Zaprzysiężenie Joe Bidena - relacja
Anthony Quintano/Wikimedia Commons

Zaprzysiężenie Joe Bidena - relacja

  • Dodał: Alex Lechowicz
  • Data publikacji: 20.01.2021, 15:00

Przed USA dzień zaprzysiężenia Joe Bidena na urząd 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uroczystości związane z inauguracją rozpoczną się o 12:00 czasu miejscowego (18 w Polsce). Będziemy prowadzić dla Was relację na żywo z tego wydarzenia.

Relacja na żywo

Kończymy naszą relację. Dziękuję, że byliście z nami!

Papież Franciszek w depeszy gratulacyjnej do nowego prezydenta USA Joego Bidena zapewnił go o swojej modlitwie o to, by Bóg obdarzył go "mądrością i siłą". Zaapelował do 46. prezydenta o kierowanie się szacunkiem dla praw i godności każdej osoby.

Swoje gratulacje złożył również premier Izraela.

"Znowu możemy oddychać świeżym powietrzem. Powodzenia Joe i Kamala!" - napisał Donald Tusk.

Nadchodzą kolejne gratulacje, tym razem od premiera Kanady Justina Trudeau. "Gratulacje z okazji pańskiej inauguracji. Nasze dwa kraje wspólnie stawały przed wyzwaniami - liczę na kontynuację współpracy z Panem, Kamalą Harris i waszą administracją"

Kończą się uroczystości inauguracyjne Joe Bidena i Kamali Harris.

Świat reaguje na zaprzysiężenie Bidena i Harris. "Nowy rozdział partnerstwa transatlantyckiego" - ocenia ich możliwości prezydent Słowacji Zuzana Čaputová.

Na oficjalnym Twitterze Białego Domu pojawił się krótki film.

23-letnia poetka Amanda Gorman przeczytała na mównicy swój poemat "The Hill We Climb".

Na scenie wystąpił wokalista Garth Brooks, który wykonał piosenkę "Amazing Grace".

Zakończyło się wystąpienie prezydenta Joe Bidena.

"Ameryka została poddana próbie i wyszła z niej silniejsza. Odbudujemy nasze sojusze, aby sprostać wyzwaniom jutra" - mówił o stosunkach międzynarodowych Joe Biden.

Joe Biden wezwał do odmówienia modlitwy za tych, którzy zmarli w ostatnim roku z powodu pandemii COVID-19.

"Jeśli nie będziemy się ze sobą zgadzać, w porządku - taka jest demokracja. Ale niezgoda nie może prowadzić do rozpadu jedności. Obiecuję, że będę walczył o jedność" - stwierdził Biden.

"Zacznijmy się słuchać, dostrzegać, okazywać sobie szacunek. Każde nieporozumienie nie może być powodem do wojny totalnej" - kontynuuje.

"Mamy wiele do zrobienia podczas tej niebezpiecznej zimy, mamy wiele do naprawienia. Miliony ludzi straciło miejsca pracy" - mówi Biden na temat pandemii COVID-19.

"Musimy być zjednoczeni, by walczyć z ekstremizmem, chorobami, brakiem pracy. Zachęcam wszystkich Amerykanów, by do mnie dołączyli" - mówi Biden.

"Dziś obserwujemy triumf nie człowieka, lecz triumf demokracji. Znów się nauczyliśmy, że demokracja jest niezwykle cenna. I znów udało jej się zwyciężyć" - kontynuuje Biden.

"To jest dzień demokracji, dzień odnowienia, dzień Ameryki" - rozpoczął Biden.

Rozpoczyna się przemówienie prezydenta Joe Bidena.

Joe Biden został zaprzysiężony jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych John Roberts pojawił się tuż przy mównicy. Za chwilę przyjmie przysięgę od Joe Bidena.

Na scenie pojawiła się Jennifer Lopez.

Kamala Harris została zaprzysiężona na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. To pierwsza kobieta na tak istotnym stanowisku w USA.

Kamala Harris składa przysięgę prezydencką.

Lady Gaga wykona za moment hymn Stanów Zjednoczonych.

Bliski przyjaciel Joe Bidena, kapłan Leo J. O'Donovan odmawia właśnie modlitwę.

Krótkie przemówienie wygłasza senator Missouri, Roy Blunt.

"Liczę na Ciebie, Joe. Twój sukces będzie sukcesem kraju" - napisał na Twitterze Arnold Schwarzenegger.

Swoje wystąpienie rozpoczęła senator Amy Klobuchar, prywatnie bliska przyjaciółka wiceprezydent-elekt Kamali Harris.

Wszyscy goście są już na miejscach. Ceremonia oficjalnie się rozpoczyna.

Prezydent-elekt Joe Biden i Pierwsza Dama Jill Biden zostali przywitani przez gości gromkim aplauzem.

Wiceprezydent Kamala Harris i jej mąż, Douglas Emhoff pojawili się na platformie.

Eugene Goodman, oficer chroniący Kapitol w trakcie zamieszek z 6 stycznia, towarzyszy Kamali Harris i jej mężowi.

Wiceprezydent Mike Pence z Drugą Damą, Karen Pence są witani ogromnym aplauzem.

Joe Biden złoży przysięgę przez prezesem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, Johnem Robertsem, który właśnie w towarzystwie sędziów Sądu Najwyższego wszedł na platformę.

Na platformie pojawili się prezydenci: Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama, a towarzyszą im byłe Pierwsze Damy: Hillary Clinton, Laura Bush i Michelle Obama.

"Kocham Cię, Jill. Nie mogę być bardziej wdzięczny za to, że jesteś ze mną w tej podróży" - napisał Joe Biden na Twitterze.

Planowo za godzinę Joe Biden powinien złożyć przysięgę prezydencką.

Lektor rozpoczął oficjalne zapowiedzi dygnitarzy, którzy wchodzą na specjalną platformę, gdzie zaprzysiężony zostanie Biden.

Ambasador RP w Waszyngtonie bierze udział w ceremonii zaprzysiężenia.

Joe Biden i Kamala Harris dotarli na Kapitol.

Kolumna samochodów Secret Service z Joe Bidenem i Kamalą Harris na pokładzie jest w drodze na Kapitol.

Wiceprezydent Mike Pence właśnie dotarł na Kapitol.

Były prezydent George W. Bush i była Pierwsza Dama Laura Bush dojechali na Kapitol.

Lady Gaga i Alex Rodriguez są już na terenie Kapitolu. Amerykańska piosenkarka zaśpiewa dziś narodowy hymn.

Zdjęcia z przygotowań w Waszyngtonie.

Chwilę później do Kapitolu weszli Bill i Hillary Clinton. Zapowiedziany jest również były prezydent George W. Bush z małżonką Laurą oraz dotychczasowy wiceprezydent Mike Pence.

Na Kapitol dotarli właśnie były prezydent Barack Obama z małżonką, Michelle.

Na Kapitol docierają kolejne kolumny samochodów z amerykańskimi kongresmenami i innymi dygnitarzami.

Joe Biden i Kamala Harris opuszczają Katedrę św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. Następnie w kolumnie Secret Service udadzą się na Kapitol.

Biały Dom opublikował krótki film z ostatniej podróży Donalda i Melanii Trump.

Kapitol zapełnia się kongresmenami, gośćmi i zespołem piechoty morskiej. Za niecałą godzinę na miejscu mają pojawić się Joe Biden i Kamala Harris.

"Gratulacje dla mojego przyjaciela, prezydenta Joe Bidena. To jest Twój czas!" - napisał na Twitterze były prezydent Barack Obama.

Tymczasem Warszawę opuszcza Ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.

W Białym Domu trwają ogromne przygotowania przed popołudniowym przyjazdem Joe Bidena i Kamali Harris. Z uwagi na zagrożenie pandemią COVID-19 pracownicy dezynfekują wszystkie pomieszczenia.

"Prezydent Trump utrzymał wieloletnią tradycję i zostawił dla Joe Bidena list w Gabinecie Owalnym" - potwierdza sekretarz prasowy Białego Domu.

Joe Biden i Kamala Harris pojawili się w katedrze św. Mateusza Apostoła wraz z liderami kongresu.

Na Kapitolu trwają ostatnie przygotowania przed zaprzysiężeniem. Przywieziono, m.in. 200 tysięcy amerykańskich flag, które rozchodzą się wzdłuż drogi przed parlamentem.

Donald Trump opuścił Waszyngton na pokładzie Air Force One, udając się do Palm Beach na Florydzie. Tym samym prezydent złamał tradycję, nie pojawiając się na Kapitolu w dniu zaprzysiężenia swojego następcy.

Witamy w relacji na żywo poświęconej inauguracji Joe Bidena na urząd 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

John Roberts, prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, odbierze przysięgę z ust prezydenta-elekta Joe Bidena i wiceprezydent-elekt Kamali Harris. Następnie świeżo zaprzysiężona głowa państwa przemówi do narodu, a później w towarzystwie pierwszej damy Jill Biden obejrzy pochód wojsk amerykańskich, po czym uda się na Cmentarz Narodowy w Arlington, by złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Nie odbędzie się tradycyjny bal inauguracyjny, a prezydent będzie mógł świętować w otoczeniu najbliższych mu osób i doradców.

 

Hymn USA zaśpiewa Lady Gaga, a wydarzenie swoją obecnością uświetnią inni utalentowani artyści, m.in.: Jennifer Lopez, Tom Hanks, Tony Goldwyn, Amanda Gorman, Bruce Springsteen, Justin Timberlake, Foo Fighters, Jon Bon Jovi, Demi Lovato, Garth Brooks i inni. Występy artystyczne to stały punkt ceremonii inauguracji prezydenta USA. Podczas zaprzysiężenia Donalda Trumpa występowali m.in. Jon Voight, Antonio Sabato Jr. i Stephen Baldwin.

Źródło: własne, AP
Alex Lechowicz – Poinformowani.pl

Alex Lechowicz

Samorządowiec na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, student, aktywista i działacz społeczny. Pasjonat amerykańskiej administracji i kultury Stanów Zjednoczonych.