Eskalacja na linii Strefa Gazy-Izrael - relacja
Israel Defense Forces/Flickr

Eskalacja na linii Strefa Gazy-Izrael - relacja

  • Dodał: Łukasz Bok
  • Data publikacji: 20.07.2018, 17:07
Relacja na żywo

Tym samym kończymy obecną relację na żywo. Wrócimy do tematu jeśli tylko pojawi się coś istotnego. Dziękujemy, że byliście z nami!

Rzecznik Hamasu: dzięki staraniom Egiptu i ONZ osiągnęliśmy zawieszenie broni.

IDF podał, że zaatakował łącznie 60 celów w Strefie Gazy.

Według Al-Jazeery, frakcje w Gazie zgodziły się na zawieszenie broni.

Wygląda na to, że póki co zawieszenie broni funkcjonuje.

Brak doniesień o izraelskich nalotach od kilkunastu minut.

Egipt i inni międzynarodowi mediatorzy osiągnęli porozumienie pomiędzy Izraelem a Hamasem. Istnieją jednak tarcia wewnątrz Hamasu, część frakcji domaga się odwetu.

W rejonie wybiła północ. W przeciągu najbliższych minut okaże się czy zawieszenie broni faktycznie obowiązuje.

Pod koniec najnowszego oświadczenia IDF, w którym podsumowywane są ostatnie naloty czytamy, iż ataki są w toku. A według niektórych raportów zawieszenie broni miałoby wejść w życie o północy, czyli o 23 czasu polskiego. Wydaje się, że jest to na ten moment wątpliwe.

Palestyński Islamski Dżihad: mamy prawo do obrony i reagowania na terrorystyczną agresję okupanta.

Turcja, Katar i Egipt miały ostrzec Hamas, iż Izrael jest już gotowy do wielkiej interwencji militarnej w Strefie. Stąd powściągliwość Palestyńczyków w ewentualnym odwecie.

Coraz więcej doniesień o zawieszeniu broni, jakie miałoby wejść w życie w nocy. Są to jednak informacje nieoficjalne, żadna ze stron nie odniosła się do tych rewelacji.

Palestyński Islamski Dżihad: eskalacja jest wyraźnym naruszeniem wysiłków podejmowanych w ubiegłym tygodniu przez Egipt.

Lista zaatakowanych przez IDF celów wzrosła do 25.

Również Katar ma naciskać na uspokojenie sytuacji w regionie.

Istnieją doniesienia o wzmożonych wysiłkach Egiptu do powstrzymania eskalacji na linii Gaza-Izrael.

Lokalni komentatorzy zauważają, że wszystkie pociski wystrzelone z Gazy na Izrael w dzisiejszym dniu są dziełem mniejszych frakcji. Główne siły w Strefie jeszcze nie odpowiedziały.

Trwa dodatkowa rozmowa premiera Netanjahu z ministrem obrony Liebermanem.

To pierwszy zabity izraelski żołnierz od czasu operacji w 2014 roku.

Zmarł izraelski żołnierz postrzelony kilka godzin temu przez palestyńskiego snajpera.

Pojawiło się również oświadczenie IDF: zaatakowaliśmy 15 militarnych celów Hamasu w tym magazyny, obiekty szkoleniowe, punkty obserwacyjne czy pomieszczenia dowodzenia. Dalsze ataki są w toku.

Jest oświadczenie Hamasu: trwająca agresja okupanta przynosi eskalację. Wróg poniesie konsekwencje. Mamy prawo do obrony. Zrobimy to bez względu na konsekwencje i ofiary.

IDF kontynuuje naloty. Ze strony Strefy Gazy cisza.

Rzecznik IDF grozi liderowi Hamasu, zwraca się do niego słowami "nie ma immunitetu dla osób zaangażowanych w terroryzm".

IDF kompletnie zniszczyło siedzibę batalionu Zeitoun (Hamasu).

Zdjęcie z omawianego wcześniej spotkania premiera z dowództwem armii. Trwa wyczekiwanie na ruch Hamasu.

Niebo nad Strefą Gazy...

Nalot na budynek należący do Hamasu w centralnej Gazie.

Tymczasem kolejny izraelski nalot na Al-Bureij. Uderzono w cele brygady Qassam.

Poniższa wiadomość została potwierdzona. Piłka jest obecnie po stronie Hamasu, jeśli nie wystrzelą rakiet - konfliktu na większą skalę można jeszcze uniknąć. Tak odbierają to Izraelczycy i taki sygnał wysyłają Hamasowi.

Najbliższe godziny będą decydujące. Jeśli Hamas ponownie wystrzeli rakiety na Izrael, to prawdopodobnie dojdzie do operacji na pełną skalę. Jeśli nie, istnieje szansa na złagodzenie. To informacje płynące ze źródeł MON Izraela.

Wideo z izraelskich nalotów na Khan Younis kilkanaście minut temu.

Wciąż nie ma informacji o zakończeniu spotkania dowództwa izraelskiej armii z premierem Netanjahu. Omawiane są dalsze kroki ws. Gazy.

Izrael kontynuuje serię nalotów na cele w okolicach Khan Younis.

Łącznie wystrzelono trzy rakiety, dwie przechwyciła Żelazna Kopuła, jedna eksplodowała w otwartej przestrzeni. To pierwszy dziś przypadek wystrzelenia rakiety z Gazy na cywilne tereny w Izraelu.

Tak Żelazna Kopuła przechwyciła rakietę wystrzeloną z Gazy 22 minuty temu.

Kolejne naloty, głównie w okolicach Khan Younis.

Kolejne naloty na Strefę Gazy.

Przechwycono przynajmniej jedną rakietę wystrzeloną z Gazy.

Alarm rakietowy w Alumim i Nahal Oz

W Hamasie padł rozkaz użycia tuneli prowadzących do Izraela, jeśli Strefa Gazy zostanie najbliższej nocy zaatakowana (nie sprecyzowano czy chodzi o atak lądowy) - media.

Wystrzelono moździerze na izraelski patrol graniczny niedaleko Nahal Oz.

Potwierdzono oficjalnie, iż w Tel-Awiwie trwa spotkanie ws. Gazy dowództwa armii z oficjelami rządowymi z premierem Netanjahu na czele.

Kolejne naloty na Strefę Gazy.

PILNE: Izrael oficjalnie zapowiada serię nalotów na wielką skalę.

Rzecznik IDF oskarżył Hamas o dzisiejszą eskalację i zapowiedział, iż Izrael odpowie w odpowiedni sposób

Izrael przeprowadził kilka kolejnych nalotów na cele w Strefie Gazy.

Podjęto decyzję o nalotach na szeroką skalę, które mają odbyć się w najbliższych godzinach - to nieoficjalne informacje jakie wyciekają ze spotkania oficjeli.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia: 4 zabitych w dzisiejszych izraelskich ostrzałach Strefy Gazy.

Najważniejsi urzędnicy rządowi i wojskowi są na konsultacjach w budynku Ministerstwa Obrony w Tel-Awiwie. Może zapaść decyzja o nowej operacji militarnej w Gazie.

Urzędnik IDF w izraelskim kanale 10: przed dzisiejszymi wydarzeniami myśleliśmy, że udało się zatrzymać eskalację, ale teraz jesteśmy już w innym miejscu. Decyzje zostaną podjęte.

Premier Netanjahu w drodze do Ministerstwa Obrony w Tel-Awiwie, gdzie ma skonsultować kolejne kroki wobec Hamasu (izraelskie media).

IDF zaatakowało łącznie 8 celów w Strefie Gazy (komunikat oficjalny).

Szef Sztabu IDF przybył do siedziby w Tel-Awiwie, gdzie odbędzie się ocena trwających wydarzeń.

Ostatnie i obecne wymiany ognia trwają tylko w okolicy ogrodzeń granicznych. Izrael ostrzega jednak, iż nie można wykluczyć w najbliższym czasie ataków rakietowych. Zwłaszcza, iż po stronie palestyńskiej odnotowano dość spore straty.

Wybuchy w miejscowości Karni, na wschód od miasta Gaza.

Al Jazeera: atak izraelskiego lotnictwa na jeden z samochodów niedaleko Khan Younis, wszystkie osoby, które były wewnątrz są krytycznie ranne.

Według nieoficjalnych informacji - postrzelony przez palestyńskiego snajpera izraelski żołnierz jest w stanie krytycznym.

Hamas i Islamski Dżihad w obawie przed nalotami ewakuuje swoje budynki i posterunki.

Według Al-Jazeery liczba zabitych Palestyńczyków w izraelskich nalotach wzrosła do 8.

Moździerz wystrzelony na pozycje izraelskiego wojska niedaleko Nahal Oz.

Kolejny izraelski nalot niedaleko Rafah.

Eksplozja ładunku wybuchowego niedaleko izraelskich sił na granicy.

Izraelskie władze proszą mieszkańców południa kraju o pozostanie w bliskości schronów.

Piątek miał być dniem, kiedy to Hamasowi miało skończyć się izraelskie ultimatum, o którym informowały lokalne media. Po chwilowym spokoju doszło jednak do kolejnej poważnej eskalacji. Zbieramy dla Was najnowsze informacje.

 

Według izraelskich mediów, Hamas miał do piątku powstrzymać wszystkie "akty agresji", w tym wypuszczanie balonów i latawców zapalających. Początkowo tak było, na południowy Izrael poleciało zdecydowanie mniej tych urządzeń, zaledwie kilka.

 

Po południu doszło do pogrzebu jednego z członków Hamasu, który zginął we wczorajszym ostrzale izraelskiej armii. Zapowiedziano na nim pomszczenie jego śmierci. Następnie przy ogrodzeniu granicznym doszło do kolejnych, tradycyjnych już piątkowych protestów Palestyńczyków. Na palestyńskie kamienie i koktajle Mołotowa IDF odpowiedział gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

 

Do największej eskalacji doszło jednak po godzinie 16 czasu polskiego, kiedy to snajper ciężko ranił izraelskiego żołnierza. W odwecie IDF przeprowadził naloty i ostrzały artyleryjskie. Zginęło co najmniej trzech Palestyńczyków, wielu zostało rannych. Odnotowano kilka innych wymian ognia. 

 

Kontynuacja tematu w powyższej relacji na żywo.

Łukasz Bok

Redaktor naczelny Poinformowani.pl, twórca "KiKŚ Konflikty i katastrofy światowe", prywatnie fan sportu i podróży.