Inwazja Rosji na Ukrainę [ZAPIS RELACJI, cz. 2]
Twitter screenshot/mod_russia

Inwazja Rosji na Ukrainę [ZAPIS RELACJI, cz. 2]

  • Dodał: Magda Jakubowska
  • Data publikacji: 07.03.2022, 15:41

24 lutego nad ranem rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Przed godziną 4:00 Władimir Putin ogłosił początek specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, powiedział, że starcia z ukraińską armią są nieuniknione, a celem jest demilitaryzacja Ukrainy. Zapraszamy na drugą część naszej relacji (pierwszą można znaleźć TUTAJ). 

Relacja na żywo

Niniejsza część relacji została zakończona. Zapraszamy o 8:00 na część trzecią, którą znajdziecie Państwo na stronie głównej.

"Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach ale nie są w stanie przełamać naszej obrony. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani i nie ulegniemy. Dziękujemy wam za opiekę nad naszymi kobietami i dziećmi - usłyszałem dziś od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obrońcy Ukrainy potrzebują wsparcia!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Nowa Zelandia przyjmie 4 tys. członków rodzin ukraińskich mieszkańców. "To największa specjalna kategoria wizowa, jaką kiedykolwiek stworzyliśmy, aby wesprzeć międzynarodowy wysiłek humanitarny" - powiedział minister ds. imigracji Kris Faafoi.

Ukrinform, powołując się na wojskową administrację obwodu zaporoskiego: porwany przez Rosjan mer Melitopolu Iwan Fedorow jest prawdopodobnie w okupowanym Ługańsku, gdzie postawiono mu zarzuty o terroryzm.

Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie mogą planować użycie broni chemicznej lub biologicznej w operacji pod fałszywą flagą.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przesłał do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy do 24 marca, czyli o kolejne 30 dni.

Na łamach Daily Mirror twierdzi się, że 3 byłych żołnierzy brytyjskich sił specjalnych prawdopodobnie zginęło w niedzielnym rosyjskim ataku na bazę w Jaworowie 25 km od granicy z Polską.

Przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko przekazał, że od początku inwazji 26 korytarzami humanitarnymi ewakuowano ok. 150 tys. osób.

Uruchomionymi (7 z 10) dziś korytarzami humanitarnymi ewakuowano ok. 4 tys. osób. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że Rosjanie łamali ustalenia dot. korytarzy - np. w obwodzie kijowskim z powodu ofensywy autobusy ewakuacyjne nie dojechały do 3 wsi.

Władze obwodu charkowskiego informują o ostrzale z Iskanderów, który odbył się z terytorium Rosji. Agresorzy mają niszczyć historyczne centrum miasta i osiedla mieszkaniowe, a ponadto miejscowości: Czuhujiw, Izium, Dergacze.

Reuters: administracja Bidena dyskutuje czy prezydent powinien udać się do Europy na osobiste spotkania z sojusznikami z NATO. Jeden z omawianych planów zakłada spotkanie Bidena z innymi przywódcami w Brukseli 23 marca, a następnie wizytę w Polsce.

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne w Czernihowie - nie żyje co najmniej 10 osób.

Amerykańska stacja Fox News donosi, że jej korespondent Benjamin Hall został ranny niedaleko Kijowa i przebywa w szpitalu.

Szkocka Federacja Piłkarska zapowiedziała, że część dochodów z biletów na towarzyski mecz Szkocja-Polska z 24 marca zostanie przekazana na pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zapowiedzieli, że 16 marca ogłoszona zostanie decyzja dotycząca wniosku Ukrainy o zastosowanie środków tymczasowych w sprawie przeciwko działaniom Rosji w Ukrainie.

Jak donosi Financial Times, władze USA miały ostrzec swoich sojuszników, że Chiny wyraziły gotowość do udzielenia Rosji wsparcia militarnego.

Jak donoszą izraelskie media, Władimir Putin odbył 90-minutową rozmowę z premierem Izraela w sprawie Ukrainy.

Estoński parlament przyjął specjalną uchwałę, w której wzywa ONZ do podjęcia działań w celu ustanowienia nad Ukrainą strefy zakazu lotów.

Jak donosi CNN, przedstawiciel Pentagonu poinformował, że rosyjskie siły w ciągu weekendu nie poczyniły znacznych postępów. Siły, których zadaniem jest zdobycie Kijowa, Czernihowa czy Charkowa, według USA, pozostają w martwym punkcie.

Mer Charkowa przekazał, że miasto jest stale ostrzeliwane przez siły rosyjskiej, także osiedla mieszkalne.

Jak donosi agencja Reuters, szef obwodu rowieńskiego przekazał, że wskutek rosyjskiego ostrzału jednej z wież telewizyjnych w tym regionie zginęło co najmniej dziewięć osób, a dziewięć innych zostało rannych.

Przedstawiciel MON Rosji przekazał, że Melitopol i Chersoń są pod całkowitą kontrolą sił rosyjskich. Zapewnił, że nie są potrzebne żadne dostawy humanitarne do tych miast, bowiem "ich ludność żyje w pokoju, a Federacja Rosyjska zapewnia im wszystko, co potrzebne".

Od początku rosyjskiej inwazji (24.02) Ukrainę opuściły co najmniej 2 808 792 osoby - podaje ONZ.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który wygłosił przemówienie na forum Rady Europy, stwierdził, że Władimir Putin rozpoczął wojnę na pełną skalę, która może przerodzić się w trzecią wojnę światową.

Członek ukraińskiej delegacji, Mychajło Podoliak, przekazał, że w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach wprowadzono przerwę techniczną. Mają zostać wznowione jutro.

Przedstawiciele ukraińskich, a także rosyjskich władz informują, że trwa masowa ewakuacja cywilów z Mariupola.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi przed Kongresem USA w środę, donoszą media.

Ponad 160 prywatnych samochodów opuściło oblężone ukraińskie miasto Mariupol i udało się do okupowanego przez Rosję Berdiańska - podała rada miasta.

Siły rosyjskie uszkodziły linię wysokiego napięcia, łączącą ukraińską elektrownię atomową w Czarnobylu z siecią energetyczną - poinformowało ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Ukrenergo.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał do globalnego bojkotu międzynarodowych firm, które utrzymują swoje operacje w Rosji, donosi Reuters.

W kalendarzu prezydenta Rosji Władimira Putina nie ma podróży na Krym w rocznicę zjednoczenia półwyspu z Rosją, ale ten dzień nie pozostanie niezauważony, powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. - "Nie, na 18 marca nie jest planowana żadna podróż, ale oczywiście Putin spędza większość czasu w stolicy w związku z operacją (Sił Zbrojnych FR), stale otrzymując informacje, raporty itd. Ale, oczywiście, dzień zjednoczenia Krymu z Rosją nie pozostanie niezauważony i zostanie uczczony imprezą roboczą" - powiedział dziennikarzom Pieskow.

Liczba osób zabitych w wyniku ataku rakietowego na centrum Doniecka wzrosła do 17, 28 osób zostało rannych - poinformowała w poniedziałek po południu centrala obrony terytorialnej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Izrael nie będzie drogą do omijania zachodnich sankcji wobec Rosji, powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Yair Lapid, cytowany przez The Times of Israel.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział w poniedziałek prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że pełne wdrożenie sankcji przez kraje Unii Europejskiej pomoże wywrzeć presję na Rosję, by zaprzestała ataków. Obaj przywódcy rozmawiali telefonicznie o skutkach inwazji Rosji - podało biuro greckiego premiera.

W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy między Rosją a Ukrainą, a komunikacja między obiema stronami jest trudna, ale trwa - poinformował na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy i negocjator Mychajło Podolyak.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, przedstawiając w poniedziałek w parlamencie doroczny raport o sytuacji w kraju, zaapelowała do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o powrót ukraińskiego ambasadora do Tbilisi. - "W zeszłym roku, podczas mojego rocznego sprawozdania dla parlamentu, apelowałem do gruzińskiego rządu o powrót naszego ambasadora do Kijowa, a dzisiaj z tej mównicy apeluję do mojego kolegi i przyjaciela Wołodymyra Zełenskiegi o powrót ambasadora do Tbilisi, aby w tych trudnych chwilach więź między naszymi narodami została wzmocniona" - powiedział Zurabiszwili.

Od czasu inwazji Rosji 24 lutego na Ukrainę zginęło 90 dzieci, a ponad 100 zostało rannych - poinformowała w poniedziałek ukraińska prokuratura generalna.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan omówi sytuację w Ukrainie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem podczas poniedziałkowych rozmów w Ankarze, jak poinformowało jego biuro.

Japoński koncern Bridgestone zamierza do odwołania wstrzymać produkcję opon samochodowych w Uljanowsku, dostawy do Rosji oraz przyszłe inwestycje - poinformowała spółka w oświadczeniu. Produkcja zostanie wstrzymana od 18 marca 2022 r.

Blok mieszkalny w północno-zachodniej części stolicy Ukrainy, Kijowa, został ostrzelany przez artylerię. Strażacy starali się opanować pożar, w wyniku którego zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - podały ukraińskie władze.

Zakłady lotnicze Antonow w Kijowie zostały ostrzelane przez siły rosyjskie - poinformowała administracja miejska Kijowa.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że twierdzenia amerykańskich urzędników, iż Rosja poprosiła Pekin o sprzęt wojskowy na potrzeby kampanii na Ukrainie, to "dezinformacja" ze strony USA.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w poniedziałek Zachód do dostarczenia Ukrainie broni i nałożenia większych sankcji na Rosję, aby zapobiec wciągnięciu innych krajów w szerszy konflikt.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne zestrzeliły w nocy cztery ukraińskie drony, w tym jeden Bayraktar TV-2, poinformował podczas poniedziałkowego briefingu rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow.

Prawie 3 miliony osób opuściło terytorium Ukrainy, a około 6,7 mln stało się wewnętrznymi przesiedleńcami, twierdzą przedstawiciele europejskiego oddziału WHO.

Przedstawiciele Roskomnadzor oficjalnie wpisali portal społecznościowy Instagram (należący do Meta) do rejestru zbanowanych witryn.

Tajwański producent komputerów ASUS opracuje plan ewakuacji swoich pracowników i firmy z Rosji, powiedział w poniedziałek szef tajwańskiej gospodarki Wang Meihua.

Południowokoreański przewoźnik Korean Airlines zawiesił loty na trasie Władywostok-Seul, poinformował przedstawiciel służby prasowej Międzynarodowego Portu Lotniczego we Władywostoku.

Rząd Australii zapowiedział wprowadzenie nowych sankcji wobec 33 osób z Rosji. „Australijski rząd ogłasza dziś nowe sankcje wobec 33 rosyjskich oligarchów, prominentnych biznesmenów i członków ich najbliższej rodziny” – powiedział australijski minister spraw zagranicznych Maris Payne w oświadczeniu na stronie internetowej australijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rosyjskie wojsko rozpowszechniało materiał filmowy pokazujący zniszczenie składu amunicji armii ukraińskiej za pomocą samolotów szturmowych Su-25.

Relacja zostanie wznowiona rano.

Reuters podaje, że rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie mówi, że nigdy nie słyszał, by Rosja prosiła Chiny o pomoc w kontekście inwazji na Ukrainę.

Według prezydenta Zełenskiego, ukraińska delegacja, rozmawiając z rosyjską, codziennie pracuje nad tym, by udało się doprowadzić do bezpośredniego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji.

Roskomnadzor (rosyjski regulator mediów i internetu) podał, że wyłączono dostęp do Instagrama na terenie Rosji.

W rejonie Zaporoża koło Wasylówki cały rosyjski sprzęt, który był zgromadzony pod Melitopolem (prawie 200 pojazdów), a także kwatera główna, został zniszczony - poinformował Anton Geraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że rosyjscy jeńcy wojenni będą wymieniani lub karani na Ukrainie. "Nie jesteśmy barbarzyńcami jak armia rosyjska. Będziemy działać zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. I na pewno utworzymy fundusz wymiany. Rosyjscy jeńcy wojenni będą wymieniani lub karani na Ukrainie”. Jednocześnie wyjaśniła, że rosyjskie władze nie dbają zbytnio o los swoich zabitych i rannych żołnierzy.

Oracle poinformował, że jako pierwszy wstrzymał wszystkie swoje operacje w Rosji w odpowiedzi na prośbę prezydenta Zełenskiego, wzywającego firmę, a także Microsoft i SAP, do zaprzestania obsługi wszystkich produktów w Rosji.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do zabezpieczenia korytarzy humanitarnych na Ukrainie. "Wzywam, aby przejścia były otwarte i bezpieczne, aby ludzie mogli otrzymać pomoc i przenieść się w bezpieczne miejsce” - napisał na Twitterze. Zauważył, że setki tysięcy ludzi na Ukrainie potrzebują pomocy w nagłych wypadkach. "Zaopatrzenie szpitali w sprzęt medyczny jest również priorytetem".

W odpowiedzi na doniesienia, że ​​Rosja poprosiła Chiny o sprzęt wojskowy i inne wsparcie w inwazji na Ukrainę, chińska ambasada w USA podała, że "​​priorytetem jest teraz zapewnienie, aby napięta sytuacja nie eskalowała ani nie wymknęła się spod kontroli" - Reuters.

Z zaplanowanych na niedzielę 14 korytarzy humanitarnych tylko 9 było sprawnych - poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy. Zaznaczyła, że ​​Mariupol jest pod ciągłym ostrzałem.

W ramach nowych sankcji Unia Europejska negocjuje nałożenie ograniczeń na 15 osób, w tym Romana Abramowicza - podał Financial Times. Według publikacji oprócz Abramowicza na liście osób, wobec których planowane są sankcje, znalazło się trzech przedsiębiorców, siedmiu biznesmenów „związanych z Kremlem” i cztery osoby „związane z rosyjską kampanią dezinformacyjną”. ​​Rozważane są także sankcje wobec przedsiębiorstw państwowych, które nie zostały jeszcze wpisane na czarną listę.

Brent Renaud, dziennikarz, który został zabity w Irpieniu, pracował dla Time. Szykował dla Time Studios projekt poświęcony "globalnemu kryzysowi uchodźczemu" - czytamy w oświadczeniu redaktora naczelnego magazynu Time.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że Rosjanie planują desant w Odessie i obwodzie odeskim, ale ukraińskie wojsko jest gotowe do odpowiedzi.

Według Financial Times, Rosja poprosiła Chiny o sprzęt wojskowy do wsparcia inwazji na Ukrainę.

Wcześniej Podoljak powiedział o negocjacjach, że “widzi dialog i zrozumienie”, a “Rosja nie stawia ultimatum, ale uważnie słucha naszych propozycji”. Doradca Zełenskiego podkreśla, że Ukraina nie zrezygnuje ze swoich żądań, czyli zakończenia wojny i wycofania wojsk. Także wg. jednego z członków rosyjskiej delegacji poczyniono “znaczne postępy” w porównaniu z początkiem procesu negocjacyjnego.

“Negocjacje trwają non stop w formie wideokonferencji. Grupy robocze stale funkcjonują. Wiele spraw wymaga stałej uwagi. W poniedziałek 14 marca odbędzie się sesja negocjacyjna podsumowująca wstępne wyniki…” - napisał na Twitterze Mychajło Podoljak, członek ukraińskiej delegacji na rozmowy z Rosją w odpowiedzi na słowa Dmitrija Pieskowowa, rzecznika prasowego Kremla, jakoby dzisiaj nie odbywały się żadne rozmowy ukraińsko-rosyjskie.

Amerykański think tank Institute for the Study of War (ISW) opublikował na Twiterze aktualną mapę frontów na Ukrainie.

Na razie nie ma decyzji o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Rosją - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Zaznaczył jednocześnie, że każdy scenariusz zgodny z prawem międzynarodowym jest rozważany. Podkreślił, że ambasada rosyjska w Polsce ma swój odpowiednik - polską ambasadę w Moskwie - która, jak mówił, działa dobrze i wspiera bardzo wielu ludzi.

"Dzisiaj, tj. 13.03 do godz. 19.00 z Ukrainy przyjechało 62,7 tys. uchodźców. To o prawie 2 proc. mniej niż wczoraj (63,9 tys.)" - poinformowała w niedzielę za pośrednictwem Twittera Straż Graniczna.

Według doradcy prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycza wojska rosyjskie pod Kijowem są obecnie rozbite i nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia wojennego dla stolicy. "Wszystkie siły, które próbowały iść na Kijów, są rozbite. Ustawiły się w obronie, zajęły pozycje i chodzą po wsiach, dlatego że nie mają paliwa" - powiedział Arestowycz. Dodał także, że sytuacja wygląda podobnie w rejonie Charkowa na wschodniej Ukrainie, Czernihowa na północ od stolicy, jak i Sum, miasta na północnym wschodzie kraju.

- “Wzywamy wszystkie strony zaangażowane w walkę, aby na pierwszym miejscu stawiały imperatywy humanitarne” - powiedział Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Jego zdaniem w, odciętym od zapasów, Mariupolu “czas ucieka”.

Według tureckiego rządu, który zwrócił się do Rosji o pomoc w ewakuacji, wśród uwięzionych w Mariupolu jest grupa 86 Turków, w tym 34 dzieci, którzy obecnie ukrywają się w meczecie w mieście. W sobotę (12.03) MSZ Ukrainy poinformowało, że świątyni została ostrzelana przez siły rosyjskie. W niedzielę (13.03) turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że autobusy czekały na ewakuację tureckich obywateli "od kilku dni”, ale czekanie utrudniały toczące się w mieście walki.

- “W świetle rosyjskiej napaści na Ukrainę Irlandia będzie się musiała w przyszłości zastanowić nad swoją polityką neutralności” - powiedział dzisiaj premier państwa Micheal Martin. Odniósł się także do kwestii odejścia od polityki neutralności. - ”Nie jesteśmy potęgą militarną. To, co Irlandia robi najlepiej, to pomoc humanitarna i utrzymywanie pokoju. To są nasze mocne strony. Teraz w Irlandii musimy skupić się na sytuacji na Ukrainie i na tym, co potrafimy najlepiej. Nie można w środku kryzysu z dnia na dzień zmieniać długo prowadzonej polityki" - wyjaśnił.

W charkowskim metrze zaczęły powstawać strefy zabaw dla dzieci.

Działanie Instagrama na terenie Rosji zostanie zawieszone o północy. "Wiadomość e-mail od federalnego regulatora komunikacji radziła użytkownikom przenieść swoje zdjęcia i filmy z Instagrama przed jego zamknięciem" - czytamy w poście The Kyiv Independent na Twitterze.

"18. dzień heroicznego oporu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji militarnej trwa. Siły obronne nadal prowadzą operację obronną na obszarach południowych, wschodnich i północnych. Trwają bitwy obronne przy granicy państwowej Ukrainy i wybrzeża morskiego państwa, na niektórych obszarach prowadzona jest operacja stabilizacyjna i realizowane są zadania obrony terytorialnej” - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Organizacja pozarządowa OVD-Info, która monitoruje aresztowania podczas protestów, poinformowała, że ​​policja zatrzymała 817 osób podczas demonstracji w 37 miastach w Rosji. Moskiewskie organy ścigania poinformowały, że zatrzymały w centrum miasta około 300 osób za naruszenie porządku publicznego.

Porwany mer Melitopola, który wg. Zełenskiego jest obecnie torturowany w niewoli, został zastąpiony prorosyjską działaczką Hałyną Danylczenko. Danylczenko w lokalnej telewizji zachęcała do czerpania "prawdziwych informacji" z rosyjskiej telewizji i zapowiedziała utworzenie komitetu ludowego.

Wcześniej w niedzielę (13.03) nawet 30 tys. demonstrantów wymachiwało ukraińskimi flagami i trzymało antywojenne transparenty na wielkiej demonstracji w centrum Berlina.

"Teraz nie ma miejsca na połowiczne decyzje i półtony! Jest tylko czerń i biel, dobro lub zło!" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski zwracając się do firm Microsoft, Oracle i SAP. "Przestańcie wspierać swoje produkty w Rosji, zakończcie wojnę!" - dodał.

"Dziękujemy za wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy w komunikacie Sił Zbrojnych Ukrainy po przejęciu rosyjskiego sprzętu w tym nowego, czołgu T-80.

2 698 280 mln osób uciekło dotąd z Ukrainy; od soboty liczba ukraińskich uchodźców wzrosła o ponad 100 tys. - przekazał w niedzielę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi w rozmowie z France 24.

Według szefa MSW Ukrainy Wadyma Denysenko ukraińska armia kontratakuje w dwóch regionach: na południu obwodu mikołajowskiego i na wschodzie obwodu charkowskiego.

Reuters: Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział, że Ukraina i Rosja prowadzą w niedzielę aktywne rozmowy, a sytuacja wokół oblężonego miasta Mariupol jest dla władz ukraińskich szczególnym przedmiotem zainteresowania. „Rozmowy trwają teraz” – powiedział.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wierieszczuk poinformowała o ewakuacji ludności cywilnej w kraju i korytarzach humanitarnych. Do ponad 140 tys. cywilów wzrosłą liczba ewakuowanych dzisiaj ze stref konfliktu w kraju, powiedziała w wywiadzie dla krajowej telewizji. Dodała, że ​​w niedzielę kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych z miast w obwodzie kijowskim, a około 5 tys. ze wschodniego obwodu ługańskiego. Powiedziała jednak, że konwój humanitarny po raz kolejny nie dotarł do oblężonego miasta portowego Mariupol z powodu rosyjskiego ostrzału. "Kolumna pozostała w [zajętym przez Rosjan mieście - przyp. red.] Berdiańsku i jutro ponownie spróbuje dotrzeć do Mariupola” - powiedziała Reutersowi.

Rosyjska armia koncentruje siły, by zdobyć Mikołajów i ruszyć na Krzywy Róg na południu Ukrainy, przekazali przedstawiciele ukraińskiego Sztabu Generalnego w komunikacie na Facebooku.

Rosjanie ostrzelali szkołę w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy, służby ratownicze starają się uratować ludzi uwięzionych pod gruzami - poinformował w niedzielę szef władz regionalnych Witalij Kim, cytowany przez dziennik "Kyiv Independent". Kim przekazał także, że mieszkańcy walczą z pożarem, który wybuchł w budynku po ataku. Nie odnotowano jednak żadnych ofiar.

W Koroszczynie w woj. lubelskim przy przejściu granicznym z Białorusią trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Powstał już 15-kilometrowy korek. Co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.

“W rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem koordynowaliśmy dalsze wsparcie dla Ukrainy. Oboje zgadzamy się, że należy zrobić więcej, aby powstrzymać rosyjską agresję i pociągać Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za zdecydowane poparcie narodu ukraińskiego. Ukraina zwycięży” - napisał na Twitterze szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba.

Ukraińskie Dowództwo Obrony “Północ” poinformowało za pośrednictwem Facebooka, że w pobliżu Czernihowa armia ukraińska zestrzeliła rosyjski bombowiec Su. Potwierdzenie w formie zdjęcia ma ukazać się później, ponieważ maszyna wbiła się w las a “dotarcie tam jest teraz niebezpieczne”.

Ukrinform: wystrzelono pięć rakiet z systemu Grad, które uderzyły w terytorium koksowni Awdijiwka w obwodzie donieckim, podała Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie. Podczas ataku zniszczono kilka zakładów produkcyjnych i rurociąg. Dostawa ciepła w Awdijiwce została przerwana.

Wołodymyr Zełenski poinformował za pośrednictwem Twittera, że kontynuuje rozmowy z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputová oraz prezydentem Ruminii Klausem Iohannisem na temat przeciwdziałania rosyjskiej inwazji.

Nieznana liczba holenderskich członków Legionu Międzynarodowego na Ukrainie została ranna w niedzielę w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na położony niedaleko Lwowa jaworowski poligon wojskowy, poinformował holenderski koordynator Legionu Gert Snitselaar.

Systemy chłodnicze w Czarnobylu wróciły do normalnego funkcjonowania, podało ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się produkcją energii jądrowej Enerhoatom, cytowane przez NEXTA.

Szef dyplomacji Dmytro Kułeba do najemników po rosyjskiej stronie: "nawet jeśli przeżyjecie, czeka was trybunał". "Rosja prowadzi agresję na Ukrainę. Ostrzegam cudzoziemców, którzy mogą chcieć przyłączyć się do rosyjskich sił prowadzących inwazję - nie róbcie tego. Uruchomiliśmy już sprawy w sądach międzynarodowych. Nawet jeśli przeżyjecie, będziecie zbrodniarzami wojennymi. Nie jest to warte pieniędzy ani czegokolwiek innego" - napisał na Twitterze Kułeba.

Saperzy usuwają rosyjską bombę z domu w Czernihowie.

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że jego atak rakietowy na ośrodek szkoleniowy w ukraińskim Jaworowie 25 km od granicy z Polską zabił „do 180 zagranicznych najemników” i zniszczył dużą ilość broni dostarczonej przez kraje zewnętrzne. Rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że armia rosyjska będzie kontynuować ataki na zagranicznych bojowników dołączających do sił ukraińskich, donoszą rosyjskie media.

"13 marca o godzinie 15:15 [czasu lokalnego - przyp. red.] w miejscowości Małyn w obwodzie korosteńskim w wyniku spadających odłamków rakiety uszkodzeniu uległy budynek mieszkalny oraz budynek Szkoły nr 8” czytamy w komunikacie Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy na Facebooku. Według raportu nikt nie zginął ani nie został ranny podczas nalotu.

Rosyjskie wojska zabiły już 2187 mieszkańców Mariupola, poinformowała w Telegramie rada tego miasta. "Każdego dnia Mariupol cierpi z powodu nalotów powietrznych rosyjskich faszystów. Co najmniej 22 bombardowania spokojnego miasta w ciągu ostatnich 24 godzin. Około 100 bomb zostało już zrzuconych na Mariupol" - czytamy w oświadczeniu.

Ostatni dzień działalności jednego z moskiewskich McDonaldów.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla telewizji CBS, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący zobowiązania do kolektywnej obrony.

"W związku z trwającą od kilkunastu dni agresją militarną Rosji na terytorium Ukrainy, schronienie w Poznaniu znajdują nie tylko osoby bezpośrednio poszkodowane. Ludzie uciekający przed wojną często przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski ze swoimi zwierzętami. Dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz samych czworonogów warto pamiętać o pewnych procedurach i kontakcie z powiatowym lekarzem weterynarii" - czytamy w oświadczeniu poznańskiego magistratu.

Według ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske, powołującej się a sztab sił zbrojnych, do walk w Ukrainie kierowana jest część rosyjskiego kontyngentu rozjemczego z Górskiego Karabachu, a także najemników m.in. z Syrii.

Po dzisiejszej śmierci dziennikarza NYT mer podkijowskiego Irpienia Ołeksandr Markuszyn ogłosił za pośrednictwem Telegrama, że dziennikarze mają zakaz wstępu do tej miejscowości.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym. Wideo ze spotkania jest dostępne w serwisie YouTube na kanale ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform TV.

- "W trakcie operacji unieszkodliwiono łącznie 3736 elementów ukraińskiej infrastruktury wojskowej. Zniszczono 100 samolotów, 139 bezzałogowych statków powietrznych, 1234 czołgi i inne opancerzone pojazdy bojowe, 122 wyrzutnie rakietowe, 452 działa artylerii polowej i moździerzy, 1013 specjalnych pojazdów wojskowych" - powiedział podczas briefingu rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji Igor Konaszenkow.

Siły tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej przejęły kontrolę nad miejscowością Popasna - poinformowało w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Moskiewska policja zatrzymała około 300 obywateli - uczestników niedozwolonego wiecu w centrum miasta - poinformowały służby prasowe Głównego Zarządu MSW Rosji w Moskwie.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w mieście portowym Mariupol zginęło w sumie 2 87 osób, przekazali przedstawiciele Rady Miasta.

Ministerstwo Obrony Białorusi zdementowało informacje o "zamieszkach" w szeregach Sił Zbrojnych tego kraju w związku z rzekomym planowanym wysłaniem białoruskich wojsk na Ukrainę. "Kolejną fałszywkę o białoruskim wojsku rozpowszechniają ukraińskie media przy wsparciu ekstremistycznych zasobów polskich służb specjalnych. Nowa fałszywka zawiera informacje o rzekomych przygotowaniach do wysłania białoruskich wojsk na Ukrainę oraz o zamieszkach w szeregach Sił Zbrojnych naszego kraju" - przekazano w oświadczeniu białoruskiego Ministerstwa Obrony, które zostało wygłoszone za pośrednictwem kanału telewizyjnego Białoruś 1.

W mieście Mariupol kończą się ostatnie zapasy żywności i wody - poinformowały w niedzielę władze lokalne. "Ludzie od 12 dni znajdują się w trudnej sytuacji. W mieście nie ma elektryczności, wody ani ogrzewania. Prawie nie ma łączności komórkowej. Kończą się ostatnie zapasy żywności i wody" - przekazano w internetowym oświadczeniu Rady Miejskiej.

Budynek szpitala miejskiego w mieście Irmino, kontrolowanym przez tzw. Ługańską Republikę Ludową, został uszkodzony w wyniku ostrzału prowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy w niedzielę - poinformowało przedstawicielstwo tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej przy Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Systemu Zawieszenia Broni (JCCC).

W Chersoniu na wschodzie Ukrainy, okupowanym obecnie przez wojska rosyjskie, trwają protesty. Dochodzi do nich w związku z doniesieniami, że Rosja planuje zorganizowanie pozorowanego referendum. Jeśli tak się stanie, może to doprowadzić do powstania kolejnego regionu separatystycznego, podobnie jak w Doniecku i Ługańsku, oraz do ustanowienia wspieranej przez Rosję administracji.

Ukraiński rzecznik praw człowieka twierdzi, że Rosja użyła zakazanej amunicji fosforowej w nocnym ataku w Popasnej na wschodzie Ukrainy.

USA nie widzą możliwości wynegocjowania wyjątków od sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej handlem z Iranem w celu zachowania irańskiego porozumienia nuklearnego (JCPOA) - podali dziennikarze The Wall Street Journal, powołując się na wysokiego rangą urzędnika Departamentu Stanu USA.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian zwrócił uwagę na "rozmiar konsekwencji" sankcji UE wobec Rosji i ogłosił nowy pakiet środków ograniczających, które, jak powiedział, zaczną obowiązywać od dzisiaj. - "W tej chwili przygotowywana jest nowa seria sankcji, które mają być zastosowane od dzisiaj, jak tylko ambasadorowie (ambasadorowie państw UE w Brukseli) dojdą do porozumienia w sprawie jednoczesnego zakazu importu wyrobów stalowych z Rosji, zakazu eksportu towarów luksusowych (do Rosji), zakazu wszelkich inwestycji w produkcję ropy naftowej i rafinerie w Rosji oraz rozszerzenia listy (sankcji) oligarchów" - przekazał minister na antenie radia France Inter.

Dziennikarz New York Times zginął pod Kijowem. Wielokrotnie nagradzany Brent Renaud został zastrzelony, gdy rosyjskie siły otworzyły ogień do samochodu w pobliżu Irpienia. Miał 51 lat. Informację potwierdził szef policji w regionie, w którym doszło do zdarzenia.

Duchowy przywódca świata prawosławnego Bartłomiej I wezwał do zawieszenia broni na Ukrainie, chwaląc jednocześnie "potężny opór" narodu przeciwko inwazji wojsk rosyjskich.

Od początku inwazji na Ukrainę w Rosji aresztowano ponad 14 tys. osób w 112 miastach za protesty antywojenne - podali przedstawiciele OVD-Info, niezależnego organu zajmującego się prawami człowieka w tym kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że korytarzami humanitarnymi ewakuowano ze stref konfliktu prawie 125 tys. osób.

Rosja, ze względu na sankcje USA, państw Europy i ich sojuszników, które zablokowały jej dostęp do części rezerw walutowych, nie może wykorzystać prawie połowy z nich - około 300 mld dolarów. - "To mniej więcej połowa rezerw, które mieliśmy. Mamy w sumie około 640 mld dolarów rezerw, z czego około 300 mld dolarów znajduje się obecnie w stanie, w którym nie możemy ich wykorzystać" - powiedział szef Ministerstwa Finansów Anton Siluanow.

Autobus przewożący kilkudziesięciu Ukraińców przewrócił się we Włoszech. Na pokładzie znajdowało się około 50 osób, z czego jedna kobieta zginęła, a kilka zostało rannych - podają włoscy strażacy i funkcjonariusze policji. Dziennikarze agencji Reuters donoszą, że kierowca autobusu zjechał z drogi między Ceseną a Rimini na północno-wschodnim wybrzeżu Włoch. Jechał w kierunku nadmorskiego miasta Pescara.

Kolejne 31,5 mln dolarów pomocy wojskowej zostanie wysłane z Republiki Czeskiej na Ukrainę, poinformowała w niedzielę czeska minister obrony.

Indie tymczasowo przenoszą ambasadę w Ukrainie do Polski.

Papież Franciszek powiedział, że Ukraińcy są "masakrowani" i wezwał do zaprzestania inwazji. "W imię Boga, niech zostanie usłyszany płacz cierpiącego ludu i niech bombardowania i napady ustaną. W imię Boga proszę, powstrzymajcie tę masakrę" - zaapelował.

Według operatora systemów przemysłowych w Ukrainie ok. milion osób nie ma gazu ani ogrzewania.

Ukraina współpracuje z Izraelem i Turcją jako potencjalnymi mediatorami w rozmowach pokojowych. "Kończą się dyskusje wokół miejsca i czasu rozmów z Rosją" - powiedział doradca prezydenta Zełenskiego oraz uczestnik dotychczasowych negocjacji Mychajło Podolak.

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku ostrzału nieopodal przystanku trolejbudowego w Charkowie.

Nowy bilans ostrzału rakietowego Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa podany przez władze obwodu lwowskiego - co najmniej 35 ofiar i 134 rannych.

Minister spraw zagranicznych Turcji powiedział, że ma nadzieję na postęp w ewakuacji Turków uwięzionych w meczecie w Mariupolu, który wczoraj został ostrzelany. Schroniło się w nim 80 dorosłych i dzieci. Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że nie było żadnych uszkodzeń i że autobusy czekają na ich ewakuację. Dodał, że zwrócił się o pomoc do swojego rosyjskiego odpowiednika.

W wyniku dzisiejszego nalotu na Mikołajów zginęło co najmniej 9 osób.

Doniesienia o liczbie ofiar śmiertelnych w ataku lotniczym na ukraińską bazę lotniczą pod Lwowem wydają się być sprzeczne - niektóre źródła w Jaworowie podały, że może to być nawet 20 osób, jednak gubernator obwodu lwowskiego powiedział, że zginęło 9 osób, a 57 zostało rannych.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło już co najmniej 85 dzieci, a niemal 100 zostało ranych.

W związku z atakiem na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa 25 km od granicy z Polską, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział: "To sygnał dla NATO nawiązujący do wczorajszego oświadczenia Putina, że Rosja zniszczy wszystkie łańcuchy transferu broni z Zachodu na terytorium Ukrainy. W tym przypadku jest to jeden z takich sygnałów i, niestety, taka będzie nasza rzeczywistość w nadchodzącym tygodniu."

Andrzej Duda dla BBC: "to będzie przełom dla NATO, jeśli Putin użyje broni masowego rażenia". "Właściwie politycznie już przegrał wojnę, a wewnętrznie jej nie wygrywa" - dodał prezydent.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy: Rosja oferuje najemnikom z Syrii, Libii i Republiki Środkowoafrykańskiej po 300 dolarów miesięcznie za udział w wojnie w Ukrainie. Rosjanie chcą zaangażować 16 tys. ochotników z rzeczonych państw, a motywacją dla najemników może być również chęć przedostania się do Unii Europejskiej.

Ukrinform, powołując się na ukraińską prokurator generalną: w Pokrowsku w obwodzie donieckim zatrzymano małżeństwo podejrzane o przekazywanie Rosjanom danych odnośnie do infrastruktury cywilnej i rozmieszczenia wojsk ukraińskich.

Mer Iwano-Frankowska Rusłan Marcinkiw przekazał, że infrastruktura lotniska w mieście została "niemal zniszczona" w wyniku rosyjskiego ostrzału.

Ukraińska 10. Górska Brygada Szturmowa przejęła rosyjski system walki elektronicznej, który teraz zostanie wykorzystany przeciwko Rosjanom - podała agencja Ukrinform.

Lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer mówi, że obecny program przyjmowania uchodźców do Wielkiej Brytanii jest "zbyt powolny, zbyt wąski i zbyt skąpy", a rząd powinien wyciągnąć wnioski z kryzysu uchodźczego w Afganistanie z zeszłego roku.

Wielka Brytania wydała ponad 3 tys. wiz ukraińskim rodzinom w ramach programu azylowego.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że rząd będzie wspierał akcję sadzenia plonów, aby podczas rosyjskiej inwazji zabezpieczyć zapasy żywności. Dodał, że zgromadzone w kraju zapasy podstawowych produktów wystarczą na kilka miesięcy.

Gubernator obwodu lwowskiego podał, że 9 osób zginęło w ataku na bazę wojskową Międzynarodowego Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa 25 km od granicy z Polską. 57 zostało rannych. Na obiekt spadło co najmniej 30 rakiet.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow nazwał rosyjskie ataki rakietowe na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa atakiem terrorystycznym. Dodał, że w bazie wojskowej pracują "zagraniczni instruktorzy". "To nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo w pobliżu granicy UE-NATO. Należy podjąć działania, aby temu zapobiec. Zamknijcie niebo!"

Hakerzy z Anonymous opublikowali nagranie w języku rosyjskim, które skierowali do Rosjan. "Zostaliście uwięzieni za żelazną kurtyną propagandy, a wasz rząd próbuje powstrzymać was od bycia częścią międzynarodowej rozmowy, ze strachu przed tym, czego możecie się dowiedzieć. Reżim Władimira Putina popełnił zbrodnie wojenne podczas swojej niedawnej inwazji na Ukrainę, która spowodowała masowy kryzys uchodźczy i niezliczoną liczbę zgonów. To straszna sytuacja, w której się znaleźliście, ale jedyną opcją, aby zapobiec nadchodzącemu załamaniu gospodarczemu i potencjalnej wojnie światowej, jest podjęcie działań w celu przeciwstawienia się wojnie i reżimowi Władimira Putina. Putin wystawił ludność rosyjską w ofierze. W tym momencie najbardziej pokojowym sposobem zakończenia tego konfliktu byłoby powstanie narodu rosyjskiego przeciwko Putinowi i odsunięcie go od władzy".

Wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk zapewnił, że w Kijowie jest zapas wszystkich niezbędnych produktów, działa transport publiczny i sklepy.

Rosjanie zaatakowali sanatorium dziecięcie i klasztor w Swiatohirsku w obwodzie donieckim. W wyniku ostrzelania świątyni ponad 30 osób zostało rannych.

Według najnowszego raportu brytyjskiego wywiadu, "siły rosyjskie starają się otoczyć siły ukraińskie na wschodzie kraju, nacierając ze strony Charkowa na północy i Mariupola na południu. Siły rosyjskie nacierające z Krymu próbują ominąć Mikołajów i zmierzają na zachód w kierunku Odessy. Rosja płaci wysoką cenę za każdy postęp, ponieważ ukraińskie siły zbrojne stawiają zacięty opór w całym kraju".

Szef władz obwodu donieckiego Paweł Kyryłenko przekazał, że późnym wieczorem w sobotę w wyniku nalotu został uszkodzony pociąg jadący korytarzem humanitarnym Kramatorsk-Lwów. Jedna osoba zginęła, kolejna została ranna.

Rosjanie zbombardowali lotnisko w Iwano-Frankowsku.

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, 25 km od granicy z Polską.

Kyiv Independent doniósł o nocnych atakach rakietowych na Lwów. Poinformowano też o wybuchach w Chersoniu i alarmach przeciwlotniczych w kilkunastu miastach.

Mateusz Morawiecki: "Trzeba raz na zawsze powstrzymać Rosję - potęga Putina jest mitem, który upada na naszych oczach."

Wczoraj (12.03), korzystając z korytarzy humanitarnych, ok. 13 tys. osób opuściło ostrzeliwane przez Rosjan ukraińskie miasta.

Prokurator generalny Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że jej urząd prowadzi już 1717 postępowań karnych za zbrodnie wojenne Rosji na terytorium Ukrainy.

Rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała, że w oblężonym Mariupolu bez żywności, wody i ogrzewania znajduje się 400 tys. mieszkańców.

W Dzienniku Ustaw RP opublikowano komunikat ministra cyfryzacji dotyczący wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających nadanie PESEL-u obywatelom Ukrainy.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już co najmniej 82 dzieci.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson pojedzie w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej, by przekonywać władze do zwiększenia produkcji ropy naftowej, co ułatwiłoby wprowadzenie embarga na rosyjski surowiec.

Straż Graniczna: do Polski przyjechało już 1,675 mln osób z Ukrainy.

Relacja zostanie wznowiona o godzinie 8:00.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftalim Bennettem o pomocy w uwolnieniu Iwana Fedorowa, mera Melitopola, który w piątek został wzięty do niewoli przez wojska rosyjskie.

Reuters donosi, że około 13 tys. Ukraińców udało się dziś ewakuować korytarzami humanitarnymi. Jednak z oblężonego miasta portowego Mariupol, gdzie zginęło już co najmniej 1582 cywilów, konwój nie zdołał wyjechać.

Urząd Lotnictwa Cywilnego na Bermudach (BCAA) zawiesił świadectwa zdatności do lotu samolotów rosyjskich linii lotniczych zarejestrowanych na Bermudach.

Dziennikarze agencji Reuters donoszą, że nowe zdjęcia satelitarne z dnia dzisiejszego ujawniły rozległe zniszczenia infrastruktury cywilnej i budynków w mieście Mariupol na południu Ukrainy.

Firma płatnicza PayPal poprosiła rosyjskich użytkowników o wycofanie pieniędzy ze swoich kont do 18 marca. Informację o tym zamieszczono na stronie internetowej korporacji.

Śledczy wszczęli postępowanie karne w sprawie ostrzelania rosyjskiego statku cywilnego przez ukraińskich żołnierzy na Morzu Azowskim - poinformowała w sobotę wieczorem służba prasowa Komitetu Śledczego. "Według ustaleń śledztwa, 12 marca 2022 roku ukraińscy funkcjonariusze oddali strzały z broni masowej w kierunku rosyjskiego cywilnego statku towarowego Sormovsky 3064. W momencie ostrzału statek znajdował się 12 km na północ od wsi Shabelske, rejon Shcherbinovsky, Krasnodar Territory, na wodach Morza Azowskiego" - czytamy w raporcie.

Przedstawiciel rosyjskiego MON przekazał, że strona rosyjska zaproponowała otwarcie 10 korytarzy humanitarnych. Wszystkie miały biec z Ukrainy do Rosji. Władze ukraińskie miały jednak odrzucić tę propozycję - Interfax.

Strona rosyjska potwierdziła, że sytuacja humanitarna w Mariupolu jest bardzo zła. Według Michaiła Mizincewa jest to jednak wina sił ukraińskich, które mają "przetrzymywać" cywilów w mieście. Temu twierdzeniu przeczą oczywiście wszystkie inne doniesienia.

Funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej poinformowali, że w walkach pod Mariupolem zginęło 15 rosyjskich żołnierzy.

Przedstawiciele ukraińskiej armii przekazali, że w obwodzie chersońskim ich siły zestrzeliły dwa rosyjskie śmigłowce.

Przedstawicielka jednego z ukraińskich operatorów sieci telefonicznej przekazała, że w mieście Sumy, a także w okolicach Mariupola przywrócono łączność telefoniczną.

Według ukraińskiego wywiadu, siły rosyjskie ostrzelały jeden z konwojów cywilów, który poruszał się wzdłuż ustalonego korytarza humanitarnego w obwodzie kijowskim. Zginąć miało 7 osób.

Przedstawiciele ukraińskiej armii przekazali, że ich siły przejęły kontrolę nad kolejnymi dwoma miejscowościami w obwodzie czernihowskim, które wcześniej zostały przejęte przez Rosjan.

Nad Rubiżnem Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot.

W Melitopolu, gdzie według ukraińskich władz uprowadzony przez siły rosyjskie został burmistrz tego miasta, doszło do protestów w związku z tym incydentem.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy przekazał, że według niego, władze Białorusi nie chcą wysłać swoich wojsk do Ukrainy pomimo nacisków ze strony Rosji.

Rzecznik Kremla przekazał, że rosyjsko-ukraińskie rozmowy nadal się toczą. Odbywają się w formie wideo.

Prezydent Francji oraz kanclerz Niemiec, po odbyciu rozmowy z Władimirem Putinem, rozmawiali także z Wołodymyrem Zełenskim.

Według prezydenta Ukrainy, Rosjanie mogą zająć Kijów tylko wtedy, kiedy "zrównają miasto z ziemią".

Prezydent Zełenski mówi o zmianach w kontaktach z Rosją. Podkreśla, że Rosja do tej pory tylko stawiała ultimatum, teraz, zamiast tego zaczęli konkretnie rozmawiać. Prezydent Ukrainy jest "zadowolony z tego sygnału" - Interfax-Ukraina.

Wołodymyr Zełenski przekazał, że byłby w stanie spotkać się z Władimirem Putinem w Jerozolimie, a także, że uważa, iż Izrael może odegrać znaczącą rolę w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach.

Według prezydenta Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji (24.02) zginęło około 1300 ukraińskich żołnierzy.

Z powodu szkód wywołanych działaniami wojennymi, ponad 960 tys. osób nie ma dostępu do prądu. Najtrudniejszą sytuację z elektrycznością obserwuje się w obwodach donieckim, kijowskim, charkowskim i czernihowskim. Około 264 tys. osób nie ma dostępu do gazu. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kijowie, Zaporożu i obwodzie donieckim - przekazało ukraińskie Ministerstwo Energii.

"Być może po raz pierwszy mamy do czynienia z uderzającym faktem: ci, którzy najechali na Ukrainę - rosyjski agresor - nie szanują ciał swoich poległych. Nie chcą oddać należnego hołdu tym, którzy zginęli" - powiedział zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk.

Ukrinform: rosyjska rakieta zniszczyła pięciopiętrowy budynek mieszkalny w Charkowie. Zginęła 73-letnia kobieta.

W Winnicy, Żytomierzu i Kijowie ponownie słychać alarmy lotnicze.

Ukraiński Interfax: Rosjanie przygotowują "referendum" ws. proklamowania tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej.

Spod gruzów jednego domu we wsi Slobozhanske (odwód charkowski) wydobyto 5 ciał, w tym 2 dzieci. Miejscowość została zbombardowana przez Rosjan 10 marca.

Ponad 600 Czechów chce walczyć po stronie Ukrainy.

"Pierwsza grupa 25 ukraińskich dzieci chorych na raka przybyła wraz z rodzinami samolotem wojskowym z Krakowa do Madrytu, gdzie będą leczone w szpitalach publicznych" - powiedział hiszpański minister José Luis Escrivá.

Commerzbank AG idzie śladem Deutsche Bank AG i wstrzymuje działalność w Rosji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że do niewoli trafił najemnik z tzw. "grupy Wagnera", który walczył w Syrii i Donbasie.

Wydział Fizyczno-Techniczny Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina uległ uszkodzeniom.

Ciężki ostrzał wywołał wiele pożarów w Siewierodoniecku i Rubiżnem. Płoną szkoły, domy, fabryki, sklepy. Służby ratunkowe pracują, choć ostrzał nadal trwa.

Sony Pictures Entertainment zawiesza swoją działalność w Rosji.

Angielska Premier League dyskwalifikuje Romana Abramowicza jako właściciela Chelsea FC. Decyzja "nie wpłynie na możliwości klubu do prowadzenia treningów i gry".

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy przekazała, że w Charkowie zatrzymano sabotażystów, którzy mieli wysadzić obiekty wojskowe oraz cywilne.

W Kijowie i Mirhorodzie rozbrzmiewają alarmy lotnicze.

20 autobusów pełnych ludzi przejechało z Buczy do Bilohorodki. Ewakuowanym udzielono pierwszej pomocy i wręczono żywność.

Ukraiński wywiad donosi, że siły rosyjskie zalegalizowały maruderstwo. Żołnierze mają przejść w tryb "samowystarczalności" - będą zabierać wszystko, czego potrzebują od lokalnych mieszkańców, a także plądrować sklepy i magazyny.

Antywojenna demonstracja pod ambasadą Rosji w Tbilisi.

UCMC na Twitterze: od początku rosyjskiej inwazji ponad 1 milion dzieci uciekło z Ukrainy. Co najmniej 79 dzieci straciło życie, a ponad 100 odniosło rany.

"Skutki wojny zbliżają się do nas, miliony kobiet i dzieci szukają schronienia. Musimy być teraz silni dla nich. Wszyscy muszą podjąć kroki - zarówno w UE, jak i na arenie międzynarodowej. Najpierw sprowadzimy do Niemiec 2500 ukraińskich uchodźców z Mołdawii. Dostarczymy również niezbędne dobra, takie jak materace, śpiwory i ogrzewacze. W tej chwili chodzi o jak najszybszą pomoc najbardziej potrzebującym" - powiedziała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock na konferencji prasowej, w której udział wziął też jej mołdawski odpowiednik Nicu Popescu.

Dowództwo ukraińskich wojsk przekazało, że nad Dnieprem w środkowo-wschodniej części Ukrainy obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwie wrogie rakiety.

"Trzej przywódcy odbyli już rozmowę telefoniczną, podczas której Francja i Niemcy zażądały od Rosji natychmiastowego wstrzymania wojny" - przekazał Pałac Elizejski.

Siły rosyjskie od rana prowadzą atak na Awdijiwkę pod Donieckiem. Do ostrzału wykorzystano pociski Toczka-U i GRAD.

AFP: Macron i Scholz prowadzą wspólną rozmowę telefoniczną z Putinem.

20 marca w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert charytatywny "Razem z Ukrainą". Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku prowadzi stałą misję w Ukrainie.

Dziś Azerbejdżan wysłał 380 ton pomocy humanitarnej, w tym żywności i leków, do Kijowa.

Wiktor Gulewicz przekazał w imieniu rządu Białorusi, że na granicę z Ukrainą zostanie wysłanych pięć batalionowych grup taktycznych w celu zastąpienia stacjonujących tam żołnierzy. Zaprzeczono też, że ten manewr będzie stanowić część przygotowań dołączenia do "specjalnej operacji wojskowej".

W chaosie kryzysu uchodźczego wywołanego rosyjską inwazją grupy pomocowe i wolontariusze zgłaszają zaginięcie dzieci oraz przypadki handlu ludźmi.

Doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, zaprzeczył doniesieniom, jakoby premier Izraela Naftali Benet powiedział władzom Ukrainy, by zgodziły się na rosyjskie żądania ws. zakończenia wojny. "Izrael, podobnie jak inne państwa pośredniczące, NIE proponuje Ukrainie wyrażenia zgody na jakiekolwiek żądania Federacji Rosyjskiej. Jest to niemożliwe z powodów militarnych i politycznych. Wręcz przeciwnie, Izrael wzywa Rosję do bardziej adekwatnej oceny wydarzeń" - napisał na Twitterze.

"Zastanawiam się czy w tym momencie rosyjskie wojska mają możliwość przegrupowania się, ponieważ ich logistyka jest w tak złym stanie, że tak naprawdę nie mają zapasów paliwa, których potrzebują, aby przeprowadzić natarcie na Kijów" - skomentowała ostatni raport brytyjskiego wywiadu była zastępczyni sekretarza generalnego NATO, Rose Gottemoeller.

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało, że w ciągu 16 dni wojny zginęło 79 dzieci, a prawie 100 zostało rannych.

Ponad 2 tys. osób wzięło udział w proteście przed ratuszem w Melitopolu po uprowadzeniu burmistrza Iwana Fiodorowa przez siły rosyjskie - podała ukraińska telewizja państwowa.

Mer Wasylkowa przekazała, że wskutek rosyjskich ostrzałów lotnisko w tym mieście zostało całkowicie zniszczone. Pod Wasylkowem znajduje się baza sił powietrznych Ukrainy.

Rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Mariupolu, w którym przed atakami schrobiło się ponad 80 osób, w tym dzieci oraz obywatele Turcji.

Najnowszy raport brytyjskiego ministerstwa obrony wskazuje, iż większość rosyjskich sił lądowych jest ok. 25 km od centrum Kijowa, a rosyjska kolumna rozproszyła się - prawdopodobnie w celu okrążenia miasta.

Sankcje wobec Rosji mogą spowodować awarię Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i doprowadzić do tego, że 500-tonowa konstrukcja "spadnie do morza lub na ląd" - powiedział szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin. Zdecydowany zwolennik rosyjskiej inwazji na Ukrainę wezwał do zniesienia sankcji, ponieważ mogą one zakłócić działanie rosyjskich statków kosmicznych obsługujących stację.

Według doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenko, Aleksandr Łukaszenka "zrobi wszystko, co w jego mocy", aby w najbliższej przyszłości nie przeprowadzić naziemnej inwazji na Ukrainę.

Rosjanie ostrzelali rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej Ukrainie, nie ma informacji o zabitych lub rannych.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w mieście Browary, w następstwie rosyjskiego ataku, płonie magazyn mrożonek.

Ukraińscy urzędnicy, w tym doradca prezydenta Mychajło Podolak, potwierdzili, że Kijów jest "gotowy do walki". Siły rosyjskie wznowiły bombardowanie stolicy, a obserwatorzy ostrzegli przed "niewyobrażalną tragedią", która rozwinie się po ponad dwóch tygodniach wojny.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ponad 12 tys. żołnierzy.

Mieszkańcy Melitopolu wyszli na ulice, domagając się uwolnienia porwanego mera miasta, Iwana Fedorowa.

Kilka korytarzy humanitarnych, w tym z oblężonego Mariupola, będzie dziś otwartych do ewakuacji ludności cywilnej.

Ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa przekazała, że w Ukrainie wkrótce będzie emitowany znaczek pocztowy na cześć obrońców Wyspy Węży z hasłem: "Rosyjski okręcie wojenny, idź się p...".

Reuters: rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony twierdzi, że Rosjanie zniszczyli do tej pory 3491 ukraińskich obiektów infrastruktury wojskowej.

Brytyjski wywiad przekazał, że wojsko rosyjskie polega przede wszystkim na pociskach niekierowanych, których użycie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej.

Prezydent Ukrainy wezwał matki rosyjskich żołnierzy, aby nie wysyłały swoich dzieci na wojnę, i zaprosił na Ukrainę matki żołnierzy, którzy trafili do ukraińskiej niewoli.

Wołodymyr Zełenski przekazał, że wczoraj (11.03) z oblężonych ukraińskich miast ewakuowano 7 tys. osób.

W Międzynarodowym Legionie w Ukrainie powstaje kanadyjski batalion. Do państwa przybyło już ponad 550 Kanadyjczyków.

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały wodociągi w Czernihowie, mieszkańcy miasta pozostali bez wody.

Deutsche Bank wycofuje się z Rosji.

Rosjanie zbombardowali hotel w centrum Czernihowa, brak doniesień o zabitych lub rannych.

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przekazał, że Rosja przygotowuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu - jednym z rozpatrowanych scenariuszy ma być podpalenie radioaktywnych lasów wokół elektrowni.

Rosjanie zrzucili co najmniej 6 pocisków w okolicach lotniska w Wasylkowie pod Kijowem, płonie skład amunicji.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował, że Kijów nie jest otoczony, są tam zapewnione wszystkie niezbędne produkty, leki, paliwo.

Straż Graniczna: od początku inzwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 1,596 mln osób.

Relacja zostanie wznowiona o godzinie 8:00.

Agencja Reuters, powołując się na najnowsze zdjęcia satelitarne, podała, że rosyjskie siły zbliżają się do Kijowa. Rosjanie mają także przy pomocy artylerii ostrzeliwać podkijowkie miejscowości.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przekazała informację strony ukraińskiej na temat tego, że rozpoczęły się prace naprawcze uszkodzonych linii energetycznych, które zapewniają zasilanie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Prezydent Ukrainy przekazał, że 11 marca siły rosyjskie zakłóciły działanie większości korytarzy humanitarnych, w tym tego do Mariupola. Zełenski poinformował, że miasto pozostaje otoczone.

Prezydent Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie schwytały już tak wielu rosyjskich jeńców, że rząd musiał powołać do życia specjalny organ, który będzie odpowiadał za koordynację działań w tym zakresie - Komendę Koordynacyjną ds. jeńców wojennych.

Przedstawiciele Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej przekazali, że osoby, które otrzymują przelewy z zagranicznych banków, będą mogły wypłacać pieniądze wyłącznie w rublach.

Szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu ługańskiego poinformował, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad 70% tego terytorium.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że siły ukraińskie, za pomocą dronu Bayraktar, zniszczyły rosyjski punkt kontrolny w obwodzie kijowskim.

Sekretarz prasowa Aleksandra Łukaszenki przekazała, że przywódca Białorusi oraz Władimir Putin porozumieli się w sprawie dostaw nowoczesnego sprzętu wojskowego na Białoruś.

Rzecznik Departamentu Stanu USA oświadczył, że władze Stanów Zjednoczonych nałożą sankcje na żonę i dorosłe dzieci sekretarza prasowego prezydenta Rosji, Dmitrija Pieskowa, a także na 12 członków rosyjskiej Dumy Państwowej.

Przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej w Mikołajowie poinformował, że siły rosyjskie ostrzeliwują miasto.

Stany Zjednoczone szacują, że Ukraina ma jeszcze 56 myśliwców zdolnych do walki - Reuters.

Rzeczniczka Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka przekazała, że organizacja ma dowody na użycie przez Rosjan broni kasetowej w Ukrainie, która jest zakazana przez międzynarodowe konwencje.

Kancelaria premiera Izraela zaprzecza donisieniom głównych krajowych mediów, że premier Bennett zachęcał prezydenta Zełenskiego, by ten przyjął warunki Putina, aby zakończyć wojnę - Times of Israel.

Przedstawiciele organizacji Lekarze bez Granic alarmują, że sytuacja w Mariupolu, który jest otoczony przez siły rosyjskie, zmierza do "niewyobrażalnej tragedii". "Setki tysięcy ludzi są pod każdym względem oblężone. Oblężenia to średniowieczna praktyka, która nie bez powodu została zakazana przez współczesne zasady wojny" - powiedział Stephen Cornish.

Według rzecznika Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, rosyjskie siły zniszczyły 3346 obiektów infrastruktury wojskowej w Ukrainie.

Przedstawiciele KE poinformowali, że Unia Europejska zakaże importu kluczowych wyrobów stalowych z Federacji Rosyjskiej.

Przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej w Mikołajowie przekazał, że ukraińskie wojska w obwodzie mikołajowskim, wzmocnione dodatkowymi siłami, przeszły w kilku miejscach do kontrataku i niszczą siły wroga.

Ambasador USA przy ONZ, po wypowiedzi przedstawiciela rosyjskich władz, zaalarmowała, że fałszywe twierdzenia Rosjan mogą być przykrywką i fundamentem do użycia przez rosyjskie wojsko broni biologicznej lub chemicznej w najbliższej przyszłości.

Ambasador Rosji przy ONZ wygłosił przemówienie, w którym zarzucił Ukraińcom, że we spółpracy z władzami Stanów Zjednoczonych opracowywali w Ukrainie broń biologiczną, a później ją rozprzestrzenić.

Obecnie trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zostało zwołane na prośbę Rosji.

Przedstawiciele ukraińskiego Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji, za pośrednictwem wpisu w serwisie Facebook, poinformowali, że według danych wywiadowczych, białoruskie wojska mogą dokonać inwazji na Ukrainę już dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego.

Przywódca Czeczenii do prezydenta Ukrainy: "Skontaktuj się z prezydentem Rosji, przyznaj się do porażki. Byłoby to najlepsze rozwiązanie, które zapewniłoby bezpieczeństwo narodowi ukraińskiemu".

Izraelskie media (Walla oraz Haarec) podają, powołując się na wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika, że premier Izraela namawiał prezydenta Zełenskiego do przyjęcia rosyjskich warunków, czego Ukraińcy nie mają zamiaru robić, bowiem oznacza to kapitulację.

Joe Biden podpisał dekret, który zakazuje eksportu dolarów amerykańskich do Rosji.

Joe Biden: "Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli użyje broni chemicznej".

Stany Zjednoczone wprowadzają zakazu importu rosyjskiego alkoholu, owoców morza i diamentów.

Do połowy maja Komisja Europejska opublikuje propozycję wycofania rosyjskiego gazu, ropy i węgla do 2027 roku. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Wersalu. Komisja Europejska zaproponuje również opcje stabilizacji rynków energii, na których ceny gwałtownie wzrosły.

Turcja przenosi swoją ambasadę z Kijowa do miasta Czerniowce, niedaleko granicy z Rumunią.

Unia Europejska przygotuje czwarty pakiet sankcji wobec Rosji - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wezwał do zawieszenia broni w Ukrainie, a także poruszył kwestię bezpieczeństwa ukraińskich obiektów jądrowych, podała kancelaria prezydenta.

Przedstawiciele agencji Roskomnadzor ogłosili, że ograniczą dostęp do portalu społecznościowego Instagram (należącego do Meta Platforms, Inc.) na wniosek Prokuratury Generalnej. Wyjaśniono, że w tej sieci dystrybuowane są publikacje wzywające do popełnienia aktów przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym personelu wojskowego.

Co najmniej 78 dzieci zostało zabitych w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego - podała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Lyudmyla Denisova.

Ceny żywności na świecie mogą wzrosnąć nawet o 20% w wyniku konfliktu w Ukrainie - ostrzegła agencja żywnościowa ONZ.

Szwajcaria zaleciła swoim obywatelom opuszczenie Rosji, poinformowało szwajcarskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Władze kanadyjskie nakładają sankcje na pięciu Rosjan i 32 podmioty związane w szczególności z rosyjskim przemysłem obronnym - poinformował w piątek premier Justin Trudeau.

Prokuratura Generalna Rosji zwraca się do agencji Roskomnadzor o ograniczenie dostępu do Instagrama w związku z dystrybucją materiałów informacyjnych zawierających wezwania do aktów przemocy wobec Rosjan, w tym personelu wojskowego.

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przesłała do sądu wniosek o uznaniu Meta Platforms Inc. za organizację ekstremistyczną.

Sekretarz spraw zagranicznych Liz Truss nałożyła dziś, 11 marca, sankcje na 386 członków Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, za wspieranie ukraińskich separatystów w Ługańsku i Doniecku" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Producent i sprzedawca kosmetyków i perfum Avon rozważa przeniesienie produkcji z Federacji Rosyjskiej do Polski. "Nasza rosyjska fabryka zaopatruje nie tylko Federację Rosyjską, ale także Europę Wschodnią. Rozważamy przeniesienie produkcji do Polski, aby zaopatrywać te rynki" - poinformowała firma w oświadczeniu.

ONZ: istnieją wiarygodne doniesienia o kilku przypadkach użycia przez siły rosyjskie amunicji kasetowej w Ukrainie, w tym na zaludnionych obszarach.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku inwazji Rosjanie wystrzelili na ukrańskie miasta i wsie 338 rakiet operacyjno-taktycznych.

Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały, że nie ma ofiar nalotu na szpital psychiatryczny w obwodzie charkowskim, ponieważ pacjenci przebywali w schronach w piwnicy.

Reuters: rosyjskie władze umieściły rzeczniczkę Aleksieja Nawalnego, Kirę Jarmysza, na międzynarodowej liście poszukiwanych.

Reuters: ok. milion osób w Ukrainie nie ma dostępu do elektryczności.

Ostatniej nocy, w wyniku ataków na obiekty cywilne w Czernihowie, zginęły 2 osoby, a 2 kolejne zostały ranne. Trzy osoby wciąż znajdują się pod gruzami.

Prezydent Andrzej Duda wygłosi dziś o 16:00 przed Zgromadzeniem Narodowym orędzie z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Zaplanowano też zdalne wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego oraz sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

Wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się dziś z polskimi żołnierzami przed udaniem się do Bukaresztu na rozmowy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Mer Charkowa przekazał, że w mieście zostało zniszczonych 48 szkół. Ośodki edukacyjne to tylko niektóre z obiektów cywilnych zbombardowych przez Rosjan.

Władze obwodowe przekazały, że wojska rosyjskie ostrzelały dzielnice mieszkalne w Charkowie 89 razy w ciągu jednego dnia. Trafiony został m.in. Instytut Fizyczno-Techniczny posiadający laboratorium nuklearne, lecz - jak już pisaliśmy - władze utrzymują, że nie ma zagrożenia dla ludności cywilnej.

Premier Mateusz Morawiecki: "Chcemy zobaczyć Ukrainę w UE - wszyscy zgadzają się, żeby przystąpiła do Unii, ale są kraje takie jak Holandia, które chcą spowolnić ten proces."

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: "Mamy nadzieję, że dzisiaj uda się przeprowadzić ewakuację z Mariupola w obwodzie donieckim." Zapowiedziała zorganizowanie 12 tras ewakuacyjnych z miast objętych walkami.

Ukraińskie dowództwo operacyjne Północ: z rąk Rosjan odbito 5 miejscowości w obwodzie czernihowskim, na północ od Kijowa.

ONZ: już ponad 2,5 mln osób opuściło Ukrainę w związku z wojną. Ok. 1,5 mln znajduje się w Polsce.

Najnowsze dane odnośnie do strat rosyjskich według brytyjskiego wywiadu: ponad 12 tys. żołnierzy, 353 czołgi, 1165 transporterów opancerzonych, 125 systemów artyleryjskich, 58 wyrzutni, 57 samolotów, 83 śmigłowce, 31 jednostek sprzętu przeciwlotniczego, 558 samochodów, 3 okręty, 60 cystern, 7 bezzałogowców.

WHO: od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do 26 ataków na obiekty cywilne, podczas których zginęło 12 osób.

WHO: władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób.

Gubernator obwodu charkowskiego powiedział, że siły rosyjskie uderzyły w szpital psychiatryczny.

Reuters: Władimir Putin powiedział, że Rosja musi przyjąć ochotników, którzy chcą walczyć z siłami ukraińskimi i pomóc im dostać się na obszary bojowe.

Władze obwodowe przekazały, że z Enerhodaru do Zaporoża wyjechała kolumna ewakuacyjna, w której są pojazdy Czerwonego Krzyża oraz mieszkańcy jadącymi swoimi samochodami.

Minister obrony Ukrainy przekazał, że rosyjskie siły zabiły więcej ukraińskich cywilów niż żołnierzy.

W wyniku ostrzału lotniska w Łucku zginęło 2 ukraińskich żołnierzy, 6 rannych - podały lokalne władze.

Przywódcy państw UE podczas posiedzenia Rady Europejskiej nie zgodzili się na przyspieszoną akcesję Ukrainy do wspólnoty - przeciwko były niektóre państwa zachodnie.

Hakerzy z Anonymous ujawnili ponad 800 gigabajtów danych należących do rosyjskiego państwowego regulatora mediów i internetu, Roskomnadzoru.

Brytyjski minister technologii, Chris Philp, ostrzega, że jeśli Rosja użyje broni chemicznej w Ukrainie, nastąpi "dramatycznie zwiększona reakcja".

Joe Biden wezwał do zakończenia wszystkich "normalnych" relacji handlowych z Rosją.

Najnowsze doniesienia brytyjskiego wywiadu: "Jest wysoce nieprawdopodobne, aby Rosja zrealizowała cele nakreślone w planie przed inwazją. Rosyjskie siły lądowe nadal osiągają ograniczone postępy. Nadal utrzymują się problemy logistyczne, które hamowały rosyjskie postępy, jest silny opór Ukrainy. Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do zresetowania i ponownego przygotowania swoich sił do wznowienia działań ofensywnych w nadchodzących dniach. Będzie to prawdopodobnie dotyczyło operacji przeciwko Kijowowi."

W nocy i nad ranem przeprowadzono ataki bombowe m.in. na Iwano-Frankiwsk czy Dniepr.

Wołodymyr Zełenski: "Podobno przygotowujemy atak chemiczny. To mnie naprawdę martwi, ponieważ wielokrotnie byliśmy przekonani: jeśli chcesz poznać plany Rosji, spójrz, o co Rosja oskarża innych".

Międzynarodowy Czerwony Krzyż: w Mariupolu brakuje leków, szczególnie dla pacjentów chorujących na nowotwory i cukrzycę; wiele osób zgłasza brak żywności dla dzieci. Kilka dni temu splądrowano tam sklepy i apteki.

Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom rezygnuje z zakupów paliwa jądrowego, które jest produkowane w Rosji.

Po pięciogodzinnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Wersalu "liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy" - jak napisał na Twitterze prezydent Litwy.

Senat USA przegłosował pakiet 13,6 mld dolarów m.in. na pomoc Ukrainie i państwom przyjmującym uchodźców.

JP Morgan, największy amerykański bank, wycofuje się z Rosji.

Hiszpania, która wysłała do Ukrainy 2 samoloty z uzbrojeniem dla ukraińskich sił zbrojnych, będzie kontynuować dostarczanie broni.

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy: od początku inwazji z innych państw do Ukrainy wróciło 215 tys. obywateli, z czego 80% to mężczyźni.

Relacja zostanie wznowiona ok. 8:00.

Rosja zawnioskowała o zwołanie na dziś (11.03) posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. działań USA na terenie Ukrainy związanych z bronią biologiczną.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko oświadczył dziś wieczorem, że rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne w mieście.

"Nikt w Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia" - powiedział Wołodymyr Zełenski w najnowszym wideo, odnosząc się tym samym do rosyjskich oskarżeń.

Reuters: Facebook i Instagram tymczasowo pozwolą użytkownikom w niektórych krajach (m.in. w Polsce) nawoływać do przemocy wobec Rosjan w kontekście inwazji na Ukrainę. Co więcej, Meta tymczasowo zezwala na publikowanie niektórych postów życzących śmierci Władimirowi Putinowi lub Aleksandrowi Łukaszence.

Senatorowie zgłosili szereg poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Jutro rozpatrzą je członkowie kilku senackich komisji na wspólnym posiedzeniu.

Boris Johnson: "Sygnały Rosji [w sprawie broni chemicznej - przyp. red.] są wyciągnięte prosto z rosyjskiego podręcznika". Premier Wielkiej Brytanii wyraził tym samym obawy o przeprowadzenie przez Rosjan operacji pod fałszywą flagą.

Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, przekazał, iż w czwartek wieczorem doszło do ataku lotniczego Rosjan na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie znajdują się materiały promieniotwórcze. Pomimo wybuchu pożaru - według władz ukraińskich - nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

Premier Mateusz Morawiecki: "Dzisiaj Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji. Potrzebny jest realny i dobry plan, który pozbawi Putina dolarów i umożliwi prowadzenie wojny, odcinając tlen od tej machiny wojennej."

Reuters: ukraińscy urzędnicy przekazali Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że stracili wszelki kontakt z elektrownią w Czarnobylu po wczorajszej przerwie w dostawie prądu.

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla "Die Zeit" powiedział, że groźby atomowe Putina to blef.

W kijowskim metrze, które jest schronieniem dla 15 tys. osób, rozpoczął się dziś przegląd filmu ukraińskiego zorganizowany przez stołeczne ośrodki kultury.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała, że rosyjska inwazja na Ukrainę obniży prognozy globalnego wzrostu, Rosja zaś stanęła w obliczu głębokiej recesji.

Reporter magazynu Foreign Policy po spotkaniu w Pentagonie przekazał najnowsze ustalenia amerykańskiego resortu obrony: Stany Zjednoczone nie będą dostarczać Ukrainie baterii systemów Patriot, ponieważ takie działania zmusiłyby USA do wysłania wojsk do Ukrainy; od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosja wystrzeliwała ponad 50 pocisków na Ukrainę każdego dnia, a wczoraj wystrzelono ponad 60 pocisków; Rosja nie poprawiła swojej koordynacji wojskowej powietrze-ziemia przez ponad 2 tygodnie po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę; Amerykanie nie dostrzegli żadnych znaczących rosyjskich ataków wojskowych w zachodniej Ukrainie.

Ukraińska policja: w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze ostrzelali dziś samochód, w którym była para emerytów - oboje zginęli.

Do firm zawieszających działalność w Rosji dołącza Disney - wcześniej ogłoszono jedynie zaprzestanie dystrybucji kinowej nowych filmów. Teraz zawieszenie lub wycofanie dotyczy także m.in. licencjonowanych treści i produktów.

Urzędnicy sekretariatu generalnego Interpolu zapowiedzieli, że będą monitorować korzystanie przez Rosję z jej wewnętrznych systemów, ale odrzucili prośbę sojuszu wywiadowczego Five Eyes o zawieszenie rosyjskiego dostępu do swoich baz danych.

Reuters: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przedstawi dziś rosyjskim i ukraińskim władzom pomysły na zapewnienie bezpieczeństwa obiektów jądrowych w Ukrainie, a spotkanie ma się odbyć "wkrótce".

Gen. Scott Berrier, szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) powiedział w Senacie, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska - i ten sam błąd popełniła Rosja. Dodał, że przekazanie Ukrainie polskich samolotów nie zmieniłoby znacznie sytuacji.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przed dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do UE.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy podała, że rosyjskie samoloty, które wyleciały z białoruskiego lotniska, zabiły w Korosteniu w obwodzie żytomierskim 3 osoby, w tym 2 Białorusinów.

"Do tej pory w Ukrainie ewakuowano ponad 400 tys. cywilów, głównie z terenów aktywnych walk" - powiedział minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.

Według dyrektora CIA, Billa Burnsa, przywódca Chin Xi Jinping jest "zaniepokojony" rosyjską inwazją na Ukrainę, ponieważ "wydaje się, że jego własny wywiad nie poinformował go, co się stanie."

Reuters: rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że Rosjanie będą otwierać korytarze humanitarne dla ludności cywilnej do ewakuacji z Ukrainy do Rosji codziennie o 10:00 czasu moskiewskiego.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Ukrainie Melinda Simmons, która 3 dni temu opuściła kraj, wyraziła obawę, że Rosja - eskalując konflikt - może użyć broni chemicznej lub nawet taktycznego ładunku nuklearnego.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, przekazał, że Ukraina zaczęła się przygotowywać do rosyjskiej inwazji w listopadzie ub. roku, ale nie spodziewano się, że atak zostanie przeprowadzony również z terytorium Białorusi.

Wskutek ataku na miasto Nieżyn zginęły 2 osoby, a 8 zostało rannych. Uszkodzeniu uległo 40 metrów magistrali ciepłowniczej, w wyniku czego mieszkańcy pozostali bez ogrzewania w domach. Burmistrz miasta przekazał, że prace nad przywróceniem ogrzewania powinny potrwać do końca dnia.

Dyrektor Wywiadu Narodowego, Avril Haines, przekazała, że broń biologiczna i nuklearna nie są produkowane w Ukrainie, a informacje przekazywane przez Rosjan na ten temat są nieprawdziwe.

Oleg Ustenko, doradca Wołodomyra Zełenskiego do spraw gospodarczych, przekazał, że od początku inwazji Ukraina poniosła straty w wysokości co najmniej 100 mld dolarów.

Rosjanie zakazali eksportu: pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy do państw będących członkami Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Zakaz będzie obowiązywał do 31 sierpnia 2022 roku i ma na celu zapewnienie wystarczającej ilości żywności na rynku wewnętrznym.

Według dyrektora CIA, Williama Burnsa, Rosjanie mogą użyć przeciwko Ukraińcom broni chemicznej. Podobne obawy wyraził również Boris Johnson.

Stany Zjednoczone przeznaczą dodatkowe 53 miliony dolarów na wsparcie ludności cywilnej dotkniętej rosyjską inwazją na Ukrainę. Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosiła przyznanie pomocy podczas swojej wizyty w Polsce.

Formuła 1 zlikwidowała wszystkie legalne sposoby oglądania zawodów w Rosji z powodu jej ataku na Ukrainę. F1 rozwiązała umowę z rosyjską „Match TV” - właścicielem regionalnych praw do transmisji wyścigów samochodowych. Wszystkie usługi subskrypcji Formuły 1 również zostały anulowane. F1 TV Pro i jej archiwum nie będą już dostępne w Rosji.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oczekuje, że Dania poprze członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. "Dania w pełni popiera Ukrainę w walce z rosyjskim okupantem. Oczekujemy równie silnego poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE. Omówiłem tę kwestię z premier Mette Frederiksen".

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa za nierealne negocjowanie członkostwa w UE z krajem będącym w stanie wojny, powiedział to przed dzisiejszym szczytem UE w Wersalu. "Czy możemy otworzyć proces akcesyjny z krajem będącym w stanie wojny? Nie sądzę”.

Ani jeden cywil nie mógł dziś opuścić oblężonego miasta Mariupol - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Przemawiając w ukraińskiej telewizji przekazała, że ewakuacja z Mariupola nie może się odbyć, ponieważ siły rosyjskie nie przestrzegają tymczasowego zawieszenia broni.

Z inicjatywy kancelarii prezydenta Ukrainy, ministerstwa finansów oraz Kijowskiej Szkoły Ekonomii uruchomiono stronę internetową pod adresem damaged.in.ua, która zbiera informacje o zniszczeniach wojennych dokonanych przez Rosję w Ukrainie.

ONZ poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 549 cywilów, z zastrzeżeniem, że bilans na pewno jest wyższy, a to są ofiary już oficjalnie zweryfikowane przez OHCHR.

Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy ogłosiło pomyślne zakończenie ewakuacji do Polski 234 dzieci z grup szczególnie wrażliwych z obwodów kijowskiego, zaporoskiego i kirowohradzkiego. Do tych grupy należą sieroty, dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej, z placówek instytucjonalnych sfery medycznej, edukacyjnej i społecznej. "Wszystkie dzieci są umieszczane w Polsce we wcześniej uzgodnionych miejscach, zaopatrzone we wszystko, co niezbędne".

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie spodziewa się w najbliższym czasie uregulowania dyplomatycznego sytuacji w Ukrainie w związku z inwazją Rosji. "Muszę być szczery i powiedzieć, że nie widzę możliwości ugody dyplomatycznej w najbliższych godzinach czy dniach” – powiedział dziennikarzom przed szczytem UE w Wersalu. Zapewnił, że będzie nadal starał się pomóc w znalezieniu rozwiązania problemu.

Twitter usunął post rosyjskiej ambasady w Londynie, w którym twierdzono, że wczorajszy atak na szpital w Mariupolu był "zainscenizowaną prowokacją".

Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego w czwartek z regionu Sumy ewakuowano ponad 12 000 osób. "10 marca z Zielonego Korytarza w Sumach wyjechały 2664 samochody i 54 autobusy".

Ponad 60 szpitali w Ukrainie zostało uszkodzonych, a pięciu pracowników medycznych zginęło od czasu rosyjskiej inwazji - przekazał minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko.

Hearst Magazines, w skład którego wchodzą m.in. magazyny Cosmopolitan, Harper's Bazaar i Esquire, wycofał się ze współpracy z rosyjskimi firmami.

Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał do Knesetu na temat militarnej agresji Rosji, nie podano jeszcze oficjalnej daty.

W Syrii odbył się wiec poparcia dla Rosji. Według mediów rządowych, na ulice wyszli studenci z uniwersytetu w Aleppo.

Setki tysięcy ludzi w oblężonym Mariupolu nie ma żywności, wody, ciepła, elektryczności ani opieki medycznej. Ludzie zaczęli atakować się nawzajem w poszukiwaniu jedzenia, zaczęli niszczyć czyjeś samochody, żeby upuścić z nich benzynę - The Guardian/Czerwony Krzyż.

Ukraiński Enerhoatom poinformował, że Rosjanie zaminowali brzeg kachowskiego zbiornika na Dnieprze, obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Firma nagraniowa Sony Music Group zawiesiła działalność w Rosji.

Rosyjskie ministerstwo energetyki twierdzi, że białoruscy specjaliści przywrócili dostawy prądu do elektrowni w Czarnobylu.

Władimir Putin twierdzi, że światowe ceny żywności będą dalej rosły, jeśli międzynarodowa presja ekonomiczna na Rosję będzie się utrzymywać - Reuters.

Litwa przedłuża stan wyjątkowy do 21 kwietnia, nakładając kilka dodatkowych ograniczeń, między innymi na media, jeśli zostaną uznane za szerzące dezinformację lub propagandę wojenną.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder jest w Moskwie, by spotkać się z Putinem. Według Bilda, niemiecki rząd nie został poinformowany o planach podróży. Schröder jest znany z bliskich stosunków z Putinem i zajmowania wysokich stanowisk w rosyjskich spółkach. W ostatnich dniach na Schrödera spadło wiele krytyki, bowiem w żaden sposób nie odciął się od bliskich kontaktów z Rosją.

Japan Tobacco International (JTI), jeden z głównych światowych producentów wyrobów tytoniowych, wstrzymuje nowe inwestycje i działania marketingowe w Rosji, a także wprowadzanie nowych produktów na rynek - poinformowało biuro prasowe firmy.

Władze Ukrainy prowadzą śledztwo w 38 sprawach o domniemaną zdradę przeciwko lokalnym urzędnikom i funkcjonariuszom organów ścigania, oskarżonym o pomoc Rosji - podało ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi w rozmowie ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem wyraził nadzieję, że wojna w Ukrainie zakończy się "tak szybko, jak to możliwe". Wang po raz pierwszy określił sytuację w Ukrainie jako "wojnę". Władze Chin do tej pory powstrzymywały się od określania ataku Rosji na Ukrainę jako "inwazji" lub potępienia go.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o przymusowym zajęciu w kraju obiektów praw własności Rosji i jej mieszkańców.

Estonia zawiesiła wydawanie wiz turystycznych dla obywateli Rosji, poinformowała minister spraw zagranicznych Eva-Maria Liimets.

Trzy osoby, w tym dziecko, zginęły we wczorajszym ataku lotniczym na szpital położniczo-dziecięcy w ukraińskim mieście Mariupol - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- "Z powodu zakłóceń w dostawach komponentów fabryka Nissana w Sankt Petersburgu wstrzyma produkcję od 14 marca na trzy tygodnie" - powiedział rzecznik firmy. Nissan wcześniej zawiesił eksport samochodów do Rosji.

Rząd rosyjski określił listę towarów i urządzeń, które wcześniej były importowane do Rosji z zagranicy, a których nie będzie można wywozić z kraju do końca 2022 roku. Równocześnie podjęto decyzję o ograniczeniu eksportu niektórych rodzajów drewna z Federacji Rosyjskiej. "Lista obejmuje sprzęt technologiczny, telekomunikacyjny, medyczny, pojazdy, maszyny rolnicze, sprzęt elektryczny - w sumie ponad 200 pozycji, w tym wagony kolejowe i lokomotywy, kontenery, turbiny, maszyny do obróbki metalu i kamienia, monitory, projektory, konsole i panele" - poinformowano w oświadczeniu.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) zawiesza wszelkie kontakty z podmiotami rosyjskimi w związku z sytuacją na Ukrainie - podała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na oświadczenie WEF.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Władimir Putin nie odmówiłby spotkania z Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia "konkretnych" kwestii, donoszą dziennikarze agencji Reuters.

Prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbyli rozmowę telefoniczną - poinformował rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. - "Kontynuowali dyskusję na temat Ukrainy" - powiedział dziennikarzom Pieskow.

Dmitrij Miedwiediew, zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, obiecał, że władze państwa będą ostro reagować na zagranicznych polityków, którzy zmuszają swoje firmy do opuszczenia Rosji.

Japoński Fast Retailing, który jest właścicielem sieci odzieżowej Uniqlo, tymczasowo zawiesi działalność w Rosji.

Zakończyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy Siergieja Ławrowa i Dmitrija Kuleby, które odbyło się z udziałem tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu. Trwało ponad półtorej godziny, informuje korespondent agencji Interfax. Rozmowy rozpoczęły się bez obecności dziennikarzy, wpuszczono tylko kilku kamerzystów i fotografów. Po zakończeniu spotkania szefowie MSZ Rosji i Ukrainy poprowadzą osobne konferencje prasowe.

Japońska firma Sony Group Corp. ogłosiła, że w związku z sytuacją na Ukrainie wstrzyma w Rosji sprzedaż konsol do gier PlayStation oraz oprogramowania do nich.

Ponad 2,3 mln osób uciekło z Ukrainy od rozpoczęcia inwazji Rosji dwa tygodnie temu - poinformowali przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Właściciel Chelsea Football Club Roman Abramowicz oraz sześciu innych rosyjskich biznesmenów i menedżerów zostało objętych sankcjami Wielkiej Brytanii - donosi BBC News. Oprócz niego sankcje objęły Igora Sieczina, szefa Rosnieftu, Andrieja Kostina, prezesa i dyrektora generalnego VTB, Nikołaja Tokariewa, prezesa Transnieftu, Aleksieja Millera, dyrektora generalnego Gazpromu, oraz biznesmenów Dmitrija Lebiediewa i Olega Deripaskę. W komunikacie prasowym rządu brytyjskiego przekazano, że sankcje obejmują "całkowite zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania".

Szef ambasady Ukrainy w Australii powiedział, że nie może zachować "dyplomatycznej uprzejmości", gdy jego rodzice spędzają noce w schronie przeciwbombowym w Kijowie i wezwał do wydalenia rosyjskiego ambasadora.

Rząd Szwecji planuje zwiększyć wydatki na wojsko do 2% PKB "tak szybko, jak to praktycznie możliwe" po inwazji Rosji na Ukrainę. - "Dziś przedstawiamy nową inicjatywę z jasnym przesłaniem dla narodu szwedzkiego i otaczającego nas świata. Potencjał obronny Szwecji musi zostać znacznie wzmocniony" - powiedziała premier Magdalena Andersson, donoszą dziennikarze agencji Reuters.

Wczoraj radni hrabstwa Dun Laoghaire-Rathdown w Dublinie zagłosowali za zmianą adresu ambasady rosyjskiej z Orwell Road na Independent Ukraine Road, która to zmiana zostanie teraz poddana konsultacjom z mieszkańcami.

Amerykański producent obuwia Crocs, Inc. podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży detalicznej w Rosji. Firma zawiesiła również dostawy swoich towarów do tego kraju - poinformowała firma Crocs w oświadczeniu. Pracownicy Crocs będą jednak nadal otrzymywać swoje wynagrodzenia w Rosji

Główni światowi producenci insuliny będą kontynuować dostawy na rynek rosyjski, a zapasy popularnych importowanych insulin w rosyjskich sieciach aptecznych prawie dorównują dostawom z ubiegłego roku - poinformowały służby prasowe rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia. "Główni światowi producenci insuliny potwierdzili na piśmie, że będą nadal działać na rosyjskim rynku i kontynuować dostawy" - poinformowano w oświadczeniu.

Wystąpienie Rosji z Rady Europy oznacza wycofanie się ze wszystkich jej mechanizmów - powiedział na briefingu rzecznik prezydenta Dmitrij Peskow. To odpowiedź na pytanie, czy wystąpienie Rosji z Rady Europy oznacza zakończenie jej uczestnictwa we wszystkich instytucjach Rady Europy, w tym w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W Antalyi rozpoczęły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, Siergieja Ławrowa i Dmitrija Kuleby, z udziałem ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu, przekazała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharova.

Najwięksi chińscy producenci smartfonów zmniejszają dostawy do Rosji z powodu słabnącego rubla i zachodnich sankcji. Xiaomi, Oppo i Huawei najbardziej ograniczyły dostawy, które spadły co najmniej o połowę od rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie - poinformowali dziennikarze "Financial Times".

Niemiecki producent odzieży i akcesoriów Hugo Boss AG tymczasowo zamknął swoje sklepy w Rosji od 9 marca i zawiesił wszystkie operacje detaliczne oraz sprzedaż internetową, podała spółka.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że kilka dzielnic w Mariupolu zostało opanowanych. "Operacja wyzwolenia Mariupola z rąk nacjonalistów jest kontynuowana. Oddziały milicji Donieckiej Republiki Ludowej we wschodniej części miasta opanowały dzielnice Azowskij, Najdenowka, Łyapino, Winogradar i dotarły do zakładów Azovstal. Dzielnica Zapadniy w zachodniej części miasta została wyzwolona" - powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow.

Amerykański producent żywności i karmy dla zwierząt Mars Inc. zaprzestaje nowych inwestycji w Rosji, a także ograniczy swoją działalność reklamową w tym kraju i na Białorusi. Taką informację przekazał w oświadczeniu Grant Reed, dyrektor generalny firmy.

Firma Google ostrzegła, że płatności z Rosji w Google Play zostaną wstrzymane, co uniemożliwi rosyjskim użytkownikom kupowanie nowych aplikacji lub odnawianie subskrypcji już zakupionych.

Atak lotniczy na szpital położniczy w portowym mieście Mariupol, w którym ranne zostały kobiety oczekujące na poród, a dzieci zostały zasypane gruzami, był tylko jednym z trzech ataków na ukraińskie szpitale w środę, według doniesień. Bomby spadły również na dwa szpitale w mieście Żytomierz, około 150 km na zachód od Kijowa.

Rosja nie zamierza uczestniczyć w pracach Rady Europy, ponieważ państwa zachodnie podważają pracę tej organizacji - oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Nieprzyjazne Rosji państwa UE i NATO, nadużywając swojej bezwzględnej większości w Komitecie Ministrów Rady Europy (KBWE), kontynuują linię niszczenia Rady Europy oraz wspólnej przestrzeni humanitarnej i prawnej w Europie" - czytamy w oświadczeniu.

Duńska firma Carlsberg, która jest właścicielem rosyjskiego browaru Baltika, ogłosiła, że zaprzestaje produkcji piwa pod swoją flagową marką Carlsberg w Rosji, a także odmawia reklamy na rosyjskim rynku.

Relacja zostanie wznowiona rano.

Rosyjski dziennik Izwestija podaje, że Rosja opracowała listę ok. 60 przedsiębiorstw, które "mogą się nacjonalizować" - obejmuje ona m.in. firmy Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald's, Porsche, Toyota czy H&M. Lista miała została opracowana przez Publiczną Inicjatywę Konsumentów. Szef organizacji powiedział, że w prace nad tą listą będą zaangażowane organy ścigania, Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz Roskomnadzor. Według niego "rząd utworzył już stanowisko, że zagranicznie firmy nie mogą po prostu zamknąć swoich biznesów w Rosji”. Lista została przesłana do rządu rosyjskiego i Prokuratury Generalnej.

Wołodymyr Zełenski informuje, że Ukraina przygotowuje sześć kolejnych korytarzy humanitarnych. "Modlimy się, aby ludzie zostali zabrani m.in. z Mariupola, Izium, Wołnowachy".

Rosyjski oddział systemu płatniczego Visa przestał obsługiwać karty w Rosji od 00:01 czasu moskiewskiego, 10 marca - czytamy w komunikacie na stronie internetowej firmy. Podobnie jest z kartami Mastercard. Karty Visa i Mastercard wydawane przez rosyjskie banki nie będą już akceptowane w płatnościach zagranicznych i w zagranicznych sklepach internetowych. W Rosji przestają działać karty wydawane przez zagraniczne instytucje finansowe. Jednak karty tych systemów płatniczych wszystkich rosyjskich banków będą działać w kraju jak zwykle, ponieważ transakcje na nich są przetwarzane przez Krajowy System Kart Płatniczych. Posiadacze kart mają dostęp do wszystkich środków na swoich rachunkach do czasu ich wygaśnięcia, a także do wszystkich zwykłych transakcji płatniczych - płacenia za zakupy, wypłaty gotówki itp.

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że wojska wroga w niektórych rejonach „utraciły zdolność bojową i wprowadzają do operacji rezerwy”. Ponadto informuje, że Białoruś udziela wojskom rosyjskim wsparcia w zapewnieniu dostaw paliw i smarów, wykorzystaniu infrastruktury kolejowej i sieci lotnisk.

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki na swoim profilu na Twitterze napisała, że Rosja mogłaby użyć broni chemicznej w Ukrainie lub stworzyć operację „fałszywej flagi”, obwiniając tym samym Ukrainę o jej użycie. Zwróciła również uwagę na „długie i dobrze udokumentowane doświadczenie Rosji w używaniu broni chemicznej”, a także model „oskarżania Zachodu o te same naruszenia”.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził pomoc kryzysową dla Ukrainy w wysokości 1,4 mld dolarów. Ukraina otrzyma środki w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania, który zapewnia szybki dostęp do pomocy finansowej tym krajom, które borykają się z pilnymi potrzebami bilansu płatniczego, w szczególności w wyniku konfliktów zbrojnych.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył kolejną rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Jonsonem. Omówiono zwiększenie nacisku na sankcje wobec Rosji, dalsze wsparcie Ukrainy w walce z agresorem, w tym pomoc w obronie. Podkreślił też, że docenia przywództwo Wielkiej Brytanii „w zwalczaniu zbrodni popełnianych przez Rosję na ziemi ukraińskiej”.

Do Polski przyleciała Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty odbędzie rozmowy m.in. z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Odwiedzi też polskich i amerykańskich żołnierzy.

Firma Sony wstrzymuje sprzedaż PlayStation w Rosji. Oprócz tego zawiesiła wydawanie nowej gry "Gran Turismo 7". PlayStation Store również nie będzie już dostępny w Rosji. „Sony Interactive Entertainment dołącza do globalnej społeczności, wzywając do pokoju w Ukrainie” - podano w oświadczeniu. Firma przekaże również 2 miliony dolarów Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i międzynarodowej organizacji pozarządowej Save the Children na pomoc Ukrainie.

W Ukrainie weszła w życie ustawa o prawie cywilów do użycia broni w celu przeciwstawienia się agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej. Dokument jest ważny na czas wojny - poinformowała na Twitterze Rada Najwyższa.

Władze francuskie na tym etapie sprzeciwiają się rozpoczęciu przyspieszonej procedury akcesyjnej Ukrainy, Gruzji i Mołdawii do UE - podał dziennik Le Figaro, powołując się na Pałac Elizejski.

Do Ukrainy dotarła druga partia satelitarnych stacji internetowych Starlink - poinformował wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Rzecznik Pentagonu przekazał, że Stany Zjednoczone odrzucają możliwość przekazania polskich myśliwców Ukrainie, uznając to za ruch o "wysokim ryzyku". Zdaniem rzecznika lepiej Ukrainie przekazać pociski ziemia-powietrze, niż myśliwce.

Administracja USA rozważa sankcje wobec rosyjskiej państwowej korporacji Rosatom - poinformował Bloomberg. Według agencji Biały Dom ocenia obecnie konsekwencje takiego posunięcia, a decyzja nie została jeszcze podjęta.

Francja przeznaczy 100 mln euro na pomoc Ukrainie i sąsiednim krajom, które przyjmują uchodźców uciekających przed wojną.

W Charkowie w wielu dzielnicach, m.in. w centrum miasta, słychać wybuchy, przestrzeżono przed nalotami, ludzie proszeni są o nieopuszczanie schronów.

Ukraina przygotowuje się do potencjalnego przeniesienia swoich danych i serwerów do innego kraju, jeśli inwazja Rosji będzie postępować w głąb kraju, powiedział agencji Reuters wysoki rangą urzędnik ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Victor Zhora.

Hilton Worldwide Holdings, międzynarodowa firma z branży hotelarskiej, ogłosiła dziś, że zaprzestaje wszelkich nowych działań deweloperskich w Rosji.

- "Staraliśmy się przedstawić prezydentowi Putinowi możliwe drogi odwrotu. Tylko on może zdecydować, czy z nich skorzystać, czy nie. Jak dotąd, za każdym razem, gdy pojawiała się taka możliwość, wciskał pedał gazu i kontynuował tę straszną drogę, którą podąża" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na wspólnej konferencji prasowej ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.

Nestle oraz marki tytoniowe Philip Morris i Imperial Brands są najnowszymi międzynarodowymi korporacjami, które wycofały się z Rosji w związku z rosnącą presją na firmy zachodnie, aby zajęły stanowisko wobec inwazji Rosji na Ukrainę, donoszą dziennikarze Reutera.

USA podejmą działania, jeśli Rosja zdecyduje się na zajęcie aktywów zagranicznych firm, które opuściły jej rynek z powodu wydarzeń na Ukrainie - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jennifer Psaki podczas środowego briefingu. Według doniesień "Jedna Rosja" zaproponowała nacjonalizację przedsiębiorstw i organizacji, które są zamykane w Rosji z powodu sankcji nałożonych w związku z operacją specjalną na Ukrainie.

Rosyjska giełda papierów wartościowych nie zostanie otwarta w czwartek, ale rynek walutowy, rynek pieniężny i rynek repo będą działać od godziny 10 rano czasu moskiewskiego, poinformowali przedstawiciele Banku Centralnego Rosji, donoszą dziennikarze agencji Reuters.

Ponad 40 tys. cywilów zostało dziś ewakuowanych z całej Ukrainy, ale władze miały trudności z wydostaniem ludzi ze stref konfliktu wokół miast Kijów, Charków i Mariupol - powiedział ukraiński negocjator David Arakhamia.

Sprzedaż wycieczek zagranicznych nadal spada w związku z sytuacją na Ukrainie i kryzysem gospodarczym w Rosji, a Turcja i Egipt należą do najpopularniejszych kierunków - poinformowało w środę Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych Rosji (ATOR).

Tysiące dokerów w portach na zachodnim wybrzeżu USA odmawiają obsługi jakichkolwiek rosyjskich ładunków w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Przedstawiciele International Longshore and Warehouse Union, która reprezentuje około 20 tys. pracowników w 29 portach od Bellingham w stanie Waszyngton do San Diego w Kalifornii, ogłosili tę politykę w zeszłym tygodniu, nazywając inwazję "aktem agresji, który zagraża populacji ponad 40 milionów ludzi".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że odbył regularne rozmowy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w celu omówienia środków zwiększenia presji na Rosję i członkostwa Ukrainy w UE.

Przedstawiciele rosyjskiego wojska poinformowali, że od początku operacji zniszczono 2814 obiektów ukraińskiej infrastruktury wojskowej.

Przedstawiciele agencji Roskomnadzor zażądali od administracji portalu społecznościowego TikTok natychmiastowego zniesienia ograniczeń dotyczących nagrań wideo z przemówieniem prezydenta Rosji Władimira Putina oraz wyjaśnienia powodów ich wprowadzenia - poinformowano w oświadczeniu. Według ministerstwa, administracja TikTok ograniczyła dostęp do ścieżki dźwiękowej wspomnianego filmu dla użytkowników z zagranicy.

Firma Brown-Forman Corp, producent whisky Jack Daniel's, podjęła decyzję o zawieszeniu działalności handlowej w Rosji.

Rosja powinna zostać całkowicie odłączona od systemu SWIFT, a kraje G7 powinny odmówić korzystania z rosyjskiej ropy i gazu - powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Producent czekolady Lindt & Sprungli podjął decyzję o tymczasowym zamknięciu swoich sklepów w Rosji i zawieszeniu dostaw produktów na tamtejszy rynek - poinformowała spółka w oświadczeniu.

Według najnowszych doniesień CNN, strony amerykańska i polska nie przestały prowadzić rozmów w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MIG-29. Jak miał wskazać wysoki rangą urzędnik USA, główną przeszkodą w tym przedsięwzięciu okazują się być problemy logistyczne.

Przedstawiciele amerykańskiej sieci pizzerii Papa John's International Inc ogłosili, że firma zaprzestanie wszelkich działań korporacyjnych w Rosji.

Podczas blokady Mariupola przez rosyjskich żołnierzy zginęło ok. 1300 cywilów - miał oznajmić doradca burmistrza miasta, zgodnie z informacjami przedstawianymi przez dziennikarzy portalu Ukraińska Prawda.

Jak informują dziennikarze CNN, wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony USA miał im przekazać, że od początku inwazji Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 710 rakiet. Jak też rzekomo dodał, w ostatnim czasie rosyjskie siły zbliżyły się do miast Charków i Mikołajów.

Przedstawiciele ONZ poinformowali, że od początku rosyjskiej inwazji (24.02) na Ukrainę zginęło co najmniej 516 cywilów, z zastrzeżeniem, iż rzeczywisty bilans jest znacznie wyższy, ponieważ we wskazanej liczbie uwzględniono wyłącznie ofiary oficjalnie zweryfikowane przez OHCHR.

Stany zjednoczone dostarczą do Polski dwie baterie nowoczesnego systemu rakietowego Patriot - podała amerykańska dziennikarka Carla Babb, powołując się na źródła w Pentagonie.

Niemcy nie popierają pomysłu przekazania m.in. polskich myśliwców MIG-29 na rzecz ukraińskiej armii - oznajmił kanclerz Olaf Scholz. Zdaniem Scholza, militarne rozwiązanie wojny na Ukrainie „nie ma sensu”. Jak również dodał, władze jego kraju dostarczyły stronie ukraińskiej pomoc humanitarną, sprzęt i trochę broni, „ale poza tym muszą bardzo dokładnie przemyśleć to, co robią teraz, i to z pewnością nie obejmuje myśliwców”.

Przywódca Rosji Władimir Putin oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której omówione zostały możliwości działań politycznych i dyplomatycznych - przekazały służby prasowe Kremla.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oznajmili, że na dany moment udokumentowali 18 ataków na placówki służby zdrowia, sanitariuszy i karetki pogotowia, które miały miejsce podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Władze Mariupola oskarżyły stronę rosyjską o zbombardowanie szpitala pediatrycznego, w którym funkcjonował m.in. oddział położniczy. „Zniszczenia są ogromne. Budynek placówki medycznej, w której niedawno leczono dzieci, jest całkowicie zniszczony. Informacje o ofiarach są wyjaśniane” - przekazali członkowie tamtejszej rady miejskiej.

Władze Niemiec sprzeciwiają się odcięciu największego rosyjskiego banku (Sbierbank) od systemu SWIFT w ramach unijnych sankcji - przekazali dziennikarze agencji prasowej Bloomberg.

W odpowiedzi na „kolejne akty agresji” Rosji, Wielka Brytania zwiększy dostawy uzbrojenia na Ukrainę - poinformował tamtejszy minister obrony, Ben Wallace. W pierwszej kolejności, Brytyjczycy przekażą Ukraińcom m.in. pociski przeciwpancerne Javelin.

Przedstawiciele resortu obrony Rosji przyznali, że żołnierze poborowi brali lub biorą udział w „operacji na Ukrainie”.

Rada Miasta Bucza oskarżyła siły rosyjskie o blokowanie ewakuacji ludności, pomimo uzgodnionego wcześniej korytarza ewakuacyjnego. „Okupanci zakłócają ewakuację. Obecnie 50 autobusów jest blokowanych przez rosyjskie wojsko na parkingu [...]” - poinformowały tamtejsze władze w swoim wpisie na portalu Facebook.

Premier Justin Trudeau zapowiedział, że Kanada wkrótce dostarczy Ukrainie „wysoce wyspecjalizowany sprzęt” wojskowy. Kanadyjczyk miał przekazać tę informację samemu Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Wojska rosyjskie zwolniły tempo, ale kontynuują ofensywę. Koncentrują się głównie na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa - poinformowali przedstawiciele sztabu ukraińskich sił zbrojnych w swoim komunikacie.

Ludność cywilna nie może ewakuować się z ukraińskiego miasta Izyum z powodu rosyjskiego ostrzału we wschodnim obwodzie charkowskim - poinformował gubernator obwodu Ołeh Synehubow.

Utrata zasilania w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie nie ma krytycznego wpływu na bezpieczeństwo - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Obciążenie cieplne basenu do przechowywania wypalonego paliwa oraz objętość wody chłodzącej w elektrowni jądrowej w Czarnobylu są wystarczające do skutecznego usuwania ciepła bez konieczności zasilania elektrycznego - przekazano w komunikacie.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że nie popiera pomysłu natychmiastowej rezygnacji z importu rosyjskiej ropy i gazu, ponieważ jest to nieracjonalne dla krajów Unii Europejskiej. - "Powinniśmy przedyskutować nasze słabe punkty, jeśli chodzi o zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Nie będę dziś opowiadał się za wstrzymaniem dostaw ropy i gazu z Rosji, to niemożliwe, bo potrzebujemy tych dostaw i to jest niewygodna prawda" - powiedział Rutte.

Boris Johnson nie zgodził się na zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców uciekających z kraju. Ponadto przekazał, że kontrole bezpieczeństwa są niezbędne, aby zapobiec przedostaniu się rosyjskich agentów do Wielkiej Brytanii.

Prezydent Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Egiptu Abdelfattahem Sisim - poinformowały służby prasowe Kremla. "Na prośbę Abdelfattaha Sisiego Władimir Putin opowiedział o przyczynach i celach rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej w obronie Donbasu, a także poinformował o pracach, jakie Rosja prowadzi w ramach negocjacji z przedstawicielami Ukrainy. Egipski prezydent podziękował stronie rosyjskiej za jej wysiłki na rzecz ewakuacji obywateli Egiptu ze strefy konfliktu" - napisano w komunikacie prasowym.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy wezwał do zawieszenia broni, aby umożliwić przeprowadzenie napraw w celu przywrócenia dostaw energii elektrycznej do elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Konwój cywilów, składający się głównie z kobiet, dzieci i osób starszych, został ewakuowany z ukraińskiego miasta Enerhodar przez "korytarz humanitarny" po tym, jak uzgodniono tymczasowe zawieszenie broni z siłami rosyjskimi - poinformował mer miasta Dmytro Orłow.

Ponad 400 Ukraińców, którzy protestowali przeciwko zajęciu Chersonia przez wojska rosyjskie, zostało zatrzymanych przez rosyjską gwardię narodową - poinformowali przedstawiciele ukraińskiego naczelnego dowództwa wojskowego.

Agencja Ukrinform, powołując się na szefa obwodowych władz, Witalija Buneczkę, zakomunikowała, że w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków z powietrza w obwodzie żytomierskim zginęło 4 żołnierzy i 5 cywili, w tym troje dzieci, z których dwoje to noworodki.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków izby wyższej rosyjskiego parlamentu - Rady Federacji.

Premier Morawiecki potwierdził, że decyzja o przekazaniu samolotów na Ukrainę powinna być podjęta jednomyślnie przez państwa NATO.

Mer Czernihowa powiedział, że ok. 60 osób zginęło, a prawie 400 zostało rannych podczas rosyjskich bombardować i ostrzałów miasta.

"Ukraina walczy o bezpieczeństwo całej Europy, dlatego sankcje muszą być realne. W Wiedniu również są oligarchowie, którzy finansują Putina. Apeluję, żeby te sankcje były realne, miażdżące i konkretne. Prosiłem o to w Londynie i proszę tutaj." - kontynuował szef polskiego rządu.

"Rosja nie zaatakowała Ukrainy półśrodkami. Zaatakowała swoim wojskiem, które dopuszcza się regularnych zbrodni wojennych. Dlatego musimy tej wojnie odciąć tlen - pieniądze od oligarchów, z ropy, gazu i innych towarów." - powiedział na spotkaniu z kanclerzem Austrii premier Mateusz Morawiecki.

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, przekazał, że Ukraina potrzebuje pomocy w postaci "hełmów, kamizelek ochronnych i nowoczesnej, dobrej broni."

Brytyjski minister transportu Grant Shapps przekazał, że w Wielkiej Brytanii zatrzymano do wyjaśnienia samolot, który - jak się podejrzewa - jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną.

W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi w obwodzie czernihowskim oraz ulicy w centrum Czernihowa wybuchło 10 pożarów domów - zginął 1 cywil, dwóch zostało rannych.

Wołodymyr Zełenski przekazał, że poziom zagrożenia w Ukrainie jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych 2 tygodni Ukraińcy pokazali, że się nie poddadzą. Dodał, że na zagranicznych partnerach spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta.

Polska opowiada się za pozbawieniem Rosji członkostwa w UNESCO i "innych organizacjach międzynarodowych" - przekazała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka na nieformalnym spotkaniu ministrów kultury UE.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że UE będzie w stanie zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji szybciej niż się spodziewano. "Państwa UE kupiły już tyle gazu LNG, że tej zimy poradzą sobie bez rosyjskiego gazu" - powiedziała.

"Od dziś działania pomocowe dla uchodźców, które na Dworcu Centralnym [w Warszawie - przyp. red.] świadczy wiele różnych instytucji i organizacji, wspólnie z wojewodą mazowieckim będzie koordynowała Państwowa Straż Pożarna." - napisał na Twitterze Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

BBC: rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim została rozbita przez siły ukraińskie.

Najnowsze dane Straży Granicznej: od 24 lutego do Polski przyjechało 1,33 mln osób z Ukrainy, wśród nich 93% to obywatele Ukrainy, 1% to obywatele Polski, a 6% - obywatele ok. 100 różnych państw. Wczoraj (8.03) funkcjonariusze odprawili 125,8 tys. osób.

New York Times wycofuje wszystkich korespondentów z Rosji w związku z działaniami władz uniemożliwiającymi pracę dziennikarską.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie, na którym rosyjski jeniec zeznał, że jego oddział miał rozkaz zajęcia Charkowa w 3 dni, a żołnierzom zezwolono na zabijanie cywilów.

W Kongresie USA osiągnięto ponadpartyjne porozumienie, aby przekazać 13,6 mld dolarów na pomoc Ukrainie i sojusznikom europejskim. Prezydent Joe Biden początkowo zażądał 10 mld dolarów na pomoc wojskową, humanitarną i gospodarczą, ale poparcie obu stron było tak silne, że liczba ta wzrosła do 12 mld w poniedziałek i 13,6 miliarda we wtorek.

Reuters: rosyjskie MSZ przekazało, że lepiej realizować swoje cele na Ukrainie poprzez rozmowy i że władze Rosji nie planują obalenia rządu.

Państwa członkowskie UE uzgodniły nowy pakiet sankcji wobec Rosji i wykluczają z systemu SWIFT trzy białoruskie banki. Przekazano, że podjęte środki ponadto wyjaśniają pytania dotyczące kryptowalut i celują w sektor morski.

Przywódczyni białoruskiej opozycji na emigracji Swiatłana Cichanouska spotyka się dziś w Londynie z przedstawicielami rządu Wielkiej Brytanii, aby omówić wsparcie dla białoruskiego ruchu antywojennego i wolnych mediów.

"Działania NATO pod przywództwem USA doprowadziły do napięcia między Rosją a Ukrainą do punktu krytycznego" - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze: zabito dowódcę 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurija Agarkowa.

Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało, za słabo i za późno - ujął szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w dzienniku Die Welt o skorygowaniu przez Niemcy polityki wobec Rosji.

Korytarz humanitarny służący dostarczaniu pomocy humanitarnej do Enerhodaru oraz ewakuacji stamtąd ludności jest organizowany na środę - prekazał mer miasta Dmytro Orłow. Dziś ma być też kontynuowana ewakuacja ludności cywilnej z Sum do Połtawy.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że system edukacji musi być jak najbardziej elastyczny, jeśli chodzi o naukę dzieci ukraińskich uchodźców. Według ministra będzie to miało odzwierciedlenie w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

Szef władz obwodu ługańskiego przekazał, że 10 osób zginęło i 10 kolejnych zostało rannych w wyniku ostrzelania miasta Siewierdoniecka.

Ukraiński rząd wprowadził zakaz eksportu żyta, jęczmienia, gryki, prosa, cukru, soli i mięsa do końca roku.

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał, że Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie ok. 800 żołnierzy z separatystycznego Naddniestrza.

Siły rosyjskie nie dokonały znaczącego postępu na północ od Kijowa, a siły ukraińskie wydają się skutecznie zestrzeliwać wrogie samoloty, jak wynika z ostatniej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

We wtorek wieczorem w wyniku rosyjskiego ataku w mieście Malin w obwodzie żytomierskim zginęło 5 osób, w tym dwoje rocznych dzieci.

W nocy syreny przeciwlotnicze zawyły w Kijowie, Żytomierzu i Wasylkowie. Rano ogłoszono alarm przeciwlotniczy w całym obwodzie kijowskim.

Kyiv Independent: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że systemy monitorujące materiały jądrowe w przejętych przez siły rosyjskie składowiskach odpadów radioaktywnych w Czarnobylu przestały przesyłać dane.

Relacja zostanie wznowiona ok. 8:00.

Minister energetyki Ukrainy twierdzi, że rosyjskie jednostki wojskowe "torturują" personel elektrowni atomowej w Zaporożu, aby "zmusić pracowników do złożenia publicznego oświadczenia". Herman Hałuszczenko napisał, że "wewnątrz znajduje się około 500 rosyjskich żołnierzy i 50 jednostek ciężkiego sprzętu. Pracownicy są wyczerpani fizycznie i psychicznie".

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj "nie pozwoli na unijne sankcje obejmujące import ropy i gazu z Rosji". Szef rządu uzasadnił to stanowisko bezpieczeństwem i dobrobytem węgierskich rodzin.

Po zaatakowaniu przez Rosję Ukrainy obłożenie pociągów kursujących z Petersburga do Helsinek wzrosło ponad dziesięciokrotnie. Fińskie Koleje Państwowe chcą dodać do rozkładu trzeci pociąg. Bardzo wielu Rosjan wybiera transport samochodowy i oczekuje w kilometrowych korkach na wjazd do Finlandii.

Bank centralny Rosji ogłosił, że do 9 września obywatele, którzy posiadają rachunki w obcych walutach, nie będą mogli wypłacić więcej niż 10 tys. dolarów. Ponadto, banki nie będą mogły sprzedawać twardej waluty.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że świat nie wierzy w przyszłość Rosji, nie mówi o niej, lecz mówi o Ukrainie, o pomocy dla niej i przygotowuje się, by jej pomóc i odbudować po wojnie.

Przedstawiciele PepsiCo Inc, ogłosili, że firma zaprzestanie sprzedaży w Rosji. Firma wstrzyma wszelkie inwestycje kapitałowe, działania reklamowe i promocyjne w Rosji, a także wstrzyma działalność na Ukrainie, aby umożliwić pracownikom poszukiwanie bezpieczeństwa w związku z eskalacją wojny w tym kraju.

Przedstawiciele The Coca-Cola Company ogłosili, że firma zawiesi swoją działalność w Rosji

Stany Zjednoczone utrzymują kontakt z przedstawicielami państw Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie członkostwa Rosji w tej organizacji, poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Przedstawiciele firmy Starbucks ogłosili, że tymczasowo zamkną wszystkie kawiarnie znajdujące się w Rosji, donosi Agence France-Presse.

Siły rosyjskie wstrzymają ostrzał od godz. 10 rano czasu moskiewskiego w środę i są gotowe zapewnić korytarze humanitarne, aby ludność cywilna mogła opuścić Kijów i cztery inne miasta, powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik rosyjski, cytowany przez dziennikarzy agencji prasowej Tass.

Brytyjsko-holenderski Unilever, jeden z największych na świecie producentów dóbr szybko zbywalnych (FMCG), wstrzymuje inwestycje w Rosji. Firma Unilever wytwarza produkty pod markami Lipton, Dove, Vaseline, Cif, Signal, Domestos, Rexona AXE, Clean Line, Velvet Hands, Inmarco i innymi. W Rosji firma posiada fabrykę lodów w obwodzie tulskim, herbaty, kosmetyków i chemii gospodarczej w Sankt Petersburgu, kosmetyków w Jekaterynburgu oraz lodów w Omsku.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) potwierdzili automatyczne zwycięstwo reprezentacji Polski nad Rosją w półfinałowym meczu barażowym do Mistrzostw Świata 2022, które odbędą się w Katarze.

Polska jest gotowa natychmiast przekazać nieodpłatnie rządowi USA wszystkie swoje samoloty MIG-29 w ramach akcji przekazywania samolotów ukraińskim siłom powietrznym w celu odparcia inwazji Rosji, przekazał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

L'Oreal czasowo zamyka swoje sklepy w Rosji i wstrzymuje inwestycje w tym kraju.

Ferrari wstrzymuje produkcję samochodów na rynek rosyjski i przekazuje 1 mln euro na pomoc dla Ukrainy. Taką samą decyzję podjęło Lamborghini.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że są pierwsze ofiary wśród "Wagnerystów".

Nowe zdjęcia bazy lotniczej w Baranowiczach na Białorusi.

W Winnicy rozbrzmiewają alarmy lotnicze.

Unilever zaprzestaje eksportu i importu z Rosji. Do koncernu należą m.in. Algida, Dove, Axe, Rexona, Hellmann's, Amino, Knorr, Lipton, Saga i Marmite.

Ireneusz Kolowca z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekazał, że telewizja RT wniosła do Sądu UE wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji i rozporządzenia Rady UE z 1 marca 2022 r. w sprawie sankcji w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację w Ukrainie, która ograniczała działalność stacji w UE.

McDonald's zamyka czasowo wszystkie - 850 - swoje restauracje w Rosji. Sieć nadal będzie wypłacać pensje 62 tys. pracownikom w tym kraju.

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom oferuje nagrody za przekazywanie sprawnego rosyjskiego sprzętu wojskowego: 1 mln dolarów za samolot i 500 tys. dolarów za helikopter. Piloci Federacji Rosyjskiej, którzy zdecydują się na zmianę strony i skorzystanie z powyższej oferty dostaną też "obywatelstwo wolnego państwa".

Wielka Brytania zaprzestanie importowania rosyjskiej ropy do końca 2022 roku.

Wołodymyr Zełenski podziękował Borisowi Johnsonowi za sankcjonowanie Rosji. Zapowiedział też, że Ukraina będzie bronić swojej ziemi, jak Wielka Brytania broniła swojej przed Niemcami podczas drugiej wojny światowej: "»Być albo nie być?«. Znacie to pytanie Szekspira. Zadaliśmy je sobie 13 dni temu. Dzisiaj już wiemy, że wybieramy »być«".

Trwa zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy w Izbie Gmin.

Według amerykańskiego wywiadu, w walkach na Ukrainie zginęło od 2 tys. do 4 tys. rosyjskich żołnierzy - przekazał szef DIA Scott Berrier.

Kreml: Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z Naftalim Bennettem. Wcześniej premier Izraela rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim - informuje portal Haaretz w oparciu o RIA.

W Charkowie zbombardowano zajezdnię tramwajową. Zdjęcia przywodzą na myśl Sarajewo w latach 1992-1995.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) zawiesza współpracę z Rosją na prośbę naukowców z Ukrainy.

Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa przekazała, że wczoraj (07.03) w obwodzie czernihowskim zginęło kilka osób cywilnych po wjechaniu samochodem na minę.

Komisja Europejska zaproponowała plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych „na długo przed 2030 r.” - zmniejszanie uzależnienia od gazu rozpocznie się w tym roku. Przedstawiony plan zakłada zmniejszenie o 2/3 zapotrzebowania UE na rosyjski gaz do końca tego roku. "Musimy uniezależnić się od rosyjskich ropy, węgla i gazu. Nie możemy polegać na dostawcy, który bezpośrednio nam zagraża” - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała, że "gdyby Szwecja zdecydowała się w obecnej sytuacji złożyć wniosek o wstąpienie do NATO, to jeszcze bardziej zdestabilizowałoby ten obszar Europy i zwiększyłoby napięcia".

Charków otrzymał 24 wagony pomocy humanitarnej (żywność i artykuły dziecięce). Kilka organizacji ochotniczych będzie rozprowadzać je na obszarach miasta i regionu, gdzie sytuacja ludności jest najbardziej krytyczna.

Policja obwodu kijowskiego informuje, że rakieta wystrzelona przez rosyjskie wojsko trafiła w magazyny towarów przemysłowych i chemii gospodarczej, w wyniku czego wybuchł pożar. Na miejscu pracują policja i ratownicy, nie ma na razie informacji o ofiarach.

Estonia upraszcza procedurę uzyskania zezwolenia na pobyt dla uchodźców z Ukrainy - od 9 marca mogą ubiegać się oni o zezwolenie na pobyt w ciągu jednego dnia. "Decyzja rządu pomoże zmniejszyć biurokrację dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy doznali traumy. To pozwoli im łatwiej i szybciej przystosować się do życia w Estonii” – powiedziała premier Kaja Kallas. Zgodnie z procedurą uchodźca z Ukrainy może ubiegać się o ochronę czasową w postaci zezwolenia na pobyt na rok, a następnie ten okres przedłużyć.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Holandii Markiem Rutte. Rozmawiano o sytuacji humanitarnej w Ukrainie, ofiarach wśród ludności cywilnej, przebiegu ewakuacji i dostarczaniu pomocy humanitarnej. Podziękował mu za bezkompromisowe stanowisko w sprawie nacisku na sankcjonowanie Rosji i poparcie dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Pracownicy ONZ otrzymali maile z działu komunikacji, by wydarzeń w Ukrainie nie nazywać "wojną" czy "inwazją", a w zamian używać słów "konflikt" lub "ofensywa wojskowa". To próba utrzymania bezstronności, Rosja uważa, że to nie jest wojna ani inwazja.

ONZ informuje o 474 śmiertelnych ofiarach cywilnych od początku rosyjskiej inwazji. Zaznaczono jednak, że bilans najpewniej jest wyższy, to ofiary oficjalnie potwierdzone przez OHCHR.

Dyrektor generalny Ryanair obiecuje, że Ryanair będzie „pierwszą linią lotniczą, która powróci na Ukrainę”, kiedy będzie to bezpieczne. Dodał, że „po raz pierwszy od 30 lat” Ryanair we współpracy z ambasadami Ukrainy dostarczył samolotami pomoc humanitarną na polskie lotniska.

Przewodniczący parlamentów Łotwy, Litwy i Estonii wydali oświadczenie popierające wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej oraz wezwali inne kraje do „podjęcia praktycznych kroków w celu przyznania jej członkostwa w UE”.

Podano, że druga kolumna ewakuacyjna opuściła już Sumy i oczekuje w obwodzie połtawskim. Wyjazd z miasta „zielonym korytarzem” własnymi pojazdami potrwa do 19:30 we wtorek - informuje Obwodowa Administracja Wojskowa Sumy.

Japonia dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy kamizelki kuloodporne, hełmy, namioty, odzież zimową, leki, generatory, aparaty fotograficzne i inne narzędzia do użytku w sytuacjach awaryjnych - przekazał ambasador Ukrainy w Japonii.

Yum! Brands, właściciel restauracji KFC i Pizza Hut, wstrzymuje inwestycje i rozwój sieci w Rosji. Wszystkie zyski z działalności w Rosji będą przeznaczane na cele humanitarne w związku z sytuacją w Ukrainie.

Według agencji Reuters, wśród nowych unijnych sankcji wymienia się między innymi odcięcie trzech białoruskich banków od systemu SWIFT.

Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem Twittera poinformował, że rozmawiał z premierem Izraela Naftalim Bennettem: "Podziękowałem Izraelowi za jego wysiłki mediacyjne. Omówiliśmy sposoby zakończenia wojny i przemocy".

Rosyjskie MON poinformowało, że z inicjatywy strony tureckiej odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy ministrami obrony Rosji i Turcji na temat sytuacji na Ukrainie.

Według najnowszych danych ONZ już ponad dwa miliony ludzi uciekło z Ukrainy, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę.

Agencja Bloomberg donosi, że władze Stanów Zjednoczonych ogłoszą zakaz importu ropy, węgla i gazu ziemnego w stanie ciekłym z Rosji.

Burmistrz Charkowa przekazał, że siły rosyjskie przekazały mu propozycję, aby ten poddał miasto.

Według doniesień The Guardian, przedstawiciele koncernu Shell ogłosili plany wycofania się z korzystania z rosyjskiej ropy i gazu oraz zamknięcia wszystkich stacji paliw w tym kraju.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że pojawiają się oznaki, zgodnie z którymi siły białoruskie mogą przygotowywać się do dołączenia do rosyjskiego wojska w inwazji na Ukrainę.

Jak donosi The Guardian, amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną ostrzega, że rosyjska armia dalej gromadzi znaczne siły w okolicach Kijowa, aby przeprowadzić szturm na miasto w ciągu 24-96 godzin.

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy przekazał, że rosyjska ofensywa zwolniła, a siły ukraińskie przeprowadziły kontratak w co najmniej 7 kierunkach.

Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji, który ma zostać nałożone na Rosję oraz Białoruś. Zakłada on między innymi odcięcie trzech białoruskich banków od systemu SWIFT.

Ukraińska armia oskarża Rosjan o ostrzał, który znowu uniemożliwia ewakuację cywilów z Mariupola.

Rosja jest obecnie najbardziej sankcjonowanym państwem na świecie, wyprzedziła tym samym między innymi Iran, Syrię czy Koreę Północną.

Szef regionalnej administracji państwowej w Mikołajewie poinformował, że do miasta przybyły posiłki sił zbrojnych wraz ze sprzętem wojskowym i szykują się do ofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców powiedział, że liczba osób, które opuściły Ukrainę w związku z rosyjską inwazją, osiągnęła dwa miliony.

Prezydent Zełenski podkreślił, że Ukraina nie będzie krajem, który prosi o coś na kolanach, a on nie chce być takim prezydentem.

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji ABC News powiedział, że jest gotowy do dialogu, ale nie kapitulacji. Jest gotów rozmawiać o Krymie, separatystycznych republikach Donbasu i szukać kompromisu. W kwestii NATO się "ostudził", zdając sobie sprawę, że sojusz nie jest gotowy na przyjęcie Ukrainy.

Według doniesień medialnych otwarte zostały korytarze humanitarne z Kijowa, Czernihowa, Sum, Charkowa i Mariupola.

Burmistrz Irpienia poinformował, że otrzymał wiadomość, w której jej nadawca domaga się, aby ten poddał miasto, grożąc mu przy tym śmiercią.

Jak donosi portal Euractiv, w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa, zniszczony został konsulat honorowy Albanii w tym mieście. Według doniesień nikt nie ucierpiał.

Według rzecznika Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, siły rosyjskie, przy użyciu bombowców i samolotów szturmowych zniszczyły w ciągu ostatniego dnia 158 obiektów wojskowych na Ukrainie. Łącznie, od początku rosyjskiej agresji, zniszczonych miało zostać 2482 takich obiektów.

Według brytyjskiego wywiadu, strona rosyjska w najbliższym czasie może coraz częściej zarzucać Ukrainie, że ta opracowuje broń biologiczną lub nuklearną. Ma to być usprawiedliwieniem dla rosyjskiej inwazji.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony, od początku rosyjskiej inwazji, w Ukrainie zginęło już ponad 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Szef regionu charkowskiego poinformował, że w ostatnim czasie z miasta ewakuowało się ponad 600 tysięcy osób.

Ukraińska minister Iryna Wereszczuk przekazała, że o godzinie 10:00 czasu lokalnego ma zostać otwarty korytarz humanitarny do miasta Sumy, które bardzo ucierpiało w wyniku bombardowań. Wereszczuk ostrzegła, że strona ukraińska posiada informacja, jakoby Rosjanie chcieli zmanipulować trasę korytarza w taki sposób, aby zmusić cywilów do udania się w inną stronę.

Noc w Ukrainie minęła pod znakiem ostrzałów. Oto krótkie podsumowanie, które pochodzi od szefów regionalnych administracji państwowych. Najcięższe walki toczyły się w obwodzie kijowskim, gdzie Rosjanie próbują otoczyć stolicę Ukrainy. Do starć doszło między innymi w Irpieniu, Makarowie, Hostomelu. Rosjanie stale ostrzeliwują podkijowskie gminy. Do walk doszło także w Czernihowie. Ukraińska armia informuje także o odparciu nocnego ataku na Starokonstantynów. W regionie Zaporoża wojska rosyjskie przegrupowują się i przygotowują do ofensywy.

Według ukraińskich służb medycznych, w nocnym ostrzale w Sumach zginęło co najmniej 9 cywilów.

Minister Infrastruktury Ukrainy poinformował, że straty w infrastrukturze, w wyniku działań wojennych, szacowane są na około 10 miliardów dolarów.

Władze Japonii nałożyły dodatkowe sankcje na Rosję i Białoruś. Obejmują one między innymi zamrożenie aktywów niektórych osób oraz zakaz eksportu sprzętu do rafinacji ropy do Rosji.

Relacja zostanie wznowiona ok. 8:00.

Prezydent Czech odznaczył Wołodymyra Zełenskiego Orderem Lwa Białego - najwyższym odznaczeniem Republiki Czeskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosi dziś (8.03) nadawane zdalnie przemówienie do członków brytyjskiej Izby Gmin.

W piątek o 16:00 odbędzie się Zgromadzenie Narodowe ze specjalnym udziałem szefa NATO Jensa Stoltenberga oraz - zdalnie - prezydenta USA Joe Bidena.

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podają, że ok. 60 weterynarzy bada na granicy przywożone do Polski zwierzęta.

Bank Centralny Portugalii nakazał bankom zamrożenie kont rosyjskich oligarchów.

Władze Włoch planują wykorzystać nieruchomości skonfiskowane włoskiej mafii do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, donoszą dziennikarze Le Figaro. Minister spraw wewnętrznych Włoch Luciana Lamorghese powiedziała, że jej resort, który zarządza majątkiem przejętym od mafii, zbada obiekty, "które mogą być wykorzystane w krótkim czasie, nawet tymczasowo, do przyjęcia uchodźców z Ukrainy". Jak podają włoskie media, w ciągu tygodnia do Włoch przybyło ponad 17 tys. Ukraińców.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba potwierdził, że 10 marca odbędzie spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu poinformował, że w czwartek 10 marca w Antalyi odbędzie się trójstronne spotkanie szefów MSZ Turcji, Ukrainy i Rosji.

Władze Rosji ogłosiły "reżim ciszy" od godziny 10:00 czasu moskiewskiego we wtorek (08.03) i są gotowe zapewnić korytarze humanitarne z Kijowa i niektórych innych ukraińskich miast, wynika z pilnego oświadczenia rosyjskiego międzywydziałowego sztabu koordynacyjnego ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie.

Rosyjskie wojsko rozpoczęło śledzenie amerykańskich okrętów wojennych, które wpłynęły na Morze Bałtyckie, poinformowali przedstawiciele rosyjskiego Narodowego Centrum Kontroli Obronnej.

Prezydent USA Joe Biden nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nałożenia embarga na import rosyjskiej ropy, poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

USA znacznie zwiększyły swoją obecność na wschodniej flance, wysłały na Łotwę 35 samolotów szturmowych i będą kontynuować rotację swoich sił w regionie bałtyckim, powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu z łotewskim ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkevicsem.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) podjęli decyzję o umożliwieniu zagranicznym zawodnikom i trenerom jednostronnego rozwiązywania kontraktów z rosyjskimi klubami od 10 marca, poinformowało biuro prasowe FIFA.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, wraz z premierem Kanady Justinem Trudeau i premierem Holandii Markiem Rutte, opublikował wideo z przesłaniem o jedności w związku z atakami Rosji na Ukrainie. - "Stoimy razem z narodem ukraińskim w obliczu agresji, której doświadcza z rąk Władimira Putina i Rosji" - powiedział Johnson.

- "Zbieramy dowody na możliwe zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Wspieramy rozliczenie przy użyciu wszelkich dostępnych narzędzi, w tym ścigania karnego, jeśli jest to właściwe" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, podała agencja Reuters.

Rosja ma pełne prawo podjąć "lustrzaną" decyzję i nałożyć embargo na dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 1, który obecnie osiąga maksymalną przepustowość, ale jak dotąd taka decyzja nie została podjęta, powiedział wicepremier Rosji Alexander Novak. Ostrzegł, że Rosja wie, dokąd skierować dostawy, jeśli Europa i USA odmówią kupowania rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych. Wicepremier zwrócił uwagę na presję wywieraną na partnerów, handlowców, firmy transportowe i banki, by nie kupowały od Rosji.

Prezydent Joseph R. Biden, Jr. przeprowadził dziś bezpieczną wideorozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Przywódcy potwierdzili swoją determinację, by nadal podnosić koszty ponoszone przez Rosję w związku z jej niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazją na Ukrainę. Podkreślili również swoje zobowiązanie do dalszego udzielania Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i pomocy humanitarnej. Ponadto omówili swoje niedawne spotkania z prezydentami Ukrainy i Rosji - czytamy w komunikacie biura prasowego Białego Domu.

Po dzisiejszych nierozstrzygniętych rozmowach na Białorusi, rosyjski negocjator Leonid Słucki powiedział, że kolejna runda rozmów odbędzie się wkrótce, ale nie podał dokładnej daty. - "Kolejna, czwarta runda odbędzie się na Białorusi w bardzo, bardzo bliskiej przyszłości" - powiedział Słucki na antenie rosyjskiej telewizji państwowej.

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir Abdollahian powiedział podczas rozmowy telefonicznej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, że władze Iranu sprzeciwiają się polityce sankcji, podali dziennikarze agencji Mehr News, powołując się na irańskie MSZ.

Amnesty International skrytykowała władze Ukrainy za sprowadzanie rosyjskich jeńców wojennych na konferencje prasowe. Przedstawiciele organizacji stwierdzili, że jeńcy wojenni, którzy brali udział w inwazji Rosji na jej sąsiada, "muszą mieć respektowane prawa wynikające z Trzeciej Konwencji Genewskiej". Władze ukraińskie pokazywały rosyjskich jeńców wojennych na konferencjach prasowych, aby omówić ich rolę w inwazji militarnej. Na filmach wideo w mediach społecznościowych widać też schwytanych żołnierzy kontaktujących się z członkami rodzin w kraju.

Spotkanie delegacji Ukrainy i Rosji przyniosło niewielkie pozytywne zmiany w kwestii zapewnienia korytarzy humanitarnych, przekazał Michaił Podolyak, doradca szefa ukraińskiej kancelarii prezydenckiej. "Widać niewielkie pozytywne zmiany w zakresie poprawy logistyki korytarzy humanitarnych" - przekazał za pośrednictwem serwisu Twitter Podolyak. W innych kwestiach, jak poinformował, nadal trwają intensywne konsultacje. "Kontynuowano intensywne konsultacje na temat głównego bloku politycznego, a także zawieszenia broni i gwarancji bezpieczeństwa" - dodał.

Zakończyła się kolejna runda konsultacji między Rosją a Ukrainą, poinformowali przedstawiciele rosyjskiej ambasady w Mińsku. Dyskusja odbyła się za zamkniętymi drzwiami i trwała ponad trzy godziny. W trakcie spotkania strony miały jedną przerwę.

Komitet Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich UE w Brukseli (COREPER) zgodził się poinstruować Komisję Europejską, by wydała opinie na temat wniosków akcesyjnych Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, poinformowała na Twitterze francuska prezydencja Rady UE. Tymczasem ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zaproponował, aby wniosek Ukrainy o przyspieszone członkostwo w UE był rozpatrywany oddzielnie od wniosków Gruzji i Mołdawii.

Od czasu inwazji Rosji, Ukraina poniosła szkody w infrastrukturze o wartości około 10 mld dolarów, powiedział w poniedziałek minister infrastruktury Oleksander Kubrakow.

Do tej pory ponad 1,7 miliona Ukraińców uciekających przed wojną przedostało się do Europy Środkowej, podali w oświadczeniu przedstawiciele agencji ONZ ds. uchodźców.

Irlandzcy funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę, który wjechał ciężarówką w bramę ambasady rosyjskiej w Dublinie, podali dziennikarze telewizji Sky News. Do zdarzenia doszło ok. godz. 13:30 czasu lokalnego w poniedziałek (07.03).

Przedstawiciele partii "Jedna Rosja" zaproponowali nacjonalizację zakładów produkcyjnych przedsiębiorstw, które zapowiadają zamknięcie swych oddziałów w Rosji, poinformował sekretarz Rady Naczelnej partii Andriej Turczak. - "We wszystkich przypadkach jest to decyzja czysto polityczna. Ceną za to jest duża liczba rosyjskich pracowników zwolnionych z dnia na dzień. Nie mówiąc już o tym, że takimi działaniami firmy te podkopują własną gospodarkę, działając na zasadzie »pszczoły przeciwko miodowi«" - powiedział Turczak. Sekretarz zaznaczył, że proponowana nacjonalizacja jest „środkiem skrajnym, ale nie będziemy tolerować ciosów w plecy i będziemy chronić naszych ludzi”.

Do 31 maja br. wszyscy pasażerowie z Ukrainy otrzymają zniżkę na bilety przewoźnika PLL LOT - przekazała spółka. Oferta ma dotyczyć lotów z Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji.

- "Uważamy, że według rozsądnych szacunków do Europy może przybyć 5 milionów uchodźców" - powiedział po nieformalnym spotkaniu ministrów rozwoju UE, Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

MSW Ukrainy przekazało informację o szabrownikach, okradających domy w Browarach i rejonie fastiwskim. Nad własnością ma czuwać policja, która nadal pełni “całodobowo służbę i jest gotowe zawsze okazać pomoc obywatelom".

27-letni włoski baletmistrz Jacopo Tissi ogłosił w poniedziałek na Facebooku, że odchodzi z moskiewskiego teatru Bolszoj na znak protestu przeciwko rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od grudnia zeszłego roku był głównym tancerzem tej sceny.

- “W Odessie mieszkają przedstawiciele 130 narodowości i wszyscy kochają to miasto; Żydzi, Grecy, Ukraińcy i żyjący tu Rosjanie będą razem bronić Odessy przed zbliżającym się wrogiem” - powiedział w rozmowie z Washington Post mer miasta Hennadij Truchanow. - “Agresor jest niedaleko Odessy. Przez 10 dni miasto żyło w napięciu. Ale z drugiej strony dało nam to czas na gruntowne przygotowanie”- dodał. Zdaniem Truchanowa atak nastąpi ze wschodu oraz z ośmiu rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Mer nie wyklucza także mniejszego ostrzału z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii, wspieranego przez moskiewski rząd.

- “Ponad 2 tys. zagranicznych studentów, którzy nie mogą opuścić miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy ze względu na toczące się walki, są de facto zakładnikami Rosji” - stwierdziła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Według informacji podanych przez Wereszczuk w mieście przebywa obecnie m.in. 659 studentów z Indii, 160 studentów z Chin, 144 z Turcji, 400 z Nigerii. W sumie 2046 studentów z 27 krajów. - “Jeśli jutro uda nam się otworzyć korytarz humanitarny z Sum do Połtawy dla kobiet, dzieci i osób starszych, to wyciągniemy przez ten korytarz również zagranicznych studentów” - obiecała polityk.

Ukrainę opuściła brytyjska ambasador Melinda Simmons - przekazała szefowa MSZ Wielkiej Brytanii Liz Truss. W ten sposób obecność brytyjskiej dyplomacji w kraju dobiegła końca.

Z Rosji wycofuje się największy w Polsce producent i sprzedawca obuwia, CCC. "Nie zgadzamy się na tę jednostronną i nieuzasadnioną agresję. Ukraińcy to nasi sąsiedzi, przyjaciele, koleżanki i koledzy z pracy" - przekazała firma w oświadczeniu przesłanym do redakcji Business Insidera.

W Barcelonie, Alicante oraz w położonym pod Madrytem mieście Pozuelo de Alarcon rząd Hiszpanii uruchomi ośrodki dla uchodźców z Ukrainy - przekazał minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva. Placówki mają zapewnić schronienie przeszło 6 tys. osób.

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy. W momencie ataku w budynku znajdowało się 30 osób. Spod gruzów wydobyto dotąd 5 żywych osób.

Wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad wieżami telewizyjnymi i radiowymi w mieście Melitopol w obwodzie zaporoskim - przekazał za pośrednictwem Facebooka mer miasta Iwan Fiodorow.

Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły trzeci rosyjski system samobieżnych rakiet i artylerii przeciwlotniczej, Pancyr-S1. “W ciągu 10 dni od rozpoczęcia wojny trzeci system Pantsir został zneutralizowany. Teraz go zniszczymy” - przekazał na Telegramie szef Obwodowej Administracji Wojskowej Mikołaj Witalij Kim.

Ukrinform: "Wczoraj i dziś Siły Zbrojne Ukrainy działały w obwodzie pryłuckim i wypędziły wroga ze wsi Kolisnyky. Pojazdy wojskowe, które stały tam od jakiegoś czasu, zostały zniszczone. Teraz ustalamy nasze pozycje w tym kierunku” - czytamy w oświadczeniu szefa Administracji Wojskowej miasta Pryłuki Wołodymyra Czernowa zamieszczonym na Telegramie. Wszystkie gminy terytorialne w obwodzie pryłuckim są kontrolowane przez Ukrainę. Nie zgłoszono żadnego ruchu sił wroga.

Przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) nie mogli wczoraj (06.03) opuścić Mariupola, ponieważ droga ewakuacyjna została zaminowana - twierdzi dyrektor operacyjny MKCK Dominik Stillhart.

Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. "Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki rakietowe i bombardowanie Kijowa, Mariupola, Wołnowachy, Sumy, Mikołajowa, Charkowa i innych miejscowości, co uniemożliwia bezpieczny wyjazd konwojów humanitarnych z obywatelami Ukrainy i innych krajów, jak również dostawę leków i żywności" - czytamy w oświadczeniu.

Co najmniej 150 dziennikarzy uciekło z Rosji od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - podał w poniedziałek portal NV (PAP). Według serwisu główną przyczyną jest podpisanie przez Władimira Putina tzw. ustawy o fake newsach.

Rada Ministrów przyjęła specustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

- “We współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania pozwalające m.in. na przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy wymagających długotrwałego leczenia” - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji. Dodał, że władze będą “chciały skupić się na dzieciach”, jednak każdy uchodźca potrzebujący pomocy otrzyma ją. Pomóc mają także inne kraje członkowskie UE.

Od momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę do dnia 6 marca potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

W poniedziałek włoska grupa modowa Prada i japoński producent samochodów Nissan wycofały się z Rosji.

Wojna rosyjsko-ukraińska będzie miała stagflacyjny wpływ na polską gospodarkę, oznacza niższy wzrost gospodarczy i wyższą inflację - czytamy w opublikowanej w poniedziałek analizie ekspertów banku Pekao.

Nad Wyszogrodem na północ od Kijowa zestrzelony został rosyjski śmigłowiec wojskowy - poinformowali w poniedziałek za pośrednictwem Facebooka przedstawiciele wojsk lądowych sił zbrojnych Ukrainy.

Z Irpienia pod Kijowem ewakuowano dziś 2 tys. osób, w tym 200 dzieci - podało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy. "Uratowano 2000 osób: policja wraz z wojskiem i władzami lokalnymi ewakuowała ludzi z Irpienia" - czytamy w komunikacie. Przed inwazją Rosji na Ukrainę w Irpieniu, na północny wschód od Kijowa, mieszkało około 21 tys. osób. Walki dotknęły także sąsiednią Buczę oraz Hostomel. Ofiary ukrywające się w piwnicach nie mają dostępu do żywności, wody i prądu.

Rozpoczęła się trzecia runda negocjacji między Ukrainą a Rosją w Puszczy Białowieskiej - podał portal informacyjny Ukraińska Prawda.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że jego kraj nadal jest uzależniony od importu energii z Rosji. - “W chwili obecnej nie da się w żaden inny sposób zapewnić Europie dostaw energii na potrzeby wytwarzania ciepła, mobilności, dostaw energii elektrycznej i przemysłu” - stwierdził przywódca.

Zakończyła się konferencja przewodniczącego PO Donalda Tuska ws. Ukrainy. - "Nie ma przypadku, że waluty dwóch krajów ucierpiały najbardziej: polska złotówka i węgierski forint. Dlatego apeluję do Morawieckiego, Kaczyńskiego i Dudy, żeby jak najszybciej odblokowali te środki, które są w naszej dyspozycji. Ja będę w ciągu najbliższych godzin zabiegał o to, żeby ze strony europejskiej nie było cienia wątpliwości, że Polska potrzebuje maksymalnej pomocy" - powiedział. Polityk zaapelował także do rządu o jedność i kierowanie się "dobrem Polski i Ukrainy".

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, przekazał, że przewodniczył nieformalnemu spotkaniu ministrów rozwoju UE, na którym został poruszony temat sytuacji w Ukrainie.

W ciągu najbliższych minut rozpocznie się wideokonferencja Biden-Scholz-Macron-Johnson.

Zapraszamy na drugą część naszej relacji.

Relację opracowali: Zuzanna Ptaszyńska, Karol Gąsienica, Magda Jakubowska, Marcin Janik, Karol Truszkowski, Karolina Koźlak, Damian Olszewski

Źródło: Ukraińska Prawda, Interfax, Associated Press, CNN, The Guardian, Reuters, PAP