Bruksela: szczyt NATO zakończony
NATO

Bruksela: szczyt NATO zakończony

  • Data publikacji: 10.07.2018, 23:35

W środę oraz czwartek odbędzie się szczyt NATO, w którym wezmą udział liderzy państw członkowskich. Na pierwszym planie tego spotkania będzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który głośno wzywa pozostałe państwa do zwiększenia wydatków na obronność. Zgodnie z wymogami, kraje zrzeszone w pakcie mają wydawać na ten cel 2% PKB, lecz zdecydowana większość z nich tego nie robi.

 

 

Relacja na żywo

Macedonia została oficjalnie zaproszona przez NATO do rozmów akcesyjnych. W oficjalnych oświadczeniach Paktu pada sformułowanie "rząd w Skopje" zamiast Macedonia. Ma to związek z konfliktem o tę nazwę między Grekami a Macedończykami.

Macron odnosił się do słów Trumpa z wcześniejszej konferencji prasowej na której prezydent USA powiedział, że prawdopodobnie mógłby opuścić NATO bez zgody Kongresu, natomiast nie jest to w tej chwili potrzebne.

Emmanuel Macron: "Prezydent Trump nigdy ani publicznie, ani prywatnie nie groził opuszczeniem NATO". Ponadto prezydent Francji potwierdził, że celem krajów członkowskich jest zwiększenie wydatków na obronność do 2% PKB, zaprzeczył więc doniesieniom o zwiększeniu tego celu do 4%.

Seria tweetów prezydenta Andrzeja Dudy, zapowiedział między innymi wizytę w Waszyngtonie oraz wyjawił czego dotyczyły rozmowy z Donaldem Trumpem.

"NATO jest silniejsze niż było 2 dni temu" - mówi podczas niezaplanowanej wcześniej konferencji prasowej Donald Trump.

Trwa konferencja prasowa Donalda Trumpa.

Prezydent Andrzej Duda po raz drugi w czasie szczytu rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Aktualnie trwa spotkanie Sekretarza Generalnego z prezydentem Ukrainy.

Dziś drugi dzień szczytu państw NATO. Jens Stoltenberg jest już po spotkaniu z prezydentem Gruzji.

Trump kontynuuje komentowanie szczytu na swoim Twitterze. Prezydent USA znów atakuje Niemcy za kupowanie energii z Rosji. Dodaje, że USA płacą za ochronę Europy a tracą na handlu z nią. Podkreślił, że należy wydawać 2% PKB na obronność natychmiast - nie do 2025r.

Dzisiejszego dnia doszło do kilku dwustronnych spotkań pomiędzy liderami państw członkowskich NATO. Na pierwszym planie mieliśmy spotkania odbyte przez Donalda Trumpa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Agencja Associated Press donosi, że Trump sugerował pozostałym sojusznikom podniesienie wydatków na obronność z 2% do 4% PKB.

Podsumowując konferencję: Liderzy państw członkowskich są zgodni co do dalszej współpracy w sprawie utrzymania bezpieczeństwa w Europie i Ameryce Północnej. Kolejnymi celami są umocnienie obronności, walka z terroryzmem i bardziej sprawiedliwe dzielenie się ciężarem bezpieczeństwa. Sekretarz potwierdził potrzebę zwiększania wydatków na obronność. Stoltenberg oznajmił również, że NATO uruchomi misję treningową w Iraku oraz że zwiększy wsparcie dla Tunezji i Jordanu. Na konferencji dowiedzieliśmy się również, że liderzy Paktu zapraszają rząd Macedonii do rozpoczęcia rozmów w sprawie dołączenia tego kraju do Sojuszu.

Oczekujemy teraz na pojawienie się Jensa Stoltenberga na zaplanowanej na 17:15 konferencji prasowej.

Ciekawostka: Sekretarz NATO Jens Stoltenberg w oficjalnym wywiadzie na dzisiejszej Konferencji Bezpieczeństwa zapytany o śniadanie z Donaldem Trumpem zażartował: mieliśmy świetny sok pomarańczowy, tosty, pyszne śniadanie - opłacone przez Stany Zjednoczone.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem.

Sekretarz NATO Jens Stoltenberg rozpoczął swoim przemówieniem spotkanie Rady Północnoatlantyckiej.

O godzinie 14:30 rozpocznie się spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, podczas której głos zabiorą głowy państw Paktu.

Sekretarz Generalny oficjalnie wita po kolei każdego z przywódców państw członkowskich.

Na godzinę 14:00 zaplanowany jest przelot helikopterów należących do 13 krajów członkowskich.

Podczas dzisiejszego spotkania Trumpa z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent USA powiedział: "To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy USA mają je chronić przed Rosją; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów" - podaje Polska Agencja Prasowa.

Zakończyła sie konferencja bezpieczeństwa. Za nieco ponad godzinę zaplanowane jest oficjalne przywitanie przywódców państw członkowskich przez Jensa Stoltenberga.

Trwa wystąpienie Sekretarza NATO na konferencji bezpieczeństwa: "NATO angażuje się: dialog na szczycie w Brukseli".

Trwa spotkanie Sekretarza Generalnego NATO z dziennikarzami. Jens Stoltenberg odpowiada na pytania głównie związane z jego oczekiwaniami wobec szczytu NATO.

Drzwi dla liderów zostały właśnie otwarte. Na godzinę 11:15 zaplanowane jest wystąpienie Jensa Stoltenberga - sekretarza generalnego NATO - na konferencji bezpieczeństwa.

Przy okazji szczytu Donald Trump nawiązał do trwającej wojny handlowej. Prezydent stwierdził, że Unia Europejska blokuje możliwość robienia interesów w Europie Amerykanom jednocześnie chcąc by USA broniły UE poprzez NATO.

NATO i Unia Europejska podpisały deklarację w sprawie bezpieczeństwa. Przy tej okazji szef Rady Europejskiej Donald Tusk odniósł się do krytyki Trumpa, mówiąc: "Szanowny Panie Prezydencie, Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa. Dziś Europejczycy wydają na obronność o wiele więcej niż Rosja i tyle, co Chiny. Sądzę, że nie może Pan mieć wątpliwości, Panie Prezydencie, że to jest inwestycja we wspólną europejską i amerykańską obronność i bezpieczeństwo, czego nie można z pewnością powiedzieć o wydatkach Rosji czy Chin".

Prezydent Andrzej Duda, który przewodniczy polskiej delegacji, także dotarł już do stolicy Belgii. Podczas szczytu ma się spotkać m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

W Brukseli wylądował już samolot Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie. Po szczycie NATO prezydent USA ma udać się z wizytą do Wielkiej Brytanii, a następnie na rozmowy z prezydentem Rosji Władimir Putinem, które odbędą się w Helsinkach.