Wenezuela: będą kolejne rozmowy pomiędzy Maduro a Guaido
Alex Coco Pro @alexcocopro/Wikimedia

Wenezuela: będą kolejne rozmowy pomiędzy Maduro a Guaido

  • Dodał: Łukasz Bok
  • Data publikacji: 08.07.2019, 11:50

Wenezuelska opozycja potwierdziła, iż zostaną wznowione rozmowy, które mają doprowadzić do zakończenia kryzysu politycznego w kraju.

 

Przedstawiciele Juana Guaido oraz Nicolasa Maduro spotykali się już w poprzednich tygodniach w Norwegii, jednak rozmowy załamały się w maju bez większych ustaleń.

 

Guaido potwierdził, iż rozmowy zostaną wznowione. Jest to efekt kolejnych mediacji ze strony Norwegii. Obie strony spotkają się w Barbadosie. Data nie została opublikowana.

 

Wenezuela od stycznia znajduje się w poważnym kryzysie politycznym, panuje stan dwuwładzy. Nicolas Maduro, który jest prezydentem po wątpliwych wyborach, przez wielu uznanych za sfałszowane jest popierany przez kilkanaście państw, w tym Rosję, Chiny, Kubę czy Turcję. Juan Guaido z kolei popierany jest przez większość państw zachodu, w tym Polskę. Ogłosił się tymczasowym prezydentem jako przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, przez wielu konstytucjonalistów wenezuelskich ten ruch został uznany za prawowity. W kraju doszło do dwóch nieudanych prób zamachu stanu.

Łukasz Bok

Redaktor naczelny Poinformowani.pl, twórca "KiKŚ Konflikty i katastrofy światowe", prywatnie fan sportu i podróży.