spodziewać raczej w porze suchej, są niepokojące. Dodał, że wycinka oraz globalne zmiany klimatyczne mają wpływ również na obszary oddalone od człowieka. Objawia się to m.in. wysychaniem lasów i wzrostem podatności na pożary.
Raport poniedziałkowego panelu klimatycznego ONZ ostrzegał, że rządy nie robią wystarczająco dużo, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w celu zapobiegania najgorszym skutkom globalnego ocieplenia. Zaznaczono, że podczas gdy głównym winowajcą jest zużycie paliw kopalnych, wylesianie odpowiada za około 10% światowej emisji.
Mamy rząd, który celowo sprzeciwia się niezbędnym krokom w celu ograniczenia zmian klimatycznych - powiedziała Cristiane Mazzetti, brazylijska aktywistka Greenpeace ds. lasów.
Źródło: Al Jazeera

Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.