Inwazja Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO - zapis]
Twitter screenshot/mod_russia

Inwazja Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO - zapis]

  • Dodał: Karol Gąsienica
  • Data publikacji: 24.02.2022, 09:20

W czwartek (24.02) nad ranem rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Przed godziną 4:00 Władimir Putin ogłosił początek specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, powiedział, że starcia z ukraińską armią są nieuniknione, a celem jest demilitaryzacja Ukrainy. Przedstawiciele ukraińskiej armii informują o tym, że Rosjanie przekraczają granicę w wielu miejscach. Od ok. 4:00 czasu polskiego było słychać wybuchy w wielu ukraińskich miastach, w tym w okolicach Kijowa. 

Relacja na żywo

Ta relacja jest zakończona. Zapraszamy na drugą część, którą znajdziecie Państwo na stronie głównej.

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, przekazał, że przewodniczył nieformalnemu spotkaniu ministrów rozwoju UE, na którym został poruszony temat sytuacji na Ukrainie.

W ciągu najbliższych minut rozpocznie się wideokonferencja Biden-Scholz-Macron-Johnson.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Omówili m.in. kwestię rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzmocnienie bezpieczeństwa. "Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Litwą na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa transatlantyckiego i obrony naszych wspólnych wartości".

Delegacje Federacji Rosyjskiej i Ukrainy rozpoczęły trzecią rundę rozmów.

ONZ podaje, że od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło co najmniej 1 735 068 osób.

Kanclerz Niemiec mówi, że Europa pozostaje uzależniona od importu energii z Rosji i ten sektor został celowo wyłączony z sankcji. Trwają prace nad pozyskaniem alternatywnych źródeł energii, "ale to jeszcze potrwa". Została podjęta świadoma decyzja o kontynuacji współpracy z Rosją w zakresie energetyki - FAZ.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Ukrainy przekazali, że powołano specjalną jednostkę Legionu Międzynarodowego, która już wykonuje zadania bojowe. Ponadto dodano, że chęć dołączenia do takiej jednostki wyraziło już ponad 20 tys. osób z 52 krajów.

Mychajło Podoliak zapewnił, że Wołodymyr Zełenski na pewno nie wyjedzie z Kijowa.

Ukraińskie media poinformowały, że Siły zbrojne Ukrainy odparły atak na lotnisko w Mikołajowie.

Minister spraw zagranicznych Turcji przekazał, że 10 marca dojdzie do trójstronnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Turcji, Ukrainy i Rosji.

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury przekazało, że siły rosyjskie uderzyły w port Olvia, który leży w rejonie Mikołajowa.

Mychajło Podoliak, członek ukraińskiej delegacji, przekazał, że trzecia tura rozmów rosyjsko-ukraińskich odbędzie się o godzinie 15:00 polskiego czasu.

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy przekazał, że duża grupa rosyjskich wojsk, która uformowała się między Charkowem a Sumami i prawdopodobnie miała uderzyć na Kijów, została rozbita przez siły ukraińskie.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber przekazał, że rząd planuje stworzyć 8-miliardowy fundusz pomocowy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Rada Ministrów ma dziś zająć się projektem ustawy ws. pomocy uciekinierom wojennym.

Trwają kolejne protesty mieszkańców Chersonia i Kachowki przeciwko rosyjskiej okupacji.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wizytuje państwa bałtyckie. Zapewnił Litwę o ochronie w ramach NATO i amerykańskim wsparciu. "Wzmacniamy naszą wspólną obronę, abyśmy my i nasi sojusznicy byli przygotowani" - powiedział Blinken, podkreślając, że zaangażowanie USA w pakt wzajemnej obrony NATO jest "święte".

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony na Ukrainie otwarto 6 korytarzy humanitarnych. Państwa ponownie uzgodniły dziś zawieszenie broni (wcześniej Rosjanie je dwukrotnie złamali), aby pomóc cywilom w bezpiecznej ewakuacji z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sumy. Korytarze prowadzą: z Kijowa do Homla na Białorusi; z Mariupola do Zaporoża; z Mariupola do Rostowa nad Donem w Rosji; z Charkowa do Biełgorodu w Rosji; z Sumy do Biełgorodu; z Sumy do Połtawy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski: "Na naszej ziemi decyduje się dzisiaj przyszłość Europy - czy ktoś jeszcze w Europie padnie ofiarą takiej agresji."

Rosyjski samolot rządowy Ił-96 właśnie podchodzi do lądowania w Moskwie (lot RSD88). Na pokładzie znajdują się dyplomaci wydaleni ze Stanów Zjednoczonych. Pojazd wystartował w sobotę (05.03) z Petersburga i przyleciał do Waszyngtonu, a następnie do Nowego Jorku.

Brytyjski minister ds. Europy i Ameryki zaprzeczył, że Wielka Brytania ma oferować ukraińskim uchodźcom "nową drogę humanitarną" do kraju, przekazując, że do tej pory wizy otrzymało tylko 50 osób, a władze zezwalały na przyjazd Ukraińców, jeśli mają powiązania rodzinne w Wielkiej Brytanii. Zmiany mają następować powoli, ponieważ "istnieją procedury, których należy przestrzegać."

Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przekazał, że Unia Europejska musi przygotować się na przyjęcie ok. 5 mln osób z Ukrainy i wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby pomóc państwom, które przyjmują uchodźców.

Associated Press: Rosjanie zlekceważyli przesłuchanie w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze. Prezes sądu Joan E Donoghue powiedziała, że ambasador Rosji w Holandii poinformował sędziów, iż "jego rząd nie zamierza brać udziału w postępowaniu ustnym". Rozprawa odbyła się bez delegacji rosyjskiej. MTS nie należy mylić z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, którego siedziba również znajduje się w Hadze.

Ukrinform: po wczorajszym zbombardowaniu lotniska w Winnicy spod gruzów wydobyto 9 ciał.

Według map opublikowanych przez agencję informacyjną RIA Novosti korytarze humanitarne będą pozwalały ludności cywilnej udać się tylko na terytoria nieukraińskie, przy czym korytarz z Kijowa będzie prowadził na Białoruś, a cywile z Charkowa będą mogli jechać tylko do Rosji.

Interfax powołujący się na dane policji: od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie charkowskim zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci, a rannych jest 319 cywilów.

Francuski rząd zaprzecza twierdzeniu Rosjan, że Emmanuel Macron osobiście poprosił Władimira Putina o korytarze humanitarne, gdy przywódcy rozmawiali przez telefon w niedzielę.

Ukraińska Prawda: według wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Rosja zgromadziła wiele sił pod Kijowem i prawdopodobnie w najbliższych dniach podejmie próbę zajęcia stolicy.

Chiński minister spraw zagranicznych, Wang Yi, podkreślił, że przyjaźń między Chinami a Rosją jest nadal bardzo silna, a Chiny są otwarte na pomoc w mediacji między Rosją a Ukrainą.

Rzecznik Wołodymra Zełenskiego określił stanowisko Rosji w sprawie korytarzy humanitarnych jako "całkowicie niemoralne". "Choć Rosja ogłosiła zawieszenie broni, które rozpocznie się w poniedziałek rano, i otwarcie korytarzy humanitarnych w kilku obszarach, jej siły zbrojne nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta, a liczne wyrzutnie rakiet uderzają w budynki mieszkalne."

Rząd brytyjski, oskarżany przez Francję o okazywanie "braku człowieczeństwa" w pomaganiu ukraińskim uchodźcom, broni swoich działań. Minister ds. Europy James Cleverly przekazał: "Wdrożyliśmy procedury, dzięki którym osoby z rodziną w Wielkiej Brytanii i osoby bez rodziny tutaj mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii. Przypominam, że proces dopiero się rozpoczął i zdecydowana większość ludzi nadal przebywa w krajach sąsiadujących z Ukrainą."

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przekazał, że polskie władze nie przewidują przekazania Ukrainie myśliwców. "Takie decyzje są rozpatrywane w gronie sojuszników w ramach NATO" - powiedział.

Wójt Hostomla pod Kijowem Jurij Pryłypko zginął dziś, rozdając chleb i leki.

Straż Graniczna poinformowała, że od początku inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 1 067 000 uchodźców. Wczoraj (6.03) przyjechało ich 142,3 tys., co jest najwyższym dobowym wynikiem.

Andriej Kozyriew, były minister spraw zagranicznych Rosji (1990-1996), napisał na Twitterze, że uważa, iż Władimir Putin nie użyje broni jądrowej. Przekazał, że Putin jest osobą "racjonalną" i że inwazja na Ukrainę - choć "przerażająca, nie jest "nieracjonalna".

Premier Australii Scott Morrison wezwał Chiny do działania i potępienia inwazję Rosji na Ukrainę. Władze Chin jak dotąd wzywały do rozwiązania kryzysu w drodze negocjacji, ale odmawiały nazwania ataku "inwazją". Morrison powiedział: "Chiny od dawna twierdzą, że odgrywają rolę jednej z głównych potęg na świecie i przyczyniają się do globalnego pokoju i stabilności. Żaden kraj nie będzie miał większego wpływu na zakończenie tej strasznej wojny na Ukrainie niż Chiny."

Parlament Nowej Zelandii w tym tygodniu zajmie się ustawą, która znacznie zwiększy sankcje wobec Rosji i oligarchów. Ustawa o rosyjskich sankcjach jest "pierwszą w swoim rodzaju" w Nowej Zelandii, które to państwo nie ma ram prawnych do uchwalania szerszych, jednostronnych sankcji i robi to tylko na wezwanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Taka ustawa nigdy nie została wniesiona do naszego parlamentu, ale skoro Rosja wetuje sankcje ONZ, musimy działać sami, by wesprzeć Ukrainę i naszych partnerów w opozycji do tej inwazji." - powiedziała premier Jacinda Ardern.

Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę, jest co najmniej 8 ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało najnowszy raport wywiadowczy, w którym odnotowano, iż "siły rosyjskie prawdopodobnie poczyniły minimalne postępy naziemne w ciągu weekendu. Jest wysoce nieprawdopodobne, aby Rosja z powodzeniem osiągnęła dotychczas zaplanowane cele." Zaobserwowano "wysoki poziom rosyjskich ataków powietrznych i artyleryjskich", które w ciągu ostatnich 24 godzin uderzały w obiekty wojskowe i cywilne w ukraińskich miastach. "Ostatnie ostrzały były wymierzone w Charków, Mikołajów i Czernihów i były szczególnie silne w Mariupolu." - napisano.

Kyodo News: Japonia prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi i państwami europejskimi rozmowy na temat ewentualnego zakazu importu rosyjskiej ropy.

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział na łamach "Super Expressu": "Dziękujemy ogromnie naszym polskim przyjaciołom za pomoc. Do Kijowa przybyło dużo konserw, jedzenia długoterminowego. Jest to ogromna pomoc dla ludzi w tych ciężkich czasach."

Ukraińska Pravda donosi, że Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, żywności i prądu.

Rząd Korei Południowej ogłosił zaprzestanie współpracy z 7 rosyjskimi bankami, w tym z Centralnym Bankiem Rosji.

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko przekazał, że w ciągu 11 dni wojny do ukraińskich zakładów opieki zdrowotnej dostarczono ponad 400 ton leków i materiałów medycznych o łącznej wartości ponad 6,5 mln dolarów, a Polska jest jednym z największych darczyńców.

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała, że Kongres "przygląda się" wprowadzeniu zakazu importu ropy z Rosji oraz że przeznaczy 10 mln dolarów na pomoc Ukrainie. "Nasza ustawa zakaże importu produktów naftowych oraz energetycznych na terytorium USA, uchyli normalne stosunki handlowe między Rosją a Białorusią oraz będzie pierwszym krokiem ku odmówieniu Rosji bycia członkiem Światowej Organizacji Handlu." - powiedziała.

Andrzej Duda odbył kolejną rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim. "[Prezydent Zełenski - przyp. red.] powiedział mi, że rosyjskie wojska i pojazdy (czołgi) cały czas gromadzą się w pobliżu Kijowa. Ale nie widać ani zapału, ani gotowości do szturmu. Obrońcy Stolicy przeciwnie, są gotowi do walki i mają ogromną motywację odparcia wroga. Liczy się każde wsparcie!"

Niezależna organizacja OVD-Info szacuje, że w niedzielę (06.03) aresztowano 4640 osób, które protestowały w 56 rosyjskich miastach przeciwko działaniom wojennym na Ukrainie.

Decyzją prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Charków, Czernihów, Mariupol, Chersoń, Hostomel i Wołnowacha otrzymają tytuły "Miast Bohaterów" - donosi ukraiński Interfax.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 74 miliony funtów za pośrednictwem Banku Światowego.

Rosja rekrutuje wyszkolonych do walk miejskich Syryjczyków - donosi WSJ.

Danone zawiesza swoje plany inwestycyjne w Rosji, ale nadal będzie prowadzić sprzedaż produktów w tym kraju. Ponadto jedna z dwóch fabryk przedsiębiorstwa na Ukrainie została zamknięta.

Rynek naftowy zareagował na deklarację dyskusji nad nałożeniem embarga na rosyjską ropę przez administrację Bidena i sojuszników. Koszt jednej baryłki chwilowo wynosił 139 dolarów.

Wojska rosyjskie posuwają się naprzód w górę rzeki Inguł.

Siły rosyjskie skoncentrowane w okolicach miejscowości Nova Basan' (obwód czernihowski) i Skripali (obwód sumski) poniosły duże straty po ukraińskich atakach.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Czuhujiw pod Charkowem został oczyszczony z sił rosyjskich.

Guillaume Briquet odniósł rany twarzy i przedramienia. Tak wygląda jego pojazd.

Ukraińskie siły zabiły dowódcę 61. Oddzielnej Brygady Morskiej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej podpułkownika Dmitrija Safronowa oraz zastępcę dowódcy 11. Oddzielnej Brygady Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej podpułkownika Denisa Glebowa.

Serhij Szkarłet: od początku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo 211 ukraińskich szkół - informuje Nexta.

Dmytro Kułeba: prawie 20 tys. ochotników z 52 państw przyjechało walczyć z siłami rosyjskimi - informuje Nexta.

Około 130 tys. Ukraińców nie ma dostępu do gazu i ogrzewania, a ponadto w wielu miejscach nie ma prądu. Najtrudniejsza sytuacja jest w obwodach donieckim, charkowskim, czernihowskim, mikołajowskim i zaporoskim - przekazało ukraińskie Ministerstwo Energii.

Hromadske: Rosjanie otworzyli ogień w kierunku pojazdu z oznaczeniem PRESS w rejonie Mikołajowa. Szwajcarski dziennikarz Guillaume Briquet został pozbawiony m.in. paszportu, 3000 euro w gotówce, kamery i laptopa. Obecnie przebywa w szpitalu.

Szefowa brytyjskiego MSW poinformowała, że ze swoimi odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii wysłała do Interpolu pismo z żądaniem usunięcia Rosji ze struktur tej organizacji.

W Kijowie i innych większych miastach również alarm lotniczy.

To będzie kolejna niespokojna noc w Charkowie. Miasto ponownie pod ciężkim atakiem artylerii.

Alarmy lotnicze rozbrzmiewają w Połtawie i Dniepropietrowsku.

Międzynarodowa firma płatnicza American Express zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi, wynika z oświadczenia dyrektora generalnego firmy Stephena Scveri.

Przedstawiciele Netflixa zdecydowali się zawiesić prace nad nowymi projektami w Rosji w związku z wydarzeniami na Ukrainie - informują dziennikarze magazynu Variety.

Mer Irpienia poinformował, że w wyniku agresji rosyjskich wojsk zginęło co najmniej 8 cywili.

Fiński producent żywności Fazer oficjalnie kończy swoją działalność w Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie, poinformowało biuro prasowe firmy.

Przedstawiciele polskiej Straży Granicznej przekazali, że liczba osób, które w wyniku rosyjskiej agresji opuściły Ukrainę, przekroczyła milion.

Władze Danii zamierzają uniezależnić się od rosyjskiego gazu ziemnego w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, powiedziała premier Mette Frederiksen, podają dziennikarze agencji Reuters. W odpowiedzi na konflikt Dania znacznie zwiększy swój budżet obronny, przekazała premier.

Przedstawiciele serwisu muzycznego Spotify ogłosili, że subskrypcja Premium nie jest już dostępna do kupienia w Rosji. "Ze względu na nowe ograniczenia zewnętrzne związane z naszymi głównymi dostawcami płatności, usługa Premium nie jest już dostępna do nabycia w Rosji" - poinformowała firma w oświadczeniu.

W ciągu 18 dni na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej odnotowano ponad 850 ostrzałów, w których zginęło 26 cywilów, a 133 zostało rannych, poinformowało przedstawicielstwo tzw. Donieckiej Republiki Ludowej we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Systemu Zawieszenia Broni (WKK).

Przedstawiciele sieci społecznościowej TikTok podjęli decyzję o tymczasowym zakazie publikowania nowych filmów i transmisji na żywo w Rosji ze względu na ustawę o "fake newsach".

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) podjęła decyzję o zawieszeniu prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Arkadija Rotenberga, pierwszego wiceprezesa Rosyjskiej Federacji Judo, na wszystkich stanowiskach w organizacji, poinformowały służby prasowe IJF.

Amerykańska firma PVH Corp., która jest właścicielem marek Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Warner's i innych, postanowiła tymczasowo zamknąć swoje sklepy i zawiesić wszelkie działania handlowe w Rosji i na Białorusi od 7 marca, poinformowali przedstawiciele firmy.

Władze USA popierają pomysł przekazania Ukrainie polskich samolotów bojowych produkcji radzieckiej, poinformował szef Departamentu Stanu Antony Blinken.

Ponad 163 tys. osób zostało ewakuowanych do Rosji ze specjalnych stref operacji wojskowych na Ukrainie, w tym prawie 42 700 dzieci - poinformował w niedzielę sztab koordynacji działań humanitarnych na Ukrainie.

Dyrektor muzyczny i główny dyrygent Teatru Bolszoj Tugan Sokhiev ogłosił swoją rezygnację, twierdząc, że czuje się pod presją w związku z wezwaniami do zajęcia stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu Rosjanin poinformował, że rezygnuje "ze skutkiem natychmiastowym" ze stanowiska w moskiewskim teatrze, a także z równorzędnego stanowiska we francuskiej Orchestre National du Capitole de Toulouse.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Naftali Bennett odbyli rozmowę telefoniczną po rozmowach, które odbyły się poprzedniego dnia w Moskwie, poinformowały służby prasowe Kremla. "Kontynuowano szczegółową wymianę poglądów na temat sytuacji związanej z prowadzoną przez Rosję specjalną operacją wojskową w celu ochrony Donbasu, w tym z uwzględnieniem ostatnich kontaktów Naftalego Bennetta z przywódcami kilku państw" - napisano w oświadczeniu.

Pracownicy ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu nadal ją obsługują, ale zarządzanie podlega obecnie rozkazom dowódcy sił rosyjskich, które zajęły ją w zeszłym tygodniu, poinformowali przedstawiciele organu ONZ ds. energii atomowej.

Kongresmenka z Teksasu zaapelowała do władz Rosji o uwolnienie Brittney Griner, ponieważ narastają obawy, że Władimir Putin może użyć gwiazdy amerykańskiej koszykówki jako pionka w wojnie w Ukrainie. Dwukrotna mistrzyni olimpijska została zatrzymana przez rosyjskich celników, którzy twierdzą, że w jej bagażu na lotnisku pod Moskwą znaleźli naboje zawierające olejek haszyszowy. Aresztowanie miało miejsce w zeszłym miesiącu, a 31-latce grozi do 10 lat pozbawienia wolności, jeśli zostanie uznana za winną wwiezienia narkotyków do Rosji.

Z otoczonego Mariupola ewakuowano kolejnych 150 cywilów, poinformował rzecznik milicji tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin.

Ambasada Niemiec w RPA zakwestionowała tweeta opublikowanego przez ambasadę rosyjską, w której twierdzi się, że Rosja "walczy z nazizmem na Ukrainie". "Niestety jesteśmy w pewnym sensie ekspertami od nazizmu" - napisali Niemcy.

Według MSW Ukrainy Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, zginęło 5 osób.

Według urzędnika Pałacu Elizejskiego, podczas dzisiejszej rozmowy z Emmanuelem Macronem Putin zgodził się na rozmowy między Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, Ukrainą i Rosją.

Rosjanie ponownie otworzyli ogień do cywilów, tym razem w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, aby rozgonić demonstrację. 5 osób zostało rannych.

ONZ: co najmniej 1 534 792 osoby opuściły Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Około 964 tys. z nich udało się do Polski.

Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą na przejmowanie środków z kont bankowych urzędników, jeśli suma ich depozytów w ciągu 3 lat przekraczała deklarowane dochody i okazała się nielegalna.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła pilną potrzebę dochodzenia w sprawie tego czy Rosja popełnia zbrodnie wojenne w Ukrainie. "Myślę, że w tej sprawie potrzebne jest silne i jasne dochodzenie" - powiedziała w wywiadzie dla stacji CNN.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że "mamy bardzo wiarygodne raporty o celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne w Ukrainie."

Misja obserwacyjna ONZ podała, że od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło co najmniej 364 cywilów, a 759 zostało rannych, choć "prawdziwe liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe."

Rzeczniczka rosyjskiej policji przekazała, że ok. 2,5 tys. osób zostało dziś zatrzymanych w Rosji podczas protestów przeciwko "operacji wojskowej" w Ukrainie. 1,7 tys. osób zatrzymano w Moskwie, a 750 - w Petersburgu. W pierwszym z tych miast w "nielegalnym proteście" udział wzięło ok. 2,5 tys. osób, w drugim zaś - ok. 1,5 tys.

Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca: "Nie idziemy na żadne ultimatum ze stroną rosyjską. Będziemy walczyć do końca. Ale prowadzimy też rozmowy, które mogą doprowadzić do powstania korytarzy humanitarnych, bo w tej chwili są takie potrzebne.

Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa nazwała Rosję "państwem terrorystycznym". Ponowiła również apele do USA o dostarczenie Ukrainie broni przeciwlotniczej i innej.

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne nadzwyczajne, nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że premier Mateusz Morawiecki będzie naciskał na zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Podczas rozmowy z prezydentem Francji, która trwała ok. godziny i 45 minut, Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowokację wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Atak na tę elektrownię przyczynił się do nałożenia na Rosję kolejnych sankcji przez UE i państwa NATO.

Przedstawiciele spółki przekazali, że ukraiński państwowy przewoźnik kolejowy jest gotowy do pilnego zorganizowania eksportu rolnego po zamknięciu portów czarnomorskich z powodu inwazji Rosji.

Ministerstwo Obrony Chile wycofało zaproszenie rosyjskich przedsiębiorców do udziału w największych w Ameryce Łacińskiej targach zbrojeniowych.

Służby bezpieczeństwa narodowego Ukrainy podają, że rosyjskie siły wystrzeliwują rakiety na instytut fizyki w Charkowie, w którym znajdują się materiały jądrowe i reaktor.

Boris Johnson na Twitterze: "Putin musi ponieść porażkę i musi być postrzegany jako porażka w tym akcie agresji. Musimy uzgodnić sześciopunktowy plan działania, aby zapewnić, że Putin nie spełni swoich ambicji. Świat patrzy. Naszymi sędziami nie będą przyszli historycy, ale naród Ukrainy." Premier Wielkiej Brytanii wymienił rzeczone 6 punktów, tj.: 1. sformowanie międzynarodowej koalicji humanitarnej dla Ukrainy, 2. wspieranie Ukrainy w jej wysiłkach do zapewnienia samoobrony, 3. maksymalizacja presji gospodarczej na reżim Putina, 4. uniknięcie pełzającej normalizacji tego, co Rosja robi na Ukrainie, 5. nacisk na dyplomatyczne sposoby deeskalacji, ale tylko przy pełnym uczestnictwie rządu ukraińskiego, 6. pilne rozpoczęcie wzmacniania bezpieczeństwa i elastyczności obronnej na obszarze transatlantyckim.

Po ataku Rosjan na lotnisko w Winnicy prezydent Zełenski zwrócił się do państw Zachodu z apelem o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą lub przynajmniej o dostarczenie samolotów, by Ukraińcy mogli się sami bronić.

Władimir Putin rozmawia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej rozmawiał z prezydentem Turcji.

Szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol, więc terytorium od Wuhłedaru do Berdiańska pozostanie bez gazu.

Rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa powiedziała, że 38 dzieci zginęło, a 71 zostało rannych od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Rada Najwyższa Ukrainy wezwała ONZ i Czerwony Krzyż do tworzenia korytarzy humanitarnych, by ratować dzieci.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow: "Wojska rosyjskie przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę".

Przedstawiciele jednych z ostatnich niezależnych mediów w Rosji, Mediazony, przekazali, że portal został zablokowany przez władze za przekazywanie informacji o inwazji na Ukrainę.

Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o niepowodzenie kolejnej próby ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Pierwsza próba odbyła się wczoraj, jednak Rosjanie nie przestrzegali zawieszenia broni.

MSZ Ukrainy wystosowało apel, aby placówki dyplomatyczne innych państw bardziej aktywnie włączyły się w wysiłki na rzecz ewakuacji swoich obywateli ze stref konfliktu. Rząd Ukrainy udzielił pomocy w opuszczeniu kraju przez ponad 130 tys. cudzoziemców.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wezwał Władimira Putina do ogłoszenia zawieszenia broni w Ukrainie, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumienia pokojowego. W oświadczeniu podanym po godzinnej rozmowie telefonicznej stwierdzono, że Erdoğan powiedział Putinowi, iż Turcja jest gotowa przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu, a zawieszenie broni złagodzi obawy związane z sytuacją humanitarną.

Pracownicy niezależnej rosyjskiej stacji telewizyjnej Dożdż, będąc na wizji, zadeklarowali "nie dla wojny” po tym, jak stacja została zamknięta w związku z relacjonowaniem inwazji na Ukrainę.

Prada dołącza do setek marek i przedsiębiorstw, które wycofują się z Rosji.

"Izrael będzie nadal próbował mediować między Rosją a Ukrainą, nawet jeśli sukces wydaje się mało prawdopodobny" - powiedział premier Naftali Bennett. Jego biuro poinformowało, że w weekend trzykrotnie rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

10% funduszy wpłaconych na konto służące wsparciu Sił Zbrojnych Ukrainy i pomocy poszkodowanym pochodzi z zagranicy, przekazano w komunikacie Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy.

Serhij Braczuk potwierdza, że w rejonie Odessy zestrzelono kolejny rosyjski samolot.

Według ukraińskich mediów Rosja ma gromadzić siły, by otoczyć Dniepr. Rosyjskie dowództwo skupia się przede wszystkim na froncie południowym, aby odciąć Ukrainę od Morza Czarnego.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow: "Wytrzymaliśmy pierwszą, najcięższą falę ataku Rosjan. Mit najnowocześniejszej i najpotężniejszej armii Putina na świecie został zniszczony i spalony na drogach Kijowa i Charkowa, Czernihowa i Mikołajowa".

Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej poinformował, że ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły kolejny rosyjski samolot - Su-25. Pilot miał się katapultować, jest poszukiwany.

W Dniepropietrowsku rozbrzmiewają alarmy lotnicze.

Piatichatki (Charków): mieszkańcy donoszą, że pocisk trafił w sklep pełen ludzi. Na poniższym zdjęciu są widoczni martwi.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że rosyjskie siły przygotowują się do zbombardowania Odessy. "To będzie zbrodnia wojenna. To będzie historyczna zbrodnia" - stwierdził Zełenski.

Kałanczak w obwodzie chersońskim: mieszkańcy z ukraińskimi flagami zebrali się na placu i krzyczeli do Rosjan "Opuśćcie naszą ziemię".

Prezydent Zełenski, w swoim najnowszym przemówieniu, zwrócił się do Rosjan i zaapelował do nich o udział w antywojennych protestach. Stwierdził, że jeśli teraz nie będą protestować, zapłacą za to własnym ubóstwem.

Pociąg relacji Kijów-Rachów znalazł się pod ostrzałem przed stacją Korosteń. Nikt nie ucierpiał.

Tureckie media informują o rozpoczęciu rozmowy pomiędzy Władimirem Putinem a prezydentem Turcji.

Doradca szefa w Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie starają się teraz posuwać naprzód w obwodzie mikołajowskim i ponownie chcą się zwrócić w kierunku zaporoskiej elektrowni jądrowej.

Szef obwodu mikołajowskiego przekazał, że siły rosyjskie atakują Mikołajów przy użyciu czołgów. Trwa walka.

Cały wpis Ołeksija Reznikowa:

Minister Obrony Ukrainy przekazał, że ukraińskie siły w niektórych rejonach przeszły do kontrataku.

Ukraiński minister obrony poinformował, że gospodarka tego kraju została przekształcona w tryb militarny. Fabryki i zakłady pracy cały czas pracują i dostarczają wojsku potrzebnego sprzętu.

Minister Obrony Ukrainy: "Kreml w końcu odrzucił próby ukrycia swoich intencji - przyszli zniszczyć nasz kraj, zniszczyć nasz lud. Nic na nich nie zadziała. [...] Rosjanie są terrorystami na wolności. A terroryści zostaną zniszczeni".

Ołeksji Arestowicz, doradca w Kancelarii Prezydenta Ukrainy, poinformował, że ukraińskie władze negocjują możliwość ewakuacji ludności cywilnej z miejscowości Hostomel oraz Bucza, które są stale ostrzeliwane przez siły rosyjskie.

Jak informują ukraińskie media, we Lwowie cały czas utrzymują się ogromne kolejki oczekujących na pociąg do Polski.

O godzinie 12 czasu lokalnego zostanie wznowiona ewakuacja cywilów z Mariupola, która wczoraj została wstrzymana z powodu złamania zasad zawieszenia broni.

Szefowie ukraińskich obwodowych administracji państwowych przekazali informację o sytuacji swoich obwodach: w regionie Chersoniu sytuacja jest względnie stabilna, nie działa komunikacja mobilna. W obwodzie żytomierskim w nocy i nad ranem doszło do ciężkich ostrzałów, m.in. w Owruszu i Korosteniu. W obwodzie zaporoskim mieszkańcy oraz siły zbrojne przygotowują się na konfrontację z Rosjanami, tworząc fortyfikacje i blokady. W obwodzie donieckim najtrudniejsza sytuacja dotyczy Mariupola oraz Wołnowachy, które doświadczają stałych nalotów. W obwodzie mikołajowski doszło do kilku ostrzałów Mikołajowa oraz okolicznych miejscowości. W obwodzie charkowskim najtrudniejsza sytuacja jest właśnie w oblężonym Charkowie, który przez całą noc był celem rosyjskich ataków. W obwodzie kijowskim cały czas trwają starcia, Doszło do nich między innymi w Irpinie, Hostomelu czy Makarowie. Według ukraińskich służb najcięższe walki toczą się teraz w regionie autostrady Żytomierza. Sytuacja w pozostałych regionach pozostaje pod kontrolą.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej przekazał, że w wyniku zmasowanego ataku przeprowadzonego 5 i 6 marca, siłom rosyjskim udało się zniszczyć 61 celów militarnych w Ukrainie, w tym lotnisko wojskowe.

Brytyjski wywiad: jako odpowiedź dla ukraińskiego oporu, siły rosyjskie atakują zaludnione tereny. Może być to próba złamania ukraińskiego morale.

Według najnowszego raportu brytyjskiego wywiadu, siła ukraińskiego oporu "wciąż zaskakuje" rosyjskie siły, dzięki czemu Ukraińcom udało się spowolnić rosyjską ofensywę.

Według szacunków Sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku inwazji rosyjskie siły straciły ok. 11 tys. żołnierzy.

Przedstawiciele ukraińskich służb ratunkowych poinformowali, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Owrucz w obwodzie żytomierskim, zniszczonych zostało 15 prywatnych domów. Z kolei w wyniku ostrzału miasta Korosteń jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

Prezydent Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem na temat zwiększenia wsparcia dla Ukrainy.

Ukraińskie media, powołując się na przedstawiciela ambasady Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, podają, że chęć udziału w walce z rosyjską inwazją wyraziło ponad 3 tys. amerykańskim weteranów. Mają być to przede wszystkim osoby pochodzące z krajów postsowieckich, takich jak Gruzja czy Białoruś.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie natarcie na obwód dniepropietrowski z miasta Bałaklija.

Relacja zostanie wznowiona ok. 7:00.

Wg raportu ukraińskiego rosyjskie wojska "blokują miasto Mariupol, prowadzą ostrzał artyleryjski infrastruktury cywilnej”, a Mikołajów poniósł "znaczne straty”.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: według dostępnych informacji okupant zamierza zająć kolejny ważny obiekt infrastrukturalny - zaporę Kaniów na Dnieprze, gdzie znajduje się elektrownia wodna.

Prezydent Ukrainy odbył również kolejną rozmowę z Joe Bidenem, o czym poinformował na Twitterze: "W programie znalazły się kwestie bezpieczeństwa, wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz kontynuacji sankcji wobec Rosji".

Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z szefem SpaceX Elonem Muskiem: "Jestem mu wdzięczny za wspieranie Ukrainy słowami i czynami". W nadchodzącym tygodniu Ukraina otrzyma więcej satelitarnych terminali internetowych Starlink . "Omówiliśmy możliwe projekty kosmiczne. Ale o tym porozmawiam po wojnie" - dodał.

Biały Dom wydał oświadczenie, w którym potępia tłumienie wolności mediów przez rosyjski rząd oraz nowe prawo Kremla obejmujące kary pozbawienia wolności dla tych, którzy rozpowszechniają informacje, które Rosja uzna za nieprawdziwe. "Wraz z naszymi partnerami będziemy potępiać likwidację przez Rosję niezależnych mediów i platform technologicznych, które nie pozwalają Putinowi na prowadzenie kampanii dezinformacyjnych bez kontroli" - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Emily Horn.

Visa oraz Mastercard zawiesiły swoją działalność w Federacji Rosyjskiej. Oznacza to, że wszystkie karty tych firm, które zostały wydane poza Rosją, nie będą działały w tym kraju, z kolei te, które zostały wydane w Rosji, przestaną działać poza jej terytorium. Co więcej, przedstawiciele firmy Mastercard poinformowali, że karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez tę firmę.

Przedstawiciele dowództwa sił powietrznych ukraińskiej armii przekazali informację, że w sobotę (05.03) ukraińskie siły zestrzeliły łącznie 9 rosyjskich samolotów i śmigłowców.

Ukraińskie media informują o kolejnych eksplozjach w Charkowie.

Szef Czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej poinformował, że Rosjanie bombardują Czernihów przy pomocy bomb lotniczych.

Władimir Putin polecił rosyjskiemu rządowi w ciągu dwóch dni sporządzić listę państw, osób fizycznych i prawnych, które nałożyły sankcje na Rosję.

Władimir Putin podpisał dekret o dodatkowych gwarancjach socjalnych dla żołnierzy, którzy biorą udział m.in. w inwazji na Ukrainę, a także ich rodzin. Zakłada on między innymi wypłatę rodzinie poległego żołnierza dodatkowej zapomogi w wysokości 5 milionów rubli.

Według izraelskich mediów, premier Izraela, po spotkaniu z Władimirem Putinem, miał odbyć rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Po wizycie w Moskwie ma się z kolei udać do Berlina na spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem.

Prezydent Ukrainy zaapelował do mieszkańców okupowanych miast o zjednoczenie i wypędzenie z nich rosyjskich sił. "Każdy metr naszej ukraińskiej ziemi, zdobyty protestami i poniżeniem okupantów, jest krokiem do zwycięstwa całej Ukrainy. To jest szansa na życie. Ukraińcy, we wszystkich naszych miastach, do których wszedł wróg, poczujcie to, ruszajcie do ofensywy !" - powiedział Zełenski.

Ukraińska armia poinformowała, że Rosjanie, z pomocą bombowca, zrzucili bomby na cele wojskowe w Charkowie. Zginęło czterech żołnierzy Gwardii Narodowej.

Funkcjonariusze ukraińskiej służby bezpieczeństwa aresztowali organizatorów i kluczowe osobistości, które miały odpowiadać za podburzanie lokalnej społeczności, a także rekrutację separatystów, którzy później mieli obalić lokalne władze.

Według SBU "Federalna Republika Ukrainy" miała obejmować obwody iwanofrankowski, zakarpacki, lwowski, tarnopolski i czerniowiecki.

Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowali, że pokrzyżowali rosyjskie plany dot. stworzenia w zachodniej Ukrainie kolejnych separatystycznych republik, podobnych do tych z regionu Donbasu.

Grupa aktywistów Anonymous poinformowała na Twitterze, że przeprowadziła atak DDoS na stronę rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, strona nie działa.

Gigant technologiczny IBM oświadczył, że potępia wojnę na Ukrainie i nie będzie już sprzedawał żadnej technologii Rosji.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w rosyjskim Rostowie nad Donem rozmieszone zostało dowództwo grupy Wagnera, które przeprowadza tam rekrutację najemników.

Brytyjski wywiad: oskarżając Ukrainę o złamanie porozumienia, Rosja prawdopodobnie stara się zrzucić z siebie odpowiedzialność za obecne i przyszłe ofiary wśród ludności cywilnej w mieście.

Według brytyjskiego wywiadu, zaproponowane przez Rosję zawieszenie broni w Mariupolu było prawdopodobnie próbą uniknięcia międzynarodowego potępienia i jednocześnie przygotowania sił do wznowienia działań ofensywnych.

Szef władz obwodu ługańskiego poinformował, że w miejscowości Nowopskow, gdzie Ukraińcy wyszli protestować przeciwko rosyjskiej okupacji, Rosjanie otworzyli ogień do nieuzbrojonych cywilów. Ranne miały zostać trzy osoby.

Rzecznik Kremla przekazał, że obecnie trwa rozmowa pomiędzy Władimirem Putinem a premierem Izraela, Naftalim Bennettem, który niespodziewanie przybył do Moskwy. Obaj przywódcy mają rozmawiać także o sytuacji w Ukrainie.

Jeden z członków ukraińskiej delegacji przekazał, że kolejna tura negocjacji ma odbyć się w poniedziałek 7 marca.

Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony twierdzą, że ukraińskie władze nie są zainteresowane zawieszeniem broni, dlatego rosyjskie siły wznawiają ofensywę.

Władze Stanów Zjednoczonych wzywają swoich obywateli do "natychmiastowego" opuszczenia Rosji. Przedstawiciele Departamentu Stanu USA ostrzegli, że ze względu na wprowadzone sankcje, niektóre transakcje „kartami kredytowymi i debetowymi mogą zostać odrzucone”, a w kraju może zacząć brakować gotówki. Ponadto zaznaczono, że niektórzy cudzoziemcy mogą być narażeni na nękanie.

Szef obwodu mikołajowskiego poinformował, że w Mikołajowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy ze względu na fakt, iż w kierunku miasta zbliża się 5 rosyjskich bombowców Tu-22.

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej poinformował, że siły rosyjskie opuściły miasto Enerhodar, a kontrolę nad nim ponownie przejęli Ukraińcy.

Przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony twierdzą, że siły rosyjskie zajęły kilka miast i zestrzeliły cztery ukraińskie odrzutowce SU-27 w szerokiej ofensywie, donoszą dziennikarze Reutera, powołując się na agencję Interfax.

Premier Izraela, Naftali Bennett, spotkał się dziś w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić kryzys w Ukrainie, donosi Reuters. Władze Izraela już wcześniej proponowały mediację w tym konflikcie.

Włoski nadawca państwowy RAI zawiesił swoją działalność w Rosji "w celu ochrony bezpieczeństwa" swoich reporterów, donoszą dziennikarze agencji Reuters.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zakończył godzinną wideorozmowę z senatorami Stanów Zjednoczonych, w której zaapelował o większe wsparcie w obronie swojego kraju przed inwazją Rosji. Do udziału w rozmowie zaproszono wszystkich 50 senatorów USA, a ich asystenci poinformowali dziennikarzy, że Zełenski poprosił o dostarczenie większej liczby samolotów i dronów. James Lankford, republikański senator, napisał na Twitterze, że ukraiński prezydent chce także, by "świat przestał kupować rosyjskie produkty (takie jak ropa i gaz)".

Siły rosyjskie zajęły szpital psychiatryczny w mieście Borodzianka w obwodzie kijowskim, w którym znajduje się 670 osób, poinformował gubernator regionu Ołeksij Kuleba.

Prezydent Władimir Putin twierdzi, że Ukraina sabotowała ewakuację z Mariupola i Wołnowachy po tym, jak w sobotę nie powiodły się próby zapewnienia bezpiecznego przejazdu ludności cywilnej, podają dziennikarze Associated Press.

Rzecznik ambasady USA w Moskwie Jason Rebholz opuścił Rosję, poinformowali przedstawiciele amerykańskiej placówki dyplomatycznej.

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał swoich obywateli do opuszczenia Rosji w związku z operacją specjalną w Ukrainie, czytamy na łamach The Guardian. "Jeśli obecność w Rosji nie jest niezbędna, radzimy opuścić ten kraj korzystając z pozostałych dróg handlowych" - głosi oświadczenie.

Liczba cywilów zabitych w Ukrainie od czasu inwazji Rosji sięgnęła co najmniej 351, a 707 zostało rannych, podali przedstawiciele misji obserwacyjnej ONZ w oświadczeniu, o którym informują dziennikarze Reutera. Prawdziwe liczby mogą być "znacznie wyższe". Większość ofiar wśród ludności cywilnej została spowodowana przez broń wybuchową o dużej powierzchni rażenia, w tym ostrzał z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych, a także przez pociski i ataki lotnicze, powiedzieli obserwatorzy z Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

"5 marca wiceminister spraw zagranicznych Rosji S.A. Riabkow wręczył notę protestacyjną ambasadorowi USA w Moskwie J. Sullivanowi, wezwanemu do rosyjskiego MSZ w związku ze znanymi prowokacyjnymi, agresywnymi uwagami senatora USA L. Grahama" - poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej. Republikański senator Lindsey Graham powiedział wcześniej, że człowiek, który "usunie tego gościa (prezydenta Rosji Władimira Putina), wyświadczy krajowi i światu wielką przysługę".

Tylko 400 osób zostało ewakuowanych z Wołnowachy i pobliskich terenów podczas dzisiejszego zawieszenia broni, donoszą dziennikarze BBC News, powołując się na ukraińskich urzędników.

Prezydent Władimir Putin powiedział, że jego decyzja o postawieniu w stan podwyższonej gotowości strategicznych sił odstraszania zapadła po tym, jak brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wypowiedziała się na temat zaangażowania NATO w konflikt na Ukrainie.

Rosja uzna za stronę konfliktu zbrojnego każde państwo, które będzie próbowało wprowadzić strefę zakazu lotów nad terytorium Ukrainy, przekazał Władimir Putin.

- "W tej operacji biorą udział tylko zawodowi wojskowi - oficerowie i pracownicy kontraktowi. Nie ma poboru do wojska, nie planujemy tego i nie zamierzamy" - powiedział Władimir Putin na spotkaniu z kobietami z załóg samolotów rosyjskich linii lotniczych. Ponadto dodał, że rosyjskie Ministerstwo Obrony kontynuuje niszczenie infrastruktury wojskowej Ukrainy, i że ta część operacji jest już prawie zakończona.

Władze Szwecji i Finlandii, państw które nie są członkami NATO, ogłosiły, że po inwazji Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej zacieśnią współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa. Premier Finlandii, Sanna Marin, ogłosiła to dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji, Magdaleną Andersson, informują dziennikarze Reutera.

Przedstawiciele niemieckich kanałów telewizyjnych ARD i ZDF ogłosili decyzję o zawieszeniu nadawania ze studiów w Rosji, podały europejskie media. Podkreślono, że decyzja ta ma związek z zatwierdzeniem w Rosji ustawy o odpowiedzialności karnej za fałszywe informacje na temat działań rosyjskich sił zbrojnych.

Włoscy funkcjonariusze policji skonfiskowali wille i jachty o wartości co najmniej 140 mln euro należące do czterech wysoko postawionych Rosjan, którzy zostali umieszczeni na liście sankcji UE po inwazji Rosji na Ukrainę, poinformowali dziennikarze agencji Reuters.

Na wszystkich wjazdach do Rostowa nad Donem oraz na autostradzie federalnej M4 Don zaostrzono kontrolę transportu, aby poprawić bezpieczeństwo obywateli, poinformował wiceminister polityki regionalnej i komunikacji masowej obwodu rostowskiego Siergiej Tyurin. Uchodźcy z Donbasu przybywają do tego regionu od 18 lutego. Otwarto w sumie 96 tymczasowych ośrodków zakwaterowania.

Producent kosmetyków i chemii gospodarczej Henkel kontynuuje swoją działalność produkcyjną i operacyjną na rynku rosyjskim, "aby zapewnić konsumentom niezbędne produkty, zwłaszcza środki czystości i higieny osobistej", poinformowało biuro prasowe firmy w Rosji. Dzień wcześniej przedstawiciele Henkel ogłosili, że postanowiono zamrozić wszystkie plany inwestycyjne w Rosji, zrezygnować z reklamy w mediach państwowych i wszelkich projektów sponsorskich.

Moody's Corp zawiesza działalność komercyjną w Rosji, czytamy w komunikacie prasowym spółki. Zawieszenie dotyczy zarówno działalności międzynarodowej agencji ratingowej Moody's Investors Service (MIS), jak i Moody's Analytics (MA).

Przedstawiciele Aerofłot podjęli decyzję o wstrzymaniu od 8 marca wszystkich lotów zagranicznych, z wyjątkiem Mińska.

Wcześniej informowano, że ok. 1,3 mln Ukraińców już opuściło kraj - ONZ podaje, że do końca tygodnia liczba ta najpewniej zwiększy się do 1,5 mln.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyleciał do Polski, aby w Rzeszowie rozmawiać o bezpieczeństwie i pomocy humanitarnej. Spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznym Zbigniewem Rauem.

Reuters: władze Mariupola poinformowały, że planowana na dziś ewakuacja ludności cywilnej została odroczona, ponieważ siły rosyjskie okrążające miasto nie przestrzegają uzgodnionego zawieszenia broni.

Siły Lądowe Ukrainy poinformowały, że pod Charkowem wojska ukraińskie przeszły do kontrofensywy. "Stało się to możliwe dzięki niezłomności ukraińskiego narodu, braku przygotowanych rezerw Rosjan, demoralizacji okupacyjnych wojsk i wycofaniu się jednostek tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej."

Hiszpański gigant odzieżowy, Inditex (do którego należą m.in.: Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho i Massimo Dutti), jest kolejnym z przedsiębiorstw, które wycofuje się z Rosji.

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał brytyjskich obywateli do opuszczenia Rosji, jeśli ich obecność tam nie jest niezbędna.

Ukrinform: "Rosyjscy okupanci otworzyli ogień ostrzegawczy do ludności cywilnej, ale to nie powstrzymało mieszkańców Chersonia. Na plac wciąż napływają ludzie z całego miasta i protestują przeciwko rosyjskiej agresji i okupacji."

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jutro będzie rozmawiał z Władimirem Putinem o wojnie na Ukrainie. Rzecznik tureckiej głowy państwa powiedział, że Turcja jest gotowa pomóc w rozwiązaniu kryzysu.

Reuters: Ukraina będzie mogła od 6 marca importować gaz z Polski, w tym gaz z polskiego terminalu LNG.

ONZ: od początku rosyjskiej inwazji ponad 1 300 000 uchodźców uciekło z Ukrainy. Przedstawiciele organizacji twierdzą, że szybko stało się to "największym kryzysem uchodźczym w tym stuleciu", przewidując, że wyjechać mogą nawet 4 miliony osób.

Reuters: rosyjskie siły nie przestrzegają uzgodnionego zawieszenia broni na całej planowanej trasie ewakuacji ludności cywilnej.

Prezydent Zełenski: "Robimy wszystko, co możemy, aby ta umowa działała, jeśli chodzi o korytarze humanitarne, i zobaczymy czy możemy posunąć się jeszcze dalej w naszych negocjacjach z Rosją."

Szef administracji obwodowej w Żytomierzy Witalij Buneczko: Rosjanie przeprowadzili ataki lotnicze na zakłady zbrojeniowe w Żytomierzu oraz na obiekt w pobliskiej miejscowości, Ozerne.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: korzystając z zawieszenia broni w obwodzie donieckim, które ma służyć ewakuacji ludności, rosyjskie wojska posuwają się naprzód.

Ukraińskie koleje państwowe poinformowały, że Rosjanie wysadzili w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim. Trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi.

Prezydent Zełenski: "Jestem niezmiernie wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego zaangażowanie i oddanie naszej wspólnej sprawie."

Nowe informacje o zakresie częściowego zawieszenia broni w Mariupolu. Ukraiński rząd poinformował, że plan zakłada ewakuację ok. 200 tys. osób z Mariupola i 15 tys. z Wołnowachy, a Czerwony Krzyż jest gwarantem zawieszenia broni.

Ukraińskie siły zbrojne opublikowały najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat. Do 5 marca miało zginąć ok. 10 tys. żołnierzy (Rosjanie stoją na stanowisku, że zginęło ich 498). Inne rosyjskie straty według Ukraińców to: 269 czołgów, 105 systemów artyleryjskich, 39 samolotów, 40 helikopterów i 409 innych pojazdów.

Dmytro Lubiniec, radny Wołnowachy: ok. 90% miasta zostało zniszczonych w wyniku bombardowań, zwłoki leżą nieodebrane, a ludziom ukrywającym się w schronach zaczyna brakować jedzenia.

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, napisał na Twitterze: "Rosja przechodzi na taktykę mającą na celu wyrządzenie maksymalnych szkód ludności cywilnej, bombarduje dzielnice mieszkalne i zagraża instalacjom jądrowym." Kułeba zaapelował też o nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję.

Podano więcej informacji odnośnie do ewakuacji z Mariupola. Cywile będą ewakuować się autobusami z trzech lokalizacji. Będzie też "możliwe opuszczenie miasta prywatnym transportem", choć namawiano kierowców, aby "dokładali jak najwięcej do ewakuacji", zabierając ze sobą ludzi. Radni miasta podkreślają, że "surowo zabrania się" zbaczania z trasy korytarza humanitarnego. Dodali, że będzie "kilka etapów ewakuacji w ciągu kilku dni", aby umożliwić wszystkim cywilom opuszczenie oblężonego miasta.

Rosja zgodziła się na siedmiogodzinne zawieszenie broni w Mariupolu. Mer miasta powiedział: "Drodzy mieszkańcy Mariupola, od dziś w mieście rozpoczyna się ewakuacja ludności cywilnej. To nie jest łatwa decyzja, ale, jak zawsze mówiłem, Mariupol to nie ulice i domy. Mariupol to jego mieszkańcy, to ty i ja. Naszym głównym zadaniem zawsze była i pozostaje ochrona ludzi. W warunkach, gdy nasze rodzinne miasto jest nieustannie pod bezlitosnym ostrzałem okupantów, nie ma innego wyjścia niż umożliwienie mieszkańcom, czyli tobie i mnie, bezpiecznego opuszczenia Mariupola."

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker: w ciągu ostatniej doby do Polski przybyło 106 tys. uchodźców z Ukrainy. To najwyższy wynik w ciągu 10 dni rosyjskiej agresji.

Minister obrony Ukrainy potwierdził dziś rano, że 66 224 Ukraińców wróciło do kraju, by walczyć z rosyjską inwazją. Ołeksij Reznikow powiedział: "Tak wielu ludzi wróciło w tym momencie z zagranicy, by bronić swojego kraju przed hordą. To 12 bojowych i zmotywowanych brygad! Ukraińcy, jesteśmy niezwyciężeni." Co więcej, ponad 1000 osób przybyło na Ukrainę, aby walczyć w legii cudzoziemskiej.

Ukraina nie otrzymała natychmiastowego potwierdzenia doniesień o tym, że Rosja przestanie strzelać dziś rano, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej.

Mer Enerhodaru przekazał, że Rosjanie w zajętym przez siebie mieście włamali się do budynku władz i zamknęli się od środka.

Chińska telewizja państwowa nie przetłumaczyła słów przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego potępiających inwazję rosyjską w Ukrainie podczas transmisji na żywo z otwarcia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Do firm wycofujących usługi z Rosji dołączają Samsung Electronics i PayPal.

Z Mariupola i Wołnowachy zostaną otwarte korytarze humanitarne dla cywilów.

Kyiv Independent: siły rosyjskie otworzyły ogień do samochodu z cywilami w Buczy pod Kijowem, zginęły 2 osoby, 4 zostały ranne.

CNN: Rosjanie planują wysłanie na Ukrainę nawet 1000 kolejnych najemników i są gotowi bombardować miasta.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Unii Europejskiej o wysłanie misji pokojowych do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych.

Andrzej Duda na Twitterze po spotkaniu na przejściu granicznym w Korczowie: "[Do prezydenta Zełenskiego - przyp. red.] Powiedz swoim chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich krewni są u nas bezpieczni."

Ukrinform: ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga.

Prezydent Meksyku odmówił ukraińskim parlamentarzystom dostaw broni i sprzętu wojskowego.

Na Ukrainie tworzone są formacje ochotnicze złożone z amatorskich pilotów dronów, które będą wykorzystywane do celów rozpoznawczych.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał, że trzy ministerstwa zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.

Singapur nałoży sankcje na rosyjskie banki, ograniczy transakcje przy użyciu kryptowalut i zakaże swoim instytucjom finansowym świadczenia usług, które mogłyby wesprzeć bank centralny Rosji.

Mychajło Fedorow, minister transformacji cyfrowej Ukrainy, przekazał, że fundusz kryptowalutowy na rzecz wsparcia w wojnie z Rosją zebrał w ciągu tygodnia 50 mld dolarów donacji.

RBK: w Mikołajowie i na jego obrzeżach trwa walka z dywersantami. "Ale wróg jest zszokowany możliwościami naszego wojska, dostaje po zębach." - stwierdził Ołeksij Daniłow, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Relacja zostanie wznowiona ok. godz. 7:00

Wołodymyr Zełenski w swoim ostatnim wystąpieniu skrytykował przedstawicieli NATO w związku z wykluczeniem możliwości utworzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. NATO nie wprowadzi tzw. no-fly zone, gdyż może to spowodować bezpośrednie starcie między Rosją a państwami NATO.

Rzecznik prasowy kanału informacyjnego CNN powiedział, że stacja zaprzestanie nadawania na terenie Rosji "na czas oceny sytuacji i naszych dalszych kroków", poinformowali dziennikarze agencji Reuters. Z kolei przedstawiciele Bloomberg News przekazali, że czasowo zawieszą pracę swoich dziennikarzy w Rosji w odpowiedzi na nową ustawę, która ich zdaniem "kryminalizuje niezależne dziennikarstwo w tym kraju".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdementował krążące informacje o ucieczce z kraju. Wcześniej przewodniczący Dumy Państwowej (izba niższa rosyjskiego parlamentu) Wiaczesław Wołodin cytował deputowanych Rady Najwyższej, którzy twierdzili, że Zełenski przebywa w Polsce.

Przedstawiciele Canadian Broadcasting Corp (CBC) poinformowali, że stacja czasowo zawiesi nadawanie relacji z Rosji, powołując się na nowo uchwalone prawo, zgodnie z którym osobom celowo rozpowszechniającym "fałszywe" wiadomości grozi kara więzienia.

Funkcjonariusze włoskiej policji zajęli jacht należący do Aleksieja Mordaszowa, niegdyś najbogatszego człowieka w Rosji, zanim został wpisany na czarną listę przez Unię Europejską, przekazali dziennikarze agencji Reuters, powołując się na źródło zaznajomione ze sprawą.

- "Nie ma strategicznego interesu w ograniczaniu światowych dostaw energii. Bezpośrednim skutkiem tego byłyby wyższe ceny. (...) Jednak my i nasi sojusznicy jesteśmy bardzo zainteresowani obniżeniem statusu Rosji jako głównego dostawcy energii" - powiedział Antony Blinken.

Władze Francji zainicjują działania mające na celu zabezpieczenie obiektów jądrowych na Ukrainie, poinformowali przedstawiciele Pałacu Elizejskiego po konsultacjach prezydenta Emmanuela Macrona z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Mariano Grossim. "W najbliższych godzinach Francja, wraz ze swoimi głównymi partnerami, zaproponuje konkretne środki, oparte na kryteriach technicznych MAEA, w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa pięciu głównych obiektów jądrowych Ukrainy" - poinformowano w komunikacie.

Internetowy serwis rezerwacji hotelowych Booking.com przestał działać w Rosji, platforma nie pozwala na znalezienie ani zarezerwowanie hotelu w tym kraju.

Serwis Twitter został zablokowany w Rosji, oświadczyli przedstawiciele agencji Roskomnadzor.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) nie dopuści przedstawicieli rosyjskiego i białoruskiego boksu do udziału w międzynarodowych turniejach, czytamy na stronie internetowej organizacji. Decyzja ta dotyczy urzędników reprezentujących Rosję i Białoruś, w tym sędziów. W przypadku, gdy zakaz ten nie jest możliwy do zrealizowania w krótkim czasie ze względów organizacyjnych lub prawnych, bokserzy z Rosji i Białorusi mogą uczestniczyć w zawodach jako zawodnicy neutralni.

"Zastanawialiśmy się nad nowym pakietem sankcji, który mógłby zostać ogłoszony w najbliższych dniach. Możemy na przykład zwiększyć liczbę rosyjskich banków, które zostaną odcięte od systemu SWIFT" - powiedział Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Około 100 osób może być nadal uwięzionych pod gruzami po tym, jak pocisk rakietowy uderzył w duży blok mieszkalny w Borodziance, małym miasteczku położonym 60 km na północny zachód od Kijowa, poinformowały ukraińskie państwowe służby ratownicze.

Przedstawiciele firmy Cogent Communications, amerykańskiego dostawcy Internetu, poinformowali rosyjskich klientów, że od godziny 20:00 dnia 4 marca wszystkie usługi zostaną zawieszone, poinformowali dziennikarze Washington Post, powołując się na list od przedstawicieli firmy. Wśród rosyjskich klientów firmy znajdują się m.in. największy rosyjski operator telekomunikacyjny Rostelecom, a także Megafon, Vimpelcom, VK i Yandex.

Tysiące ludzi mieszkających w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie nie może się ewakuować z powodu trwającego ostrzału prowadzonego przez siły rosyjskie, poinformował Sergij Kyslytsya, ambasador Ukrainy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Firma FedEx zawiesiła wysyłanie przesyłek z Rosji, jak również operacje związane z krajowym transportem towarów i paczek od 4 marca, wynika z komunikatu na stronie internetowej firmy.

"W dniu 4 marca 2022 roku podjęto decyzję o zablokowaniu dostępu do serwisu Facebook (należącego do Meta Platforms, Inc.) na terytorium Federacji Rosyjskiej" - poinformowano w oświadczeniu agencji Roskomnadzor.

"Chciałbym zaapelować do moich gruzińskich przyjaciół, mam jedną propozycję. Rozumiem, że jesteście w bardzo trudnej sytuacji, mały kraj, duży sąsiad, trudna sytuacja gospodarcza, nie możecie występować przeciwko Rosji i popierać sankcji, OK, ale proszę o jeden symboliczny gest. Zamknąć muzeum Stalina w Gori" - powiedział Mariusz Maszkiewicz, ambasador Polski w Gruzji.

"W odpowiedzi na wojnę rządu rosyjskiego przeciwko Ukrainie oraz po ocenie nowych sankcji Unii Europejskiej, spółka towarowa LTG Cargo, należąca do grupy Kolei Litewskich, wstrzymuje przewóz produktów spółek należących do rosyjskiej grupy Metalloinvest do portu morskiego w Kłajpedzie" - przekazano w oświadczeniu Kolei Litewskich.

Rosja została wykluczona z Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), poinformowało łotewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednocześnie podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu uczestnictwa Białorusi w statusie obserwatora CBSS.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, podczas której szczegółowo omówiono sytuację na Ukrainie, poinformowali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony. "Generał armii Siergiej Szojgu podkreślił podczas rozmowy z António Guterresem, że w trakcie operacji specjalnej stosuje się środki o wysokiej precyzji, aby unieszkodliwić wyłącznie obiekty infrastruktury wojskowej, które zostały stworzone w celu militaryzacji Ukrainy i przeprowadzenia brutalnej operacji represyjnej przeciwko pokojowej ludności południowo-wschodniej Ukrainy. Armia rosyjska nie zagraża cywilom, nie ostrzeliwuje obiektów cywilnych i w pełni stosuje się do wymogów międzynarodowego prawa humanitarnego" - czytamy w oświadczeniu.

Czołowy urzędnik Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że "żadne systemy bezpieczeństwa nie zostały naruszone w pobliżu reaktorów" w elektrowni atomowej w Zaporożu.

Siedem osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów w wiosce w obwodzie kijowskim.

Polskie przedsiębiorstwo odzieżowe LPP (właściciel m.in. marki Reserved) zawiesza działalność w Rosji.

Wilno również zmienia nazwę ulicy. Tam budynek rosyjskiej ambasady będzie się mieścił przy ulicy "Bohaterów Ukrainy".

Wołodymyr Zełenski przeprowadził dziś rozmowy również z prezydentem Turcji (nt. rosyjskiej agresji i terroryzmu nuklearnego), księciem koronnym Abu Zabi (omówiono kilka kwestii dotyczących współpracy i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji) oraz dyrektor wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (omówiono wsparcie finansowe dla Ukrainy).

Ryga zmienia nazwę ulicy, przy której znajduje się rosyjska ambasada na "Niepodległości Ukrainy".

Kreml: Władimir Putin - podobnie jak wczoraj w rozmowie z Emmanuelem Macronem - powiedział dziś Olafowi Scholzowi, że informacje o ostrzale Kijowa i innych miast to "podróbki propagandowe".

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali obywatela tego kraju, który współpracował z Federacją Rosyjską i był zamieszany w ostrzał lotniska wojskowego w Łucku. Grozi mu za to do 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna miał przekazywać rosyjskim służbom dane osobowe pracowników oraz informacje o typach i liczbie samolotów czy ich lokalizacji. "Dzięki jego „pomocy” lotnisko zostało ostrzelane rakietami, co doprowadziło do całkowitego zniszczenia infrastruktury" - podano w oświadczeniu.

BBC informuje, że zawiesza pracę wszystkich swoich dziennikarzy i pracowników w Rosji po tym, jak dziś jej władze uchwaliły nowe przepisy, zgodnie z którymi rozpowszechnianie „fałszywych” informacji jest przestępstwem zagrożonym grzywną lub karą więzienia do 15 lat. "Bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze, nie jesteśmy przygotowani na narażanie ich na ryzyko postępowania karnego tylko za wykonywanie swojej pracy" - powiedział dyrektor generalny BBC.

Niezależna rosyjska Nowaja Gazieta, jedna z nielicznych, która otwarcie nazwała rosyjski atak na Ukrainę "wojną i inwazją", pod naciskiem władz postanowiła usunąć wszystkie tego typu materiały ze swojej strony internetowej

Władze regionalne poinformowały, że rosyjskie siły zostały wyparte z ukraińskiego miasta Mikołajów. Niektóre walki toczyły się na obrzeżach miasta portowego nad Morzem Czarnym.

Wołodymyr Zełenski poinformował we wpisie na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i omówił z nią "rosyjski terroryzm nuklearny", a także sankcje wobec Rosji oraz kwestię członkostwa Ukrainy w UE.

Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy zaapelowało do międzynarodowych agencji o wyłączenie rosyjskich instytucji edukacyjnych z odpowiednich rankingów i zakończenie współpracy z Rosją - poinformowała służba prasowa ministerstwa.

Mer Mariupola w telewizyjnym wystąpieniu poinformował, że miasto nie ma dostępu do wody, ciepła ani prądu i kończy się żywność, prosi o pomoc w utworzeniu korytarzy ratunkowych. "Jesteśmy niszczeni" - dodał.

"Stany Zjednoczone zobowiązały się zrobić wszystko, co konieczne, aby zatrzymać wojnę na Ukrainie" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Stojąc obok szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, dodał: "Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby to się skończyło. Koordynacja między nami jest niezbędna".

Duński koncern piwowarski Carlsberg ogłosił, że wstrzymuje nowe inwestycje w Rosji. Wstrzymane zostają również dostawy eksportowe do rosyjskiej "córki" - firmy piwowarskiej Baltika.

MSZ Turcji podaje, że chce zorganizować spotkanie szefów dyplomacji Ukrainy i Rosji.

Agencja RIA informuje, że Turcja nie zamknie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Departament Zdrowia miasta Kijowa podał, że w ciągu 8 dni wojny w stolicy Ukrainy urodziło się blisko 400 dzieci: 199 chłopców i 191 dziewczynek.

Jak podaje Reuters, kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał dziś telefonicznie z Władimirem Putinem.

Szef unijnej dyplomacji: "To, co widzimy na Ukrainie, to barbarzyństwo. To jest wojna Putina i Putin musi tę wojnę powstrzymać".

Microsoft zawiesza sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji. Jak możemy przeczytać w oficjalnym stanowisku opublikowanym na jego stronie internetowej: "Podobnie jak reszta świata odczuwamy przerażenie, złość i smutek z powodu wiadomości o wojnie na Ukrainie i potępiamy tę nieuzasadnioną inwazję Rosji".

Ambasada USA: "Atak na elektrownię jądrową jest zbrodnią wojenną. Ostrzelanie przez Putina największej elektrowni jądrowej w Europie posuwa jego rządy terroru o krok dalej".

W przemówieniu Wołodymyr Zełenski wezwał obywateli Rosji do protestów przeciwko zajęciu i atakowi na największą elektrownię jądrową w Europie.

Co najmniej 8170 osób protestujących przeciwko wojnie zostało zatrzymanych w Rosji od początku inwazji - OVD.

O 17:30 czasu polskiego odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ związane z nocnym ostrzałem Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Turecki minister spraw zagranicznych poinformował, że tamtejsze władze są w stanie zorganizować spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy.

Sekretarz generalny NATO potwierdza, że rosyjskie siły używają w Ukrainie bomb kasetowych, co jest złamaniem prawa międzynarodowego.

Komisja Europejska zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią w ramach współpracy transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Mieszkańcy Chersonia, który jest obecnie okupowany przez siły rosyjskie, zgromadzili się przy budynku Obwodowej Administracji Państwowej z ukraińskimi flagami.

Sekretarz generalny NATO: nie jesteśmy częścią tego konfliktu i mamy obowiązek zadbać o to, by nie eskalował on i nie rozprzestrzeniał się poza Ukrainę.

Sekretarz generalny NATO: sojusz zgodził się, że na niebie Ukrainy nie powinno być samolotów NATO, a na lądzie żołnierzy NATO.

Sekretarz generalny NATO ostrzegł na konferencji, że najbliższe dni dla Ukrainy "będą prawdopodobnie gorsze", "więcej śmierci, cierpienia i zniszczenia".

Rzecznik Kremla nt. możliwości rozmowy Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim: negocjacje teraz należą do delegacji obu krajów.

Rzecznik Kremla: rozmowa Putina z Bidenem nie jest teraz planowana.

Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za rezolucją potępiającą prawdopodobne naruszenia praw przez Rosję na Ukrainie i powołaniem komisji śledczej, która miałaby je zbadać. Za odrzuceniem wniosku głosowali wyłącznie delegaci Federacji Rosyjskiej i Erytrei. Przedstawiciele 13 państw wstrzymali się od głosu.

Władimir Putin: "Nie ma złych intencji wobec naszych sąsiadów. Radziłbym im też nie eskalować sytuacji, nie wprowadzać żadnych ograniczeń. [...] Wszystkie nasze działania, jeśli się pojawią, zawsze powstają wyłącznie w odpowiedzi na jakieś nieprzyjazne działania przeciwko Federacji Rosyjskiej".

Według ONZ, już co najmniej 1 209 976 uchodźców opuściło Ukrainę od 24 lutego. Jak podaje MSWiA, do Polski trafiło 672 500 osób.

Przedstawiciele Rady Miejskiej w Melitopolu przekazali, że Rosjanie przejęli kontrolę nad wieżą telewizyjną w tym mieście. Według ukraińsiej armii, siły inwazyjne zamontowały tam swój sprzęt i zaczęły nadawać rosyjskie kanały telewizyjne.

Daniłow: "Ukraińskie siły wojskowe i antyterrorystyczne przechwyciły inicjatywę taktyczną, ale wróg nie rezygnuje z planów okrążenia Kijowa, Charkowa i dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego".

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksija Daniłowa, rosyjskie dowództwo wojskowe wykorzystało już 95% sił zgromadzonych do przeprowadzenia inwazji.

Dmytro Kułeba: "Wojna Putina przeciwko Ukrainie rozwija się w taki sposób, że nadejdzie moment, w którym państwa NATO będą gotowe zapewnić Ukrainie dosłownie wszystko, aby powstrzymać Rosję przed atakiem na całą Europę i przekształceniem życia krajów europejskich w horror".

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, po raz kolejny zaapelował do przedstawicieli NATO o wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów. "Nasze państwo jest gotowe do walki, my nadal walczymy z rosyjską inwazją, ale potrzebujemy natychmiastowej pomocy w odparciu rosyjskich ataków w powietrzu" - powiedział.

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował, że noc w stolicy Ukrainy minęła stosunkowo spokojnie, a systemy obrony przeciwlotniczej zadziałały kilka razy. Dodał, że "miasto żyje teraz w stanie wojny".

Według przedstawicieli czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, w wyniku bombardowań dzielnic mieszkalnych w Czernihowie, do których miało dojść 3 marca, zginęło 47 osób.

Przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej Witalij Kim poinformował, że rosyjskie wojska wkroczyły do Mikołajowa. Obecnie na wjeździe do miasta trwa bitwa.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi powiedział, że zaoferował wyjazd do elektrowni atomowej w Czarnobylu w celu ułatwienia negocjacji między Ukrainą a Rosją. Celem takiego kroku miałoby być zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w czasie trwania konfliktu.

Przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy poinformowali, że nad miastem Wołnowacha ich siły zestrzeliły rosyjski myśliwiec Su-25. Pilot miał się katapultować, trwają jego poszukiwania.

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, zapytany o nowe sankcje wobec Rosji, w tym o ew. zawieszenie unijnego importu gazu, powiedział, że "rozważymy wszystko".

MSW Ukrainy: Rosjanie przywożą z anektowanego Krymu do zajętych przez nich miast na południu Ukrainy ludzi, którzy mają pokazywać rzekome szczęście Ukraińców z przyjścia rosyjskich wojsk.

Sekretarz generalny NATO Jens Stontenberg powiedział, że ataki Rosji na elektrownię atomową w Zaporożu podkreślają "bezmyślność" wojny Władimira Putina: "To tylko pokazuje lekkomyślność tej wojny i to, jak ważne jest jej zakończenie oraz pilność wycofania przez Rosję wszystkich wojsk i zaangażowanie się w dobrej wierze w wysiłki dyplomatyczne."

Rosyjskie Ministerstwo Obrony obwinia o atak na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu tzw. ukraińskich dywersantów.

Przemyśl: funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali podejrzanego o szpiegostwo mężczyznę. Mężczyzna podający się za dziennikarza usłyszał zarzuty szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzany został aresztowany na okres 3 miesięcy. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Wołodymyr Zełenski: "przeżyliśmy noc, która mogła zatrzymać historię Ukrainy i Europy."

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że NATO nie szuka konfliktu z Rosją, ale jest gotowe bronić wszystkich sojuszników i swojego terytorium przed rosyjskim atakiem.

Co najmniej 47 osób zginęło wczoraj w rosyjskich nalotach na dzielnicę mieszkalną Czernihowa. Wcześniej informowano o co najmniej 33 ofiarach.

Premier Litwy Ingrida Szimonyte powiedziała, że wszelkie wezwania do wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej są "nieodpowiedzialne i mogłyby wciągnąć Sojusz w bezpośredni konflikt z Rosją".

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot atakujący jeden z ukraińskich obiektów wojskowych w obwodzie odeskim.

MSW Ukrainy: wokół Enerhodaru skoncentrowanych jest ok. 90 jednostk sprzętu rosyjskiego i oddziały sił czeczeńskich, które są wyposażone w sprzęt do walki w nocy. Są zabici i ranni wśród żołnierzy Gwardii Narodowej.

The Times: prezydent Zełenski przeżył w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej 3 próby zamachu, przed końcem tygodnia najpewniej zostanie podjęta kolejna.

Mer Żytomierza Serhij Suhomłyn poinformował, że Rosjanie ostrzelali jedną ze szkół w mieście.

Ukrinform: nie ma bezpośredniej łączności z Zaporską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem, a kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów".

Kanada chce, aby NATO omówiło wszystkie scenariusze izolowania Rosji, powiedziała minister spraw zagranicznych Melanie Joly, zapytana czy sojusz powinien rozważyć strefę zakazu lotów nad Ukrainą. Po przybyciu na nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO Joly powiedziała, że ​​czerwoną linią sojuszu jest uniknięcie wywołania konfliktu międzynarodowego.

Deputowani do Dumy Państwowej Rosji uchwalili ustawę, zgodnie z którą rozpowszechnianie "fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych jest przestępstwem." Wprowadza ona kary grzywny i pozbawienia wolności.

Minister spraw zagranicznych Łotwy powiedział, że NATO powinno "rozpatrzyć wszystkie opcje", gdy został zapytany o wejście w bezpośredni konflikt z Rosją. Edgars Rinkevics powiedział w BBC Today, że rządy "nie powinny wykluczać" możliwości powstrzymania inwazji.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk zwrócił się do "parlamentów, rządów, obywateli Europy i świata", podkreślając, że "Rosja postawiła Europę i świat na krawędzi jądrowego armagedonu."

Według Sztabu Generalnego Ukrainy, całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 4 marca wynoszą: 9166 osób, 251 czołgów, 939 bojowych pojazdów opancerzonych, 105 systemów artyleryjskich, 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 18 systemów ochrony przeciwlotniczej, 33 samoloty, 37 helikopterów, 404 pojazdy wojskowe, 2 jednostki pływające, 60 cystern, 3 drony.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało najnowsze informacje wywiadowcze na temat sytuacji na Ukrainie. Przekazano, że Mariupol pozostaje pod kontrolą Ukrainy, ale "prawdopodobnie został otoczony przez siły rosyjskie", podczas gdy infrastruktura cywilna miasta została poddana intensywnym rosyjskim atakom.

Straż Graniczna: od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 624,5 tys. uchodźców.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego, przekazał, że tylko ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą powstrzyma rosyjską eskalację.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował dziś rano, że Ukraińcy zniszczyli pod Kijowem 4 rosyjskie wozy piechoty i 2 czołgi.

Agencja Ukrinform poinformowała, że plac na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej został zajęty przez Rosjan.

Mińsk: funkcjonariusze białoruskiej milicji OMON zatrzymali wczoraj co najmniej 3 kobiety, które modliły się w cerkwi o pokój na Ukrainie.

W nocy czasu polskiego potwierdzono, że Google przestanie sprzedawać reklamy internetowe w Rosji. Zakaz obejmuje reklamy w wyszukiwarce, na YouTubie i u zewnętrznych partnerów. Podobne decyzje podjęły wcześniej Twitter i Snapchat.

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase Global Inc. nie zabroni z góry wszystkim Rosjanom korzystania z platformy, przekazał dyrektor generalny Brian Armstrong na Twitterze.

Polski Instytut Ekonomiczny: sankcje spowodują dwucyfrowy spadek PKB Rosji w 2022 roku.

Dziś rano strażakom, którzy zostali dopuszczeni do pożaru elektrowni po kilku godzinach, udało się ugasić ogień. Ukraiński dozór jądrowy poinformował, że nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego elektrowni oraz że pożar nie spowodował wzrostu poziomu promieniowania.

Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki, w związku z ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu przez Rosjan domaga się interwencji NATO i państw, które posiadają broń jądrową.

Reuters: Bank Światowy zwiększył pomoc dla Ukrainy w ramach szybkiej wypłaty z 317 do 460 mln euro.

Senator USA Lindsey Graham napisał na Twitterze, że jedyny sposób, aby zakończyć wojnę, to eleminacja Putina przez kogoś w Rosji. Określił, że zabójca Putina wyświadczyłby Rosji i światu przysługę.

Zełenski rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem o ostrzale elektrowni. Podobnie jak późniejszy rozmówca, premier Boris Johnson, wezwał Rosję do niezakłócania pracy służb ratowniczych.

W związku z ostrzelaniem elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Zełenski oskarżył Rosję o "terror nuklearny" i chęć powtórzenia katastrofy w Czarnobylu.

Relacja zostanie wznowiona ok. godz. 7:00

Mer Enerhodaru podał, że w wyniku rosyjskiego ostrzału pojawił się ogień w elektrowni jądrowej Zaporoże. Warto podkreślić, że tego typu obiekty mają specjalne zabezpieczenia właśnie na wypadek takich zdarzeń.

Andrzej Duda na Twitterze opublikował fragment wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego: „Nie poddamy się, nawet jeśli Rosjanie otoczą nas w Kijowie. Jeśli rozpoczną blokadę miasta, skończą jak naziści oblegający Leningrad podczas II wojny światowej. Nie złamią nas i odejdą w niełasce jako przestępcy”

Na podejściu do zaporoskiej elektrowni jądrowe trwają walki z Rosjanami, a ukraińskie wojsko broni się. "Mamy informacje o ofiarach, ale na ten moment nie możemy podać żadnych konkretnych liczb" - powiedział mer Enerhodaru.

Ministerstwo Obrony Ukrainy w komunikacie podało, że siły okupacyjne w dużej mierze wyczerpują swój potencjał bojowy.

Wiele stron internetowych mediów jest niedostępnych lub częściowo niedostępnych w Rosji, m.in.. BBC czy DW (Deutsche Welle).

Stany Zjednoczone ogłosiły, że przyznają Ukraińcom „tymczasowy status ochrony” na kolejne 18 miesięcy, co znosi ewentualną groźbę ich deportacji - AFP.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w przemówieniu opublikowanym na swoim kanale w serwisie YouTube zwróciła się do Ukraińców i Wołodymyra Zełenskiego: "Podziwiamy Was, drodzy Ukraińcy i Panie Prezydencie. Wasze działania są przykładem jedności kierownictwa państwa i całego narodu" - mówi. "Białorusini za granicą pomagają uchodźcom, dostarczają sprzęt i leki. Białorusini z Ukrainy zgłaszają się na ochotników i pomagają w obronie terytorialnej. Białorusini tworzą narodowy korpus ochotników i żołnierzy, którzy odmówili wykonania zbrodniczych rozkazów Łukaszenki. Takich Białorusinów jest coraz więcej, a oni są waszymi sojusznikami." - dodała. Według niej w ciągu ostatnich dwóch dni siły bezpieczeństwa reżimu Łukaszenki zatrzymały około 900 osób, które sprzeciwiały się wojnie na Ukrainie.

Premier Holandii Mark Rutte w wideo zamieszczonym na swoim profilu na Twitterze przekazał, że Holandia udzieli azylu uchodźcom z Ukrainy. Potwierdził, że ich napływ jest "bardzo zauważalną konsekwencją” wojny, "Polska przyjmuje obecnie zdecydowaną większość z nich, ale Holandia też jest w stanie sobie z tym poradzić. Hojnie proponujemy azyl. Już przyjmujemy pierwszą falę” - powiedział. "Agresja Rosji jest absolutnie bezprecedensowa" - dodał. Zaoferował również pomoc Polsce w przyjmowaniu uchodźców.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział ponownie, że NATO nie weźmie udziału w wojnie toczonej na Ukrainie. Ewentualne działania "niosłyby za sobą wielkie niebezpieczeństwo".

Członkowie Rady Państw Morza Bałtyckiego, czyli Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Szwecja i Unia Europejska, podjęli decyzję o zawieszeniu dalszego udziału Rosji w pracach Rady w odpowiedzi na niesprowokowaną i nielegalną wojnę toczoną obecnie przez Rosję przeciwko Ukrainie, narodowi ukraińskiemu i władzom kraju. "Atak militarny Rosji na wolny i niepodległy kraj jest także atakiem na demokrację i nasze wartości. Działania Rosji naruszają fundamentalne zasady współpracy w Radzie. Zawieszenie będzie obowiązywać do czasu wznowienia współpracy opartej na poszanowaniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Ukraina i Białoruś należą do krajów, które mają status obserwatora w Radzie. Białoruś jest obecnie zawieszona w uczestnictwie" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Amerykański koncern lotniczy Boeing przeznaczył 2 miliony dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zostaną one przekazane organizacjom dostarczającym żywność, wodę, odzież, lekarstwa i mieszkania dla przesiedlonych Ukraińców, w tym ubiegających się o azyl w sąsiednich krajach.

Elon Musk ostrzega, że stacje systemu satelitarnego Starlink, przekazane przez niego Ukrainie, są jedynym nierosyjskim systemem komunikacji, który działa w niektórych częściach kraju, dlatego mogą stać się celem wojsk rosyjskich i zalecił używać ich "ostrożnie"

Pojawiają się doniesienia, że jeden z ukraińskich okrętów, fregata Hetman Sahajdaczny, został celowo zatopiony w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. Jednostka miała przechodzić naprawę i być niezdolna do służby.

Amnesty International odniosło się do decyzji ws. dyrektywy o ochronie tymczasowej, która zapewni natychmiastową ochronę w państwach UE Ukraińcom uciekającym przed wojną. Eve Geddie, dyrektor unijnego biura AI, powiedziała: "Każdemu uciekającemu przed konfliktem należy zapewnić ochronę i pomoc w osiedleniu się. Cieszymy się, że Ukraińcy będą szybko chronieni. Ale ograniczając tę pomoc głównie do Ukraińców uciekających przed konfliktem, Rada (Unii Europejskiej - przyp. red.) ujawniła również ograniczenia europejskiej solidarności."

Alarmy przeciwlotnicze w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Żytomierzu, Dnieprze, Wasylkowie i Słowiansku oraz w innych miejscowościach w siedmiu obwodach.

Strażnik atomowy Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegł, że pracownicy przetrzymywani w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, odkąd Rosjanie przejęli nad nią kontrolę, pracują w trudnych warunkach. "Stoją w obliczu presji psychologicznej i moralnego wyczerpania".

Na budynkach misji dyplomatycznych w Kijowie zidentyfikowano oznaczenia podobne do tych, które Rosjanie używają do określenia celów ataku - podał za pośrednictwem Twittera Matti Maasikas, szef Delegatury UE na Ukrainie.

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział, że obywatele czescy będą mogli dołączyć do ukraińskich sił obronnych w walce z Rosjanami bez obawy przed ukaraniem. Zgodnie z czeskim prawem wstępowanie do obcych sił zbrojnych bez specjalnej zgody prezydenta, który jest naczelnym dowódcą czeskich sił zbrojnych, jest nielegalne.

Reuters: Stany Zjednoczone ustanowiły bezpośrednią linię komunikacji z rosyjskim Ministerstwem Obrony. Połączenie ma na celu zapobieganie "błędom w ocenie, incydentom wojskowym i eskalacji".

Kolejna runda rozmów rosyjsko-ukraińskich odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Władze USA rozszerzają listę osób, które zostaną objęte sankcjami, o kilkunastu oligarchów i kilkudziesięciu członków ich rodzin.

Korespondent NBC Richard Engel powiedział stacji Sky News, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydawał się "spokojny" podczas małego spotkania z dziennikarzami. "Jest w Kijowie, spotkaliśmy się w budynku rządowym i na sali było prawdopodobnie 15, 20 dziennikarzy. Przybył bez ogromnej świty ochroniarskiej, miał ze sobą ochronę, ale nosił własne krzesło. Postawił je przed salą, usiadł i wyglądał na spokojnego, zrelaksowanego, w dobrym humorze. Nawet zażartował. Wyglądał na trochę zmęczonego, powiedział, że sypia tylko kilka godzin w nocy, ale wydawał się zdeterminowany. Zdeterminowany, by dalej przewodzić temu krajowi."

Doradca MSW Ukrainy Anton Herszczenko przekazał, że Rosjanie otworzyli ogień w Enerhodarze, w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej. Wcześniej policja informowała o zintensyfikowanej próbie przejęcia kontroli przez rosyjskie wojsko nad Zaporską Elektrownią Atomową.

Interpol odrzucił prośbę Ukrainy o wykluczenie Rosji z organizacji, pomimo poparcia zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Polski, które wystąpiły o zawieszenie Rosji.

Przywódca społeczności muzułmańskiej w Ukrainie, szejk Said Ismagiłow, wygłosił przemówienie do rosyjskich muzułmanów służących jako żołnierze, pytając, "dlaczego przybyliście, aby nas zabijać?". Powiedział, że Ukraina nie potrzebuje "ratowania", zgodnie z uzasadnieniem Putina dla jego inwazji, i poprosił muzułmanów na całym świecie o wsparcie walki Ukrainy o przetrwanie.

Po atakach na Czernihów spod gruzów wydobyto 33 ciała. Wcześniej mówiono o 22, a potem o 28 ofiarach.

Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę" w odpowiedzi na apel brytyjskiego komitetu ds. sytuacji kryzysowych i katastrof (Disasters Emergency Committee). Grupa składa się z 15 organizacji charytatywnych i prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz ukraińskich uchodźców.

Rosjanie zbombardowali dziś miasto Sumy. Nie ma tam prądu, ogrzewania, gazu.

Reuters (powołanie się na ukraińskiego negocjatora): Ukraina i Rosja zgodziły się wkrótce przeprowadzić trzecią rundę rozmów. Urzędnik powiedział, że Ukraina nie otrzymała wyników, na które liczyła, ale obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia humanitarnych korytarzy do ewakuacji ludności cywilnej.

Ukraińscy urzędnicy ostrzegają, że hakerzy włamali się na strony samorządów lokalnych, aby rozpowszechniać fałszywe informacje jakoby ​​Ukraina skapitulowała i podpisała traktat pokojowy z Moskwą - Reuters.

Władimir Putin w przemówieniu oskarżył służby ukraińskie o używanie cywilów jako "żywych tarcz". Nazwał rosyjskich żołnierzy "prawdziwymi bohaterami" i stwierdził, że "specjalna operacja wojskowa na Ukrainie przebiega zgodnie z planem". Dodał, że Rosjanie i Ukraińcy to "jeden naród”, ale ci drudzy są "zastraszani i poddawani praniu mózgów".

Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie amerykańskiego korespondenta, czy prezydent Biden spóźnił się z pomocą Ukrainie, odpowiedział, że "cały świat spóźnił się z tą pomocą".

Według Policji Narodowej Ukrainy do Energodaru zbliżyły się dwa czołgi i dwa transportery opancerzone, próbując przebić się przez obronę i przejąć elektrownię atomową w Zaporożu.

Niemiecki koncern Siemens przekazał Czerwonemu Krzyżowi milion euro na wsparcie Ukrainy. Podkreśla, że w pełni popiera wszystkie sankcje i zawiesił wszystkie nowe zamówienia i dostawy międzynarodowe do Rosji. "Zdecydowanie sprzeciwiamy się inwazji na Ukrainę i razem ze społecznością międzynarodową wzywamy do pokoju".

Mołdawia oficjalnie ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Według portalu Ukraińska Prawda 40 osób zginęło w zajętym przez Rosjan Chersoniu. Władze miasta mają mówić o "katastrofie humanitarnej".

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że strona rosyjska w rozmowach stawia pytania, na które od dawna ma odpowiedzi i przez to kompromis jest niemożliwy. "Są sprawy, w przypadku których trzeba znaleźć jakieś kompromisy, żeby ludzie nie ginęli, ale są takie, w których kompromisów nie ma".

Według amerykańskich informacji, Rosja wprowadziła do Ukrainy 90% wcześniej przygotowanych przy granicy sił - CNN.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba twierdzi, że Rosjanie planują przeprowadzić ostrzał na własnym terytorium w celu prowokacji.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że jeśli Ukraina upadnie, następne będą kraje bałtyckie i wezwał Zachód do zwiększenia pomocy wojskowej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zdementował informację, jakoby polskie samoloty brały udział w walkach na Ukrainie.

Dmytro Kułeba rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, aby uzgodnić dalsze wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i nałożenie nowych sankcji na Rosję. "Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za pracę nad dodatkową pomocą finansową dla Ukrainy".

Jutro (04.03) Kułeba weźmie udział w spotkaniu online ministrów spraw zagranicznych NATO i omówi z nimi dostarczenie Ukrainie ciężkiej broni przeciwlotniczej.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba przyznał, że nie wszystkim krajom UE podoba się pomysł przyznania Ukrainie statusu kandydata, ale Kijów "będzie naciskał na wszystkich frontach".

Sześć osób zostało uratowanych po tym, jak statek towarowy zatonął u wybrzeży Odessy w wyniku eksplozji - przekazał Reuterowi wysoki rangą ukraiński urzędnik.

Rozpoczęła się druga tura rozmów pomiędzy Ukrainą i Rosją.

Mer Energodaru Dmitrij Orłow wezwał mieszkańców miasta i pracowników elektrowni jądrowej, którzy od kilku dni bronili wejścia do miasta, do pozostania w domu ze względu na ostrzał punktu kontrolnego.

Państwowa Służba Celna Ukrainy przekazuje na potrzeby Sił Zbrojnych skonfiskowane mienie, w tym samochody, żywność czy paliwo.

Pałac Elizejski przekazał, że Macron jest "pesymistą" po rozmowie z Putinem. Francuski prezydent uważa, że "najgorsze jeszcze przed nami". Putin wyraził "wielką determinację" do kontynuowania ofensywy mającej na celu "przejęcie kontroli" nad całym krajem.

Z powodu cyberataków nie działa oficjalna strona ukraińskiej ambasady w Wielkiej Brytanii.

Pod Białogrodem n. Dniestrem zestrzelono samolot. Pilot katapultował się. Mer miasta prosi o pomoc w jego zlokalizowaniu.

Ukraińska delegacja dotarła na miejsce negocjacji z Rosją.

Zarejestrowany w Panamie estoński drobnicowiec Helt zatonął w pobliżu portu w Odessie z powodu eksplozji. Uratowano dwóch członków załogi. Pozostałych czterech uznano za zaginionych. Jednostka prawdopodobnie wpłynęła na minę morską.

W Charkowie ponownie rozbrzmiewają syreny alarmu lotniczego.

Dzisiaj odbyła się trzecia rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Francji. Władimir Putin oznajmił, że zarzuty ataków rakietowych na Kijów i inne miasta stanowią część antyrosyjskiej kampanii dezinformacyjnej. Ponadto wśród warunków Rosji, w kontekście rozmów z przedstawicielami Kijowa, są demilitaryzacja i neutralny status Ukrainy - tak, aby z jej terytorium nigdy nie płynęło żadne zagrożenie dla Rosji. Putin zapewnia też Macrona, że wszystkie zadania wojskowe na Ukrainie zostaną wykonane "bez względu na wszystko". Prezydenci rozmawiali ze sobą przez 90 minut.

Administracja Bidena prosi Kongres o zaakceptowanie planu udzielenia Ukrainie pomocy wynoszącej 10 mld dolarów. Pieniądze mają przeciwdziałać kryzysowi humanitarnemu i wspierać obronę przed Rosją.

Kolejne nagranie od ukraińskich służb. Ratowanie kobiet i dzieci ze zniszczonego Irpienia.

W Sejmie trwają obrady, których tematem jest ustawa o obronie Ojczyzny. Minister Mariusz Błaszczak przekonuje, że ustawa jest dobra i potrzebna Wojsku Polskiemu oraz Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie w obliczu obecnych wydarzeń za wschodnią granicą, gdzie "odbudowywane jest imperium zła".

Prezydent Ukrainy przekazał, że pierwsza grupa zagranicznych ochotników (16 tys. osób) jest gotowa do pomagania państwu w walkach.

Binance, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, przekazała, że posiadacze kart sankcjonowanych rosyjskich banków nie będą mogli z nich korzystać na platformie. Ponadto ograniczyła dostęp osobom, które również objęto sankcjami.

Nad osiedlem Chayka w zachodniej części Kijowa unosi się wysoki słup dymu.

Rosyjskie uderzenie w Czernihowie zarejestrowane przez kamerkę samochodową.

Nagranie z lotniska pod Kijowem. W tle można dostrzec płonący wrak An-225.

Ukraińska delegacja rusza na kolejną turę negocjacji.

The Telegraph: Emmanuel Macron chce przyspieszyć proces tworzenia armii Unii Europejskiej w związku z inwazją Władimira Putina na Ukrainę.

Bucza pod Kijowem jest kontrolowana przez siły ukraińskie. Na Telegramie opublikowano nagranie z wciągania flagi państwowej na maszt w tym mieście.

IKEA zawiesza działalność w Rosji.

Mer Wilna przekazał na Twitterze, że ulica, na której znajduje się ambasada Rosji będzie nosić imię bohaterów Ukrainy. Formalności związane ze zmianą nazwy zostaną załatwione w środę.

Litewski minister energetyki Dainius Kreivis podał, że import rosyjskiego gazu ziemnego przez terminal LNG w Kłajpedzie jest od dziś zawieszony.

Według Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa zarejestrowało się już ponad 500 zagranicznych medyków, którzy chcą pomagać na Ukrainie. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Azerbejdżanu, Izraela, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Indii, Jordanii czy Brazylii.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w stolicy Rumunii, Bukareszcie, gdzie spotkała się z prezydentem tego kraju. Zapowiedziała 500 mln euro w ramach pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Pocisk lub bomba uderzyły w należący do Bangladeszu statek towarowy w ukraińskim porcie Olvia na Morzu Czarnym, zabijając jednego z członków załogi. Trwają próby uratowania pozostałych osób ze statku, przekazał agencji Reuters Pijush Dutta, dyrektor wykonawczy Bangladesh Shipping Corp.

Ambasador RP przy UE: Polska będzie dążyć do wykluczenia kolejnych największych rosyjskich banków z systemu SWIFT, w tym Gazprombanku i Sbierbanku - podaje PAP.

Wołodymyr Zełenski: "Odnowimy każdy dom, każdą ulicę, każde miasto. Rosji zaś mówimy: nauczcie się słowa reparacje".

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że ewentualne porozumienie pokojowe Rosja-Ukraina musi zawierać klauzulę o zniszczeniu broni zagrażającej Moskwie.

Według informacji WSJ Stany Zjednoczone zamkną swoje porty dla rosyjskich statków.

Przedstawiciele litewskiej Prokuratury Generalnej poinformowali, że wszczęli śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych na Ukrainie po inwazji Rosji. Śledztwo obejmie "ataki wojskowe na ludność cywilną, lekarzy, niszczenie domów, szpitali, instytucji edukacyjnych i innych obiektów cywilnych, co doprowadziło do śmierci dorosłych i dzieci" - przekazali dziennikarze agencji Reuters.

"Kochani, udało się! Wszystkie żyją! Ale odprawa trwa ósmą godzinę w mrozie - ludzie i zwierzęta wycieńczeni. Boimy się o starą tygrysicę, tygrysiątka i jednego lwa. Szybko przebiegła odprawa weterynaryjna, graniczny lekarz weterynarii, jesteśmy za to bardzo wdzięczni, natomiast pozostałe procedury... Nie jesteśmy w stanie opisać naszego zmęczenia i stresu. Czekamy aż wreszcie będziemy mogli ruszyć do Poznania" - przekazało poznańskie zoo na Facebooku ws. ewakuacji zwierząt z Kijowa.

Rząd Francji zaleca swoim obywatelom opuścić Rosję.

Obecne kursy walut. 1 PLN = 25,29 RUB. 1 USD = 109,76 RUB. 1 EUR = 122,05 RUB.

Spotify zamyka swoją siedzibę w Rosji na czas nieokreślony.

Sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie.

ONZ: od początku wojny Ukrainę opuściło co najmniej milion uchodźców.

Z wystawy paryskiego Muzeum Grévin usunięto figurę woskową Władimira Putina.

Nexta: w Nowosybirsku rozpoczęły się ćwiczenia z systemem przeciwlotniczym S-400.

Zespół Slipknot odwołał nie tylko swoje koncerty w Kijowie i Moskwie, ale też w Mińsku. Wcześniej szereg innych wykonawców informował, że nie wystąpi w Rosji i na Ukrainie z powodu wojny oraz solidaryzował się z Ukraińcami.

CNN: według zachodniego wywiadu Chiny wiedziały o planach rosyjskiej inwazji.

Rosyjskie straty według szacunków Ukrainy. Co najmniej 5840 zabitych żołnierzy, a ponadto zniszczonych: 30 samolotów, 31 helikopterów, 211 czołgów, 862 transportery opancerzone, 85 systemów artyleryjskich, 9 systemów przeciwlotniczych, 40 wyrzutni rakiet, 60 pojazdów z paliwem, 3 statki powietrzne bezzałogowe, 2 łodzie, 355 pojazdów.

W wielu ukraińskich miastach rozbrzmiewają syreny alarmowe.

Brazylijski Embraer zaprzestaje wysyłania części zamiennych oraz obsługiwania samolotów rosyjskich flot.

Przedstawiciele największej na świecie korporacji koncertowej, Live Nation, przekazali, że nie będą już promować i organizować żadnych wydarzeń w tym państwie oraz prowadzić jakichkolwiek interesów z Rosją.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ostrzegł przed jakąkolwiek retoryką dotyczącą użycia broni jądrowej. W wywiadzie dla NBC został zapytany czy widział jakieś działania wspierające niedawne oświadczenia Władimira Putina dotyczące tego rodzaju rosyjskiej broni. "Jakakolwiek retoryka dotycząca użycia broni jądrowej jest niebezpieczna i myślę, że powinniśmy tego unikać, jeśli to w ogóle możliwe. Tworzy klimat, stwarza warunki do rażących błędów w ocenie, a nie chcemy, aby tak się stało." - powiedział.

Administracja Bidena rozważa sposoby zmniejszenia konsumpcji rosyjskiej ropy w USA, przekazał zastępca doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego podczas wywiadu dla CNN.

Minister finansów Japonii przekazał, że w tym kraju zostaną zamrożone aktywa czterech kolejnych rosyjskich banków, nie wymienił ich jednak z nazwy.

Stany Zjednoczone dostarczyły w tym tygodniu na Ukrainę setki rakiet typu Stinger, w tym 200 w poniedziałek (28.02). Jest to część śmiercionośnego i nieśmiercionośnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 350 mln dolarów.

W Kijowie doszło do 4 eksplozji.

Joe Biden skomentował zagłosowanie przez 141 państw członkowskich ONZ za rezolucją potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę. Powiedział, że wynik pokazuje "zakres globalnego oburzenia" atakiem oraz "bezprecedensową globalną jedność."

ONZ: już co najmniej 934 tys. uchodźców opuściło Ukrainę od 24 lutego.

NEXTA przytoczyło słowa prezydenta Zełenskiego, który przekazał, że w pierwszym tygodniu wojny życie straciło 9 tys. rosyjskich żołnierzy.

Wojsko amerykańskie przełożyło planowany testowy start międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Decyzja zapadła w związku z ogłoszeniem przez Władimira Putina kilka dni temu, że stawia rosyjskie siły nuklearne w stan gotowości.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że "we współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały od początku ataku Rosji na Ukrainę trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną. Z pomocy skorzystało 309 osób, w tym posiadacze Karty Polaka, dwóch dziennikarzy TVN24, oraz obywatele państw trzecich (Ukraina, Francja, USA, Wielka Brytania)."

Elena Osipova, 77-letnia artystka i aktywistka, została wyprowadzona przez grupę policjantów podczas petersburskiego protestu przeciwko wojnie na Ukrainie. Wcześniej jeden z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej, Ilja Jaszin, donosił o zatrzymywaniu dzieci, które trzymały plakaty z napisem "nie dla wojny".

Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowali, że w wyniku ostrzału Charkowa 1 marca, zginęła krajowa członkini Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie - Marina Fenina.

Bank Światowy wstrzymuje wszystkie programy w Rosji i na Białorusi. Przedstawiciele instytucji zaznaczyli, że Bank nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek ani inwestycji w Rosji od 2014 roku, od aneksji Krymu.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego potwierdził, że wszczyna śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie. "28 lutego ogłosiłem swoją decyzję o zwróceniu się o zezwolenie na wszczęcie śledztwa w sprawie sytuacji na Ukrainie, na podstawie wcześniejszych wniosków mojego Kancelarii. (...) W tym samym oświadczeniu wskazałem, że aktywne dochodzenia prowadzone przez mój Urząd byłyby znacznie przyspieszone, gdyby Państwo-Strona Statutu Rzymskiego przekazało sytuację mojemu Urzędowi. Kilka chwil temu powiadomiłem Prezydium MTK o mojej decyzji o niezwłocznym rozpoczęciu aktywnego dochodzenia w tej sytuacji. Nasza praca nad zbieraniem dowodów właśnie się rozpoczęła."

Według słów hiszpańskiej minister obrony, Hiszpania przekaże w piątek broń ofensywną Ukrainie. Ma ona zostać skierowana do bazy na terenie Polski.

Jacht rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa został dziś zajęty przez niemieckich urzędników w wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską - donosi Giacomo Tognini z Forbesa.

Przedstawiciele 38 państw formalnie skierowali doniesienia o okrucieństwach popełnionych na Ukrainie do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), co oznacza, że jest to największa sprawa w historii MTK. Zgodnie z zasadami MTK takie skierowanie sprawy przez państwa członkowskie sprawia, że prokurator nie musi uzyskiwać zgody sędziów przed wszczęciem dochodzenia.

Krajowe Centrum Koordynacji Incydentów Komputerowych (NCICC), utworzone na polecenie kierownictwa FSB, uznaje poziom zagrożenia masowymi atakami komputerowymi na rosyjskie zasoby informacyjne za wysoki.

- "Krym jest częścią Federacji Rosyjskiej, Doniecka i Ługańska Republika Ludowa są uznawane w swoich granicach administracyjnych, a Ukraina musi zostać zdemilitaryzowana" - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Unia Europejska przekaże Mołdawii 15 milionów euro na zarządzanie kryzysem migracyjnym związanym z uchodźcami z Ukrainy, powiedział w środę Oliver Varhely, komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, na wspólnym briefingu z prezydentem Mołdawii Maią Sandu podczas wizyty w Kiszyniowie.

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken przekazał, że w czwartek (03.03) odwiedzi Europę, m.in. Brukselę, pojawi się również w Polsce, Mołdawii i państwach bałtyckich. Celami wizyty mają być dalsza koordynacja w sprawie odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich i wsparcie wschodniej flanki NATO.

Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko powiedział, że duża sieć ciepłownicza mogła ulec zniszczeniu w wyniku ataku rakietowego w pobliżu kijowskiego dworca kolejowego, co prawdopodobnie pozbawi część Kijowa ogrzewania.

Przedsiębiorstwo odzieżowe H&M zawiesza sprzedaż w Rosji. Przedsiębiorstwo Oracle zawiesza pracę w Rosji.

Tajwan uruchomił specjalny fundusz dla mieszkańców Ukrainy, którzy zostali dotknięci przez rosyjską inwazję - przekazał rząd kraju.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wezwał Ukraińców do pozbawienia wojsk rosyjskich wsparcia logistycznego. „Apeluję do obywateli, którzy przebywają na terenach czasowo okupowanych przez wroga. Z waszą pomocą nasza armia szybko pokona i wypędzi okupantów. Musimy pozbawić rosyjskie wojska wsparcia logistycznego” – napisał na Facebooku. Wyjaśnił, że gdyby Rosjanie zostali bez paliwa, amunicji, żywności, wsparcia inżynieryjnego i naprawczego, byliby bezradni.

Roman Abramowicz, który zdecydował się sprzedać klub piłkarski Chelsea, obiecał, że cały dochód ze sprzedaży przekaże na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie oraz odbudowę zniszczonej infrastruktury. "Fundusz będzie działał na rzecz wszystkich ofiar wojny na Ukrainie." - można przeczytać w oświadczeniu.

Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły dziś na krótko szwedzką przestrzeń powietrzną w pobliżu Gotlandii - podały w komunikacie szwedzkie siły zbrojne.

Według francuskiego ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire'a, UE rozważa podjęcie działań mających na celu „dalsze zwiększenie skuteczności” sankcji i zapobieżenie wszelkim sposobom obchodzenia restrykcji, m.in. omawia środki, które mogą pomóc w uniknięciu użycia kryptowalut w celu ich obejścia.

Doszło do silnego wybuchu w pobliżu dworca głównego w Kijowie.

Ukraińskie media podają, że tematem rozmów obu delegacji ma być między innymi zawieszenie broni.

Ukraińskie władze potwierdzają, że jeszcze dziś odbędzie się druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich. Delegacja z Ukrainy ma być już w drodze na spotkanie.

Reprezentacja Rosji i rosyjskie kluby piłkarskie znikają z gry FIFA. Rosja i Białoruś znikają z gry NHL.

Według MSZ Ukrainy, do walki zgłosiło się ponad tysiąc wolontariuszy z zagranicy.

Amerykańska firma Oracle Corp., jeden z największych producentów oprogramowania na świecie, ogłosiła, że zaprzestała działalności w Rosji.

Najwięksi rosyjscy operatorzy komórkowi liczą na jak najszybsze przyjęcie pakietu pomocowego dla branży telekomunikacyjnej, ponieważ sankcje i spadek wartości rubla uderzyły w rynek, co może doprowadzić do pogorszenia jakości usług telekomunikacyjnych w Rosji - poinformowali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele firm MTS, Megafon, Vimpelcom i Tele2, udostępnionym agencji Interfax.

Borys Lewin, który pełnił funkcję starszego doradcy Romana Marszawina, dyrektora wykonawczego Banku Światowego (BŚ) w Rosji, podał się do dymisji na znak protestu przeciwko rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie, podali dziennikarze Financial Times.

Władze USA podjęły decyzję o nałożeniu sankcji blokujących na 22 rosyjskie firmy związane z sektorem obronnym, poinformowali przedstawiciele Białego Domu. "Sankcje dotkną w sumie 22 rosyjskie podmioty związane z obronnością, w tym firmy budujące samoloty bojowe, bojowe wozy piechoty, systemy broni elektronicznej, rakiety i bezzałogowe statki powietrzne dla rosyjskiej armii" - podkreślono w dokumencie.

Rosyjski biznesmen Roman Abramowicz ogłosił, że podjął decyzję o sprzedaży londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea. "Chciałbym odpowiedzieć na spekulacje, które pojawiły się w mediach w ciągu ostatnich kilku dni, dotyczące mojej własności Chelsea FC. Jak już mówiłem, zawsze podejmowałem decyzje, kierując się najlepszym interesem klubu. Dlatego w obecnej sytuacji podjąłem decyzję o sprzedaży klubu, ponieważ uważam, że leży to w interesie klubu, kibiców, pracowników, a także sponsorów i partnerów" - cytuje wypowiedź Abramowicza strona internetowa Chelsea.

Władze USA wydalają rosyjskiego urzędnika sekretariatu ONZ, Rosja przygotowuje odpowiedź na to posunięcie i wzywa stronę amerykańską, by nie dążyła do dalszej eskalacji, poinformowali przedstawiciele rosyjskiego MSZ.

Ponad 7000 rosyjskich żołnierzy zostało zabitych od początku inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz. Ponadto dodał, że setki rosyjskich żołnierzy dostało się do niewoli, w tym wyżsi oficerowie.

Japońscy producenci samochodów, Honda i Mazda, wstrzymują eksport do Rosji, podali dziennikarze gazety Nikkei. "Honda Motor zaprzestanie eksportu samochodów, motocykli i innych produktów do Rosji, a Mazda Motor zawiesi dostawy części samochodowych do swoich rosyjskich zakładów" - czytamy w gazecie.

Na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawiciele 141 ze 193 państw członkowskich głosowali za przyjęciem rezolucji potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę. 35 reprezentantów państw wstrzymało się od głosu, a 5 głosowało przeciw.

Doradca prezydenta Rosji Władimir Miedinski przekazał, że delegacja rosyjska oczekuje na delegację ukraińską w obwodzie brzeskim na czwartkowe (03.03) rozmowy. - "Zgodnie z umową przyjechaliśmy wcześnie. Prawdopodobnie dotrą do nas jutro rano. Rozumiemy złożoność ich logistyki" - powiedział Medinski.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że do Polski przybyło pół miliona uchodźców z Ukrainy. "Nasze służby graniczne nie stwierdziły do tej pory, aby ktoś przybył z Białorusi. Nie ma na to żadnego dowodu." - dodał.

MON Rosji podało, że na Ukrainie zginęło 498 żołnierzy rosyjskich.

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił zawieszenie wszystkich procesów, które wymagałyby reakcji lub działania ze strony rządu ukraińskiego. Prośba wyszła ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości 24 lutego, kiedy Kijów poprosił o „zawieszenie rozpatrywania spraw dotyczących Ukrainy”.

Mychajło Podolak, doradca Wołodymyra Zełenskiego, podaje, że 4 marca w Rosji może zostać wprowadzony stan wojenny. Celem miałoby być m.in. zduszenie protestów społecznych, które mogłyby się nasilać w związku ze skutkami sankcji nałożonych na Rosję.

Ambasador Ukrainy przy ONZ porównał rosyjskiego przywódcę z Hitlerem i oskarżył o próbę popełnienia ludobójstwa. Przemawiając w ONZ powiedział, że rosyjska inwazja ma na celu „pozbawienie Ukrainy samego prawa do istnienia”. Wezwał też kraje członkowskie do podjęcia kroków w celu powstrzymania Rosji.

Ukraińscy naukowcy zaapelowali do międzynarodowej społeczności o zablokowanie finansowania rosyjskiej nauki.

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy wysłało pisma do 11 największych organizacji w dziedzinie infrastruktury na świecie z prośbą o wykluczenie Rosji z organizacji międzynarodowych. " Wśród adresatów - największe i najbardziej wpływowe struktury lotnicze świata , transport morski i kolejowy oraz budownictwo i turystyka.".

Druga partia systemów przeciwpancernych Javelin podarowanych przez Estonię dotarła na Ukrainę - poinformowało estońskie Ministerstwo Obrony.

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły wioskę Makarów w obwodzie kijowskim - poinformował naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walery Załużny.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - poinformowało MSZ Ukrainy. "Kułeba podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc już udzieloną Ukrainie. Rozmówcy uzgodnili nowe dostawy broni dla Ukrainy. Minister podkreślił znaczenie wzmocnienia Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest „głęboko zaniepokojona” doniesieniami o atakach na placówki opieki zdrowotnej na Ukrainie - poinformował dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Prezydent Ukrainy rozmawiał również z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Omówili aktualną sytuację na polu walki oraz wysiłki dyplomatyczne. "Czekam na pozytywne sygnały o członkostwie Ukrainy w UE" - dodał Zełenski.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył telefoniczną rozmowę na temat rosyjskiej agresji z premierem Izraela Naftalim Bennettem.

Indie wezwały swoich obywateli do opuszczenie Charkowa do środy wieczorem, w oparciu o informacje, które władze indyjskie otrzymały od Rosji - AP.

Ukraińcy i cudzoziemcy przekazali na rachunek otwarty przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU) na wsparcie Sił Zbrojnych równowartość ponad 6 mld hrywien, w tym ok. 253,5 mln hrywien otrzymano z zagranicy w walucie obcej.

MON Ukrainy poinformowało, że wystosowano apel do matek pojmanych rosyjskich żołnierzy, by przyjechały do Kijowa odebrać swoich synów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Norwegii Jonasowi Gahr Støre za wsparcie obronne Ukrainy w walce z rosyjską agresją.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował Andrzejowi Dudzie za nieocenioną pomoc dla Ukrainy i jej obywateli. „Ukraińcy nie zapomną pomocy Polaków, przywództwa, inicjatywy i osobistego udziału Andrzeja Dudy we wspieraniu ludzi i Ukrainy. Prezydencie, nieskończona wdzięczność od nas wszystkich!” - napisał na Twitterze.

Do Dumy Państwowej zostały przedłożone poprawki do Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej dotyczące kary do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie dezinformacji o działaniach Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w operacjach wojskowych - TASS.

MSZ Rosji: byliśmy przygotowani na sankcje, ale nie spodziewaliśmy się, że dotkną one sportowców, intelektualistów, aktorów, pracowników mediów.

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, powiedziała, że zaapelowała do papieża Franciszka, by ten porozmawiał z Władimirem Putinem i poprosił o utworzenie korytarzy humanitarnych dla cywilów.

Ukraińskie służby podają, że wśród ofiar jest 10 ratowników, którzy w chwili śmierci wykonywali swoje obowiązki.

Reuters: do tej pory w konflikcie zginęło ponad 2 tys. ukraińskich cywilów.

W wyniku rosyjskiego uderzenia został zniszczony konsulat honorowy Słowenii w Charkowie, nikt nie ucierpiał.

Prezes NFZ, Filip Nowak, przekazał, że "obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, pomoc medyczna będzie udzielana na identycznych zasadach, jak dla polskiego pacjenta. Za świadczenia zapłaci NFZ ze środków budżetu państwa."

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przybywający do Polski Ukraińcy mają zapewniony dostęp do szczepień, nie tylko przeciwko COVID-19, oraz do testowania pod kątem SARS-CoV-2.

Jeden z deputowanych do Izby Gmin zapytał premiera Borisa Johnsona, dlaczego Roman Abramowicz, były już właściciel Chelsea F.C., który wcześniej pracował dla Kremla i jest właścicielem dwóch nieruchomości w Londynie o wartości 11 milionów funtów, nie znajduje się na liście osób i podmiotów objętych brytyjskimi sankcjami. Johnson odpowiedział, że "nie jest właściwe", aby komentował poszczególne przypadki "na tym etapie".

Rada Unii Europejskiej w trybie pilnym zawiesiła działalność RT oraz serwisu Sputnik na terenie UE.

Reuters: premier Japonii przekazał premierowi Morawieckiemu, że Japonia jest gotowa przyjmować uchodźców z Ukrainy.

Boris Johnson powiedział w Izbie Gmin, że "Putin poważnie się przeliczył, w swoim odrażającym ataku na suwerenny naród nie docenił niezwykłej siły narodu ukraińskiego oraz jedności i determinacji wolnego świata w przeciwstawianiu się jego barbarzyństwu".

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Opuszczona kolumna sprzętu nieprzyjacielskiego w rejonie działania jednej z ukraińskich brygad będzie służyła ukraińskim żołnierzom."

Ukraińcy rozbili pod Charkowem 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych, elitarną jednostkę rosyjską.

Zamknięto ambasadę Ukrainy w Moskwie. Kilka dni temu ukraińskie władze ogłosiły zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją.

MSZ Mołdawii wzywa na rozmowę białoruskiego ambasadora po dokonaniu prezentacji mapy przez Łukaszenkę podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Na mapie zaznaczone są Mołdawia i Naddniestrze.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że rosyjska delegacja będzie dziś "na miejscu", by podjąć nową rundę rozmów ze stroną ukraińską. Zapytany o miejsce rozmów, Pieskow odpowiedział: "Nie ogłoszę miejsca z wyprzedzeniem." Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy powiedział agencji Reutera, że prowadzenie dalszych rozmów z Rosją jest przedmiotem dyskusji i że potrzebny jest "istotny program".

Ukraińcy po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji przeszli do ofensywy. Pododdziały ukraińskiej 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej zajęły część Gorłówki, która od 2014 roku znajduje się pod kontrolą samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli rywalizować na zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie pod neutralną flagą.

Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy. Premier powiedział prezydentowi Zełenskiemu, że Wielka Brytania "gromadzi dziś członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby zapewnić jak najsilniejsze potępienie Rosji na popołudniowym posiedzeniu w Nowym Jorku."

Potwierdzono, że 4 kolejne osoby zginęły, a 9 zostało rannych po dzisiejszym nalocie wojsk rosyjskich na Charków. Tym samym bilans ofiar w ciągu ostatniej doby wzrósł do co najmniej 25 zabitych i 121 rannych.

Chińska Komisja Regulacyjna ds. banków poinformowała, że Chiny nie przyłączą się do USA i Unii Europejskiej w nakładaniu sankcji gospodarczych i finansowych na Rosję. Chińczycy są głównym odbiorcą rosyjskiej ropy i gazu.

Przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego przekazali, że żeglarze z Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczeni w Polsce do jakichkolwiek form rywalizacji, treningu czy amatorskiego uprawiania żeglarstwa, a reprezentanci Polscy nie będą startować w regatach w Rosji i Białorusi.

Papież Franciszek w swoim przesłaniu na Środę Popielcową poprosił ludzi na całym świecie, aby mieli w swoich myślach Ukraińców w podziemnych schronach skrywających się przed bombardowaniami i podziękował Polsce za przyjęcie "mnóstwa" uchodźców wojennych.

Ukraińska Prawda: były premier Ukrainy Wiktor Janukowycz, który został zaocznie skazany za zdradę stanu, przebywa w Mińsku.

Airbus wstrzymuje dostawy części zamiennych do Rosji. Decydenci konsorcjum analizują czy centrum inżynieryjne w Moskwie może nadal świadczyć usługi dla lokalnych klientów w obliczu zachodnich sankcji.

Premier Morawiecki poinformował, że Polska ma otrzymać specjalne fundusze z Unii Europejskiej w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Po porannej deklaracji prezydenta Zełenskiego opublikowano precyzyjne dane odnośnie do rosyjskich strat. Ukraińskie władze twierdzą, że między 24 lutego a 2 marca na wojnie zginęło w sumie 5840 Rosjan. Inne rosyjskie straty odnotowane przez Ukraińców to: 30 samolotów, 31 helikopterów, 211 czołgów, 862 opancerzone pojazdy patrolowe, 82 systemy artyleryjskie, 9 przeciwlotniczych systemów bojowych, 60 zbiorników paliwa, 355 innych pojazdów.

Hiszpański premier ogłosił, że kraj wyśle Ukrainie sprzęt wojskowy.

Rosjanie wycofali wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego, przez zarządzane przez Turcję cieśniny, 4 okrętów wojennych. 3 dni temu Turcy zamknęli Bosfor i Dardanele dla rosyjskich jednostek.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział agencji Reutera, że prowadzenie dalszych rozmów z Rosją jest przedmiotem dyskusji i że potrzebny jest "istotny program".

Alarm przeciwlotniczy we Lwowie.

Komisja Europejska zaproponowała przyznanie tymczasowej ochrony osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie, w tym pozwolenie na pobyt oraz dostęp do zatrudnienia i opieki społecznej. Zostanie to omówione jutro (3.03) podczas spotkania Rady Unii Europejskiej w wymiarze ministrów spraw wewnętrznych.

Premier Morawiecki podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej: "Rozmawiałem dzisiaj również o tym z premierem Australii, żeby także stamtąd transportować węgiel do Polski, który jest potrzebny jeszcze przede wszystkim do ciepłownictwa."

Premier Morawiecki podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej: "Częścią sankcji ma być również blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji - czyli ropę, gaz i węgiel. Raz jeszcze apeluję, żeby KE zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski."

Premier Morawiecki podczas spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej: "Dziś najważniejsza sprawa to pomóc ludziom, którzy są w potrzebie, którzy uciekają przed wojną. Wojna na Ukrainie staje się coraz bardziej intensywna, Rosjanie podchodzą pod większe miasta, dokonują zbrodni wojennych."

Wizz Air zapewni w tym miesiącu 100 tys. darmowych przelotów ukraińskim uchodźcom wylatującym z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad swoimi satelitami szpiegowskimi.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało najnowszy raport wywiadowczy na temat sytuacji na Ukrainie. W ciągu ostatnich 24 godzin ciężka artyleria i naloty rosyjskie uderzały w Charków, Kijów, Mariupol i Czernihów. Przekazano, że ogólne "zyski" Rosjan zostały ograniczone ze względu na problemy logistyczne i silny opór Ukraińców. Liczba cywilów przesiedlonych i zmuszonych do ucieczki wynosi obecnie ok. 660 tys.

Według burmistrza Chersonia miasto jest teraz "całkowicie otoczone" przez wojska rosyjskie.

Japoński dziennik Mainichi Shimbun: na dzień 1 marca ok. 70 Japończyków wyraziło chęć dołączenia do ukraińskiej armii i walczenia z Rosją.

W nowej wiadomości do narodu prezydent Zełenski przekazał, że w ciągu pierwszych 6 dni wojny zginęło prawie 6 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosjanie jeszcze nie potwierdzili tych strat.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że o sytuacji na Ukrainie rozmawiał wczoraj z wiceprezydent USA Kamalą Harris, która zapewniła o wysłaniu dodatkowych sił amerykańskich do Polski.

Ukraińskie władze podają, że rosyjski atak rakietowy około 8:10 czasu lokalnego uderzył w budynek policji i uniwersytet w Charkowie.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przekazał, że Ukraina ma otrzymać więcej pocisków Stinger i Javelin z zagranicy, a także kolejną dostawę tureckich dronów.

Interfax: w okolicach Mariupola Rosjanie rozmieszczają sprzęt, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji w telefonach ukraińskich abonamentów.

Od 9 godzin trwa pożar w uczelni wojsk pancernych w Charkowie.

Co najmniej 21 osób zginęło, a 112 zostało rannych podczas ostrzału Charkowa w ciągu ostatnich 24 godzin. Liczbę potwierdził we wpisie na Facebooku gubernator obwodu, Oleg Siniegubow.

MSWiA: ostatniej doby do Polski przybyło 98 tys. Ukraińców, łącznie jest już ponad 450 tys. uchodźców w naszym państwie.

Najbogatszy człowiek Rosji, Aleksiej Mordaszow, ma być teraz celem unijnych sankcji. Posiada on 34% akcji koncernu turystycznego TUI.

Ukraińskie władze poinformowały, że około 3:00 czasu lokalnego w Charkowie wylądowały rosyjskie wojska powietrznodesantowe i rozpoczęły ciężkie walki z siłami ukraińskimi. Ukraińcy odparli atak na szpital wojskowy.

W Kijowie ponownie zawyły syreny alarmowe.

Apple zaprzestało sprzedaży iPhone'ów i innych swoich produktów w Rosji.

Dziś w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ odbędzie się głosowanie nad rezolucją domagającą się bezwarunkowego zatrzymania agresji Rosji na Ukrainę. W ZO ONZ każde państwo jest równe, nie obowiązuje prawo weta.

Walki w Charkowie trwały do co najmniej 5:00 czasu polskiego. Szef policji obwodu charkowskiego Wołodymyr Tymoszko deklaruje, że podczas ostrzału miasta nie zginął żaden ukraiński żołnierz.

Relacja zostanie wznowiona o godzinie 7:00.

Burmistrz Mariupola przekazał, że w wyniku rosyjskich ostrzałów w miejskich szpitalach znajduje się 128 rannych.

Według doniesień ukraińskich mediów, rosyjskie kolumny ciężkiego sprzętu wjechały do miasta Trostaniec, które znajduje się na północnym wschodzie kraju, pomiędzy Sumami a Charkowem.

Według doniesień medialnych, a także brytyjskich danych wywiadowczych, Mariupol prawdopodobnie został otoczony przez siły rosyjskie.

Joe Biden ogłosi dziś zamknięcie amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych - CNN.

Szef Obwodowej Administracji Państwowej w Sumach poinformował, że ukraińscy żołnierze, z pomocą dronów Bayraktar, zniszczyli dużą ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego. Zniszczone miały zostać między innymi czołgi, wozy opancerzone, a także wyrzutnie rakietowe Grad.

Burmistrz Chersonia poinformował, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad dworcem kolejowym oraz portem. Z kolei przed budynkiem Obwodowej Administracji Państwowej stoi rosyjski sprzęt.

Przedstawiciele Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapowiadają szybkie wsparcie finansowe dla Ukrainy. Według agencji AFP, Bank Światowy pracuje nad zatwierdzeniem 350 milionów dolarów wsparcia, które miałoby trafić do Ukrainy już w przyszłym tygodniu. Wartość całego pakietu awaryjnego ma wynosić 3 miliardy dolarów, które mają wspomóc ukraińską gospodarkę w ciągu najbliższych miesięcy.

Trudną sytuację w bombardowanych obecnie ukraińskich miastach potwierdza prezydent Andrzej Duda, który przekazał, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Zełenskim. "Sytuacja jest bardzo trudna. Giną ludzie, zwykli cywile w Charkowie, Kijowie, Żytomierzu i dziesiątkach, setkach miast i miejscowości. Ale Ci co żyją walczą i nie tracą ducha! Kto może niech pomaga! Każdy gest się liczy. My działamy" - napisał Andrzej Duda na swoim profilu w serwisie Twitter.

Dmytro Kułeba: "Trudno nam, krwawimy, patrzymy, jak nasze domy są niszczone, ale w rzeczywistości już wygrywamy".

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że na Ukrainę docierają dostawy broni od zachodnich sojuszników. "Chcę wam powiedzieć, że broń od naszych przyjaciół przybywa na Ukrainę, aby pomóc nam w obronie naszego państwa, pokonaniu agresora i wydaleniu go z naszej ziemi" - powiedział w transmisji wideo.

Pojawia się coraz więcej doniesień dotyczących silnych eksplozji w Charkowie. Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych poinformował, że Rosjanie przeprowadzili nalot na składy broni, która jednak miała zostać wcześniej stamtąd usunięta.

W Żytomierzu doszło do silnych nalotów. Zaatakowana miała zostać baza wojskowa, jednak prawdopodobnie ucierpieli także cywile.

Ukraińskie władze potwierdzają, że pod Charkowem zginął 19-letni biatlonista Jewgienij Małyszew.

Pojawiają się doniesienia o kilku dużych eksplozjach w okolicach Kijowa. Nie są to jednak jeszcze potwierdzone informacje.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Ukrainy podają, że w poniedziałek (28.02) na Charków wystrzelonych zostało 16 rakiet z rosyjskiego bombowca strategicznego, który nie przekroczył granicy Ukrainy i dokonał tego ataku z terytorium Federacji Rosyjskiej.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej nagrań, na których widać, jak nieuzbrojeni mieszkańcy Ukrainy wychodzą na ulice i stają naprzeciw rosyjskim siłom. Tylko dzisiaj do sieci trafiły nagrania, które mają pochodzić z miast Melitopol i Kupiańsk, na których widać Ukraińców blokujących rosyjskie pojazdy opancerzone.

Ukraińska straż graniczna podaje, że od początku rosyjskiej inwazji do Ukrainy powróciło około 80 tysięcy osób, głównie mężczyzn.

Według informacji agencji Reuters, Unia Europejska również rozważa zamknięcie swoich portów dla rosyjskich statków.

Wszystkie kanadyjskie i brytyjskie porty zostaną zamknięte dla rosyjskich statków. Ponadto niw będą mogły one wpływać na kanadyjskie wody terytorialne.

Przedstawiciele rosyjskiej Floty Północnej poinformowali, że okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na Morze Berentsa. Na Syberii mają też trwać ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza jednak, by miało to związek niedzielną decyzją Władimira Putina dotyczącą postawienia w stan gotowości sił nuklearnych.

Według agencji Interfax-Ukraina, siły rosyjskie przeprowadziły atak w centrum Mariupola. Zgodnie ze wstępnymi raportami jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

Agencja Bloomberg poinformowała, że Unia Europejska zatwierdziła odcięcie siedmiu rosyjskich banków od systemu bankowego SWIFT, w tym banku VTB.

Prezydent Ukrainy: "Jeśli Ukraina upadnie, to wszystkie te wojska będą na granicach waszych państw członkowskich NATO, na granicach Litwy, Polski itd.".

Spółka Nord Stream 2 AG, która miała być operatorem gazociągu łączącego Rosję z Niemcami, ogłosiła upadłość.

Według Ministerstwa Obrony Ukrainy, Rosjanie szykują prowokację, aby wprowadzić do Ukrainy białoruskie wojska.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, żeby Unia Europejska nałożyła embargo na rosyjski węgiel.

Narodowy Bank Ukrainy utworzył specjalny rachunek bankowy na potrzeby pomocy humanitarnej. Środki zgromadzone na tym koncie mają być przeznaczone na pomoc ludziom dotkniętym skutkami trwającej wojny.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy potwierdziło, że rosyjskie siły wkroczyły do miasta Chersoń, które znajduje się na południu kraju. Przedstawiciel resortu, Wadym Denysenko, przekazał jednak, że strona ukraińska dalej kontroluje budynek administracji miejskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z Joe Bidenem.

Według przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy najcięższe walki toczą się obecnie w Charkowie, Mariupolu, Czernihowie oraz Chersoniu. Siły rosyjskie ostrzeliwują wybrane cele w tych miastach.

Prezydent Zełenski: "Po co powtarzać «nigdy więcej» przez 80 lat, jeśli śmiat milczy, kiedy bomba znowu spada na Babi Jar?"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, poinformował, że ukraińskie siły zlikwidowały militarną jednostkę Czeczenów, którzy mieli przybyć na Ukrainę, aby zabić prezydenta Zełenskiego.

Jeden z amerykańskich urzędników twierdzi, że są dowody na to, że niektóre rosyjskie jednostki poddają się bez walki.

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą "instytucje europejskie do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

Według przedstawicieli Pentagonu, wielu rosyjskich żołnierzy wysłanych na Ukrainę to poborowi, duża część z nich nawet nie wiedziała, że jadą walczyć.

Pięć osób zginęło, a pięć innych zostało rannych po tym, jak siły rosyjskie ostrzelały wieżę telewizyjną w Kijowie.

Pentagon: rosyjski konwój, który zmierza do Kijowa, porusza się wolno. Wiele pojazdów nie ma paliwa.

Według przedstawicieli Pentagonu dotychczas rosyjska armia użyła 80% sił zgromadzonych do przeprowadzenia inwazji. Ponadto wystrzeliła 400 rakiet.

Według brytyjskiego wywiadu, siły ukraińskie utrzymują Charków, Mariupol i Chersoń, ale prawdopodobnie wszystkie trzy miasta są otoczone przez Rosjan.

Jak donosi agencja Reuters, Wołodymyr Zełenski zapowiedział także, że siły rosyjskie muszą zaprzestać bombardowań na ukraińskie miasta, zanim rozpoczną się znaczące rozmowy o zawieszeniu broni.

Prezydent Ukrainy ponownie zaapelował do członków NATO o wprowadzenie nad Ukrainą zakazu lotów, aby powstrzymać rosyjskie lotnictwo. Jednocześnie zaznaczył, że miałby to być środek zapobiegawczy i nie miałoby to na celu wciąganie sojuszu w wojnę z Rosją.

Sekretarz stanu USA: naruszenia praw człowieka przez Rosję narastają z godziny na godzinę.

Została uruchomiona specjalna strona dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Są na niej publikowane statystyki dotyczące strat armii rosyjskiej oraz informacje na temat jej działań w Ukrainie.

Służby ratunkowe informują o 8 ofiarach śmiertelnych i 6 rannych po ostrzale pięciopiętrowego budynku mieszkalnego w Charkowie. Akcja ratunkowa nie jest zakończona.

Minister obrony Ukrainy ostrzega, że Rosjanie przygotowują się do rozpoczęcia szerokiej akcji dezinformacyjnej, której celem będzie przekonanie ludności, że ukraińskie władze zgodziły się na kapitulacje. "Nie wierzcie w to, to kłamstwo!" - ostrzegł Ołeksij Reznikow.

W Kijowie miała zostać zbombardowana wieża telewizyjna.

Lokalne władze informują o pierwszej wymianie jeńców w okolicach Sum, niedaleko granicy z Rosją. Według raportów, wymieniono pięciu ukraińskich żołnierzy na rosyjskiego oficera.

Przedstawiciele Ministerstwo obrony Rosji twierdzą, że rosyjskie siły pozbawiły Ukrainę dostępu do Morza Azowskiego.

Przedstawiciele National Nuclear Energy Genering Company of Ukraine poinformowali, że rosyjscy żołnierze przebywający w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu są narażeni na promieniowanie.

Burmistrz Kijowa, Witalij Kliczko, przekazał, że "sytuacja w stolicy jest groźna". Rosjanie znajdują się na obrzeżach miasta.

Francuski minister gospodarki, finansów i przemysłu, Bruno Le Maire, przekazał, że Francja jest gotowa do prowadzenia "całkowitej wojny gospodarczej i finansowej” przeciwko Rosji.

Wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej został przyjęty, zarejestrowany i jest rozpatrywany.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że atak Rosjan na Charków jest aktem terroru i zbrodnią wojenną.

Co najmniej 10 osób zginęło, a 20 zostało rannych wskutek ataku Rosjan na miasto Charków.

Kolejna runda negocjacji Rosji i Ukrainy mogłaby odbyć się 2 marca.

Przedstawiciele Biura ONZ do spraw Praw Człowieka poinformowali, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24.02) zginęło co najmniej 136 cywilów, w tym 13 dzieci. 400 osób zostało rannych.

Wśród ofiar dzisiejszego ostrzelania Charkowa jest student z Indii. Informacje przekazało MSZ tego kraju.

Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość.

Zełenski: "Ukraina natychmiast odwołuje ambasadora Gruzji za blokowanie wolontariuszy, którzy chcą nam pomóc i niewspieranie sankcji, a ambasadora Kirgistanu za usprawiedliwienie agresji".

W Rosji powstanie sztab operacyjny, który ma przeciwdziałać sankcjom nakładanym przez państwa zachodnie. Na jego czele stanie premier Michaił Miszustin.

Czechy: publiczne demonstrowanie, również w Internecie, poparcia dla działań Rosji na Ukrainie będzie zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Norweski Związek Narciarstwa zdecydował, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie mogą startować w konkursach odbywających się na terenie Norwegii. W tym tygodniu w Lillehammer rozpoczyna się turniej skoków narciarskich Raw Air, a w Drammen odbędą się zawody PŚ w biegach narciarskich.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przekazali, że przekazano na rzecz uchodźców z Ukrainy 1900 miejsc pobytu w podległych resortowi ośrodkach. Ukraińcy mogą skorzystać z nich bezpłatnie.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu: "Chciałbym podkreślić, że ataki są przeprowadzane tylko na cele wojskowe i wyłącznie przy użyciu broni o wysokiej precyzji".

Korea Południowa ogłosiła sankcje wobec Rosji w sektorze bankowym, w tym zakończenie współpracy ze Sberbankiem, VEB , PSB i VTB.

Na godz. 11:30 planowany jest wspólny briefing prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, którzy spotkali się w bazie lotniczej w Łasku.

Ukraińscy rządzący stwierdzili, że użycie broni termobarycznej przez Rosjan, stanowi naruszenie Konwencji Genewskiej.

Przywódca Donieckiej Republiki Ludowej Dienis Puszylin powiedział, że dzisiejszym celem jest zdobycie Mariupola.

Łukaszenka podczas spotkania z członkami Rady Bezpieczeństwa przekazał, że "nie planuje udziału Białorusi w wojnie Rosji z Ukrainą". Polityk poinformował także, że białoruscy żołnierze sił obrony przeciwlotniczej są przygotowani, aby "zapobiec ciosom w plecy, mogącym zostać zadanym Rosjanom".

Doradca prezydenta Ukrainy stwierdził, że rosyjscy żołnierze atakują dzielnice mieszkalne i infrastrukturę cywilną, aby "zasiać panikę wśród Ukraińców".

YouTube blokuje kanały powiązane z Russia Today i Sputnikiem w Europie.

Władze Mariupola przekazały, że miasto jest pod ciągłym ostrzałem rosyjskich wojskowych, wskutek czego giną mieszkańcy oraz ulega uszkodzeniu infrastruktura.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej zdecydowali, że zaplanowane na 2022 rok Mistrzostwa Świata, które miały odbyć się w Rosji, zostaną zorganizowane w innym miejscu. W oświadczeniu przekazano, że gospodarze mistrzostw zostaną ujawnieni w późniejszym terminie.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, wezwał do dalszego nakładania sankcji na Rosję w związku z "barbarzyńskim" atakiem na Charków.

Francuskie Ministerstwo Finansów: "Unijne sankcje spowodują załamanie rosyjskiej gospodarki".

Ukraińskie MSW informuje, że w Owruczu w obwodzie żytomierskim do niewoli wzięto najemnika z "grupy Wagnera". Zatrzymany miał wcześniej walczyć w Syrii.

Co najmniej dwie osoby zginęły wskutek ataku Rosjan na centrum Charkowa i budynek administracji regionalnej.

Unia Europejska ma zakazać nadawania kanału RT oraz działalności agencji informacyjnej Sputnik. Wiele krajów, w tym Polska, podjęło już własne działania w tej kwestii.

Tajwan wspiera odłączenie rosyjskich banków od systemu SWIFT.

Od początku inwazji Rosjan na Ukrainę (24.02) śmierć poniosło 5,71 tys. rosyjskich żołnierzy. Ponadto Rosjanie stracili między innymi: 198 czołgów, 29 samolotów, 29 helikopterów oraz 2 łodzie.

Finlandia wkrótce rozpocznie dyskusję w parlamencie na temat przystąpienia do NATO. Kilka dni temu Rosja zapowiadała, że zareaguje na ewentualną akcesję.

Wicepremier Wielkiej Brytanii przekazał, że "każdy, kto popełni zbrodnie wojenne na Ukrainie, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności".

Kijowskie władze poinformowały, że w nocy (28.02/1.03) było stosunkowo spokojnie w stolicy. Ponadto przekazano, że sprzedaż alkoholu w mieście od dziś (1.03) jest zakazana. Zaapelowano do mieszkańców, aby "bez potrzeby nie opuszczali swoich domów".

Według przedstawicieli dowództwa operacyjnego Ukrainy rosyjscy wojskowi wystrzelili rakietę w kierunku administracji regionalnej w Charkowie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińskie władze, była to próba zabicia gubernatora Charkowa i innych osób kierujących obroną miasta.

Norwescy rządzący podjęli decyzję o wysłaniu na Ukrainę 2000 granatników przeciwpancernych M72. "Norwegia prowadzi restrykcyjną politykę w zakresie eksportu sprzętu wojskowego, ale Ukraina stoi obecnie w obliczu zagrożenia" - przekazał premier Jonas Gahr Store.

Rosyjscy wojskowi zaatakowali centrum Charkowa. Na Placu Wolności, w pobliżu gmachu administracji, doszło do eksplozji. W chwili wybuchu w pobliżu placu znajdowało się wiele osób. Nie ma jeszcze informacji dotyczących ofiar.

Maciej Wąsik poinformował, że przygotowywana jest specjalna ustawa, która ma usprawnić pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wiceminister stwierdził, że konieczne jest zapewnienie kobietom i dzieciom opieki lekarskiej oraz danie samorządom odpowiednich możliwości finansowania tych działań.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazał, że w ciągu ostatniej doby 100 tys. osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Od początku inwazji Rosjan na Ukrainę (24.02) na teren Polski dotarło łącznie 350 tys. uchodźców.

Miasto Chersoń zostało otoczone przez rosyjskich wojskowych. Zgodnie z relacją świadków, Rosjanie przeprowadzili atak naziemny na miasto i ustawili punkty kontrolne.

Dzisiaj (1.03) po południu premier Polski, Mateusz Morawiecki, spotka się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Tematem spotkania będzie systemowe wsparcie dla Ukrainy w kontekście jej członkostwa w Unii Europejskiej.

W obwodzie kijowskim rosyjscy wojskowi otworzyli ogień w kierunku centrum rehabilitacyjnego Ministerstwa Spraw Weteranów, co stanowi akt pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego. Ponadto nieopodal Kijowa pocisk wystrzelony przez Rosjan trafił w szpital położniczy.

Australijskie władze podjęły decyzję o przeznaczeniu 70 mln dolarów na dostarczenie rakiet i amunicji na Ukrainę.

Przedstawiciele ambasady Chin na Ukrainie poinformowali o ewakuacji obywateli. Pierwsi Chińczycy opuścili Ukrainę wczoraj (28.02). Były to osoby studiujące w Kijowie.

Podczas ataku Rosjan na bazę wojskową w Ochtyrce zginęło co najmniej 70 ukraińskich żołnierzy.

Linsdey Graham, senator USA, wezwała do nałożenia sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Ponadto polityk stwierdziła, że istnieje potrzeba zwiększenia produkcji energii w Stanach Zjednoczonych.

Doniesienia o syrenach alarmowych w wielu ukraińskich miastach. Ukraińcy wchodzą w szósty dzień rosyjskiej inwazji.

Sony dołącza do Disneya i Warner Bros. we wstrzymaniu kinowej dystrybucji filmów w Rosji.

Japońskie MSZ poinformowało o nałożeniu sankcji na najważniejszych rosyjskich oficjeli, w tym na Władimira Putina. Na liście sankcyjnej znaleźli się także: minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, minister obrony Siergiej Szojgu, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew oraz wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.

Władze Mastercard przekazały, że zablokowały wiele instytucji finansowych w swojej sieci płatniczej w wyniku sankcji nałożonych na Rosję. Zadeklarowały również, że przekażą 2 mln dolarów na pomoc humanitarną.

Premier Scott Morrison przekazał, że Australia wyśle na Ukrainę rakiety w ramach wartego 50 mln dolarów pakietu śmiercionośnej i nieśmiercionośnej broni oraz innego wsparcia, aby pomóc w odparciu sił rosyjskich.

Amerykański senator Chris Murphy przekazał na Twitterze, że Departament Obrony i Departament Bezpieczeństwa Krajowego mocno naciskają na Kongres, aby zatwierdził plan Joe Bidena dotyczący co najmniej 6,4 mld dolarów dodatkowego finansowania na pomoc Ukrainie.

AFP donosi, że władze NASA rozważają, jak mogą zarządzać międzynarodową stacją kosmiczną bez pomocy Rosji.

Władze Brazylii tworzą paszport humanitarny dla ukraińskich uchodźców. Prezydent Jair Bolsonaro powiedział, że środek powinien zostać wprowadzony w ciągu 1 lub 2 dni i jest częścią wysiłków tego kraju na rzecz przyjęcia "wszystkich uchodźców" z Ukrainy.

Władimir Putin został pozbawiony honorowego czarnego pasa taekwondo, który został mu przyznany w 2013 roku. Międzynarodowa Federacja Taekwondo podjęła decyzję, twierdząc, że "brutalne ataki na niewinne życie" naruszają wartości tego sportu, jakimi są szacunek i tolerancja.

Dziś (1.03) przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ obejmują Zjednoczone Emiraty Arabskie, tym samym dobiega końca przewodnictwo Rosji.

Władze Tajwanu wysłały na Ukrainę 27 ton ekwipunku medycznego.

Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow przekazał, że do kraju dotarły zapowiedziane przez Elona Muska terminale do odbioru internetu satelitarnego Starlink.

Po rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że "poparcie USA dla Ukrainy pozostaje niezachwiane. Podkreśliłem, że Ukraina pragnie pokoju, ale dopóki jesteśmy atakowani przez Rosję, potrzebujemy więcej sankcji i broni. Sekretarz zapewnił mnie co do obu tych kwestii. Koordynowaliśmy dalsze kroki."

Disney wstrzymuje wydawanie filmów kinowych w Rosji z powodu "niesprowokowanej inwazji na Ukrainę". Przedstawiciele wytwórni przekazali, że współpracują z organizacjami non-profit, aby zapewnić pomoc humanitarną dla uchodźców.

Ambasador Ukrainy przy ONZ, Siergiej Kyslytsya, podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego przeczytał wymianę wiadomości między rosyjskim żołnierzem na Ukrainie a jego matką, zanim ten został zabity. "Mamo, jestem na Ukrainie. Tu szaleje prawdziwa wojna. Obawiam się. Bombardujemy wszystkie miasta, nawet cywilów." - przytoczył.

Mer Charkowa Igor Terechow przekazał, że co najmniej 9 osób zostało zabitych, a 37 zostało rannych w ciągu minionego dnia w wyniku ostrzału miasta.

Przedstawiciele NHL komunikują, że: „Narodowa Liga Hokeja potępia inwazję Rosji na Ukrainę i wzywa do jak najszybszego pokojowego rozwiązania. Ze skutkiem natychmiastowym zawieszamy relacje z naszymi partnerami biznesowymi w Rosji oraz wstrzymujemy nasze rosyjskojęzyczne profile w mediach społecznościowych i inne witryny. Ponadto zaprzestajemy rozważania Rosji jako lokalizacji jakichkolwiek przyszłych rozgrywek z udziałem NHL."

Amerykańskie linie lotnicze zawieszają umowy z Aerofłotem i S7 Airlines.

Boris Johnson odwiedzi dziś (1.03) Polskę i Estonię. Spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby potwierdzić finansowe i dyplomatyczne wsparcie Wielkiej Brytanii dla Europy Środkowej. Następnie uda się do Estonii, gdzie wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem spotka się z brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi w tym kraju. "Mówimy jednym głosem, kiedy mówimy, że Putinowi musi się nie udać" - powiedział.

ONZ: już co najmniej 102 ofiary śmiertelne wojny na Ukrainie wśród cywilów.

W przemówieniu wideo Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie nasiliły ostrzał na Ukrainę, nazywając to próbą zmuszenia jego rządu do ustępstw podczas poniedziałkowych rozmów. "Rozmowy toczyły się w kontekście bombardowań i ostrzeliwania naszego terytorium, naszych miast. Zsynchronizowanie ostrzału z procesem negocjacji było oczywiste. Uważam, że Rosja próbuje wywrzeć presję tą prostą metodą."

Prezydent Ukrainy powiedział, że po zbombardowaniu Charkowa nadszedł czas, aby rozważyć strefę zakazu lotów dla rosyjskich pocisków rakietowych, samolotów i helikopterów. Według Zełenskiego w ciągu 5 dni Rosja przeprowadziła 56 uderzeń rakietowych i wysłała 113 pocisków manewrujących.

Podczas protestów antywojennych w Rosji zatrzymano dziś co najmniej 412 osób. Od początku inwazji zatrzymano 6440 demonstrantów.

Ambasador Ukrainy w USA przekazał, że Rosjanie użyli rakiet termobarycznych podczas inwazji na Ukrainę. Działają one na zasadzie pochłaniania tlenu, tworząc potężne, wysokotemperaturowe eksplozje i są zakazane na mocy konwencji genewskiej.

Władze Monako przekazały, że "zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami, Księstwo bezzwłocznie przyjęło i wdrożyło procedury zamrażania funduszy i sankcji gospodarczych, identycznych z tymi, jakie stosuje większość państw europejskich."

Amerykański senator Dick Durbin zwrócił się do przedstawicieli Białego Domu o przyznanie "tymczasowego statusu ochronnego" Ukraińcom przebywającym obecnie w USA, przekazali dziennikarze NBC News. Na terenie USA ma obecnie przebywać 29,5 tys. obywateli Ukrainy, w tym studenci i turyści.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki twierdzi, że 12 rosyjskich dyplomatów przy ONZ, których wydalenie ogłoszono w poniedziałek, prowadziło rzekomo "działalność szpiegowską".

Przedstawiciel Rosji na RB ONZ: "Rosja nie rozpoczęła wojny, Rosja próbuje ją zakończyć"

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w poniedziałek, że Kanada zamierza wprowadzić zakaz importu ropy naftowej z Rosji, poinformowali dziennikarze agencji Global News. Ponadto premier ogłosił, że Kanada dostarczy Ukrainie broń przeciwpancerną.

Meta ograniczy dostęp do kont rosyjskich mediów państwowych Russia Today i Sputnik w Unii Europejskiej, ogłosił na Twitterze wiceprezes firmy Nick Clegg.

Brytyjski premier Boris Johnson, przemawiając do szefów państw G7 i innych światowych przywódców, wezwał do kontynuowania nacisków na Rosję poprzez sankcje i podkreślił potrzebę pomocy Ukrainie, podano w oświadczeniu rządu WB.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret wprowadzający od 1 marca 2022 r. czasowy ruch bezwizowy dla cudzoziemców pragnących wstąpić do Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie muszą się obawiać zagrożenia wojną nuklearną.

Przedstawiciele Łotewskiej Krajowej Rady Mediów Elektronicznych (NEMC) zakazali reemisji kanałów telewizyjnych Mir24 i RTVi. Na wspomnianych kanałach przekazywano informacje, iż Ukraina sprowokowała wojnę, grożąc bronią jądrową.

Stany Zjednoczone nie widzą żadnych zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej wobec krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w rzecznik Pentagonu John Kirby.

Karim Khan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, ubiega się o zgodę sądu na prowadzenie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych na Ukrainie - donoszą dziennikarze agencji Reuters.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) podjęli decyzję o niedopuszczeniu rosyjskich i białoruskich drużyn we wszystkich kategoriach wiekowych do udziału w turniejach międzynarodowych. Ponadto pozbawiono Rosję prawa do organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 2023 roku.

Władze USA nakazały 12 członkom rosyjskiej misji przy ONZ opuszczenie kraju do 7 marca, poinformował stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzya.

Władze Turcji w chwili obecnej nie zezwolą okrętom wojennym na przepływanie przez cieśninę czarnomorską, poinformował przedstawicieli innych państw turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Rosyjskie MSZ zapowiada konsekwencje dla tych, którzy dostarczają Ukrainie śmiercionośną broń - Al-Jazeera.

Prezydenci Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii wezwali do natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Elektrownia atomowa Zaporoże we wschodniej Ukrainie potwierdza, że siły rosyjskie są w pobliżu, ale nie weszły na teren obiektu. Dyrektor generalny IAEA podkreśla, że należy unikać działań wojskowych, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu zakładu.

Przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej wyraził nadzieję, że druga runda negocjacji przybliży obie strony do podjęcia konkretnych kroków w celu rozwiązania sytuacji na Ukrainie.

Działania UE i jej rola w wydarzeniach na Ukrainie nie pozostaną bez twardej reakcji - poinformowało rosyjskie MSZ w wieczornym oświadczeniu.

UE nakłada sankcje m.in. na sekretarza prasowego Kremla Dmitrija Pieskowa i szefów Rosnieftu Igora Sieczina oraz Transnieftu Nikołaja Tokariewa.

NASA i Roskosmos współpracują tak, jak do tej pory, pomimo sytuacji na Ukrainie - poinformowała szefowa programu załogowego. "NASA rozumie, że dobre relacje są potrzebne do dalszej współpracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej".

Rosyjski Związek Piłki Nożnej wyraził sprzeciw wobec sankcji FIFA i UEFA dotyczących reprezentacji Rosji i rosyjskich klubów i odwołał się do Sportowego Sądu Arbitrażowego. „Takie działania dzielą środowisko sportowe, które od zawsze hołduje zasadom równości, wzajemnego szacunku i niezależności od polityki” - napisano w oświadczeniu.

Finlandia dostarczy Ukrainie broń i amunicję, m.in.: 2,5 tys. karabinów szturmowych, 150 tys. pocisków, 1,5 tys. sztuk broni przeciwpancernej, oraz 70 tys. paczek z żywnością.

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej w wyniku ostrzału w pobliżu Dworca Centralnego w Kijowie (27 lutego) pociągi pasażerskie odjeżdżają z opóźnieniami.

MON Ukrainy wzywa rosyjskich żołnierzy do złożenia broni. Jeśli to zrobią, zostaną objęci amnestią. W przeciwnym wypadku "nie będzie litości".

Francja przeniosła ambasadę z Kijowa do Lwowa. MSZ Francji potwierdza, że to decyzja podjęta na prośbę Emmanuela Macrona.

Parlament Europejski przyjmie we wtorek rezolucję wzywającą instytucje UE do prac na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Od 1 marca sprzedaż alkoholu w Kijowie będzie surowo zabroniona - powiedział mer stolicy Witalij Kliczko.

MSZ Izraela informuje o jednym obywatelu tego państwa, który zginął wskutek ostrzału konwoju ewakuacyjnego niedaleko Kijowa.

Bank Centralny Rosji informuje, że również jutro rezygnuje z obrotu akcjami na moskiewskiej giełdzie.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa "wyraziła oburzenie" decyzją rządu niemieckiego o rozpoczęciu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę.

UEFA zdecydowała się zakończyć współpracę z Gazpromem. Decyzja wchodzi w życie natychmiast i obejmuje wszystkie istniejące umowy, w tym Ligę Mistrzów, rozgrywki drużyn narodowych oraz UEFA EURO 2024.

Przedstawiciele Shell przekazali, że koncern zakończy wszystkie przedsięwzięcia z rosyjskim Gazpromem. Ich wspólne interesy są warte ok. 3 mld dolarów.

ONZ: już ponad 360 tys. osób opuściło swoje domy na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. W kolejnych dniach i tygodniach liczba ta może urosnąć do 4,5 mln osób.

Kolejny alarm lotniczy w Kijowie. Mieszkańców prosi się o ewakuowanie do schronów.

UEFA zdecydowała też o wycofaniu Spartaka Moskwa z dalszego udziału w Lidze Europy UEFA w tym sezonie.

Rosyjska reprezentacja w piłce nożnej została wykluczona z uczestnictwa w barażach o awans na Mistrzostwa Świata 2022 - poinformowała FIFA w komunikacie.

Rozmowy między Ukrainą a Rosją, które odbyły się dzisiaj, były „bardzo trudne” - powiedział Podolak. Opisał stronę rosyjską jako „skrajnie stronniczą”.

Według MSZ Białorusi druga runda rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się "za kilka dni".

Macron oficjalnie potwierdził, że rozmawiał z Putinem na prośbę Zełenskiego, jako łącznik.

Bardzo silny wybuch w Kijowie - potwierdza wiele źródeł.

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował, że w ciągu dwóch dni suma darowizn na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy w kryptowalutach wyniosła 12,7 mln dolarów.

Władze Niemiec i Belgii zaleciły swoim obywatelom opuszczenie Rosji, Londyn zaleca Brytyjczykom, aby nie podróżowali do Rosji bez "pilnej potrzeby".

Następna tura rozmów ukraińsko-rosyjskich ma się odbyć na granicy polsko-białoruskiej - podał Władimir Miedinski, członek rosyjskiej delegacji - RIA.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uznała, że ​​uruchomienie misji badawczej ExoMars (która prowadzona miała być we współpracy z Roskosmosem) w 2022 r. jest mało prawdopodobne ze względu na sankcje nałożone na Federację Rosyjską

Delegacje Rosji i Ukrainy wyjadą do swoich stolic na konsultacje przed nową rundą.

Rosja i Ukraina omówiły możliwość przeprowadzenia w najbliższej przyszłości drugiej rundy rozmów

Delegacje rosyjska i ukraińska określiły dziś szereg priorytetowych tematów, co do których ustaliły pewne rozwiązania - powiedział Podoljak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

Rozmowy między rosyjskimi i ukraińskimi przedstawicielami na granicy białoruskiej zakończyły się - TASS.

Sekretarz transportu Wielkiej Brytanii: dzisiaj wystosowałem pismo do wszystkich portów brytyjskich z prośbą o niezapewnianie dostępu statkom pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych, będących własnością, kontrolowanych, czarterowanych lub obsługiwanych przez Rosjan.

Stały Przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ powiedział, że okupacja Ukrainy nie jest uwzględniona w planach Rosji. "Celem tej operacji jest ochrona osób, które od ośmiu lat są ofiarami nadużyć i ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego. W tym celu konieczna jest demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy" - przemawiał na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Będziemy dążyć do postawienia przed sądem tych, którzy popełnili liczne i krwawe zbrodnie przeciwko cywilom, w tym obywatelom Federacji Rosyjskiej" - dodał.

Ukraina wezwała do zawieszenia członkostwa Rosji w Interpolu, a Wielka Brytania poprowadzi międzynarodowe wysiłki w celu wdrożenia tej propozycji - podała brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Dodał również, że USA jak najściślej monitorują rosyjskie siły jądrowe, nie zaobserwowały jednak żadnych konkretnych ruchów w wyniku ogłoszenia przez Putina stanu gotowości.

Reuters: Wysoki rangą urzędnik amerykański twierdzi, że USA nie mają informacji o tym, że wojska z Białorusi są przygotowywane do wkroczenia na Ukrainę.

Reuters: Stany Zjednoczone uważają, że Rosja będzie próbowała okrążyć Kijów w najbliższych dniach, jednocześnie wątpią w ich twierdzenia, że osiągnęli dominację w powietrzu. Putin do ataku na Ukrainę użył ok. 3/4 zgromadzonych przy granicy sił.

Według agencji RIA, Putin powiedział Macronowi, że ugoda jest możliwa, jeśli zostanie uznana suwerenność Rosji nad Krymem, Ukraina będzie miała status neutralny oraz nastąpi jej demilitaryzacja i denazyfikacja.

Kanada wprowadza zakaz dokonywania przez organizacje kanadyjskie transakcji z Bankiem Centralnym Federacji Rosyjskiej oraz transakcji z rosyjskimi funduszami państwowymi - poinformowało kanadyjskie Ministerstwo Finansów.

Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem - poinformował Pałac Elizejski.

W negocjacjach ukraińsko-rosyjskich rozpoczyna się trzecia tura - przekazał będący w delegacji doradca Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podoljak.

Francuski rząd rozważa konfiskatę całego majątku rosyjskich oligarchów w związku z sankcjami, w tym nieruchomości, luksusowych jachtów i samochodów - donosi Financial Times, powołując się na ministra finansów Bruno Le Maire'a.

Władze Charkowa poinformowały, że w dzisiejszym ostrzale zginęło 11 cywilów, kilkudziesięciu zostało rannych. Nie jest to bilans ostateczny.

Stany Zjednoczone zalecają swoim obywatelom, którzy przebywają w Rosji, "natychmiastowe" jej opuszczenie.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz urzędników w zawodach międzynarodowych.

Podróż rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa do Genewy została odwołana z powodu zablokowania trasy lotniczej przez kraje UE - TASS. Ławrow miał wziąć udział w posiedzeniu UNHRC.

Władze Szwajcarii zdecydowały o przystąpieniu do nałożenia sankcji na Rosję. Prezydent tego kraju poinformował, że aktywa prezydenta Putina, premiera Miszustina i ministra spraw zagranicznych Ławrowa zostaną zamrożone ze skutkiem natychmiastowym.

Aleksiej Arestowicz z kancelarii prezydenta mówi, że Ukraina ma jasne stanowisko dotyczące trwających negocjacji - zawieszenie broni i wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk, w tym z Krymu i Donbasu.

Rosyjska agencja informacyjna TASS donosi, że władze Rosji zamknęły przestrzeń powietrzną dla samolotów z 36 państw.

Władze Stanów Zjednoczonych zawiesiły prace w swojej ambasadzie w Mińsku na Białorusi. Dodatkowo mniej kluczowi pracownicy ambasady w Moskwie otrzymali pozwolenie na opuszczenie Rosji wraz ze swoimi rodzinami.

Według przedstawicieli ukraińskiej marynarki wojennej, żołnierze z Wyspy Węży, która została ostrzelana przez rosyjską flotę, żyją i dostali się do niewoli.

Strony kilku rosyjskich mediów, między innymi państwowej agencji informacyjnej TASS, zostały zhakowane. Według doniesień agencji Reuters, na stronie rosyjskiej agencji prasowej przez jakiś czas widniał komunikat o treści: "Apelujemy, abyście powstrzymali to szaleństwo, nie posyłajcie swoich synów i mężów na pewną śmierć. Putin zmusza nas do kłamstwa i naraża nas na niebezpieczeństwo... To nie nasza wojna, zatrzymajmy go!". Komunikat ten został już usunięty.

Przedstawiciele rosyjskiego MON poinformowali o wypełnieniu rozkazu Władimira Putina. Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego, Flota Północna, Flota Pacyfiku i Lotnictwo Dalekiego Zasięgu działają w podwyższonym stopniu gotowości.

Według strony ukraińskiej, siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał na Charków.

MSW Ukrainy informuje o wielu ofiarach dzisiejszego ostrzału w Charkowie.

Przedstawiciele ukraińskich sil zbrojnych informują, że odpierają ataki, jednak strona rosyjska cały czas próbuje przejąć kontrolę nad Kijowem.

Ukraiński Sztab Generalny informuje, że obecnie sytuacja jest stabilna, a żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy kontrolują kluczowe miejsca.

Na Białorusi rozpoczęły się rosyjsko-ukraińskie negocjacje.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oskarżył Unię Europejską o wrogie zachowanie wobec Rosji oraz stwierdził, że dostawy broni na Ukrainę są "niebezpieczne" oraz "destabilizujące". Według Pieskowa, działania UE potwierdziły konieczność rosyjskich działań w celu demilitaryzacji Ukrainy.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że rosyjski atak na Ukrainę powoduje w Rosji takie szkody gospodarcze, jakby wojna przeszła przez ich terytorium. "Po co wam to wszystko? Rosyjskie matki, rosyjscy nauczyciele, rosyjscy biznesmeni, po prostu zwykli ludzie. 4,5 tysiąca rosyjskich żołnierzy zostało już zabitych. Dlaczego wszyscy tu przybyliście?" - pytał w swoim przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do Unii Europejskiej o przyjęcie Ukrainy do wspólnoty w specjalnej procedurze.

Parlament Łotwy wyraził zgodę, by obywatele tego kraju, jeśli mają taką chęć, mogli walczyć w szeregach ukraińskiej armii bez narażania się na konsekwencje prawne.

W skład ukraińskiej delegacji wchodzą m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow oraz doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoliak.

Białoruska agencja informacyjna podała, że ukraińska delegacja przybyła na miejsce negocjacji ze stroną rosyjską

Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Cywilno-Wojskowej poinformował, że trwają ciężkie walki o miasta Mariupol oraz Wołnowacha.

Brytyjski minister obrony, Ben Wallace, powiedział, że nie spodziewa się, żeby Władimir Putin użył broni jądrowej. Według niego ma to być wyłącznie "środek odstraszający".

Przedstawiciele ENERGOATOM, ukraińskiego przedsiębiorstwa obsługującego elektrownie jądrowe na Ukrainie, poinformowali, że doniesienia strony rosyjskiej na temat przejęcia przez rosyjskiej wojsko kontroli nad elektrownią Zaporoże, są całkowicie fałszywe.

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad ukraińską elektrownią jądrową Zaporoże. "Personel elektrowni jądrowej kontynuuje prace nad konserwacją obiektów i kontrolą sytuacji radioaktywnej w trybie normalnym” – powiedział Igor Konaszenkow.

W ciągu półtorej godziny mają rozpocząć się rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji - przekazał agencji RIA przedstawiciel rosyjskich władz.

Według brytyjskiego wywiadu, główna część rosyjskich sił znajduje się około 30 kilometrów od Kijowa. Co więcej, według Brytyjczyków "niepowodzenia logistyczne i zaciekły opór Ukrainy" niweczą rosyjskie postępy.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Rosja osiągnęła dominację lotnictwa nad Ukrainą.

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej podniósł stopy procentowe z 9,5% do 20%.

Ukraińska armia potwierdza, że sytuacja w Charkowie jest pod kontrolą po tym, jak przez całą noc odpierano szturm sił rosyjskich.

Przedstawiciele rosyjskiego banku centralnego potwierdzili, że nakazano brokerom wstrzymanie realizacji wszystkich zleceń sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych przez zagraniczne osoby prawne i osoby fizyczne.

Przedstawiciele białoruskiego MSZ opublikowali zdjęcie, na którym widać miejsce spotkania rosyjskiej i ukraińskiej delegacji. Poinformowano, że oczekuje się na ich przybycie.

Według amerykańskiego wywiadu białoruskie władze niedługo wyślą swoich żołnierzy na Ukrainę.

Dowódca ukraińskich sił lądowych przekazał, że Rosjanie ponieśli w nocy duże straty.

Dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy, Aleksander Syrski, poinformował, że rosyjskie siły w nocy próbowały szturmować przedmieścia Kijowa, ale im się to nie powiodło, a sytuacja w stolicy jest teraz pod kontrolą sił ukraińskich.

Relacja zostanie wznowiona o godzinie 7:00.

Według The Kyiv Independent białoruscy spadochroniarze mogą dziś rano zostać wysłani na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden ma być gospodarzem rozmowy z zachodnimi sojusznikami i partnerami dziś o 17:15 czasu polskiego, aby omówić wydarzenia związane z atakiem Rosji na Ukrainę i "skoordynować zjednoczoną reakcję".

Rzecznik Borisa Johnsona przekazał, że "prezydent Zełenski powiedział, że uważa, iż najbliższe 24 godziny będą kluczowym okresem dla Ukrainy, a premier [Johnson - przyp. red.] powiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić Ukrainie pomoc obronną ze strony Wielkiej Brytanii i sojuszników."

W Charkowie słychać syreny alarmowe.

Przedstawiciele Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji przekazali, że dziś nad ranem w Kijowie i Charkowie słychać było wybuchy. "Wcześniej w stolicy Ukrainy przez kilka godzin było spokojnie".

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Kazachstanu zdementowali informację o wysłaniu kazachskiego personelu wojskowego na Ukrainę i zapewnili, że taka prośba nie dotarła do resortu.

Brytyjskie władze planują dziś (28.02) wprowadzić przepisy mające na celu ukrócenie prania pieniędzy i oszustw po inwazji Rosji na Ukrainę. Środek ten wzmocniłby organy ścigania w łapaniu skorumpowanych oligarchów i tworzyły tak zwany „Rejestr podmiotów zagranicznych”, w którym cudzoziemcy posiadający nieruchomości w Wielkiej Brytanii musieliby być identyfikowani z imienia i nazwiska.

Firma Google tymczasowo zablokowała na Ukrainie narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach na drodze i ruchliwości w różnych miejscach. Decyzja została podjęta ze względów bezpieczeństwa lokalnych społeczności - było to konsultowane z władzami regionalnymi.

Wartość rubla spadła o prawie 30% do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego (1 USD = 118 rubli).

Władze Kanady zapowiedziały, że będą dostarczać ukraińskiej armii nieśmiercionośny, ochronny sprzęt wojskowy, taki jak hełmy i kamizelki kuloodporne. Wykluczają wysłanie wojsk przeciwko siłom rosyjskim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla Euronews: "Ukraina z biegiem czasu będzie należeć do nas [UE - przyp. red.]. Oni są jednymi z nas i chcemy, żeby do nas dołączyli." Nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna - każde państwo musi spełnić szereg kryteriów, aby znaleźć się we Wspólnocie.

W niedzielnym (27.02) referendum zatwierdzono na Białorusi nową konstytucję, na mocy której zrezygnowano z nieatomowego statusu państwa, co może mieć implikacje dla wojny na Ukrainie.

Prezydent Zełenski przekazał na Twitterze, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o "konkretnych decyzjach dotyczących wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, pomocy makrofinansowej oraz członkostwie w UE."

Premier Australii Scott Morrison przekazał, że od dziś (28.02) obowiązują zakaz podróżowania i ukierunkowane sankcje finansowe wobec Władimira Putina i wyższych rangą rosyjskich oficjeli.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w odpowiedzi na pytanie czy Rosja ma jeszcze przyjaciół na świecie: "Oczywiście, że tak. Spójrzcie na reakcję światowych gigantów. Tych, którzy nie udają gigantów, ale prawdziwych gigantów, w szczególności Chin."

Bloomberg twierdzi, że Unia Europejska rozważa nałożenie sankcji na rosyjskiego biznesmena Aliszera Usmanowa, właścicieli konsorcjum Alfa Group Michaiła Fridmana i Piotra Awena, a także rzecznika prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa.

Hakerzy z Anonymous poinformowali, że strona internetowa rosyjskiego rządu dzięki nim przestała działać.

Międzynarodowa Federacja Szachowa potępiła oświadczenie rosyjskiego arcymistrza Siergieja Kariakina, który publicznie poparł rosyjską inwazję na Ukrainę.

Wielka Brytania zapewni dodatkową pomoc humanitarną dla Ukrainy o wartości 40 mln funtów. Dodatkowe środki zostały przyznane po dzisiejszej rozmowie premiera Borisa Johnsona z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz po weekendowych spotkaniach z liderami społeczności ukraińskiej w Londynie.

Związki piłkarskie Anglii i Walii oświadczyły, że reprezentacje nie zagrają żadnego meczu z drużyną Rosji. Wcześniej na taki ruch zdecydowały się związki piłkarskie Polski, Czech i Szwecji.

Minister obrony Kosowa przekazał, że władze jego kraju zwróciły się do USA o utworzenie stałej bazy wojskowej w Kosowie i przyspieszenie jego integracji z NATO w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do zwołania nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego, po raz pierwszy od 40 lat. Rosja głosowała przeciwko rezolucji (jednak weto stałego członka nie ma tu mocy wiążącej, ponieważ głosowanie odbyło się w sprawie proceduralnej) natomiast Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu. Spotkanie odbędzie się jutro (28.02).

MSW Ukrainy: do tej pory wśród cywilów 352 zabitych, w tym 14 dzieci. 1684 rannych, w tym 116 dzieci.

Biuro prezydenta Zełenskiego potwierdza, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Berdiańskiem nad Morzem Azowskim. W mieście tym znajduje się baza marynarki wojennej.

Obecne kursy walut. 1 PLN = 19,78 RUB. 1 USD = 83,53 RUB. 1 EUR = 92,92 RUB.

Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim:

Od jutra Aeroflot zawiesza loty do Europy.

Przedstawiciel Rosji przy ONZ: Rosja nie zagraża cywilom na Ukrainie, ofiary i szkody powodowane są przez "ukraińskich nacjonalistów". To ostatnie dni, kiedy Rosja przewodniczy Radzie - od marca przewodnictwo obejmą Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Francja „zdecydowanie zaleca”, aby jej obywatele przebywających obecnie w Rosji bezzwłocznie ją opuścili.

Jutro zostanie udostępniona lista rosyjskich polityków, oligarchów, biznesmenów i propagandystów, na których UE nałoży sankcje.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) odwołała telekonferencję z Roskosmosem zaplanowaną na poniedziałek w sprawie sankcji i dalszej współpracy.

Na prośbę władz ukraińskich Meta ograniczyła dostęp do kont kilku państwowych mediów rosyjskich, ale nie zamierza całkowicie odłączać Rosji od Facebooka i Instagrama.

Ukraińskie MSW podało, że w ciągu czterech dni rosyjskiej inwazji zginęło 9 ukraińskich policjantów, a 27 zostało rannych. Wszyscy byli na służbie.

Departament Stanu USA radzi obywatelom amerykańskim, aby rozważyli natychmiastowe opuszczenie Rosji.

Witalij Kliczko oficjalnie zaprzecza doniesieniom, że powiedział, że Kijów jest otoczony przez Rosjan i nie ma możliwości ewakuacji.

Mer Kijowa powiadomił, że od jutra godzina policyjna w tym mieście zostanie skrócona i będzie obowiązywała między 22:00 a 7:00.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych poinformował, że UE jednogłośnie zgodziła się na przyjęcie ukraińskich uchodźców na okres do trzech lat, bez uprzedniego składania przez nich wniosku o azyl.

Partia polityczna Jedna Rosja poinformowała o masowych atakach hakerskich DDoS na swoje strony internetowe.

Albania i Macedonia Północna (które nie są w UE) również zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

Osiągnięto porozumienie z wojskiem rosyjskim w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z dwóch zajętych przez nie osiedli w obwodzie chersońskim.

Putin zdymisjonował szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa - informuje portal kurs.com.ua.

Węgry odmówiły Ukrainie dostaw broni.

W Kijowie ponownie strzały.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny, za pośrednictwem wpisu na Facebooku, poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch dni na Ukrainie zmobilizowano prawie 100 000 osób.

Unia Europejska nakłada sankcje na Białoruś i nakłada ograniczenia handlowe na paliwa kopalne, żelazo i technologię.

W wielu miastach na całym świecie odbywają się protesty przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rząd Szwecji wysyła Ukrainie między innymi 5000 pocisków przeciwpancernych.

Duńskie władze wyślą do Ukrainy 2700 pocisków przeciwpancernych i około 300 "Stingerów".

Białorusini wdarli się na teren ambasady swojego kraju w Wilnie. Zdjęli z masztu aktualną flagę Białorusi, a następnie wywiesili dwie inne - biało-czerwono-białą oraz ukraińską.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej twierdzi, że od początku wojny, siły rosyjskie zniszczyły 1067 obiektów infrastruktury wojskowej na Ukrainie.

Według doniesień przedstawicieli ukraińskiej armii, w regionie Czernihowa, siły zbrojne zniszczyły kompanię rosyjskich czołgów.

Premier Litwy proponuje odłączyć Białoruś od SWIFT.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy: "Doszliśmy do wniosku, że sytuacja na Ukrainie przekształciła się w wojnę". Wcześniej tamtejszy rząd nazywał to, co dzieje się na Ukrainie, jako "operację wojskową".

Przedstawiciele tureckiego MSZ zasygnalizowali, że tamtejsze władze zamierzają zablokować rosyjskie okręty wojenne przed przepłynięciem przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Jest to istotna zmiana w porównaniu do ostatniego stanowiska tureckich władz, które utrzymywały, że nie mogą tego zrobić.

Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony po raz pierwszy oficjalnie przyznali, że w wyniku działań na Ukrainie ponieśli straty, są zabici i ranni. Konkretnych liczb jednak nie przekazano.

Prezydent Ukrainy: "Szczerze, nie bardzo wierzę w wynik tego spotkania (ukraińsko-rosyjskich negocjacji - przyp. red.), ale niech się postarają, aby żaden obywatel Ukrainy nie miał wątpliwości, że ja jako prezydent nie próbowałem zatrzymać wojny".

Prezydent Ukrainy: "Rozmawiałem telefonicznie z Aleksandrem Łukaszenką. Nie rozmawialiśmy przez 2 lata, a dziś rozmawialiśmy długo, bardzo obiektywnie".

Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecuje ukraińskim żołnierzom pensję w wysokości 100 tys. hrywien miesięcznie. - Oczywiście, nasze wojsko nie walczy o pieniądze, ale o dziś, o jutro. [...] Musimy zrozumieć, że dziś najważniejszym zadaniem jest być żołnierzem, bronić kraju. I dlatego naprawdę chcę, żeby państwo godnie zapłaciło za tę pracę. Zapłacimy naszym żołnierzom 100 000 hrywien miesięcznie - przekazał Zełenski.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: zwiększamy nasze wsparcie dla Ukrainy. Po raz pierwszy UE sfinansuje zakup i dostawę broni i sprzętu do atakowanego kraju.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: nowy pakiet sankcji na reżim Łukaszenki, uderzający w jego najważniejsze sektory.

Przedstawiciele niemieckiej kolei Deutsche Bahn poinformowali, że ​​uchodźcy posiadający ukraiński paszport lub dowód osobisty będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami dalekobieżnymi z Polski do Niemiec.

Minister Obrony Ukrainy opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim z podpisem, zakończonym słowami: „Radzimy okupantom wracać do domu. Jeszcze nie jest za późno. Utrzymujmy porządek!”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: zakazujemy kremlowskiej machiny medialnej w UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Decyzja ta dotyczy również prywatnych samolotów.

MSW Ukrainy podaje, że z terytorium Białorusi wystrzelono na Ukrainę rakiety Iskander. Brak dodatkowych szczegółów.

Przedstawiciel ukraińskiego prezydenta w tamtejszym Trybunale Konstytucyjny, Fedor Wenisławski, poinformował, że rozmowy negocjacyjne rozpoczną się prawdopodobnie za kilka godzin, gdyż ukraińska delegacja musiała zmienić trasę ze względów bezpieczeństwa.

Według przedstawicieli rosyjskiego MSZ na miejsce ukraińsko-rosyjskich negocjacji zaczęli przybywać członkowie obu delegacji.

Według ukraińskiego MSW w Nikołajewie funkcjonariusze Gwardii Narodowej Ukrainy zatrzymali ciężarówki z oznaczeniem sieci supermarketów ATB, w których ukrywali się rosyjscy żołnierze. Miało dojść do starcia, w wyniku którego wszystkie rosyjskie oddziały zostały "zneutralizowane".

Sekretarz generalny NATO: nuklearna retoryka Putina jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, odpowiadając na pytania o ewentualny atak nuklearny strony rosyjskiej, powiedział, że gdyby Ukraina została zaatakowana bronią atomową, byłaby to „katastrofa”, ale nie złamie to ukraińskiego ducha. Kułeba powiedział, że rozkaz Putina, aby postawić siły odstraszania nuklearnego w stan alarmowy, był strategią podniesienia stawki przed rozmowami.

Dmytro Kułeba: "Jesteśmy zdeterminowani, by pokonać Rosję, w taki sam sposób, w jaki pokonaliśmy poprzedniego potwora w Europie 80 lat temu".

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy przed rosyjsko-ukraińskimi negocjacjami: "Nie zrezygnujemy z ani centymetra naszego terytorium".

Funkcjonariusze rosyjskiej policji zatrzymali w niedzielę ponad 900 osób podczas protestów antywojennych w 44 miastach, podali przedstawiciele niezależnej grupy monitorującej protesty OVD-Info. Oznacza to, że od czasu inwazji aresztowano ponad 4000 protestujących.

Władze Hiszpanii i Kanady podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Z Grecji wyleciał na Ukrainę pierwszy z dwóch wojskowych samolotów transportowych, załadowany sprzętem obronnym. Przesyłki zostaną dostarczone przez Polskę.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia obawiają się o dostawy tlenu leczniczego na Ukrainę, ostrzegając, że w większości szpitali może go zabraknąć w ciągu 24 godzin. Dyrektor generalny, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, oraz dyrektor regionalny WHO na Europę, dr Hans Kluge, wezwali do zapewnienia bezpiecznej drogi dla dostaw, w tym poprzez korytarz logistyczny przez Polskę.

Anton Gerashchenko donosi, że wojsko rosyjskie chodzi od drzwi do drzwi i nakłania mieszkańców do wsiadania do autobusów ewakuacyjnych. W rzeczywistości pojazdy te mają posłużyć za ludzkie tarcze podczas czołgowych ataków na Kijów.

Ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow wzywa światowe giełdy kryptowalut do zamrożenia kont wszystkich obywateli Rosji i Białorusi.

Władze USA ogłosiły, że wyślą prawie 54 mln dolarów nowej pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że delegacje Ukrainy i Rosji spotkają się bez warunków wstępnych.

Władze Włoch zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

Delegacje ukraińska i rosyjska spotkają się nie w Homlu, lecz na granicy ukraińsko-białoruskiej w pobliżu rzeki Prypeć, poinformowali przedstawiciele Biura Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żełenskiego.

Władimir Putin polecił szefowi sztabu generalnego Rosji Walerijowi Gierasimowowi postawić w stan szczególnej gotowości rosyjskie siły odstraszania. Rozkaz ten wydał na spotkaniu z Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu.

Władze Francji podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla lotów rosyjskich, poinformował minister transportu.

Objaśnienie symboli rosyjskich jednostek: Z - siły ze wschodu, Z w kwadracie - siły z Krymu, O - siły z Białorusi, V - piechota morska, X - Czeczeni, A - siły specjalne.

Swiatłana Cichanouska wzywa Białorusinów do zebrania się o godz. 17:00 pod budynkiem Sztabu Generalnego w Mińsku oraz na głównych placach w innych miastach.

Delegacja ukraińska jest w drodze na rozmowy ze stroną rosyjską w Homlu, przekazali przedstawiciele Narodowego Centrum Prasowego Białorusi, cytując działacza publicznego Jurija Woskresenskiego.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE zdecydują o odłączeniu kilku rosyjskich banków z systemu międzybankowego SWIFT.

Trzech obywateli Azerbejdżanu zostało zabitych podczas próby opuszczenia Ukrainy. Według dyplomatów, około godziny 02:00 27 lutego konwój 8 pojazdów z Azerami, którzy próbowali samodzielnie opuścić region Odessy i udać się do Mołdawii, został zaatakowany z broni palnej przez nieznane osoby na punkcie kontrolnym Kuchurgan w pobliżu Naddniestrza.

Władimir Putin omówił sytuację wokół Ukrainy z premierem Izraela Naftalim Bennettem, zaznaczając, że rosyjska delegacja jest w Homlu na Białorusi i jest gotowa do negocjacji z przedstawicielami Ukrainy, lecz Ci nie skorzystali jeszcze z tej możliwości, podała służba prasowa Kremla. "Ze swojej strony Naftali Bennett zaoferował izraelskie usługi mediacyjne w celu zawieszenia działań wojennych" - podkreślono w oświadczeniu.

Andrij Zagorodnyuk, były minister obrony Ukrainy, twierdzi, że Białoruś jest bliska wypowiedzenia wojny Ukrainie.

Premier Czech Petr Fiala powiedział, że rząd dostarczy Ukrainie kolejne materiały obronne. W sobotę przekazano karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, inną lekką broń i amunicję o wartości 188 mln koron (ok. 6,4 mln funtów).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że odbył rozmowę telefoniczną z Aleksandrem Łukaszenką.

Japonia dołączyła do państw zachodnich i popiera zablokowanie wielu rosyjskim bankom dostępu do systemu płatności SWIFT, powiedział w niedzielę premier Fumio Kishida. Dodał również, że Japonia nałoży sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina i przekaże 100 milionów dolarów na nadzwyczajną pomoc humanitarną dla Ukrainy, donoszą dziennikarze Reutera.

- "W tej sytuacji, w szczególności w województwie podkarpackim i lubelskim, jest możliwe otwarcie sklepów w niedzielę ze względu na to, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, wyższego dobra" - powiedział podczas konferencji rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

Władze Ukrainy zamkną wszystkie przejścia graniczne z Rosją i Białorusią od 28 lutego.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss zaproponowała, by kraje G7 wprowadziły limity na zakup ropy i gazu z Rosji.

Przestrzeń, do której obecnie rosyjskie samoloty nie mają wstępu.

Przedstawiciele rosyjskiej Prokuratury Generalnej ostrzegli, że udzielanie jakiejkolwiek pomocy obcemu państwu podczas operacji specjalnej w obronie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej będzie traktowane jako zdrada.

Przedstawiciele ONZ poinformowali, że liczba uchodźców uciekających z Ukrainy osiągnęła 368 tys. Przekazano, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 4 milionów osób.

Władze Belgii, Danii i Islandii ogłosiły, że w związku z sytuacją na Ukrainie postanowiły zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

Ukraina złożyła pozew przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze, poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

Niemcy zwiększają wydatki na obronność do 100 mld euro po inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował kanclerz Olaf Scholz.

"W czwartym dniu wojny na Ukrainie ponawiamy wezwanie prezydenta Erdogana do natychmiastowego zaprzestania rosyjskich ataków i rozpoczęcia negocjacji w sprawie zawieszenia broni" - przekazał za pośrednictwem Twittera rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.

"Reprezentacja Czech nie weźmie udziału w ewentualnym meczu z Rosją w ramach kwalifikacji do mistrzostw świata w 2022 roku" - czytamy w oświadczeniu Czeskiego Związku Piłki Nożnej.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar oświadczyła, że siły rosyjskie straciły około 4300 żołnierzy. Dodała również, że rosyjska armia straciła około 146 czołgów, 27 samolotów i 26 helikopterów, przekazali dziennikarze agencji Reuters.

Rosyjska delegacja pozostanie w Mińsku i do godziny 15:00 będzie czekać na potwierdzenie przez władze Ukrainy gotowości do wzięcia udziału w rozmowach w Homlu - powiedział przewodniczący komisji Dumy Państwowej ds. międzynarodowych Leonid Słucki.

- "Opracowano plany obrony Białorusi. Porozumiemy się z Putinem i dostarczymy z Rosji dodatkową broń, która może wyrządzić tak niedopuszczalne szkody, że ani Polacy, ani Litwini nie będą chcieli z nami walczyć" - powiedział Aleksandr Łukaszenka dziennikarzom po niedzielnym głosowaniu w referendum dotyczącym zmian w białoruskiej konstytucji.

Władze Grecji wyślą na Ukrainę "sprzęt obronny" i pomoc humanitarną, poinformowali przedstawiciele biura premiera tego kraju.

Szwecja, Austria i Irlandia dołączają do grona państw zamykających przestrzeń powietrzną przed rosyjskimi samolotami. Ostatni z wymienionych krajów wzywa całą UE do podjęcia takiej samej decyzji.

Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu rosyjskich lotów w swojej przestrzeni powietrznej, powiedział agencji Reuters jeden z urzędników UE. Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich omówią te plany jeszcze w niedzielę. Władze wielu państw podjęły już decyzję indywidualnie, ale środek ogólnounijny mógłby być częścią nowego pakietu sankcji.

Status Władimira Putina jako honorowego prezydenta i ambasadora Międzynarodowej Federacji Judo (IJF) został zawieszony w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Władze Rumunii wyślą na Ukrainę prowiant i sprzęt o wartości 2,5 mln funtów oraz zaoferowali opiekę nad rannymi w szpitalach wojskowych i cywilnych, poinformował rzecznik rządu Dan Carbunaru. W skład wyposażenia wchodzą: paliwo, amunicja, kamizelki kuloodporne, hełmy, sprzęt wojskowy, żywność i woda.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oświadczyły w niedzielę, że nie opowiadają się po żadnej ze stron, donoszą dziennikarze Reutera.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii zamieścili aktualizację danych wywiadowczych dotyczących konfliktu, według których siły rosyjskie, po silnym oporze, omijają miasto Czernihów i koncentrują się na okrążeniu Kijowa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie bombardują dzielnice mieszkalne na Ukrainie, informują dziennikarze AFP. - "Dziś w kraju nie ma ani jednej rzeczy, której okupanci nie uważają za dopuszczalny cel. Oni walczą przeciwko wszystkim. Walczą przeciwko wszystkim żywym istotom - przeciwko przedszkolom, przeciwko budynkom mieszkalnym, a nawet przeciwko karetkom pogotowia" - powiedział prezydent.

Finlandia zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, poinformował za pośrednictwem serwisu Twitter minister transportu Timo Harakka.

Aleksandr Łukaszenko powiedział, że w rozmowie z prezydentem Francji przekazał, iż na Ukrainie nie ma białoruskich żołnierzy ani białoruskiej broni.

Firma Google zablokowała aplikację mobilną RT w swoim sklepie z aplikacjami, poinformowali przedstawiciele rosyjskiej międzynarodowej sieci telewizyjnej kontrolowanej przez państwo. Decyzja ta została podjęta na wniosek rządu ukraińskiego, donoszą dziennikarze Reutera.

Obywatele Ukrainy stanowili większość osób, które w ciągu ostatnich 24 godzin wjechały na Białoruś na białorusko-ukraińskim odcinku granicy, poinformowali przedstawiciele Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi. "Od 6:00 26 lutego do 6:00 27 lutego 14 obywateli Białorusi, 65 obywateli Ukrainy i 28 obywateli innych państw - w sumie 107 osób - zdołało przedostać się do naszego kraju z terytorium Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji poinformowali, że w obwodzie charkowskim zatrzymano 471 ukraińskich żołnierzy, którzy dobrowolnie złożyli broń.

Doradca prezydenta Ukrainy, Michaił Podolyak, również ustosunkował się do twierdzenia rosyjskiej delegacji, że jest ona "gotowa do rozmów" z Ukrainą na Białorusi. Podolyak powiedział, że rosyjska delegacja przybyła do miasta Homel, w południowo-wschodniej Białorusi, wiedząc, że jest to bezcelowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pozostaje otwarty na rozmowy w innych miejscach (niż Białoruś), które nie wykazują agresji wobec Ukrainy. Dodał, że rozmowy w Mińsku mogłyby być możliwe, gdyby Rosja nie zaatakowała Ukrainy z terytorium Białorusi.

Rosyjska delegacja miała przybyć na Białoruś na rozmowy z Ukraińcami, powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, przekazali dziennikarze rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti. Według niego, w skład delegacji wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony i innych resortów, w tym administracji prezydenckiej. - "Rosyjska delegacja jest gotowa do rozmów, a teraz czekamy na Ukraińców" - powiedział Pieskow.

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił dziś rano krótkie przemówienie telewizyjne, które jest jego pierwszym publicznym wystąpieniem od piątku. Putin określił inwazję Rosji na Ukrainę jako "operację specjalną mającą na celu udzielenie pomocy republikom ludowym Donbasu" i wyraził uznanie dla "bohaterstwa" rosyjskich sił specjalnych walczących na Ukrainie.

Przedstawiciele organizacji, która ułatwia żydowską migrację do Izraela, przekazali, że nasilają swoje wysiłki w obsłudze uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją. Agencja Żydowska dla Izraela planuje otworzyć sześć punktów recepcyjnych wzdłuż granic Ukrainy z Polską, Mołdawią, Rumunią i Węgrami.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny przekazał, że siły ukraińskie zestrzeliły pocisk manewrujący, który został wystrzelony z terytorium Białorusi przez rosyjski bombowiec Tu-22.

Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina tworzy "międzynarodowy legion ochotników z zagranicy. To będzie kluczowy dowód poparcia dla naszego kraju."

Reuters: ok. 8:00 czasu kijowskiego w stolicy Ukrainy zabrzmiała syrena alarmowa.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy przekazał, że rosyjskie wojska weszły do Charkowa. W oświadczeniu umieszczonym na profilu na Telegramie Anton Gerashchenko powiedział, że walki toczyły się w centrum miasta i na terenie parku wodnego.

Państwowa Inspekcja ds. Regulacji Jądrowych na Ukrainie przekazała, że rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych. Na profilu instytucji na Facebooku napisano: "27 lutego 2022 roku o godz. 01:20 czasu kijowskiego w rezultacie zmasowanego bombardowania Kijowa wszystkimi dostępnymi w Federacji Rosyjskiej rodzajami broni artyleryjskiej i rakietowej, pociski trafiły w miejsce przechowywania odpadów radioaktywnych kijowskiej filii "Zjednoczenia Radon"."

Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, napisał na Twitterze: "72 godziny oporu! Świat nie wierzył. Świat wątpił. Śmiało walczymy z rosyjskim okupantem!"

Mykoła Povoroznyk, pierwszy zastępca szefa Kijowskiej Miejskiej Administracji, przekazał, że w nocy doszło do kilku starć z dywersantami. "Kolejny poranek na Ukrainie i Rosja wciąż nie zdobyła Kijowa." - brzmią setki internetowych wpisów Ukraińców, którzy wchodzą w czwarty dzień rosyjskiej inwazji.

Przedstawiciele Google przekazali, że rosyjskie media państwowe nie będą mogły umieszczać reklam w celu generowania przychodów na swoich stronach internetowych, w aplikacjach oraz na YouTubie.

Władze Australii zapowiedziały, że ​​sfinansują dostawy broni na Ukrainę, aby pomóc jej w walce z siłami rosyjskimi. Kilka dni wcześniej rządzący oświadczyli, że będą dostarczać tylko "nieśmiercionośny" sprzęt wojskowy. Premier Scott Morrison ogłosił decyzję po zakończeniu nabożeństwa dla Australijczyków pochodzenia ukraińskiego w Sydney, w którym brał udział.

Organizacja obsługująca system SWIFT wydała oświadczenie, w którym poinformowano, że przygotowuje się ona do wdrożenia nowych środków krajów zachodnich wymierzonych w niektóre rosyjskie banki. "Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły podmiotów, które będą podlegać nowym środkom, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych" - przekazali przedstawiciele instytucji.

Przedstawiciele ukraińskiej firmy Ukravtodor, odpowiedzialnej za budowę i utrzymanie dróg, poinformowali, że usuwają wszystkie znaki drogowe, które mogłyby ułatwiać siłom rosyjskim orientować się w terenie.

Przedstawiciele ukraińskiej armii poinformowali, że trwa walka o lotnisko w okolicach miejscowości Wasylków, która znajduje się na południe od Kijowa.

Mieszkańcy ukraińskich miast starają się wspierać siły zbrojne w odpieraniu rosyjskiego natarcia między innymi poprzez przygotowywanie koktajli Mołotowa, które później wykorzystywane są w walce z Rosjanami. Potwierdzają to nagrania umieszczane w mediach społecznościowych.

Przedstawiciele organizacji Amnesty International twierdzą, że rosyjskie siły dokonały „masowych ataków na obszary cywilne”.

Przedstawiciele Państwowej Służby Granicznej Ukrainy poinformowali, że według ich informacji 13 ukraińskich żołnierzy, którzy bronili Wężowej Wyspy i mieli zginąć w wyniku ostrzału rosyjskiej marynarki wojennej, może nadal żyć: "Mamy silne przekonanie, że wszyscy ukraińscy obrońcy wyspy mogą żyć".

Podoliak: "Jedyne, co się dzieje, to to, że jednym z kluczowych celów Rosji jest wyeliminowanie przywództwa politycznego Ukrainy, czego można dokonać w Kijowie".

Doradca dyrektora kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoliak, twierdzi, że po trzech dniach wojny walki toczą się tam, gdzie się rozpoczęły, a rosyjskie siły nie są w stanie posunąć się naprzód. "Całkowicie kontrolujemy wszystko, co dzieje się w regionach Ukrainy. To są walki, które miały miejsce trzy dni temu" - przekazał prezydencki doradca.

Według źródeł ukraińskich, w wyniku rosyjskiego ostrzału, uszkodzony został blok mieszkalny w Charkowie. Zginęła jedna kobieta, a ponad dwadzieścia osób zostało ewakuowanych.

Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych na Twitterze: "Na skład ropy w Wasylkowie został przeprowadzony atak rakietowy. (...) Najprawdopodobniej nie było ofiar. Będzie się długo paliło. Szkody w środowisku będą kolosalne."

Przedstawiciele ONZ przekazują, że na Ukrainie zostało zabitych co najmniej 64 cywilów, a 240 zostało rannych.

Pojawiają się liczne doniesienia o pożarze gazociągu w Charkowie po rosyjskim ataku.

Reporterzy w Kijowie donoszą o licznych eksplozjach wokół miasta, uważa się, że Rosja rozpoczyna dalszą ofensywę.

Premier Ukrainy Denys Shmyhal napisał na Twitterze, że jest "wdzięczny naszym przyjaciołom z USA, Francji, Niemiec, Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii" za ostatnią transzę sankcji finansowych nałożonych na Rosję.

Pożar w Wasylkowie, który powstał w wyniku ostrzału składu ropy, rozświetla niebo nad Kijowem.

Na Ukrainę dotarła broń z Litwy.

Boris Johnson na Twitterze potwierdza: "Podjęliśmy dziś wieczorem zdecydowane działania z naszymi międzynarodowymi partnerami, aby odciąć Rosję od globalnego systemu finansowego, w tym ważny pierwszy krok polegający na usunięciu rosyjskich banków z SWIFT. Będziemy razem pracować, aby Putin zapłacił cenę za swoją agresję."

Po apelu ukraińskiego ministra transformacji cyfrowej o udostępnienie sieci Starlink (internet satelitarny) na Ukrainie, Elon Musk poinformował, że ta jest już aktywna, a terminale są w drodze.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​zaproponuje przywódcom UE zamrożenie aktywów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej.

"Zobowiązujemy się do podjęcia kroków w celu ograniczenia sprzedaży obywatelstwa, tak zwanych złotych paszportów, które pozwalają bogatym Rosjanom powiązanym z rosyjskim rządem stać się obywatelami naszych krajów i uzyskać dostęp do naszych systemów finansowych” - zapowiedziała UE.

Denys Shmyhal, premier Ukrainy, oskarżył Rosję o zbrodnie wojenne i atakowanie celów cywilnych i powiedział, że rosyjskie dowództwo stanie w związku z tym przed sądem wojskowym.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: część rosyjskich banków zostanie odłączona od systemu SWIFT.

Lufthansa zawiesza loty do Rosji. Samoloty, które obecnie znajdują się w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, wkrótce ją opuszczą.

Mer Lwowa wzywa mieszkańców miasta do przyłączenia się do całodobowego patrolu miasta.

Witalij Kliczko: każdy widziany na ulicach Kijowa w czasie godziny policyjnej będzie uważany za rosyjskiego sabotażystę.

Niemcy zamkną przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych - AFP.

Kraje UE planują zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Przypomnijmy, że taką decyzję podjęły już Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Polska, Czechy i Wielka Brytania.

Premier Grecji poinformował, że10 cywilów greckiego pochodzenia zostało zabitych dziś w wyniku rosyjskich nalotów w pobliżu Mariupola.

Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ołeksandr Tkachenko wzywa ministrów kultury UE do zablokowania rosyjskich kanałów propagandowych w ich krajach. „Blokując machinę kłamstw Kremla, będziemy mogli powstrzymać rosyjską agresję militarną na Ukrainie” – podsumował.

Pojawiły się liczne ostrzeżenia przed zbliżającym się bombardowaniem Kijowa.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zwołał na niedzielę nadzwyczajne posiedzenie niemieckiego parlamentu, aby złożyć oświadczenie rządu w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie głosować jutro w sprawie zwołania rzadkiej nadzwyczajnej sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - Reuters

Francja także zobowiązała się do dostarczenia większej pomocy wojskowej. Biuro prezydenta Macrona poinformowało, że kraj wyśle ​​broń defensywną i paliwo - donosi Reuters.

Obywatele Ukrainy proszeni są o wyłączenie geolokalizacji w telefonach komórkowych i innych urządzeniach, aby Rosjanie nie mieli możliwości zbierania informacji.

Główny dworzec kolejowy w Kijowie wznowił działalność.

Aleksandr Łukaszenko i Emmanuel Macron rozmawiali telefonicznie o przyszłości Europy, konflikcie ukraińskim, stosunkach białorusko-rosyjskich oraz możliwości rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi. Strony poruszyły kwestię ewentualnych negocjacji w celu rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Łukaszenka powiedział, że negocjacje są możliwe w każdej chwili, w dowolnym miejscu na Białorusi. Uzgodnili również kontakty w najbliższej przyszłości.

Kraje Unii Europejskiej zamkną przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych - Matthias Deiss, ARD.

Dzięki decyzji Niemiec o wsparciu dostaw broni do Kijowa Estonia wyśle ​​na Ukrainę długo wyczekiwane haubice - poinformowała premier Estonii Kaya Kallas

Zarządy Roskosmosu i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) będą prowadzić negocjacje w sprawie sankcji w poniedziałek - poinformował szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell zwołał wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE na jutro na 18:00 w celu podjęcia dalszych działań na rzecz wsparcia Ukrainy.

Kolejny ostrzał Charkowa.

Sześciu emigrantów z Grecji zginęło wskutek ostrzałów w okolicy Mariupola. Grecja wyraziła swoje "obrzydzenie" i wezwała na jutro rosyjskiego ambasadora w Grecji.

Ministerstwo Energetyki Ukrainy odmówiło podłączenia do sieci energetycznych Rosji i Białorusi po zakończeniu prac w izolacji. Zarządzenie podpisał minister Herman Galushchenko.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Borisem Johnsonem.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wzywa Unię Europejską do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

Członkowie misji OBWE na Ukrainie zostaną ewakuowani do Mołdawii w celu dalszej repatriacji - poinformowała służba prasowa mołdawskiego rządu. Decyzja o ewakuacji została podjęta, ponieważ nie można było zagwarantować ich bezpieczeństwa.

Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji: "Obserwuję i słucham Putina od ponad trzydziestu lat. On się zmienił. Wydaje się całkowicie oderwany od rzeczywistości. Brzmi, jakby był niezrównoważony."

YouTube zawiesił w generowaniu przychodów wiele rosyjskich kanałów, w tym finansowany przez państwo medialny Russia Today - Reuters.

Zatwierdzono decyzję o czasowym zamknięciu przejść granicznych z Rosją i Białorusią - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że obywatele Ukrainy, którzy obecnie przebywają w tych krajach, ale chcą wrócić do domu, będą mogli bezpiecznie i bez przeszkód wjechać do kraju.

Odcięto zasilanie Dworca Centralnego w Kijowie ze względu na bliskość ostrzału. Pracownicy i pasażerowie zostali ewakuowani do bunkra.

W wyniku ostrzału artyleryjskiego w Kijowie w szpitalu dziecięcym zginęło jedno dziecko, dwoje innych i dwóch dorosłych zostało rannych.

Na Zakarpaciu policja zatrzymała 41-letniego mężczyznę urodzonego w Rosji, który fotografował strategiczne punkty terytorialne - mosty i stacje kolejowe.

Łukaszenka rozmawia telefonicznie z Macronem - podaje RIA.

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz przekazał zarządzanie klubem piłkarskim Chelsea FC powiernikom swojej fundacji charytatywnej.

Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy schwytali wrogą grupę rozpoznawczą rosyjskiego agresora, która próbowała spenetrować terytorium jednej z jednostek wojskowych.

W ciągu ostatnich trzech dni w Rosji podczas antywojennych protestów zatrzymano łącznie 2692 osoby. Co najmniej 1370 w Moskwie - podało CNN .

Niemcy podjęły decyzję o wysłaniu na Ukrainę 1000 sztuk pocisków przeciwpancernych i 500 rakiet ziemia-powietrze Stinger - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

We Lwowie i Kijowie ponownie wyją syreny.

W Odessie i regionie Odessy zostaje wprowadzona godzina policyjna. Będzie obowiązywać od 19:00 do 06:00. Jutro ruch drogowy w całym regionie będzie zakazany (z wyjątkiem pojazdów ratownictwa medycznego, pojazdów specjalistycznych, które wykonują pilne zadania oraz samochodów, których ruch jest dozwolony na podstawie specjalnych zezwoleń).

Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa informuje, że od początku rosyjskiej agresji wojskowej zginęło 5 dzieci, a 33 zostało rannych.

W Połtawie mężczyzna zaatakował nożem, kiedy zauważono, że rysuje znaki. Został zatrzymany.

Słowenia zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną dla rumuńskich linii lotniczych - poinformowała Rosaviatsia. Decyzja została podjęta w odpowiedzi na zakaz regularnych lotów do i z Rumunii dla rosyjskich samolotów.

Rosyjskie wojsko poinformowało, że monitorowanie sytuacji radiacyjnej w elektrowni jądrowej w Czarnobylu odbywa się normalnie. "Jednostki rosyjskich sił powietrznodesantowych wraz z personelem wojskowym Gwardii Narodowej Ukrainy zapewniają ochronę elektrowni atomowej w Czarnobylu" – podało w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Twitter blokuje użytkownikom w Rosji możliwość tworzenia nowych kont.

Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że dziś odbyła się największa demonstracja we współczesnej historii Estonii i podziękował prezydentowi Alarowi Karisowi i Estończykom za „solidarność w tych trudnych czasach”.

Siły zbrojne Rosji zniszczyły tamę zbudowaną w ukraińskim obwodzie chersońskim w 2014 r., która powstała w celu kierowania wody z Dniepru do suchych obszarów ukraińskiego regionu Chersonia i Krymu - Reuters.

W rozmowie z Putinem prezydent Kirgistanu wyraził poparcie dla rosyjskich działań w Ukrainie - poinformował Kreml.

Łotwa przekazuje Siłom Zbrojnym Ukrainy ponad 30 ciężarówek z hełmami, suchymi racjami żywnościowymi, sprzętem medycznym i lekarstwami oraz 500 ton oleju napędowego - powiedział łotewski minister obrony Artis Pabriks.

Kanclerz Niemiec zezwolił na dostawę 400 granatników do Ukrainy. Wcześniej Niemcy wykluczali dostawy śmiercionośnej broni - ARD. Chodzi o dostawę niemieckich granatników przez Holandię.

Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało, że nad wodami Morza Czarnego Siły Zbrojne zniszczyły rosyjski myśliwiec Su-30 SM.

W obwodzie charkowskim ostrzelany został autobus z cywilami, 1 osoba nie żyje, 14 jest rannych.

MSWiA podało, że od rozpoczęcia działań wojennych do dzisiaj granicę na całej długości z Ukrainy do Polski przekroczyło 115 tysięcy osób.

Władze potwierdziły, że w porannym zdarzeniu w Kijowie, gdy pocisk trafił w blok mieszkalny, zginęły dwie osoby. Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy poinformowało również, że sześć osób zostało poważnie rannych.

Według wysokiego rangą urzędnika obrony USA w ciągu ostatnich 24 godzin Rosja wysłała na Ukrainę dziesiątki tysięcy żołnierzy:

Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji na Bank Centralny Rosji - poinformował Bloomberg , powołując się na dobrze poinformowane źródła. Jeśli pomysł zostanie zaakceptowany, sankcje te zostaną wymierzone w większość z 643 miliardów dolarów rezerw zgromadzonych przez Putina.

Nie działają strony internetowe Gazpromu i Sbierbanku

W obwodzie kijowskim pocisk trafił w prywatny dom. Nie żyją 3 osoby.

Nie działają niektóre rosyjskie strony internetowe, m.in. Kremla, agencji Interfax, problemy mają agencje TASS i RIA.

Istnieje zamieszania wywołane wcześniejszym stwierdzeniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Turcja zobowiązała się do zamknięcia cieśniny umożliwiającej dostęp do Morza Czarnego. Przedstawiciele Rosji, za pośrednictwem agencji informacyjnej Interfax, oświadczyli, że nie otrzymali oficjalnego powiadomienia o zamknięciu cieśniny. Uważa się, że tweet Zełenskiego mógł być prośbą do Turcji o podjęcie działań, a nie potwierdzeniem, że zostaną one podjęte. Konwencja z Montreux, która reguluje funkcjonowanie cieśnin Bosfor i Dardanele, stanowi, że statki z państw czarnomorskich będą mogły wracać do portu w czasie wojny. Jeśli Turcja wprowadziłaby zakaz wpływania okrętów wojennych do cieśniny, złamałaby konwencję.

Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczeni i sojusznik prezydenta Putina, potwierdził, że czeczeńskie siły zostały wysłane do walki na Ukrainie, przekazali dziennikarze agencji Reuters.

Holandia dostarczy Ukrainie 200 przeciwlotniczych pocisków rakietowych Stinger, poinformował doradca premiera Holandii ds. zagranicznych i obrony Geoffrey van Leuven.

Przedstawiciele Ukrainy zaprzeczyli, że odmówiono negocjacji z Rosją, jak twierdzą rosyjskie władze.

Władze Rumunii zakazały rosyjskim liniom lotniczym przelotów w swojej przestrzeni powietrznej, poinformował minister spraw zagranicznych tego kraju Bogdan Aurescu.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Priti Patel, anulowała wizy białoruskiej drużynie koszykarskiej, która miała zagrać w Newcastle w niedzielę wieczorem.

Turcja powstrzyma rosyjskie okręty wojenne przed przepływaniem przez Morze Czarne, twierdzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W swoim tweecie poinformował, że władze Turcji zadeklarowały wsparcie wojskowe i humanitarne dla Ukrainy.

Przedstawiciele Norweskiego Związku Narciarskiego sprzeciwili się występom Rosjan w Norwegii. - „Wyślemy jasny komunikat do FIS, że nie chcemy, aby Rosjanie i rosyjscy sportowcy rywalizowali w Norwegii w nadchodzących tygodniach" - powiedział Erik Reste, prezes Norweskiego Związku Narciarskiego.

Władze Gruzji przeznaczą 320 tys. dolarów na pomoc dla poszkodowanej ludności Ukrainy, poinformowali przedstawiciele służby prasowej gruzińskiego rządu. Wcześniej gruzińskie władze podjęły decyzję o nie przyłączeniu się do sankcji nałożonych na Rosję.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu wezwał w sobotę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych do zaprzestania operacji wojskowej na Ukrainie. Przedstawiciele tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowali, że powtórzą propozycję, by Ankara stała się miejscem rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że Węgry będą popierać wszystkie sankcje UE wobec Rosji i nie będą blokować żadnych.

Władze USA podjęły decyzję o przyznaniu Ukrainie kolejnej pomocy finansowej w wysokości 350 mln dolarów, poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Przedstawiciele Kremla twierdzą, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w piątek wstrzymanie ofensywy na Ukrainie, oczekując negocjacji z Wołodymyrem Zełenskim, ale gdy do nich nie doszło, nakazał je kontynuować. Rzecznik rządu Dmitrij Peskow powiedział, że operacja została wznowiona w sobotę po południu po tym, jak ukraińskie dowództwo odmówiło negocjacji, przekazali dziennikarze Reutera.

Siły brytyjskie przybyły do Europy Wschodniej, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Rozmieszczone zostały okręty Royal Navy, oddziały Armii Brytyjskiej i myśliwce Królewskich Sił Powietrznych. Jak poinformowali przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Obrony, HMS Trent wraz z helikopterami i samolotami patrolowymi znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Z Portsmouth dołączy do nich niszczyciel HMS Diamond. Czołgi i jednostki pancerne z Royal Welsh przybyły z Niemiec do Estonii, a w ciągu najbliższych kilku dni przybędzie tam 1000 żołnierzy. Oznacza to, że obecność Brytyjczyków podwoi się.

Władze Litwy podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Władze Słowacji ogłosiły stan wyjątkowy w związku z napływem cudzoziemców na terytorium kraju, podała słowacka prasa. "Celem ogłoszenia stanu wyjątkowego jest stworzenie niezbędnych warunków do poradzenia sobie ze skutkami masowego napływu cudzoziemców na terytorium Republiki Słowackiej" - przekazali słowaccy dziennikarze, cytując fragmenty rządowego komunikatu prasowego.

Donieck został całkowicie odcięty od dostaw ciepłej wody z powodu ostrzału, poinformował mer miasta tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksij Kulemzin.

Rosaviatsiya donosi, że Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Bułgarii, Polski i Czech. Decyzja "została podjęta zgodnie z normami prawa międzynarodowego jako środek reagowania".

Komitety paraolimpijskie Estonii, Łotwy, Litwy i Polski wydały wspólne oświadczenie w sprawie zastosowania sankcji wobec Rosji i Białorusi, której założeniem jest wykluczenie tych państw z paraolimpiady, która ma rozpocząć się 4 marca bieżącego roku.

Dziś od godziny 17:00 w Kijowie będzie obowiązywała godzina policyjna. Nakaz pozostania w domach będzie obowiązywał do 8 rano w niedzielę, poinformował mer miasta Witalij Kliczko. Według doniesień, każdy, kto znajdzie się poza domem, zostanie aresztowany.

"Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT" - przekazał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Samolot specjalnej jednostki lotniczej Rosji, którym z Kuby wracała oficjalna delegacja Dumy Państwowej z przewodniczącym Wiaczesławem Wołodinem na czele, nie otrzymał zgody na przelot nad Szwecją i Finlandią, poinformował przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej Leonid Słucki.

Łotwa zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Wcześniej takie decyzje podjęły Polska, Czechy, Bułgaria, Wielka Brytania i Estonia.

Przedstawiciele Departamentu Stanu USA wzywają obywateli Stanów Zjednoczonych do natychmiastowego opuszczenia Białorusi.

Dziennikarze CNN zamieścili materiał filmowy z Rosji, na którym widać, jak ciężki miotacz ognia T0S-1 jest wysyłany na ciężarówce w kierunku granicy z Ukrainą.

"26 lutego Wydział Graniczny Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji w obwodzie rostowskim zarejestrował ostrzał ze strony ukraińskiej, który padł na terytorium Federacji Rosyjskiej w pobliżu wsi Niżnekamyszyn, rejon Millerowo, obwód rostowski" - poinformowali przedstawiciele Centrum Publicystyki. Przekazano, że nie odnotowano ofiar ani uszkodzeń, trwa dochodzenie.

-"Rosyjski statek towarowy o długości 127 metrów o nazwie 'Baltic Leader', przewożący samochody, został przechwycony w nocy przez francuską marynarkę wojenną w kanale La Manche i eskortowany do portu Boulogne-Sur-Mer w północnej Francji" - powiedział francuski urzędnik, na którego słowa powołują się dziennikarze BBC. Przedstawiciele agencji Reuters podali, że francuskie władze uważają, iż może on być powiązany z firmą podejrzaną o łamanie sankcji handlowych związanych z wojną na Ukrainie. Ambasada rosyjska domaga się oficjalnych wyjaśnień.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii poinformowali, że większość sił rosyjskich znajduje się w odległości około 30 km od centrum Kijowa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał niemieckie i węgierskie władze do poparcia decyzji o odłączeniu Rosji od SWIFT. - "Na Ukrainę napływa broń i sprzęt obronny. Kraje UE już teraz niemal w pełni popierają odłączenie Rosji od SWIFT. Mam nadzieję, że Niemcy i Węgry będą miały odwagę poprzeć tę decyzję. Mamy dość odwagi, by bronić naszej ojczyzny, bronić Europy" - podkreślił szef państwa.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja może zerwać stosunki dyplomatyczne z Zachodem. Ponadto stwierdził, że zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Europy może oznaczać, że Rosja może przywrócić karę śmierci.

Władze Estonii podjęły decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. "Estonia przyłącza się do polskiej inicjatywy i zakazuje wszystkim rosyjskim liniom lotniczym korzystania z naszej przestrzeni powietrznej" - przekazał w sobotę minister gospodarki i infrastruktury Taavi Aas za pośrednictwem rzecznika prasowego portalu radiowo-telewizyjnego ERR.

Rosyjska inwazja wpłynęła na zasięg Internetu na Ukrainie, a problemy z łącznością zgłoszono na południu i wschodzie kraju. Dziennikarze Reutera donoszą, że istnieją obawy, że awarie mogą utrudnić działanie cywilnym grupom obronnym powołanym do obrony ich miast. Problemy z sygnałem pojawiły się w Kijowie.

Rosja odpowie symetrycznie na groźby Zachodu dotyczące zajęcia środków finansowych wszystkich Rosjan za granicą, a także zajęcia środków finansowych cudzoziemców i firm zagranicznych w Rosji zgodnie z zasadą państwa, powiedział zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew. Nie wykluczył również nacjonalizacji aktywów podmiotów zarejestrowanych w nieprzyjaznych jurysdykcjach, takich jak USA czy kraje UE.

"Dzisiaj grupa 82 ukraińskich żołnierzy, którzy odmówili stawiania oporu i dobrowolnie złożyli broń na Wyspie Węży, została przewieziona do Sewastopola przez holownik ratowniczy Floty Czarnomorskiej Szachtyor" - poinformowali w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji.

Siły ukraińskie odparły atak 60 rosyjskich spadochroniarzy w okolicach Lwowa, donoszą dziennikarze Reutera. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj powiedział, że rosyjscy żołnierze wycofali się po starciach z wojskiem w mieście Brodach na zachodniej Ukrainie, około 105 km od Lwowa.

Odcięcie Rosji od sieci płatności finansowych SWIFT stało się bardziej prawdopodobne po tym, jak Cypr zgodził się na tę propozycję. O decyzji poinformował za pośrednictwem Twittera ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, który rozmawiał także z władzami Włoch, Niemiec i Belgii. Prezydent Wołodymyr Zelenskij powiedział, że w sobotę rano zadzwonił do niego premier Włoch Mario Draghi i powiedział, że popiera to posunięcie.

Przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Skarbu dali rosyjskiego bankowi VTB i jego spółce zależnej miesiąc na zakończenie działalności na terenie Wielkiej Brytanii.

Operacja wojskowa w obronie Donbasu będzie prowadzona w całości i aż do osiągnięcia wszystkich rezultatów, a sankcje nałożone przez Zachód niczego nie zmienią, oświadczył zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Lokalne media w Rosji otrzymały ostrzeżenie w związku z relacjami z inwazji, pod groźbą zablokowania dostępu do ich stron internetowych. Przedstawiciele rosyjskiego urzędu regulacji komunikacji Roskomnadzor oskarżyli w sobotę 10 mediów o fałszywe przedstawianie tego, co władze Rosji nazywają specjalną operacją wojskową na Ukrainie i publikowanie fałszywych informacji.

"26 lutego o godzinie 10:30 ukraińscy nacjonaliści wystrzelili systemy rakietowe Grad w kierunku osiedli mieszkaniowych w Starobielsku. W wyniku tego w mieście wybuchł pożar, zniszczeniu uległy budynki mieszkalne, są ofiary wśród ludności cywilnej" - głosi komunikat rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Ponadto podkreślono, że rosyjskie siły zbrojne nie przeprowadzają ataków na miasta i miasteczka oraz podejmują wszelkie działania w celu ochrony życia ludności cywilnej.

Rosyjski piosenkarz Nikolay Baskov został umieszczony na liście osób, których wjazd na Łotwę jest niepożądany, poinformował w tweecie łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkevich. Baskow na Instagramie wyraził poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mówiąc, że rosyjska operacja była w pełni zgodna z prawem międzynarodowym. Piosenkarz określił rosyjską agresję jako samoobronę, twierdząc, że państwa zachodnie chcą zniszczyć Rosję.

Około 47,5 tys. osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską "w celu wjazdu" w ciągu ostatniej doby, poinformowali przedstawiciele polskiej Straży Granicznej.

Łotwa będzie koordynować swoje decyzje w sprawie ewentualnego zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych z partnerami z UE, przekazał w sobotę minister komunikacji Talis Linkaits.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen. W tweecie przekazał, że rozmawiali o pomocy UE dla Ukrainy i wyraził nadzieję, że uzyska ona poparcie Komisji.

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza przekazał za pośrednictwem serwisu Twitter, że reprezentacja Polski nie zagra z Rosją w meczu barażowym, który miał odbyć się 24 marca w Moskwie.

Przedstawiciele Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji poinformowali o spadku napływu uchodźców z Donbasu.

Przedstawiciele ukraińskiej ambasady Moskwie ewakuują się na Łotwę, przekazali dziennikarze agencji Reuters. Komunikat został ogłoszony dziś rano przez rzecznika łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander Wołfowycz, szef Sztabu Generalnego Wiktor Hulewicz oraz wiceministrowie obrony Andrij Żuk, Serhij Symonenko i Andrej Burdyko zostali objęci sankcjami ograniczającym UE - głosi dokument opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski wezwał do podjęcia decyzji o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej.

35 osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w nocnych walkach w Kijowie, podał mer miasta. Nie podano dalszych szczegółów, ale dziennikarze Reutera, powołując się na doradcę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformowali, że w bloku mieszkalnym, w który według doniesień uderzył rosyjski pocisk, nie było ofiar śmiertelnych.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Berlinie z kanclerzem Niemiec i prezydentem Litwy. "Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji wobec Rosji." - napisał na Twitterze rzecznik rządu, Piotr Müller.

Według korespondenta agencji Reutera w sobotę na tereny w południowo-zachodniej części Kijowa trafiły dwa pociski. Jeden z pocisków wylądował w pobliżu lotniska Żulany.

Burmistrz Wasylkowa: po nocnych walkach miasto jest pod naszą kontrolą.

Rosyjski pocisk uderzył w wielopiętrowy budynek mieszkalny w centrum Kijowa.

Rosja wstrzymuje starty w kosmos z Gujany Francuskiej i wycofuje swój personel techniczny w odpowiedzi na sankcje UE. Gujana Francuska to terytorium zależne Francji w Ameryce Południowej.

Ukraińska filia Interfax: elektrociepłownia w Kijowie jest kontrolowana przez siły ukraińskie.

Zełeński przekazał na Twitterze, że dziś rano rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o broni i sprzęcie od partnerów Ukrainy, które są w drodze do kraju.

Rzecznik rosyjskiego MON twierdzi, że Rosjanie zniszczyli już łącznie 821 obiektów infrastruktury wojskowej Ukrainy.

Mychajło Podoliak, doradca Zełeńskiego: "Siły rosyjskie próbowały wprowadzić do Kijowa maksymalną ilość sprzętu. Obecnie sytuacja na przedmieściach i w okolicach miasta jest pod kontrolą."

Ukraińska filia Interfax: szef MON Rosji przekazał, że Rosjanie zajęli miasto Melitopol.

Reuters: Ministerstwo Energetyki Ukrainy przekazało, że Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrociepłownią w Kijowie.

Prezydent Zełenski opublikował dziś rano kolejne wideo z centrum Kijowa. 40-sekundowy klip odnosi się do fake newsów: "W Internecie jest wiele fałszywych informacji, że wzywam naszą armię do złożenia broni i że jest ewakuacja. Jestem tutaj. Nie złożymy broni. Będziemy bronić naszego państwa."

Mychajło Podoliak, doradca Zełeńskiego: "Nie sądzę, aby po tym, co dzieje się teraz, Ukraina miała słabą pozycję negocjacyjną. Nawet jeśli proces negocjacyjny się rozpocznie – a ma się rozpocząć – Ukraina postawi warunki."

W centrum Kijowa słychać syreny alarmowe.

Doradca w biurze prezydenta Zełeńskiego: trwają walki niedaleko Odessy, Chersonia i Mikołajowa.

Ukraińskie dowództwo wojskowe poinformowało, że pociski manewrujące zostały wystrzelone na Ukrainę z Morza Czarnego. Przekazano również, że pod ostrzałem znalazły się miasta: Sumy, Połtawa i Mariupol.

Reuters: strzały w pobliżu budynków rządowych w Kijowie.

Joe Biden nakazał pilnie udzielić Ukrainie pomocy finansowej na potrzeby wojskowe. Mowa o nawet 600 mln dolarów. Łączna pomoc ma wynosić docelowo 6,4 mld dolarów.

Mołdawia przyjęła ok. 25 tys. ukraińskich uchodźców i otrzymała 430 wniosków o azyl - napisał na Twitterze mołdawski minister spraw zagranicznych.

Amerykańscy urzędnicy informują o zestrzeleniu drugiego rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76 - w pobliżu Białej Cerkwi, 85 kilometrów na południe od Kijowa.

W rejonie Berestejśka w Kijowie wojsko "zniszczyło kolumnę sprzętu okupantów". Według wstępnych informacji chodzi o 2 samochody, 2 ciężarówki z amunicją i czołg.

We Lwowie i Równe (również w zachodniej Ukrainie) ogłoszono alarm lotniczy.

Przedstawiciele Facebooka przekazali, że serwis zablokował rosyjskim mediom państwowym możliwość reklamowania się i zarabiania.

W związku z walkami na ulicach ukraińskiej stolicy administracja miejska prosi mieszkańców o pozostanie w domach, a na wypadek syren alarmowych - o ukrycie się w schronie.

Minister spraw zagranicznych Korei Południowej i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych omówili kwestię sankcji wobec Federacji Rosyjskiej - poinformowało południowokoreańskie MSZ.

Według NetBlocks, organizacji monitorującej sieć, ukraiński internet doświadcza poważnych zakłóceń w trakcie trwających walk.

Pracownicy Ambasady Stanów Zjednoczonych na Ukrainie ostrzegli obywateli USA, że "warunki mogą ulec pogorszeniu bez ostrzeżenia" i doradzili Amerykanom w tym kraju, aby zlokalizowali najbliższe schronienie.

Joe Biden zaoferował Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w ewakuacji z Kijowa. Prezydent Ukrainy odmawia wyjazdu, zapowiada pozostanie w stolicy kraju i walkę do końca.

Reuters: władze Japonii rozważają nałożenie sankcji gospodarczych na Białoruś w związku ze wspieraniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Konwój broni z Polski przybył na Ukrainę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Aleksiej Arestowicz informował, że Polska zatwierdziła dostawę pierwszej transzy: moździerzy 60 mm (100 szt.) i amunicji (1500 szt.), bezzałogowych statków powietrznych (8 zestawów), amunicji kumulacyjnej 152 mm, amunicji do broni automatycznej i hełmów. Wyrażono gotowość do przekazania pocisków przeciwlotniczych Javelin i pistoletów maszynowych Grot.

Ukraińska armia przekazuje, że zestrzeliła jeden helikopter i dwa samoloty w rejonie Kijowa. Jednym z samolotów miał być Su-25 - dwusilnikowy samolot odrzutowy. Ok. 3 godzin temu informowano, że Ukraińcy zestrzelili samolot transportowy Ił-76.

Raport Reutersa sugeruje, że wykluczenie Rosji z globalnego systemu płatności bankowych SWIFT staje się bardziej prawdopodobne. Niemcy i Włochy złagodziły swój sprzeciw.

Ukraińska agencja informacyjna Interfax potwierdza, że siły rosyjskie próbowały ponownie zaatakować kijowską elektrociepłownię, a ukraińskie wojsko twierdzi, że odparło atak na bazę wojskową w Kijowie.

Kijów: ukraiński rząd przekazuje, że powstrzymano rosyjski atak na Alei Zwycięstwa, która przebiega obok stacji metra Berestejśka, gdzie również odnotowano ciężkie walki.

Aplauz w sali posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ po chwili ciszy, o którą poprosił przedstawiciel Ukrainy przy ONZ. "Poproszę was wszystkich o poświęcenie chwili całkowitej ciszy na modlitwę lub medytację, jeśli nie wierzycie w Boga, o pokój. Modlitwę za dusze tych, którzy już zostali zabici, i za dusze tych, którzy mogą zostać zabici."

Kazachstan odrzuca prośbę o przyłączenie swoich wojsk do rosyjskiej ofensywy. To państwo, jeden z najbliższych sojuszników Rosji, odmówiło wcześniej uznania tzw. republik ludowych, ługańskiej i donieckiej, za niepodległe państwa.

Dziennikarz "Kyiv Independent" donosi o "niezwykle ostrej walce" w pobliżu kijowskiego zoo.

Reuters: wybuchy pocisków artyleryjskich słyszane w niewielkiej odległości od centrum Kijowa.

Reporter CNN w Kijowie twierdzi, że w Obołoniu na północy miasta toczą się ciężkie walki, inne raporty odnotowują starcia w Wasylkowie, na południowo-zachodnich obrzeżach miasta. Są doniesiania o ataku sił rosyjskich na elektrownię cieplną w Kijowie, po raz drugi w ciągu 24 godzin. Siły ukraińskie próbują odeprzeć natarcie.

Władze Australii również chcą nałożyć bezpośrednie sankcje na rosyjskich oficjeli, jednak obecnie nie planują wydalenia rosyjskich dyplomatów.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei nakazał powrót ambasadora w Rosji i potępił inwazję tego państwa na Ukrainę.

Ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej poprosił prezesa Apple, Tima Cooka, o odcięcie Rosji od App Store i produktów Apple.

Ukraińskie siły zbrojne informują o ciężkich walkach wokół Wasylkowa, miasta położonego ok. 30 km od Kijowa.

Na obrzeżach Kijowa właśnie słyszano serię wybuchów.

Prezydent Zełeński po rozmowie z prezydentem Dudą: "Jestem mu osobiście wdzięczny, podobnie jak całemu narodowi polskiemu, za skuteczną i konkretną pomoc w tak trudnym czasie."

Rosyjski ambasador przy ONZ o wideo, na którym widać, jak kierowca wojskowego pojazdu taranuje cywilny samochód: Rosja nie ma takich pojazdów, bo są przestarzałe, mają je zaś ukraińskie siły zbrojne.

Rosyjski ambasador przy ONZ: nie ma wiarygodnych dowodów świadczących o śmierci cywilów na Ukrainie.

Kolejne bezpośrednie sankcje ogłoszone przez USA. Oprócz Putina i Ławrowa dotknięci będą członkowie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, w tym minister obrony Siergiej Szojgu i szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerij Gierasimow.

Znany szef kuchni i restaurator José Andrés przekazał, że World Central Kitchen dostarcza posiłki na granicy polsko-ukraińskiej, a niedługo będzie robić to także na granicy ukraińsko-mołdawskiej. Andrés przekaże na rzecz Ukrainy 100 mln dolarów, które otrzymał w ramach Jeff Bezos' Courage and Civility Award.

Ambasador Ukrainy w Izraelu powiedział CNN, że prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił izraelskiego premiera Naftalego Bennetta o mediację w negocjacjach między Ukrainą a Rosją.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Władimira Putina i Siergieja Ławrowa.

Prezydent USA zwraca się do Kongresu o przyznanie 6,4 miliarda dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Ukraińscy urzędnicy informują o wyższym poziomie promieniowania wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu po tym, jak wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad obiektem.

Expo 2020 w Dubaju pozostaje otwarte "dla wszystkich narodów" po inwazji Rosji na Ukrainę.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiająca rosyjską inwazję i wzywająca do wycofania wojsk została zawetowana przez Rosję. Od głosu wstrzymały się Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W Kijowie słychać strzelaniny. W międzyczasie przedstawiciele ukraińskiego MON poradzili mieszkańcom stolicy, aby przygotowali bomby benzynowe w celu odparcia najeźdźców.

Prezydent Ukrainy: "losy Ukrainy są teraz rozstrzygane".

Wołodymyr Zełenski: "Noc będzie ciężka, bardzo ciężka, ale nastanie ranek".

Wołodymyr Zełenski: "Dziś wieczorem wróg użyje wszystkich swoich sił, aby przełamać nasz opór".

Premier Kanady również ogłosił nałożenie sankcji na Władimira Putina i Siergieja Ławrowa.

Przedstawiciele amerykańskiego departamentu obrony potwierdzili, że w Mariupolu rozpoczął się rosyjski atak desantowy.

W pobliżu miasta Kalinówka, w centralnej części Ukrainy, ukraińscy piloci mieli zestrzelić rosyjski myśliwiec Su-25.

Sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy: "zgodziliśmy się na propozycję Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Aktualnie strony konsultują miejsce i czas procesu negocjacji. Im szybciej rozpoczną się negocjacje, tym większe szanse na powrót do normalnego życia".

Sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy poinformował, że trwają konsultacje w sprawie negocjacji z Rosją.

Kolejny alarm przeciwlotniczy w Kijowie. Mieszkańcy powinni udać się do schronów. Pojawia się coraz więcej doniesień na temat silnych i coraz częstszych wybuchów.

W Kijowie zidentyfikowano i zatrzymano kolejną grupę dywersyjną, która miała podszywać się za jednostkę obrony terytorialnej.

Przedstawiciele ukraińskich służb publikują kolejne nagrania z zatrzymanymi rosyjskimi żołnierzami.

Sekretarz prasowa Białego Domu poinformowała, że Stany Zjednoczone nałożą osobiste sankcje na Władimira Putina oraz Siergieja Ławrowa.

Hakerzy z grupy Anonymus poinformowali, że złamali i ujawnili bazy danych należące do rosyjskiego ministerstwa obrony.

Przedstawiciele ukraińskich władz poinformowali, że miasto Szczastia, które znajduję się niedaleko Ługańska na wschodzie Ukrainy, w wyniku walk zostało zniszczone w 80 procentach.

Władze Obwodowej Administracji Państwowej w Czernihowie poinformowały, że miasto jest pod całkowitą kontrolą sił ukraińskich. Jest to miasto położone na północy kraju. Od wczoraj toczą się tam ciężkie walki.

Mer Kijowa poinformował, że rosyjskie siły zniszczyły kijowską elektrociepłownię. Jest to potwierdzenie, że Rosjanie niszczą infrastrukturę krytyczną stolicy Ukrainy.

W Kijowie funkcjonariusze ukraińskich służb schwytali dwóch rosyjskich dywersantów.

Rosyjskie pociski miały trafić w szkołę oraz 12-piętrowy budynek w Mariupolu. Trzy osoby zostały ranne.

Alarm przeciwlotniczy w Kijowie. Mieszkańcy proszeni są o udanie się do schronów.

Kijowskie władze ponownie apelują o zwracanie uwagi na specjalne znaki na budynkach, chodnikach lub terenach zielonych. W razie ich dostrzeżenia mieszkańcy są proszeni o ich natychmiastowe zakrycie i powiadomienie organów ściagania.

Osoby znajdujące się w Kijowie donoszą o coraz częstszych eksplozjach słyszalnych w mieście.

Władze Kijowa poinformowały, że mosty w stolicy zostały objęte ochroną i specjalną kontrolą.

Boris Johnson oświadczył, że Wielka Brytania „natychmiast” nałoży osobiste sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

"Pełna solidarność z Ukrainą. Mój kolega zapewnił mnie, że Włochy poprą wykluczenie Rosji ze SWIFT" - Dmytro Kułeba o rozmowie ze swoim włoskim odpowiednikiem Luigim Di Maio.

Prezydent Ukrainy poinformował, że przedyskutował z Joe Biden kwestie antywojennej koalicji oraz konkretnej pomocy obronnej.

ONZ: ponad 50 tys. osób opuściło Ukrainę w mniej niż 48 godzin. Skierowali się głównie do Polski i Mołdawii.

Sojusz Północnoatlantycki dostarczy na Ukrainę więcej broni, w tym systemy obrony przeciwlotniczej.

Jens Stoltenberg: Cele Kremla nie ograniczają się do Ukrainy. - Stoimy w obliczu nowej normy bezpieczeństwa europejskiego - przekazał.

Sekretarz generalny NATO: Rosja zburzyła pokój w Europie. - Mieszkańcy Ukrainy walczą o swoją wolność w obliczu niesprowokowanej inwazji Rosji [...] Ubolewamy nad tragiczną utratą życia, ogromnym ludzkim cierpieniem i zniszczeniem - powiedział Jens Stoltenberg.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji donosi, że jeden ukraiński pilot w 30 godzin zestrzelił sześć rosyjskich samolotów, w tym dwa Su-35. W doniesieniach medialnych nazywa się go "Duchem Kijowa".

Jens Stoltenberg poinformował, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmieszczą więcej żołnierzy w Europie Wschodniej.

AFP: Francja opowiada się za wykluczeniem Rosji ze SWIFT.

Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował specjalne nagranie, aby rozwiać pogłoski o jego ucieczce ze stolicy.

Ogień przeciwlotniczy w Odessie.

Christian Lindner: "Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od globalnego systemu SWIFT, ale muszą najpierw obliczyć konsekwencje dla gospodarki niemieckiej" - donosi Reuters.

Rosyjski tenisista Andriej Rublow, po meczu z Hubertem Hurkaczem w Dubaju, napisał na kamerze "Proszę, żadnej wojny".

Wysoki rangą urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony poinformował, że zdaniem Pentagonu rosyjskie siły, przy udziale tysięcy żołnierzy piechoty morskiej, rozpoczęły desant na zachód od Mariupola.

Wielki wybuch w Charkowie.

Ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping: rosyjska rakieta trafiła statek towarowy Panamy Namura Queen na Morzu Czarnym. Brak informacji o poszkodowanych.

Reuters: Rosja ogranicza dostęp obywateli do Facebooka.

Mieszkańcy Kijowa proszeni są o sprawdzanie dachów swoich domów pod kątem tego, czy nie ma na nich specjalnych znaków. Jeśli są, należy je zasypać lub przykryć.

CD Projekt RED przekazuje 1 mln PLN na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej w związku z sytuacją Ukrainy.

Europejska Unia Nadawców przekazała, że Rosja zostaje wykluczona z tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Dmitrij Pieskow oskarżył stronę ukraińską o opóźnianie przygotowań do negocjacji w Mińsku. Rzecznik rosyjskiego prezydenta powiedział także, że ukraińskie władze miały zaproponować, aby negocjacje odbyły się w Polsce.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że ewentualne negocjacje z przedstawicielami ukraińskich władz w Mińsku nie doprowadzą do zakończenia rosyjskiej operacji wojskowej.

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Europy

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: "Moskwa będzie musiała zareagować, jeśli Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO"

Władimir Putin zaapelował do ukraińskich żołnierzy o obalenie rządu w Kijowie. Rosyjski prezydent nazwał ukraińskie władze bandą narkomanów i neonazistów

Szef Regionalnej Administracji Państwowej w Chersoniu przekazał, że siły ukraińskie straciły kontrolę nad dojazdem do miasta.

Pojmani ranni żołnierze rosyjscy zeznali podczas przesłuchania, że oficerowie powiedzieli im, iż to Ukraina dokonała agresji na Rosję.

Szwecja i Finlandia zbojkotują tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, jeśli udział w niej weźmie Rosja.

The Guardian: siły rosyjskie wznowiły atak na Charków. Mieszkańcy miasta mówili wcześniej o syrenach przeciwlotniczych i odgłosach bombowców nad głowami.

"Ewentualne zorganizowanie negocjacji z Kijowem w Mińsku nie przekreśla realizacji celu rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie" - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Narodowy Bank Ukrainy podjął decyzję o cofnięciu licencji bankowej i likwidacji banków pozostających pod kontrolą Federacji Rosyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał USA do wykorzystania ich wpływu na kraje europejskie, które sprzeciwiają się odcięciu Rosji od systemu SWIFT.

Ukraina chce poprosić Koreę Południową o pomoc w cyberobronie przed atakami Rosji - Reuters.

Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Niedługo finalna decyzja - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

We Lwowie (i w całym obwodzie lwowskim) w godzinach 22-6 będzie obowiązywać tzw. godzina policyjna - Interfax Ukraina.

Władimir Putin w przemówieniu podczas zebrania Rady Bezpieczeństwa Rosji zwrócił się do ukraińskiego wojska i wezwał do przejęcia władzy.

Estonia wyśle ​​na Ukrainę dodatkowe pociski przeciwpancerne Javelin i amunicję przeciwlotniczą.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała, że prace nad zorganizowaniem negocjacji z Kijowem w Mińsku mogą rozpocząć się "w każdej chwili", potrzebna jest gotowość Ukrainy.

Mieszkańcy Charkowa zostali ostrzeżeni, że ​​rosyjskie bombowce lecą do miasta i każdy powinien natychmiast udać się do schronu.

Ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjski helikopter pod Winnicą - trwają poszukiwania pilotów.

Minister spraw zagranicznych Austrii potwierdza, że uzgodniono nowe unijne sankcje, które są wymierzone bezpośrednio w Putina i Ławrowa

Prezydent Litwy wezwał do usunięcia Rosji z G20, Rady Bezpieczeństwa ONZ, odcięcia od systemu SWIFT oraz zakończenia Nord Stream 2

Unia Europejska przygotowuje się do zamrożenia aktywów Władimira Putina i Siergieja Ławrowa. Pomysł ma być częścią nowego pakietu sankcji, który rozważa UE - podał Financial Times, powołując się na trzy źródła zajmujące się tą kwestią.

CT24: Czechy planują zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

Mer Mariupola poinformował, że obrońcy zniszczyli kolumnę 22 rosyjskich czołgów jadących do miasta z Pawlopola.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował, że ukraiński system obrony powietrznej zniszczył kilka rosyjskich rakiet balistycznych i co najmniej dwa samoloty.

Reporterka AP na północy Kijowa:

Interfax donosi, że rosyjskie wojsko poinformowało, że zablokowało Kijów od strony zachodniej i zajęło strategiczne lotnisko Hostomel. Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował również, że zginęło ponad 200 osób z ukraińskich jednostek specjalnych. Informacje nie zostały niezależnie zweryfikowane.

Dmitrij Pieskow: Rosja jest gotowa wysłać do Mińska delegację na negocjacje z Ukrainą.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie dla CNN.

Mateusz Morawiecki polecił przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych.

Morze Czarne: na pokładzie zaatakowanego statku wybuchł pożar. Sprzęt ratowniczy i szalupy ratunkowe uległy zniszczeniu, a załoga opuściła jednostkę tylko w kamizelkach ratunkowych. Załogę tworzą obywatele Federacji Rosyjskiej.

Morze Czarne: jednostka Millennium Spirit pod banderą Mołdawii została zaatakowana przez siły rosyjskie. Nie ma kontaktu z załogą. Według pierwotnych doniesień ucierpieć miał okręt Rumunii.

Papież Franciszek omówił z ambasadorem Rosji w Watykanie możliwość mediacji Stolicy Apostolskiej w rozwiązaniu kryzysu wokół Ukrainy. „Papież odwiedził w piątek ambasadę rosyjską w Watykanie i odbył spotkanie z ambasadorem Aleksandrem Awdiejewem, próbując pośredniczyć w konflikcie” - poinformowali za pośrednictwem serwisu Twitter dziennikarze argentyńskiej agencji informacyjnej Telam. Nie przekazano więcej szczegółów.

W piątek (25.02) Władimir Putin oraz XI Jinping przeprowadzili rozmowę telefoniczną na temat wydarzeń na Ukrainie. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej opowiedział się za rozwiązaniem tego kryzysu na drodze negocjacji. Chińskie władze oficjalnie nie potępiły jednak rosyjskiej agresji.

Prezydent Ukrainy zwrócił się także do ukraińskich żołnierzy. - A teraz chcę zaapelować do Sił Zbrojnych Ukrainy. Stójcie twardo. Jesteś wszystkim, co mamy. Jesteś wszystkim, co chroni nasze państwo - zaapelował.

Zełenski wezwał Europejczyków, aby przybyli do ukraińskich ambasad w ich stolicach i zaoferowali pomoc. - Żądajcie też od swoich rządów, aby Ukraina otrzymywała więcej – więcej pomocy finansowej, więcej pomocy wojskowej. Ponieważ ta pomoc jest pomocą dla was - powiedział.

Wołodymyr Zełenski podziękował zachodnim partnerom za nałożone już sankcje, jednak zaznaczył, że rosyjskie czołgi wciąż strzelają do domów w naszych miastach

Prezydent Zełenski oskarżył społeczność międzynarodową o powolne reagowanie na rosyjską inwazję.

Prezydent Ukrainy wzywa Putina, by zasiadł do negocjacji: "Usiądźmy do stołu negocjacyjnego, aby powstrzymać śmierć ludzi".

Erdogan wzywa NATO do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Ukraiński pilot miał zestrzelić nad Charkowem rosyjski myśliwiec SU-35. Nagranie ukazujące to wydarzenie opublikował na swoim kanale na Telegramie wiceminister infrastruktury Ukrainy.

Potwierdzono, że Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak rakietowy na wojskowe lotnisko w Millerowie (obwód rostowski). Kilka rosyjskich samolotów zostało zniszczonych.

Władze Indii mają szukać sposobu na ustanowienie mechanizmu płatności w rupiach w handlu z Rosją, aby nałożone na nią sankcję nie wpłynęły aż tak negatywnie na stosunki gospodarcze pomiędzy oboma państwami.

We Lwowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Przedstawiciele ukraińskiej armii poinformowali, że ich siły zatrzymały rosyjską ofensywę w rejonie Czernihowa. Zniszczonych miało zostać 20 rosyjskich czołgów i do 15 jednostek sprzętu.

Ministerstwo obrony Ukrainy, za pośrednictwem wpisu na Facebooku, prosi Ukraińców, aby wyszli na ulice z ukraińskimi flagami, kiedy tylko zobaczą tam rosyjskie siły: "Niech wiedzą, że nikt ich tu nie chce, że absolutnie każdy się im oprze. Pokażcie im, że nie są wyzwolicielami, tylko najeźdźcami na cudzej ziemi".

Według tureckiego ministra spraw zagranicznych, tamtejsze władze nie mogą powstrzymać rosyjskich okrętów wojennych w dostępie do Morza Czarnego, przez kontrolowane przez nich cieśniny, ze względu na klauzulę w międzynarodowym pakcie, która umożliwia statkom powrót do ich macierzystej bazy.

Rosyjskie władze planują nałożyć sankcje odwetowe na kraje Zachodu.

Władimir Putin ma się dzisiaj spotkać z Radą Bezpieczeństwa ONZ, a także przeprowadzić kilka rozmów telefonicznych z międzynarodowymi przywódcami.

Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej: Kreml zwrócił uwagę na oświadczenie o gotowości prezydenta Ukrainy do negocjacji w sprawie neutralnego statutu Ukrainy. Przeanalizujmy to, uznamy to raczej za ruch w kierunku pozytywnym.

Jednocześnie Siergiej Ławrow oświadczył, że nie uznaje obecnego rządu Ukrainy za demokratyczny.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, stwierdził, że rosyjskie władze uznają Wołodymyra Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy.

Władze Kijowa poprosiły mieszkańców dzielnicy Obołoń, aby pozostali w domach, by uniknąć "aktywnych operacji wojskowych".

Przedstawiciele rosyjskiego MON twierdzą, że ich siły nie przeprowadziły ataków rakietowych na Kijów. Wydaje się jednak, że są niczym niepodparte twierdzenia, bowiem według danych wywiadowczych wielu państw, Rosjanie przystąpili do ataku na Kijów.

Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow stwierdził, że agresja Rosji na Ukrainę pozwoli Ukraińcom decydować o własnej przyszłości.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan wyraził zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę i powiedział, że trybunał może zająć się tą sprawą.

Reuters: premier Tajwanu Su Tseng-chang potępił akt inwazji na Ukrainę i ogłosił, że wyspa dołączy do innych krajów demokratycznych zapowiadających nałożenie sankcji na Rosję. Surowym kontrolom ma zostać poddany eksport do Federacji Rosyjskiej. Przedstawiciele największego na świecie niezależnego producenta układów scalonych, TSMC, ogłosili, że przedsiębiorstwo podporządkuje się nowym przepisom.

Władze Finlandii przekazały 50 mln dolarów pomocy dla Ukrainy.

Ukraińska armia informuje o rozbiciu rosyjskiej grupy dywersyjnej, która pojawiła się w kijowskiej dzielnicy Obołoń.

Przedstawiciele UEFA poinformowali o przeniesieniu finałowego meczu Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do Paryża.

Szef władz obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj, poinformował, że siły rosyjskie ostrzelały rakietami Grad autobusy kierujące się do obwodu ługańskiego po ewakuujących się stamtąd ludzi.

Rosja odpowiada na brytyjskie sankcje i zakazuje lotów samolotów będących własnością, dzierżawionych lub obsługiwanych przez osoby związane z Wielką Brytanią lub zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, w tym lotów tranzytowych przez Rosję.

Rosyjskie siły są już w Kijowie, w dzielnicy Obołoń - potwierdza MON Ukrainy.

Brytyjski sekretarz obrony podał, że Rosji nie udało się osiągnąć planów założonych na pierwszy dzień, straciła ponad 450 żołnierzy. Wielka Brytania nadal uważa, że Rosja zamierza zaatakować całą Ukrainę, ale Ukraińcy stawiają większy opór niż Rosjanie zakładali.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba określił wcześniej rano atak na Kijów jako „przerażający”, porównując go do ataku nazistowskich Niemiec. "Ukraina pokonała tamto zło, pokona i to".

Siły ukraińskie spodziewają się, że Rosjanie zaatakują dzisiaj Kijów przy pomocy czołgów. Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy przekazał, że może być to najtrudniejszy dzień tej wojny.

Wiceminister ukraińskiego MON stwierdził, że siły rosyjskie mogą dziś wkroczyć na tereny pod Kijowem.

Prezydent Ukrainy poinformował, że rozmawiał w piątek z Andrzejem Dudą. Wołodymyr Zełenski "apeluje do Bukareszteńskiej Dziewiątki o pomoc obronną, sankcje, naciski na agresora".

Wybuchy w Kijowie:

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy przekazał, że żołnierze Ukraińskich Sił Obrony Powietrznej zestrzelili nad Kijowem samolot wroga.

Ukraińcy wysadzili most na rzece Teterew, by utrudnić siłom rosyjskim natarcie na Kijów.

W nocy rosyjskie siły planowały zaatakować Kijów. Przedstawiciele ukraińskiej armii podają, że ich siły udaremniły dwa ataki powietrzne na stolicę Ukrainy.

Amerykańscy urzędnicy stwierdzili w nocy, że siły rosyjskie są około 30 kilometrów od Kijowa.

Kanada zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec Rosji, jak wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej rządu Kanady. „Nowe poprawki nakładają ograniczenia na 31 osób, które są kluczowymi członkami wewnętrznego kręgu prezydenta Putina, jego bliskich i członków rodzin niektórych osób już sankcjonowanych przez Kanadę oraz 27 kluczowych instytucji finansowych”.

Reuters: ONZ ogłosiła, że ​przeznaczy 20 milionów dolarów na zwiększenie operacji humanitarnych na Ukrainie. Pieniądze te wesprą m.in. operacje kryzysowe wzdłuż linii kontaktowej we wschodnim Doniecku i Ługańsku oraz "pomogą w opiece zdrowotnej, schronieniu, żywności i dostępie do wody i urządzeń sanitarnych dla najbardziej narażonych osób dotkniętych konfliktem”.

MON Wielkiej Brytanii opublikowało najnowsze informacje wywiadowcze: siły ukraińskie stawiają opór na wszystkich osiach natarcia Rosji. Ukraińskie Siły Zbrojne wstrzymały natarcie na Czernihów. Walki prawdopodobnie trwają na obrzeżach miasta.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas specjalnego posiedzenia OBWE powiedział, że „wszystkie dowody wskazują, że Rosja zamierza otoczyć Kijów i zagrozić mu”.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern wezwała do bezzwłocznego wycofania sił rosyjskich z Ukrainy. Rozważa również wydalenie rosyjskiego ambasadora.

Premier Australii Scott Morrison zapowiada, że ​​nałożone zostaną dalsze sankcje na Rosję.

Rosjanie również protestują przeciwko atakowi na Ukrainę.

Rząd Ukrainy prosi ochotników z podziemia hakerskiego, aby pomogli chronić infrastrukturę krytyczną i poprowadzili misje cyberszpiegowskie przeciwko rosyjskim wojskom - jak donoszą agencji Reuters osoby zaangażowane w projekt.

Hakerzy z grupy Anonymous wypowiedzieli cyber wojnę rządowi rosyjskiemu. Udało im się wyłączyć "propagandowy portal" Russia Today. Nie działa również strona internetowa Ministerstwa Obrony Rosji.

Psaki: "Stany Zjednoczone są gotowe przyjąć uchodźców uciekających z Ukrainy. Oczekujemy, że większość będzie chciała wyjechać do Europy. Pracujemy również z krajami europejskimi nad potrzebami i możliwościami. Na przykład z Polską, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin obserwujemy rosnący napływ uchodźców”.

Japonia dołącza do krajów, które mają nałożyć sankcje na Rosję. Jak donosi agencja Reuters, premier Fumio Kishida zapowiedział, że te będą miały na celu trzy obszary, w tym instytucje finansowe i eksport sprzętu wojskowego.

Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą walki obronne na obszarze na wschód od Chersonia, a także w obwodach Charkowa i Sumy.

Psaki: "Jesteśmy oburzeni doniesieniami, że rosyjscy żołnierze przetrzymują personel czarnobylskich obiektów jako zakładników. To (...) może podważyć wysiłki służby cywilnej wymagane w celu utrzymania i ochrony obiektów utylizacji odpadów nuklearnych. Jest to poważnie niepokojące.".

Sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki poinformowała dziennikarzy, że istnieją doniesienia, że ​​rosyjscy żołnierze przetrzymują personel ukraiński w Czarnobylu jako zakładników.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest zniechęcony po rozmowie z zachodnimi przywódcami. "Nie widzę nikogo, kto by walczył u boku Ukrainy"

Najnowszy bilans ofiar konfliktu: 137 Ukraińców zginęło, 316 zostało rannych.

Zełenski: "Bardzo proszę mieszkańców Kijowa: uważajcie, przestrzegajcie godziny policyjnej."

Wołodymyr Zełenski: "Grupy dywersyjne wkroczyły do ​​Kijowa. Według naszych informacji wróg zidentyfikował mnie jako cel numer jeden. Moja rodzina jest celem numer dwa. Chcą zniszczyć Ukrainę politycznie, niszcząc głowę państwa”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że "wszystkie dowody sugerują, że Rosja zamierza otoczyć i zagrozić Kijowowi"- donosi CNN. "Uważamy, że Moskwa opracowała plany szeroko zakrojonych naruszeń praw człowieka (...) wobec narodu ukraińskiego"

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ma ustalić kolejność i ilość powołań poborowych i rezerwistów oraz pojazdów w okresie mobilizacji.

„Mobilizację należy przeprowadzić na terenie Winnicy, Wołynia, Dniepropietrowska, Doniecka, Żytomierza, Zakarpacia, Zaporoża, Iwano-Frankiwska, Kijowa, Kirowohradu.". Obejmuje ona również "Ługańsk, Lwów, Mikołajów, Odessę, Połtawę, Równe, Sumy, Tarnopol, Charków, Chersoń, Czerniowce, regiony Czernihów, miasto Kijów"- możemy przeczytać w dekrecie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji.

​​W czwartek do Mołdawii przybyło ponad 4200 uchodźców z Ukrainy. Część z nich zamierza udać się dalej, do krajów Unii Europejskiej, a ponad sto osób oficjalnie złożyło wniosek o azyl w tym kraju.

Rząd Mołdawii w związku z sytuacją na Ukrainie ogłosił stan wyjątkowy w kraju na okres 60 dni, począwszy od 24 lutego. Ma się on wiązać m.in.: z zakazem organizowania masowych protestów i demonstracji, specjalnym reżimem dla mediów, powstrzymywaniem rozpowszechniania fałszywych wiadomości czy też prawem rządu do wydalania „niepożądanych osób” z kraju.

Jak donosi agencja informacyjna AFP, w wyniku antywojennych protestów tysiące osób zgromadziło się w pobliżu Placu Puszkina w centrum Moskwy, a blisko 1000 w Sankt Petersburgu. W sumie aresztowano już ponad 1700 manifestantów.

ONZ poinformowała, że około 100 000 osób opuściło swoje domy z powodu inwazji. Kilka tysięcy udało się poza granice Ukrainy.

Mężczyźni w wieku 18-60 lat nie będą mogli opuścić Ukrainy. Taka zasada będzie obowiązywać przez cały okres stanu wojennego - poinformowała ukraińska Państwowa Straż Graniczna.

Przywódcy państw UE zgodzili się na wprowadzenie kolejnej rundy sankcji przeciwko rosyjskiemu sektorowi finansowemu, energetycznemu i transportowemu, jak również na wprowadzenie kontroli eksportu. "Rada Europejska zgadza się dziś na dalsze środki restrykcyjne, które nałożą na Rosję ogromne i poważne konsekwencje za jej działania" - czytamy w oświadczeniu 27 przywódców państw UE, którzy spotykają się obecnie w Brukseli. Sankcje obejmą również większą liczbę Rosjan, którzy zostaną wpisani na czarną listę.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadzili "poważną i szczerą" wymianę poglądów na temat sytuacji wokół Ukrainy, poinformowali przedstawiciele służby prasowej Kremla. "Władimir Putin przedstawił wyczerpujące wyjaśnienie przyczyn i okoliczności podjęcia decyzji o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej" - przekazano w oświadczeniu.

Niepewna sytuacja na lotnisku Gostomel. Doradca ukraińskiego biura prezydenckiego, który powiedział, że siły ukraińskie odzyskały lotnisko, twierdzi teraz, że walki trwają, donoszą dziennikarze agencji Reuters.

Przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ogłosili sankcje wobec Rosji w związku z wydarzeniami na Ukrainie, w tym zakaz przechowywania przez Rosjan w brytyjskich bankach więcej niż 50 tys. funtów.

Miasto Mariupol znajduje się pod ciężkim ostrzałem, z doniesieniami o setkach eksplozji. Miasto jest jednym z największych ukraińskich portów nad Morzem Azowskim. Zajęcie Mariupola pomogłoby Rosji zabezpieczyć bezpośrednią drogę lądową na Krym, informują dziennikarze Kyiv Post.

Joe Biden powiedział, że partnerzy USA w Europie są na razie przeciwni odłączeniu Rosji od systemu SWIFT, ale kwestia ta jest zawsze aktualna. - "Zawsze istnieje taka możliwość, ale w tej chwili Europa nie chce się na to zgodzić" - powiedział prezydent dziennikarzom.

Przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia przekazali, że na chwilę obecną zginęło 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych

Prezydent Biden powiedział, że nie wyklucza możliwości nałożenia sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina. Nie odpowiedział jednak na pytanie reportera, dlaczego te sankcje nie zostaną nałożone dzisiaj. Biden powiedział również, przemawiając w Białym Domu, że nie będzie prowadził rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poproszony o scharakteryzowanie stosunków amerykańsko-rosyjskich, powiedział, że "w tej chwili możemy powiedzieć, że są one całkowicie zerwane".

Funkcjonariusze moskiewskiej policji zatrzymali 600 uczestników nielegalnej demonstracji w centrum stolicy, poinformowali przedstawiciele służby prasowej Głównego Zarządu MSW Rosji w Moskwie.

Prezydent USA Joe Biden przekazał, że zarządził "potężne" nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą 4 kolejne banki, w tym VTB. Prezydent poinformował również, że USA i ich sojusznicy ograniczą Rosji możliwość prowadzenia interesów w dolarach, euro, funtach i jenach. Ponadto, USA i państwa Europy pozbawią największe rosyjskie firmy państwowe możliwości otrzymywania pieniędzy od inwestorów z tych krajów.

Burmistrz Charkowa Igor Terekhov przekazał, że władze otrzymują ciągłe ostrzeżenia od przedstawicieli wojska o możliwych atakach artyleryjskich, dlatego wystosowano prośbę do mieszkańców, by nie zostawali na noc w swoich mieszkaniach, tylko zeszli do schronów i metra.

Prezydent Czech, Miloš Zeman, podczas telewizyjnego wystąpienia jednoznacznie potępił inwazję Rosji na Ukrainę. Wypowiedź zaskoczyła jego krytyków, gdyż do tej pory Zeman uchodził za sprzymierzeńca prezydenta Putina. Wezwał do wprowadzenia szeroko zakrojonych sankcji, w tym wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.

Przedstawiciele Gwardii Narodowej Ukrainy informują, że na ten moment sytuacja w Kijowie pozostaje pod całkowitą kontrolą i nie należy popadać w panikę.

Według NBC, Bidenowi przedstawiono plany cyberataków, które mogłyby zakłócić Rosji przeprowadzanie inwazji. Broń cybernetyczna na skalę, jakiej nigdy nie rozważano. Nie podjęto jednak żadnych ostatecznych decyzji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, na mocy którego we wszystkich obwodach Ukrainy tworzone są administracje wojskowe.

Prezydent Joe Biden przekazał, że rozmawiał z przywódcami grupy G7 i wspólnie zgodzili się wysunąć "niszczące pakiety sankcji" skierowane przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Przedstawiciele Federalnej Służby Bezpieczeństwa ostrzegli przed możliwymi cyberatakmi wymierzonymi w rosyjskie zasoby informacyjne.

Ukraińska armia oficjalnie potwierdziła, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad lotniskiem w Hostomelu, które znajduje się zaledwie 10 kilometrów od Kijowa.

Nagranie ukazujące rosyjskie pojazdy pancerne w ZONIE.

Doradca szefa elektrowni jądrowej w Czarnobylu poinformował, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad tym obiektem: „Po zaciętej walce nasza kontrola nad obiektem w Czarnobylu została utracona. Stan byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu, obiektów izolacyjnych i składowisk odpadów jądrowych jest nieznany”.

Brytyjski premier dodał, że podobne sankcje finansowe zostaną nałożone na Białoruś za jej rolę w ataku na Ukrainę.

Boris Johnson stwierdził, że istnieje możliwość odcięcia Rosji od systemu SWIFT i „nic nie leży poza stołem”.

Boris Johnson ogłosił brytyjskie sankcje przeciwko Rosji. Obejmą one ponad 100 nowych osób lub podmiotów. Dostęp rosyjskich banków do rynków finansowych zostaje zablokowany. Linie lotnicze Aeroflot otrzymają zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik MON Rosji poinformował, że strona rosyjska rozmieściło wojska powietrznodesantowe, aby dotrzeć do Chersonia. Dodał, że od początku ataku siły agresora zestrzeliły cztery samoloty Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przedstawiciele brytyjskiego wywiadu poinformowali, że według ich danych rosyjskie wojska stacjonujące na Białorusi zbliżają się do Kijowa.

Władimir Putin stwierdził, że zagraniczni partnerzy Rosji nie powinni wypychać jej ze światowego systemu gospodarczego. „Nie zaszkodzimy światowemu systemowi gospodarczemu, w którym sami jesteśmy. Wydaje mi się, że nasi partnerzy powinni to zrozumieć, a nie stawiać sobie za zadanie wypychania nas z tego systemu” - powiedział.

Reporterka The Guardian poinformowała, że zabłąkany rosyjski pocisk uderzył w należący do Turcji statek, który stacjonował u wybrzeży Odessy. Nikt nie ucierpiał.

Szef MSZ Ukrainy: "Wszyscy, którzy teraz wątpią, czy Rosję należy odciąć od SWIFT, muszą zrozumieć, że krew niewinnych ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci też będzie na ich rękach".

Brytyjscy dziennikarze śledczy z portalu Bellingcat, powołując się na źródła w ukraińskim rządzie, poinformowali, że z Pskowa wystartowało 18 rosyjskich samolotów transportowych, które w ciągu godziny mają pojawić się nad Kijowiem. Póki co są to niepotwierdzone informacje.

Władimir Putin stwierdził, że działania Rosji na Ukrainie są koniecznym i wymuszonym środkiem.

Zatrzymano dziesiątki uczestników antywojennych zgromadzeń w Moskwie i Petersburgu.

Ukraińska armia informuje, że trwa szturm sił rosyjskich na Wężową Wyspę leżącą na Morzu Czarnym. Siły ukraińskie cały czas się bronią.

W trakcie godziny policyjnej w mieście transport publiczny nie będzie działał, ale stacje metra będą dostępne jako schrony przez całą dobę - poinformował mer Kijowa Witalij Kłyczko.

Ukraińskie władze oficjalnie potwierdziły, że utraciły część obwodu chersońskiego.

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow nie potwierdza doniesień o ataku DDoS na strony Kremla.

Nie działają niektóre strony internetowe rządu rosyjskiego.

W wyniku ostrzału w obwodzie chersońskim zginęło 13 osób, w tym 2 dzieci i 9 żołnierzy. Pojawiły się również informacje, że wojska rosyjskie zajęły miasto Oleshka i przekroczyły Dniepr.

Defense One: Amerykanie uważają, że to dopiero początkowa faza rosyjskiej inwazji, a Putin nie wysłał jeszcze do ataku wszystkich żołnierzy zgromadzonych wokół Ukrainy.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegają przed "katastrofą humanitarną" oraz wyrażają zaniepokojenie "bezpieczeństwem, zdrowiem i dobrostanem wszystkich cywilów dotkniętych kryzysem w kraju i być może poza nim.".

Czechy zaprzestaną wydawania wiz Rosjanom, z wyjątkiem osób zajmujących się sprawami humanitarnymi.

Czechy są gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy - poinformował kanał telewizyjny ČT24, powołując się na ministra spraw wewnętrznych Vita Rakusana. Choć nie podał dokładnej liczby, to mowa jest o "tysiącach osób". Dodał też, że obywatele Ukrainy przebywający w Czechach mogą liczyć na przedłużenie zezwoleń na pobyt.

Brama konsulatu Rosji w Monachium została ochlapana czerwoną farbą.

W Kijowie wprowadzona zostaje godzina policyjna, między 22:00 a 7:00.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss spotkała się z ambasadorem Rosji Andreyem Kelinem. Spotkanie określono mianem "burzliwego".

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja zawsze będzie gotowa do dialogu. "Niestety, nasi zachodni przyjaciele nie przestrzegają prawa międzynarodowego, próbując je zniszczyć i promować to, co nazywają porządkiem opartym na zasadach”.

Wołodymyr Zełenski: "Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć Strefę Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Nasi obrońcy oddają życie, aby ta tragedia 1986 roku się nie powtórzyła. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie.".

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez wygłosił przemówienie, w którym wezwał Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie i cofnięcia uznania przez Moskwę kontrolowanych przez Rosję terytoriów w Ługańsku i Doniecku.

Agencja Reuters, powołując się na unijne źródła informuje, że jest mało prawdopodobne, by na tym etapie zdecydowano się w ramach sankcji na odcięcie Rosji od systemu SWIFT.

MSW Ukrainy poinformowało, że rosyjscy żołnierze wkroczyli na teren strefy wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

MSZ Łotwy poinformowało, że zawiesza wydawanie wiz obywatelom Rosji, z wyjątkiem spraw związanych ze szczególnymi przypadkami humanitarnymi.

Rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej powiedziała, że jej władze zareagują na zachodnie sankcje tak, jak wymaga tego sytuacja, kierując się własnymi interesami.

Prezydent Turcji stwierdził, że rosyjski atak to naruszenie prawa międzynarodowego, a także "ciężki cios dla regionalnego pokoju, harmonii i stabilności".

Korespondent CNN informuje, że rosyjskie siły przejęły lotnisko Kijów-Hostomel na przedmieściach Kijowa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA w celu omówienia wydarzeń na Ukrainie.

Ukraińska armia informuje o ostrzale jednostki wojskowej w okolicach Odessy. Zginęło 22 wojskowych.

W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy proszeni są o udanie się do schronów.

Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej, Pawło Kyrylenko, za pośrednictwem wpisu na Facebooku, poinformował, że pociski wystrzelone przez siły rosyjskie trafiły w szpital znajdujący się z mieście Wuhłedar na wschodzie Ukrainy. Zginęło 4 cywilów, 10 zostało rannych.

Rzecznik rosyjskiego MON przekazał, że siły rosyjskie zniszczyły do tej pory 74 obiekty infrastruktury wojskowej na Ukrainie, w tym 11 lotnisk i bazę morską.

Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy przekazali, że w trakcie trwającej bitwy o miasto Szczastia na wschodzie Ukrainy, siły ukraińskie pojmały rosyjskich jeńców.

Według ukraińskich mediów z terytorium Białorusi miały zostać wystrzelone cztery rakiety balistyczne w kierunku południowo-zachodnim.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że rosyjska operacja na Ukrainie nie jest początkiem wojny, ale próbą zapobieżenia wojnie światowej.

Premier Mateusz Morawiecki: razem z naszymi sojusznikami i wolnym światem przywrócimy niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy. Niech żyje niepodległa Ukraina!

Premier do Ukraińców mieszkających w Polsce, a także tych, którzy "prawdopodobnie do Polski przybędą": szanowni państwo, nie zostawimy Was w potrzebie.

Mateusz Morawiecki: jesteśmy w fazie rozmów, aby wypracować najdalej idące sankcje wobec Rosji.

Przedstawiciele MSZ Ukrainy wzywają, by inne kraje również zerwały stosunki dyplomatyczne z Rosją i pokazały, że stoją po stronie Ukrainy, a także "kategorycznie odrzucają najbardziej rażący akt agresji w Europie od czasów II wojny światowe".

Premier: Władimir Putin chce złamać Europę terrorem.

Premier: "Dzisiaj Polska jest krajem w pełni bezpiecznym".

Premier: "Dzisiaj Ukraina walczy o wolność całej Europy".

Premier Mateusz Morawiecki: 24 lutego przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę.

W Sejmie RP odczytano specjalną uchwałę, w której wyrażono wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim. Polscy parlamentarzyści wezwali także społeczność międzynarodową do jednoznacznego potępienia rosyjskiej agresji i nałożenia na Rosję dotkliwych sankcji.

Mer Kijowa ogłosił, że przy wjazdach do Kijowa budowane są konstrukcje obronne. Witalij Kliczko zaapelował także do Ukraińców, aby nie rozpowszechniali informacji o ruchach wojsk.

Służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy poinformowała, że otwarto specjalny rachunek bankowy, na którym mają być zbierane fundusze na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaapelowano o wsparcie dla ukraińskiej armii.

Niezależny białoruski portal informacyjny opublikował nagranie, które ma ukazywać bitwę powietrzną niedaleko Kijowa.

Przedstawiciele ukraińskich służb podali, że w obwodzie kijowskim zestrzelono samolot ukraińskich sił zbrojnych. Zginęło 5 osób.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, nad którym widać jeden ze zniszczonych rosyjskich helikopterów, które atakowały cele w ukraińskiej miejscowości Hostomel. Armia Ukrainy twierdzi, że obronie przeciwlotniczej udało się zniszczyć trzy rosyjskie maszyny.

Dmitrij Pieskow: "Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy w sprawie neutralnego statusu tego kraju i odmowy umieszczenia broni na jej terytorium".

Dmitrij Pieskow: "Ukraina powinna być wyzwolona, ​​oczyszczona z nazistów, pronazistowskich ludzi i ideologii".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że celem ataku rosyjskich sił jest demilitaryzacja Ukrainy, nie ma mowy o okupacji.

BBC informuje, że nad siedzibą ukraińskich służb wywiadowczych w centrum Kijowa unosi się czarny dym.

„Wszyscy musimy teraz przeciwstawić się rosyjskiej inwazji. Chcemy, abyście usłyszeli, że nigdy nie zgodzimy się na przejęcie Ukrainy przez Rosję” - powiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak siły rosyjskie z pomocą helikopterów ostrzeliwują ukraińskie przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego Antonow, które znajduje się w podkijowskiej miejscowości Hostomel.

Przedstawiciele Państwowej Straży Granicznej Ukrainy za pośrednictwem wpisu na Facebooku poinformowali, że rosyjskie siły przekroczyły granicę Ukrainy w obwodzie kijowskim. Funkcjonariusze straży granicznej oraz ukraińscy żołnierze przystąpili do walki.

Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmocnią wschodnią flankę dodatkowymi żołnierzami, siłami lotniczymi oraz morskimi.

Według korespondenta BBC pojawiły się doniesienia, rzekomo potwierdzone przez ukraińskiego urzędnika, jakoby ​​rosyjskie czołgi wjechały do Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Jest to jednak niepotwierdzona informacja, którą trzeba traktować z odpowiednim dystansem.

Kułeba poinformował także, że "ukraińska obrona nie padła. Armia ukraińska walczy. Ukraina stoi obiema nogami na ziemi i nadal się broni".

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, za pośrednictwem Twittera: "Nie, to nie jest inwazja Rosji tylko na wschodnią Ukrainę, ale atak na pełną skalę z kilku kierunków"

Prezydent Ukrainy miał przedłożyć tamtejszemu parlamentowi projekt ustawy o powszechnej mobilizacji.

"Już wtedy (przed rozpoczęciem ataku - przyp. red.) otrzymałem wstępną informację, że w Polsce i na Litwie tworzone są grupy, które w momencie wybuchu konfliktu z Ukrainą, miałyby przejść przez Białoruś drogą powietrzną i uderzyć w plecy na grupę rosyjską. Wtedy ostrzegałem ich - nie będziemy zdrajcami i nie pozwolimy wam strzelać do Rosjan w plecy " - przekazał Łukaszenka.

Prezydent Białorusi twierdzi, że podjął decyzję o zabezpieczeniu tylnych pozycji rosyjskich sił, które uderzyły na Ukrainę.

Ukraińska armia: do tej pory zniszczono co najmniej 6 samolotów, 2 helikoptery i kilkadziesiąt wrogich pojazdów opancerzonych

Przedstawiciele ukraińskiego wojska twierdzą, że miasta Mariupol i Szczęście wróciły pod pełną kontrolę sił ukraińskich.

Ukraińska armia: ciężkie walki toczą się w okolicach Charkowa. Na tamtejszej obwodnicy miały spłonąć 4 rosyjskie czołgi.

Ukraińska armia przekazała najnowsze informacje. Siły rosyjskie miały zostać zatrzymane w okolicach miasta Czernihów, na północy kraju.

Wołodymyr Zełenski: „Wojsko i solidarność narodowa są dziś ostoją ukraińskiej państwowości. Ale wierzę, że nie tylko. Już rozdajemy broń i damy ją w obronie naszej ziemi wszystkim chętnym, wszystkim zdolnym bronić naszej suwerenności"

Wołodymyr Zełenski prosi, aby wszyscy, którzy mają doświadczenie wojskowe, dołączyli do obrony Ukrainy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych angażuje weteranów w obronę państwa.

Przedstawiciele biura prezydenta Ukrainy poinformowali, że w wyniku dotychczasowych starć zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a kilkadziesiąt zostało rannych.

„Dane rozpoznawcze pokazują, że poszczególne jednostki i żołnierze sił zbrojnych Ukrainy masowo opuszczają swoje pozycje, porzucając broń” - utrzymuje rzecznik rosyjskiego MON. Tym doniesieniom zaprzeczają jednak przedstawiciele ukraińskiej armii, którzy twierdzą, że ich żołnierze stawiają opór siłom rosyjskim.

Według rzecznika Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej „linia frontu wielowarstwowej, dobrze wyposażonej obrony Sił Zbrojnych Ukrainy została przełamana”.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej oświadczył, że siły samozwańczych republik Donbasu, wspierane przez rosyjskie wojsko, przeszły do kontrofensywy.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej zapewnił, że rosyjskie siły nie używają rakiet, samolotów bojowych oraz artylerii przeciwko ludności cywilnej. Celem rosyjskiego wojska mają być jedynie obiekty infrastruktury wojskowej. „Nic nie zagraża ludności cywilnej” – podkreślił. Wcześniejsze doniesienia strony ukraińskiej wskazują jednak, że w wyniku ostrzałów ucierpieli także cywile.

Funkcjonariusze ukraińskiej policji proszą obywateli o zgłaszanie osób, które wydają się podejrzane. W szczególności Ukraińcy zwracać powinni uwagę na osoby z czerwonymi elementami na odzieży. W tym celu utworzono specjalną linię alarmową.

Prezydent Zełenski przekazał, że Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską.

Aleksander Łukaszenka zaproponował przeprowadzenie rozmów ukraińsko-rosyjskich w Mińsku. Jednocześnie stwierdził, że strona ukraińska przegrywa i władze w Kijowie powinny zgodzić się na ustępstwa, których domaga się Władimir Putin.

Ukraińskie media donoszą, że Rosjanie przy pomocy artylerii ostrzelali dzielnicę mieszkalną w mieście Czuhujiw, które leży w obwodzie charkowskim.

Przedstawiciele armii Ukrainy poinformowali, że Rosjanie domagają się kapitulacji ukraińskich strażników granicznych, którzy stacjonują na Wężowej Wyspie leżącej na Morzu Czarnym,

Bank Narodowy Ukrainy ustalił limit w wypłatach gotówki. Będzie on wynosił 100 tys. ukraińskich hrywien dziennie. Nie wprowadzono dotyczących płatności bezgotówkowych.

Władze Litwy oraz Mołdawii zamierzają wprowadzić stan wyjątkowy w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Przedstawiciele ukraińskich władz poinformowali, że ich siły są gotowe "do ewakuacji mieszkańców miast wzdłuż linii demarkacyjnej". Z obwodów ługańskiego i donieckiego odjadą pociągi ewakuacyjne, z kolei z Odessy, która została zaatakowana przez Rosjan, odlecieć ma samolot z ewakuowanymi.

Aleksander Łukaszenka, zaprzeczył udziałowi białoruskich wojsk w rosyjskiej inwazji. Wcześniejsze doniesienia wskazują jednak na to, że wojska Federacji Rosyjskiej wkroczyły na Ukrainę również z terytorium Białorusi.

Minister Obrony Ukrainy wezwał wszystkich, którzy są gotowi do walki i potrafią trzymać broń w ręku, aby wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodzie kijowskim miało dojść do ostrzału jednego z obiektów ukraińskiej straży granicznej. Prawdopodobnie przy użyciu broni rakietowej.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy ostrzegł, że na ulicach ukraińskich miast mogą pojawić się dywersanci w wojskowych mundurach z czerwonymi opaskami.

Przedstawiciele armii poinformowali, że ukraińscy żołnierze przejęli miasto Szczastia w obwodzie ługańskim, które wcześniej miało zostać zaatakowane przez Rosjan.

Relację opracowali: Zuzanna Ptaszyńska, Karol Gąsienica, Magda Jakubowska, Marcin Janik, Karol Truszkowski, Karolina Koźlak

Źródło: Ukraińska Prawda, Interfax, Associated Press, CNN, The Guardian, Reuters, PAP
Karol Gąsienica – Poinformowani.pl

Karol Gąsienica

Jeden z szefów portalu Poinformowani.pl. Szczególnie interesuję się polityką oraz stosunkami międzynarodowymi i właśnie w tym obszarze tematycznym skupiają się publikowane przeze mnie informacje.